Pinocchio
06.02.09,17:19
Našiel som tu k tejto téme veľa príspevkov, ale nejak som sa v tom stratil. Potrebujem jenoduché "polopatistické" vysvetlenie, prípadne postup, čo mám urobiť, keď účtujem v JU, mám pohľadávku vo výške 342.000,- voči spoločnosti, ktorá zanikla.

V obchodnom registri je uvedené toto:
"Uznesením Krajského súdu v Bratislave č.k. ................. zo dňa .........., ktoré nadobudlo právoplatnosť dňa ............. bol zamietnutý návrh na vyhlásenie konkurzu na majetok dlžníka ................. pre nedostatok majetku dlžníka. Obchodná spoločnosť .................... zapísaná v obchodnom registri v oddieli Sro vo vložke č. .............. sa v y m a z u j e z obchodného registra."

Musím tou pohľadávkou vôbec niečo robiť, alebo sa mám tváriť že sa nič nedeje?
Lianka
08.02.09,12:00
Nie je to lopatisticke, ale nieco zo zakona (hadam niekto doplni):

§ 19 Daňové výdavky, ods. 2
h) výdavok (náklad) do výšky odpisu menovitej hodnoty pohľadávky1) alebo jej neuhradenej časti vrátane úrokov z omeškania a poplatkov z omeškania a iných platieb, ktoré zvyšujú pohľadávku z dôvodu oneskorenej úhrady (ďalej len "príslušenstvo"), ak je toto príslušenstvo zahrnuté do základu dane podľa § 17 ods. 21, alebo výdavok do výšky odpisu obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením, alebo neuhradenej časti u daňovníka zisťujúceho základ dane podľa § 17 ods. 1 písm. b) a c), alebo u daňovníka, ktorý účtoval v sústave podvojného účtovníctva a zmenil spôsob účtovania na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva pri pohľadávkach už zahrnutých do príjmov v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých účtoval v sústave podvojného účtovníctva, ak

1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zastavil konkurzné konanie pre nedostatok majetku, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate, a to aj u daňovníka, ktorý neprihlásil pohľadávku, ale sa preukáže uznesením súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo uznesením súdu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate,
...


Pohladavku by som nenechala, "uhradila" by som ju internym dokladom. Pri ukoncenie podnikania su pohladavky pripocitatelnou polozkou.

Pozri link:
http://www.porada.sk/t101485-pohladavky-v-ju-odpis.html