morhathol
06.02.09,23:36
Dobrý deň,

neviem, či som tému správne zaradil (ospravedlňujem sa, ak nie), ale potreboval by som poradiť. Nedávno som chcel z portálu Ebay.com kúpiť starožitnú dýku z UK, po otázke ohľadom poštovného do SR mi však predajca povedal, že je to u nás ilegálne. Vraj pred časom podobnú dýku do SR posielal a bola zabavená slovenským colným úradom, za čo mu ani nebola vyplatená poistka na zásielke. Na Slovensko vraj takýto tovar už nikdy nepošle.

Nejde mi o tento konkrétny prípad, ale rád by som do budúcnosti vedel, ako to je s dovozom takýchto predmetov na územie Slovenska. Trochu som sa hrabal vo vyhláškach a zákonoch a podľa Vyhlášky MHSR 15/1998 Z.z. na neobchodný dovoz chladných zbraní nie je potrebná licencia, tu by teda problém byť nemal. Dotyčné predmety podľa mojich vedomostí ani nie sú kultúrnym dedičstvom, rozhodne nie muzeálne evidovanými exponátmi, takže nevidím prekážku ani v Nariadení 103/2004 generálneho riaditeľa CR SR o vývoze a dovoze tovarov kultúrneho charakteru.

Je tu niekto, kto sa v problematike vyzná a vedel by poradiť? Je takýto dovoz legálny či nie?

Vopred ďakujem