lucia.faskova
06.02.09,18:57
Ahojte. Vyplnam danove priznanie znamemu ktory mal prijem iba z Rakuska. Nasla som tu kopec dobrych tem, prelozila si s pomocou porady aj potvrdenie rakuske, ale ked vyplnam DP A tak mi vychadza, ze by mal doplatit na SK brutalne velku sumu:confused:. Vyplnam to klasicky - riadky 32 az 34, potom zo zakladu odpocitam nezdanitelne casti na danovnika a manzelku na materskej (ako keby bol na SK) vyjde mi zaklad dane a z toho vypocitam 19% dan. Lenze je obrovska oproti tej co zaplatil v rakusku, to znamena ze to ma dopatit na sk? Alebo idem na to uuuplne blbo?:confused:
janapill
06.02.09,18:16
No áno, ideš na to dobre, ale potom ešte musíš spraviť buď výpočet dane po vyňatí príjmov zo zdrojov v zharaničí alebo zápočet podľa toho či má SR uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojakého zdanenia. Ak áno, tak robíš zápočet to sú r.49 až 53(podľa predtlače), pekne Ťa to tam navedie. A doplatí sa iba rozdiel.
Johanka
06.02.09,18:26
S Rakúskom máme v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia pri príjmoch zo závislej činnosti metódu vyňatia príjmov. Takže v DP A (po výpočte dane z celosvetových príjmov ) vypĺňaš riadky 46 , 47 a ostatné podľa predtlače.

Metódy na elimináciu dvojitého zdanenia podľa jednotlivých krajín sú v prílohe. zdroj www.drsr.sk (http://www.drsr.sk).
janapill
06.02.09,18:44
ano ak máme metódu vyňatia príjmov, potom v DP typ A súhlasím riadky 46,47
lucia.faskova
06.02.09,18:54
aha...takze ak tomu spravne rozumiem tak kedze ma prijmy iba z Rakuska tak zacnem na riadku 46 hrubym prijmom zo zahranicia, tym padom (kedze nema prijmy na SK) na riadku 47 vychadza 0, teda dan 0. Hovorim spravne?

A este jedna otazka, narok na danovy bonus ma na SK ked ma dve deti?

Dakujem Vam vopred.:)
Johanka
06.02.09,18:58
Nezačneš riadkom 46.Vyplníš celé daňové priznanie , pretože zdaňuješ celosvetové príjmy. Vypočítaš základ dane, odpočítaš nezdaniteľné časti, vypočítaš daň. Následne budú príjmy vyňaté zo zdanenia v riadku 46 .... a ďalej podľa pretlače. Konečná daňová povinnosť bude NULA ;).
Jozef Mihál
06.02.09,19:01
A nárok na DB má, ak má príjem v prepočte nad 48600 Sk, čo podľa toho čo tu čítam, určite má.
lucia.faskova
06.02.09,19:28
tak som sa s vasou pomocou konecne dopracovala k vysledku;) Som rada, lebo zase som sa nieco nove naucila a velmi pekne dakujem za pomoc.

Este pre overenie: na riadku 46 - uhrn vynatych prijmov (zakladov dane) sa uvadza vlastne to iste co na riadku 34 - zaklad dane? (kedze cely rok pracoval v Rakusku)? To je posledne co ma matie...:(
mysimis
06.02.09,19:31
Do úhrnu vyňatých príjmov napíšeš tú sumu, ktorú zarobil v Rakúsku. V tomto prípade mal príjmy len z Rakúska tak tie sumy sú rovnaké.
lucia.faskova
07.02.09,08:23
Dakujem vsetkym za pomoc.:o
jerry23
02.03.09,20:59
ale ked som dal do 32 prijmy aj zo Sr a aj zo zahranicia, tak napr. suma v 45 mi vysla 44504sk...a ked aj dam 46 riadok...ale aj tak 54 dam potom kolko?..nie znova tych 44504?...
jerry23
03.03.09,12:28
viete niekto odpovedat???????????
psps
15.08.09,20:18
Prosím! Horí to! Dostalo sa mi do rúk/až teraz/rakúske daňové priznanie a mám podľa toho vypísať naše DP typ B. Môžem si to s vami skontrolovať? V tabuľke 1 riadok 2 vypíšem príjem 20000E výdaje 16000E. Na riadku 42 a 68 budem mať 4000E. Mínus nezdaniteľná časť 3200E. Na riadku 78 mám po výpočte 152E. A teraz na riadku 79 dám základ 4000E alebo príjem 20000E. Tak či tak mi vyjde nula. Je to možné? To z týchto príjmov nič neplatí? Lebo ani v Rakúsku nič neplatil. A čo mám k tomu nášmu DP priložiť?
Prosím odpovedzte mi niekto, lebo v pondelok to musím odovzdať.

