nikula
07.02.09,08:39
Ak mal živnostník jednu životnú poistku, ale v priebehu roka ju zruší a následne si uzatvorí novú životku, môže si odpočítať zo ZD aj poistné za zrušenú poistku?
Lianka
08.02.09,10:30
§ 11
(4) Nezdaniteľnými časťami základu dane sú aj
...
c) poistné na životné poistenie.

(11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.

(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.

(13) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 11 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.
slavkavar
08.02.09,14:07
Ak si platil životnú poistku v celkovej sume za rok cca 5000,.Tak do odpotu z dane možem dať iba tu sumu ? Sumu 12000 si možem dať iba vtedy ak by bol ročne platil Viac?
Ludula
08.02.09,15:45
A ak živnostník má dve životné poistky v dvoch poisťovňach a v jednej uhradil v roku 2008 poistku v sume 5000 Sk a v druhej vo výške 9000 Sk može si dať odpočet vo výške 12 000 Sk v DP?
Lianka
08.02.09,15:51
Ak oba splnaju podmienky zakona na odpocitanie nezdanitelnej casti, tak ano - obe, spolu max. 12 000 Sk.
nikula
09.02.09,11:15
Takže vychádza mi to tak, že ešte musím odpočítať od ZD uplatnené odpoč. položky za zrušené poistné z minulých rokoch?
Chápem to dobre?
Chobot
09.02.09,13:40
Takže vychádza mi to tak, že ešte musím odpočítať od ZD uplatnené odpoč. položky za zrušené poistné z minulých rokoch?
Chápem to dobre?

Presne tak. Odpoč. položku si môže uplatniť len z novej poistky, z tej starej musí uhradiť všetky odpočty dane za minulé roky v priebehu nasledujúcich 3 rokov.
Anik
10.02.09,14:33
Dobrý deň mám prosbu
klienti živ. poisť. si uplatňovali odp.pol. na ŽP zo staršej zmluvy ktorú mali- napr. ročne zapl. poistné do 4000,- samozrejme, že poisťovne ich presviedčajú, aby si tie ŽP prerobili kôli daň. úspore na vyššie a poniektorí tak aj spravili - tá zmluva v podstate nieje zrušená, ale prerobená na vyššiu sumu bude musieť klient tú daň.úsporu za tie predošlé roky vrátiť, A aké povinnosti má voči mzdovej učtarni práve pri prepracovaní starej zmluvy
ďakujem za odpoveď
Anika
Anik
11.02.09,07:52
posúvam
junes
11.02.09,13:15
Ak ide stale o to iste poistenie, neprerusene, len bola navysena suma, tak netreba navysovat ZD o uplatnene odpocty , podmienka uvedena vo vyssie spomenutom zakone nebola porusena, zmluva stale plynie, klient nedostal vyplatene ziadne plnenie. Skus sa opytat pre istotu v poistovni, ci to poistenie splna kriteria na uplatnenie si odpoctu podla zakona
Chobot
11.02.09,13:27
Dobrý deň mám prosbu
klienti živ. poisť. si uplatňovali odp.pol. na ŽP zo staršej zmluvy ktorú mali- napr. ročne zapl. poistné do 4000,- samozrejme, že poisťovne ich presviedčajú, aby si tie ŽP prerobili kôli daň. úspore na vyššie a poniektorí tak aj spravili - tá zmluva v podstate nieje zrušená, ale prerobená na vyššiu sumu bude musieť klient tú daň.úsporu za tie predošlé roky vrátiť, A aké povinnosti má voči mzdovej učtarni práve pri prepracovaní starej zmluvy
ďakujem za odpoveď
Anika

Z uvedeného je ťažko povedať, či ide o novú zmluvu alebo nie. Z pohľadu klienta môže ísť o pokračovanie starej zmluvy, ale v skutočnosti mohla poisťovňa pôvodnú zmluvu ukončiť a vytvoriť novú poistku. Treba si na poistnej zmluve (tej upravenej, zmenenej) overiť dátum začiatku poistenia. Taktiež sa to dá zistiť z čísla poistenia - pokiaľ je číslo poistky rovnaké ako predtým, pôjde o zmenenú poistku, pokiaľ je to iné číslo, tak je to nová poistka.
Anik
11.02.09,13:54
junes a Chobot za odpoveď Ďakujem -absolutne som ju očakávala - sú to zmluvy s novým číslom, ale v podstate je to nefér zo strany poisťovne
- neupozornia nato - OZ to ani nevedia - bude sranda
Anika
optimistka
13.02.09,14:12
prosím vás, ak daňovník zrušil životnú poistku v roku 2008 a uplatňoval si ju ako odpočitateľnú položku od základu dane, je povinný zvýšiť základ dane do 3 rokov § 11 ods. 12,13
chcem si odobriť postup
sčítam uplatnené zníženie dane a do troch rokov to môžem postupne rozpustiť -zvýšiť ZD napr. rovnomerne napr. v 3 rokoch ? alebo jednorazovo v niektorom z troch rokov ?
wagner
25.02.09,14:01
Platím si životnú poistku päť rokov. Keďže je situácia na finančnom trhu taká, aká je, chcela by som ju zrušiť. Peniaze sú investované iba do dlhopisových fondov. V poisťovni ma informovali, že môžem požiadať o vyplatenie až 90% z nasporenej sumy a poistku nezrušiť, ale platiť ju ďalej.Pričom časť z tých finančných prostriedkov by zaplatila poistné na jeden rok dopredu. Alebo zrušiť, pričom prídem o časť z investovaných finančných zdrojov. Rada by som počula Váš názor - zrušiť, alebo si dať iba vyplatiť peniaze a pokračovať v sporení?
Tweety
25.02.09,14:02
Platím si životnú poistku päť rokov. Keďže je situácia na finančnom trhu taká, aká je, chcela by som ju zrušiť. Peniaze sú investované iba do dlhopisových fondov. V poisťovni ma informovali, že môžem požiadať o vyplatenie až 90% z nasporenej sumy a poistku nezrušiť, ale platiť ju ďalej.Pričom časť z tých finančných prostriedkov by zaplatila poistné na jeden rok dopredu. Alebo zrušiť, pričom prídem o časť z investovaných finančných zdrojov. Rada by som počula Váš názor - zrušiť, alebo si dať iba vyplatiť peniaze a pokračovať v sporení?
Podľa mňa je lepšia druhá možnosť.
wagner
25.02.09,16:35
Myslíš si, že dlhopisové fondy nebudú vo veľkej strate a za 5 rokov môžem na tom získať? ALebo aspoň nestratiť?
Ludula
12.03.09,05:48
A ak živnostník má dve životné poistky v dvoch poisťovňach a v jednej uhradil v roku 2008 poistku v sume 5000 Sk a v druhej vo výške 9000 Sk može si dať odpočet vo výške 12 000 Sk v DP?
Tu som už odpoveď dostala, že si môže uplatniť odpočet vo výške 12000.
Chcem sa opýtať či som dobre vypisala DP keď som v DP v riadku 74 uviedla sumu 14 000 Sk a v riadku 75 sumu 12000 SK.
Ďakujem .
Tweety
12.03.09,05:58
Tu som už odpoveď dostala, že si môže uplatniť odpočet vo výške 12000.
Chcem sa opýtať či som dobre vypisala DP keď som v DP v riadku 74 uviedla sumu 14 000 Sk a v riadku 75 sumu 12000 SK.
Ďakujem .
Dobre.