kitty28
06.02.09,15:28
Dobrý deň,
prepáčte, že sa budem opakovať, lebo podobná otázka tu už bola, ale poprosila by som spresniť. Moja situácia je v skratke, že od augusta 2007 som na materskej/rodičovskej dovolenke. V máji tohto roku by sa mi malo narodiť druhé dieťa. Z akého VZ sa mi bude počítať materské? Jeden z poraďákov tu uviedol, že je to z predpokladaného VZ za mesiac, v ktorom vzniká nárok na materské. Tomuto presne nerozumiem. Jedná sa len o jediný konkrétny mesiac, v mojom príade marec 2009? To je pekné znevýhodnenie. Keď sa za normálnych okolností počíta celý kalendárny rok, kedy som dva krát dostala odmenu a ešte mávame pravidelne 13. plat. (Strop by som ale aj tak nedosiahla). Dá sa to vôbec nejako prilepšit bez toho, aby som mzdárku ukecávala, aby mi tam napísala plat aspoň o 5000,- vyšší? Pardon, samozrejme v prepočte na eurá.
Vopred ďakujem za odpoveď.
jankasm
06.02.09,22:09
Dobrý deň,
prepáčte, že sa budem opakovať, lebo podobná otázka tu už bola, ale poprosila by som spresniť. Moja situácia je v skratke, že od augusta 2007 som na materskej/rodičovskej dovolenke. V máji tohto roku by sa mi malo narodiť druhé dieťa. Z akého VZ sa mi bude počítať materské? Jeden z poraďákov tu uviedol, že je to z predpokladaného VZ za mesiac, v ktorom vzniká nárok na materské. Tomuto presne nerozumiem. Jedná sa len o jediný konkrétny mesiac, v mojom príade marec 2009? To je pekné znevýhodnenie. Keď sa za normálnych okolností počíta celý kalendárny rok, kedy som dva krát dostala odmenu a ešte mávame pravidelne 13. plat. (Strop by som ale aj tak nedosiahla). Dá sa to vôbec nejako prilepšit bez toho, aby som mzdárku ukecávala, aby mi tam napísala plat aspoň o 5000,- vyšší? Pardon, samozrejme v prepočte na eurá.
Vopred ďakujem za odpoveď.

No proste taký je zákon. Ak si v roku 2008 nemala žiaden príjem, teda žiadne čerpanie dovolenky, žiadna odmena, tak na výpočet materskej sa nemá aký VZ použiť. Preto sa používa pravdepodobný VZ, ktorý by si dosiahla v mesiaci nástupu na MD. No pokús sa mzdárku ukecať nech Ti ho uvedie vyšší, nič ju to nebude stáť. Len to treba písomne ošetriť nejakým dodatkom k zmluve, ktorý potom zase môžete zmeniť. To len pre prípadnú kontrolu.
Možno sa Ti to zdá nespravodlivé, ale na druhej strane, nemôžeš chcieť aby Ti materskú počítali aj z odmien keď si bola celý rok doma. Môže Ťa tešíť to, že máš vôbec nárok na nejakú materskú, keď vlastne už skoro 2 roky nepracuješ, si na RD. ;)
kitty28
07.02.09,20:27
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ale jasné, že som nespokojná. Odpracovala som skoro celý rok 2007 a materskú mi počítali z roku predtým, kedy som po zmene zamestnania mala nástupný plat a ešte som sa len rozbiehala. Ja som to nemyslela tak, že si tam vymyslím nejaké odmeny a pod. Narážala som práve na r.2007, ktorý bol pre mňa nadmieru úspešný a štedrý. Tento štát môže byť rád, že mu zvyšujem pôrodnosť. Za posledných minimálne päť rokov mi na odvodoch odchádzalo viac ako mám teraz ten úžasný rodičovský príspevok. A keby som nastúpila po polroku do práce, okolie by sa na mňa pozeralo cez prsty. Aj keď nevravím, že by som o tom uvažovala. A že 2 roky nepracujem? Môžem s čistým svedomím povedať, že v práci by som sa narobila menej. A víkendy by som mala voľné. Ale aj tak je pravda, že ani tú "sľubne sa rozbiehajúcu" kariéru by som za toto nikdy nevymenila. Je to moja chyba, mohla som počkať pár mesiacov a rodiť minulý rok, bola by som na tom lepšie. Len bohužiaľ, už dávno nemám 20, kedy by som si mohla dovoliť plánovať si kedy chcem mať dieťa. Ale ja viem, ty predsa nie si zodpovedná za naše zákony. Som rada, že si si vôbec našla čas na odpoveď. Ešte raz vďaka a prajem pekný zvyšok víkendu.