Čo mám vyplniť do riadku 87? Je tam na výber: (r.81 alebo r.78)alebo(r.81-r.86 alebo r.78-r.86) to si mám akože vybrať? V jednom prípade mi vychádza nula a v tom druhom vysoká suma. r.81=0,- r. 78= 7800Sk, r. 86=0,-
Tak platiť alebo neplatiť?
tatianatatiana
10.02.11,06:58
Kde nájdem tlačivo na stiahnutie (na daňové priznanie v Rakúsku)????
Llívia
10.03.11,06:34
Zamestnanec časť roka pracoval v Rakúsku (pracovný pomer). Z rakúskej firmy nemá žiadne potvrdenie o príjme. Je nejaká šanca, že slovenský DÚ príde na to, že príjmy z Rakúska do priznania neuviedol? Alebo v prípade, že požiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania, v žiadosti neuviedol, že mal príjmy aj od iného zamestnávateľa, zamestnávateľ mu urobí ročné zúčtovanie, môže prísť DÚ na to, že si mal daňové priznanie podať sám, aj keď jeho daňová povinnosť iná nebude (pri príjmoch z Rakúska sa uplatňuje metóda vyňatia príjmov). Funguje nejaká výmena informácií v tejto oblasti medzi rakúskymi a slovenskými DÚ?
mysimis
14.03.11,10:15
Zamestnanec časť roka pracoval v Rakúsku (pracovný pomer). Z rakúskej firmy nemá žiadne potvrdenie o príjme. Je nejaká šanca, že slovenský DÚ príde na to, že príjmy z Rakúska do priznania neuviedol? Alebo v prípade, že požiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania, v žiadosti neuviedol, že mal príjmy aj od iného zamestnávateľa, zamestnávateľ mu urobí ročné zúčtovanie, môže prísť DÚ na to, že si mal daňové priznanie podať sám, aj keď jeho daňová povinnosť iná nebude (pri príjmoch z Rakúska sa uplatňuje metóda vyňatia príjmov). Funguje nejaká výmena informácií v tejto oblasti medzi rakúskymi a slovenskými DÚ?

Neverila by si, ale výmena informácií funguje na jednotku. V prípade, že nemáš potvrdenie o príjme, daňové priznanie môžeš urobiť aj z výplatných pások.
Llívia
14.03.11,19:39
Mysimis, ďakujem za odpoveď. Nemá ani výplatné pásky. Bude to moc veľký problém, keď podá daňové priznanie, ale neuvedie tam tie príjmy (ktoré v SR aj tak nezdaňuje, lebo sú vyňaté)?
striebro1
16.11.11,16:54
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňovým rezidentom SR podľa § 2 písm. d) bod 1 zákona o dani z príjmov je aj fyzická osoba, ktorá má na tomto území trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava. Ak vznikne tzv. konflikt dvojitej rezidencie, t.j. že osoba bude považovaná súčasne za rezidenta dvoch štátov podľa daňových predpisov týchto štátov, pri rozhraničení daňovej rezidencie sa postupuje podľa príslušnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia (obvykle článok 4).
Vo všeobecnosti k zmene rezidencie osoby obvykle nedochádza, ak táto odchádza z jedného štátu do druhého štátu len na časovo obmedzené obdobie (napr. na výkon zamestnania) s úmyslom vrátiť sa do prvého štátu. K zmene rezidencie osoby však môže dôjsť v prípade, ak si táto odhlási trvalý pobyt na území jedného štátu alebo si prenesie stredisko životných záujmov do iného štátu s úmyslom trvalo žiť v tomto inom štáte. Rezident SR má povinnosť daňovo si vysporiadať v SR všetky svoje celosvetové zdaniteľné príjmy t. j. vrátane príjmov zo zdrojov v Rakúsku.
Ak daňovník poberá v príslušnom zdaňovacom období len príjmy zo závislej činnosti (zamestnania), použije daňové priznanie typu A; ak poberá aj iné druhy príjmov, použije daňové priznanie typu B.
Podľa § 45 ods. 3 písm. c) zákona o dani z príjmov sa na zamedzenie dvojitého zdanenia príjmov zo závislej činnosti môže použiť metóda vyňatia príjmov, ak tieto plynú zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým má SR uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (napr. Poľsko) a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
Rezident SR prikladá k daňovému priznaniu kópie dokladov preukazujúce výšku dosiahnutých príjmov a zaplateného povinného poistného vrátane kópie dokladov preukazujúcich zdanenie príjmu.
Všetky doklady a dokumenty, ktoré daňovník predkladá správcovi dane v SR, musia byť preložené do úradného jazyka a predložené spolu s originálom dokladu. Správca dane môže v prípade pochybností vyžadovať úradne overený preklad dokladu, resp. dokumentu do slovenského jazyka.
Rezident SR má za zdaňovacie obdobie 2011 nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, nezdaniteľnú časť základu dane na manželku a tiež daňový bonus podľa podmienok vymedzených v ustanovení § 11 alebo § 33 zákona o dani z príjmov, pričom rozsah uplatnenia jednotlivých nezdaniteľných častí závisí od výšky dosiahnutých zdaniteľných príjmov daňovníka, resp. manželky v príslušnom zdaňovacom období.
Ing. Lucia Dropčová, Odbor poskytovania služieb, Daňové riaditeľstvo SR

Váš dopyt:

dobry den,

osoba ma trvaly pobyt na slovensku, rodina a deti (manzelka na materskej, malolete dieta), ktori ziju na slovensku. od 3.1.2011 na pracovny pomer pracuje pre rakuskeho zamestnavatela.
zamestnavatel ho vysiela vykonavat pracu v polsku, tj kazdy tyzden je cca 2-4 dni v polsku, ostatne dni je na slovensku.

otazky:
1.podla coho sa posudzuje danova rezidencia?

2.ma danovnik povinnost podat danove priznanie typu A na slovensku?
ak danovnik poda danove priznanie typu A na slovensku tak prilohou bude potvrdenie od rakuskeho zamestnavatela? je potrebne uradny preklad potvrdenia?

3.ma narok na odpocitatelnu polozku aj na manzelku ktora je na materskej a aj na danovy bonus pre deti?


velmi pekne vopred dakujem za odpoved.