zpaul
06.02.09,16:53
Píše sa tu toho kvantum, ale dnes sme mali debatu ohľadne platenia dane za zamestnancov, ktorí používajú MV a dávajú si preplácať cesťáky. Ja som sa už tu na porade radila, že keď zamestnanec nie je držiteľom teda nie je zapísaný v technickom preukaze ako držiteľ MV, nemusí zamestnávateľ za neho platiť daň. Lenže vraj to nie je pravda. Ak zamestnávateľ prepláca cestovné náhrady za akékoľvek auto (je jedno kto je držiteľ) má zaplatiť daň. Tak som z toho hotová teraz. Dotyčnému to vraj povedali na daňovom úrade. No ale môj názor je, že daňový úrad isto neporadí ako sa dá obísť zákon. Alebo mal on pravdu, bolo nejaká novelizácia čo sa týka roku 2008 a mne to uniklo? Aby nebol nejaký prúser, už keď tak radi dávajú tie pokuty... Ďakujem za všetky vaše názory.
Tweety
06.02.09,16:02
Píše sa tu toho kvantum, ale dnes sme mali debatu ohľadne platenia dane za zamestnancov, ktorí používajú MV a dávajú si preplácať cesťáky. Ja som sa už tu na porade radila, že keď zamestnanec nie je držiteľom teda nie je zapísaný v technickom preukaze ako držiteľ MV, nemusí zamestnávateľ za neho platiť daň. Lenže vraj to nie je pravda. Ak zamestnávateľ prepláca cestovné náhrady za akékoľvek auto (je jedno kto je držiteľ) má zaplatiť daň. Tak som z toho hotová teraz. Dotyčnému to vraj povedali na daňovom úrade. No ale môj názor je, že daňový úrad isto neporadí ako sa dá obísť zákon. Alebo mal on pravdu, bolo nejaká novelizácia čo sa týka roku 2008 a mne to uniklo? Aby nebol nejaký prúser, už keď tak radi dávajú tie pokuty... Ďakujem za všetky vaše názory.
Zamestnáv. musí podať DP za MV zamestnanca, ktorému prepláca náhrady za jeho používanie.
zpaul
06.02.09,16:11
Lenže zamestnanec nie je držiteľom MV na ktoré sa mu vyplácajú cestovné náhrady. A v zákone sa píše, že ak je v technickom napísaný zamestnanec ako držiteľ MV. Ja som sa tu radila o tom, len to nemôžem nájsť.
(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ak daňová povinnosť nevznikla už držiteľovi vozidla,
Tweety
06.02.09,16:23
Lenže zamestnanec nie je držiteľom MV na ktoré sa mu vyplácajú cestovné náhrady. A v zákone sa píše, že ak je v technickom napísaný zamestnanec ako držiteľ MV. Ja som sa tu radila o tom, len to nemôžem nájsť.
(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ak daňová povinnosť nevznikla už držiteľovi vozidla,Veď som napísala, že za MV zamestnanca, to teda znamená, že musí byť jeho držiteľom. Ak je niečo moje-som toho držiteľom.
zpaul
06.02.09,16:34
Takže nemám stresovať a podávať nejaké dodatočné daňové? Pochopili sme sa rovnako?
azla
06.02.09,17:55
Aby si bola úplne spokojná:), pripájam Vyjadrenie DRSR :

http://www.porada.sk/t81019-vyjadrenie-drsr.html?threshold=-1000


Otázka:
Zamestnávateľ vysielal v roku 2008 na pracovnú cestu zamestnanca na súkromnom vozidle, ktorého nie je vlastníkom, nie je zapísaný ako držiteľ motorového vozidla, ale majiteľom je napr. jeho známy, manžel, manželka. Je zamestnávateľ povinný zaplatiť daň z motorových vozidiel za motorové vozidlo za rok 2008 ?


Odpoveď:

Jedným z daňovníkov dane z motorových vozidiel vymedzených v ustanovení § 85 zákona o miestnych daniach je zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ktorému sú vyplácané cestovné náhrady. Aby bol zamestnávateľ daňovníkom dane z motorových vozidiel, musia byť splnené obe uvedené podmienky súčasne.
To znamená, že daňovníkom dane z motorových vozidiel je zamestnávateľ len v tom prípade, ak vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za použitie motorového vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec, ktorému sú vyplácané cestovné náhrady. Pokiaľ zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za použitie motorového vozidla, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, ktorému sú vyplácané cestovné náhrady, zamestnávateľ nespĺňa podmienku daňovníka dane z motorových vozidiel a nemusí podať daňové priznanie za rok 2008 a zaplatiť daň.


zdroj:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/otod2009.pdf
Kája.
21.02.09,15:33
A prosím Vás ako je to s konateľom (nemá pracovnú zmluvu) a používa vozidlo v ktorom nie je zapísaný ako držiteľ a vypláca si cestovné náhrady. Je s.r.o. povinná zaplatiť daň z motorových vozidiel?
Tweety
21.02.09,15:35
A prosím Vás ako je to s konateľom (nemá pracovnú zmluvu) a používa vozidlo v ktorom nie je zapísaný ako držiteľ a vypláca si cestovné náhrady. Je s.r.o. povinná zaplatiť daň z motorových vozidiel?
Nie, nie je.