Anairda
06.02.09,13:34
Dobrý deň,

dôchodca je súčasne SZČO a platca DPH, avšak celkový príjem z podnikania je nízky - menej ako 1/2 odpočítateľnej položky. Dočítala som sa, že v tomto prípade sa daň rovná nule. Ktoré riadky DP sa vypĺňajú, lebo ak vyplním skutočné príjmy a výdavky, vypočíta mi to základ dane a úmerne k tomu aj daň. Odpoč. položku si ako dôchodca neuplatňuje. Ale sú aj názory, že sa daňové priznanie pri takomto nízkom príjme nepodáva vôbec.
Ďakujem.
veronikasad
06.02.09,13:01
Dobrý deň,

dôchodca je súčasne SZČO a platca DPH, avšak celkový príjem z podnikania je nízky - menej ako 1/2 odpočítateľnej položky. Dočítala som sa, že v tomto prípade sa daň rovná nule. Ktoré riadky DP sa vypĺňajú, lebo ak vyplním skutočné príjmy a výdavky, vypočíta mi to základ dane a úmerne k tomu aj daň. Odpoč. položku si ako dôchodca neuplatňuje. Ale sú aj názory, že sa daňové priznanie pri takomto nízkom príjme nepodáva vôbec.
Ďakujem.
čo zahrňaš pod pojem "príjem" ? Základ dane alebo tržby ?
abel
06.02.09,14:25
Ak si neuplatňuje nárok na daňový bonus a v riadku 87 mu vychádza daň menej ako 500.- Sk, do riadku 91 vypíšeš nulu. Takisto ak jeho celkové zdaniteľné príjmy sú za rok 2008 nižšie ako 49.248.- Sk, tak na riadku 91 uvedie nulu.
Je síce pravda, že do tejto výšky príjmu nie je povinný podať daňové priznanie, ale keďže je na DÚ registrovaný dokonca aj ako platiteľ DPH, daňové priznanie sa od neho očakáva a v prípade nepodania by ho daňový úrad pravdepodobne k tomu vyzval, a potom už daňové podať musí. Ešte je možnosť, že oznámi dôvod nepodávania, ale to už zrovna môže podať riadne daňové.
veronikasad
06.02.09,14:38
Ak si neuplatňuje nárok na daňový bonus a v riadku 87 mu vychádza daň menej ako 500.- Sk, do riadku 91 vypíšeš nulu. Takisto ak jeho celkové zdaniteľné príjmy sú za rok 2008 nižšie ako 49.248.- Sk, tak na riadku 91 uvedie nulu.
Je síce pravda, že do tejto výšky príjmu nie je povinný podať daňové priznanie, ale keďže je na DÚ registrovaný dokonca aj ako platiteľ DPH, daňové priznanie sa od neho očakáva a v prípade nepodania by ho daňový úrad pravdepodobne k tomu vyzval, a potom už daňové podať musí. Ešte je možnosť, že oznámi dôvod nepodávania, ale to už zrovna môže podať riadne daňové.
abel súhlasím, ale mnohí dôchodcovia si pod nízkym príjmom predstavujú základ dane ...
abel
06.02.09,14:52
Áno, ak mal celkovo dosiahnuté príjmy napr. 350.000.- a výdavky 349.000.- tak mal základ dane 1000.- Sk a potom je aj tak daň nižšia ako 500.- Sk a teda 0.-, akurát že v takom prípade je povinný daňové priznanie podať. Ak by mal ale príjmy napr. 49.000 a výdavky 100.- Sk, tak daňová povinnosť je tiež 0.- akurát s tým rozdielom, že DP podávať nemusí. Ale to už ho zrejme DÚ vyzve a už sme na začiatku.
Anairda
09.02.09,15:34
Ďakujem za odpovede, ešte ma zaujíma ako vyzerá vyplnené DP ak má teda zdaniteľný príjem 49.000,-Sk a výdavky 100,-Sk? Vypĺňa sa vôbec tabuľka č.1? Alebo všade napíšem nuly? Tiež sa mi nezdá, nepodať DP vôbec.

Ale ak dám príjem 49.000,- Sk mínus výdavky 100,- Sk dostanem ZD 48.900,-
odpoč. položka žiadna, a tak vychádza daň 9.291,-Sk.