Beata2
07.02.09,10:03
Zdravím Poraďáci, mám takýto problém: SVB dostalo list od svojho bývalého správcu /a terajšieho dodávateľa tepla/ v ktorom ich žiada o prefakturovanie nákladov na elektrickú energiu spotrebovanú v r. 2008 na jeho meracích zariadeniach TUV. Spotrebu elek.energie určil dodávateľ tepla na 1183 kWh za celý rok 2008. K tejto faktúre žiadajú predložiť aj kópiu faktúry za elektrinu /od VSE/ na základe ktorej určilo SVB sadzbu pre prefakturovanie. Ja by som potrebovala poradiť, ako určiť túto sadzbu z faktúry VSE.
A je tu ešte jeden háčik, dodávateľ tepla=bývalý správca spravoval túto bytovku od 1.1.-30.6.2008 a aj faktúra za elektrinu od VSE za toto obdobie je vystavená naňho. Od 1.7.2008 je faktúra od VSE vystavená na SVB. SVB bolo založené k 1.5.2008 /máj, jún 2008 ich spravoval bývalý správca len na základe nejakej dohody/. Je to trochu komplikované, neviem podľa čoho určiť sadzbu na prefakturovanie, a či treba brať do úvahy aj faktúru z obdobia jan-jún 2008, alebo len júl-dec 2008. Prosím poraďte. Vopred Vám ďakujem.
Elena Navrátilová
07.02.09,09:12
Stačí prefotiť faktúru od elektrárni. To je predsa dôkaz nafaktúrovanej ceny za energie.
Beata2
07.02.09,09:25
Mám použiť faktúru za 1.polrok aj za 2. polrok, alebo len 2. polrok? a ako z tej faktúry určiť cenu na prefakturáciu? Uvažujem: celková suma faktúry /oboch faktúr/ vydeliť celkovými kWh a túto sumu vynásobiť 1183 kWh /ktoré určil bývalý správca/. Bolo by to takto správne?
Elena Navrátilová
07.02.09,09:31
Áno. Cenu za kWh by si mala mať uvedenú aj na faktúre ako jednotkovú cenu. Taktiež býva cena uvedená vzadu na faktúre. Aspoň pri našom SSE. Tým že vydelíš celkovú sumu námerom kWh dostaneš priemernú jednotkovú cenu. Ale ja neviem či v priebehu roka nedošlo k zmene za jednotkovú cenu u Vás.
Beata2
07.02.09,09:54
no tu je toľko cien, musím sa z toho vysomáriť. Nikde na fa nie je jasne uvedená jednotková cena, je tu stály plat za odberné miesto, variabilná zložka tarify za distribúciu, tarifa za distribučné straty, tarifa za prevádzkovanie systému, tak teraz neviem ako sa z toho vymotať
Beata2
07.02.09,10:16
Elenka zatiaľ ďakujem za radu, musím si ešte overiť či nebola menená cena v priebehu roka a poriadne preštudovať faktúru aj zmluvu.
Beata2
08.02.09,17:44
Keďže SVB nie je platcom DPH, mám brať do úvahy sumu celkom bez DPH alebo sumu celkom s DPH, ak idem deliť počtom kWh? Ja som to urobila takto: suma celkom s DPH za el.energ : počet kWh = číslo. A toto číslo som potom vynásobila tými 1183 kWh.
anonym222
09.02.09,19:27
Beata, ak to chceš urobiť správne musíš rozpočítať niektoré položky z faktúry podľa počtu dní a niektoré podľa odobratých kWh. Presne tak ako to počíta a fakturuje dodávateľ elektriny. Ak nebudeš vedieť ako na to, pozri si cenník. Ak nebudeš niečomu rozumieť, napíš. Hlavne musíš uviesť akú ste mali tarifu.
workerka
13.02.09,18:37
Beatka,
ak môžem poradiť ... napíšem ako to robím ja ... máme v bytových domoch nainštalované obehové čerpadlá na TÚV a za spotrebu na týchto čerpadlách fakturujeme el.energiu dodávateľovi tepla na TÚV. V zmluve máme vypočítanú presnú spotrebu kWh podľa príkonu čerpadla na deň. Jednoducho to urobím tak, že počet dní t.j. 365 dní vynásobím spotrebou na jednotlivých čerpadlách a dostanem spotrebu kWh za počet dní a tieto násobím cenou za kWh bez DPH a k tomu potom pripočítam DPH.

Cenu kWh počítam len z položiek, ktoré sa fakturujú podľa spotreby kWh. Do ceny kWh nepočítam stály plat a ostatné položky, ktoré sú účtované na obdobie. Nemám teraz pred sebou žiadnu faktúru, presne by som Ti vypísala položky, ktoré do ceny kWh počítam. Ale sú to tie za distribúciu, za dodávku a pod. Cena kWh je totiž určená podľa cenníka SSE a je teda účtovaná vo viacerých položkách a podľa mňa by si nemala faktúrovať viac. T.j. nie stály plat a pod.
Halli
13.02.09,23:08
Beatka,
ak môžem poradiť ... napíšem ako to robím ja ... máme v bytových domoch nainštalované obehové čerpadlá na TÚV a za spotrebu na týchto čerpadlách fakturujeme el.energiu dodávateľovi tepla na TÚV. V zmluve máme vypočítanú presnú spotrebu kWh podľa príkonu čerpadla na deň. Jednoducho to urobím tak, že počet dní t.j. 365 dní vynásobím spotrebou na jednotlivých čerpadlách a dostanem spotrebu kWh za počet dní a tieto násobím cenou za kWh bez DPH a k tomu potom pripočítam DPH.

Cenu kWh počítam len z položiek, ktoré sa fakturujú podľa spotreby kWh. Do ceny kWh nepočítam stály plat a ostatné položky, ktoré sú účtované na obdobie. Nemám teraz pred sebou žiadnu faktúru, presne by som Ti vypísala položky, ktoré do ceny kWh počítam. Ale sú to tie za distribúciu, za dodávku a pod. Cena kWh je totiž určená podľa cenníka SSE a je teda účtovaná vo viacerých položkách a podľa mňa by si nemala faktúrovať viac. T.j. nie stály plat a pod.


A prečo neučtuješ aj časť stáleho platu prepočítaneho do ceny? Však keby si mali zriadiť vlastný elektromer museli by si platiť aj stály plat ? Zaujíma ma to lebo mám aktuálne namontované tieto čerpadlá a merače TÚV a spotreba energie bude na oveľa vyššia a preto si myslím, že by sa mali dodavatelia podielať aj na stálom plate za elektromer.
workerka
15.02.09,15:50
Slavica,

stály plat neúčtujem preto, lebo v zmluve máme, že budeme refakturovať len spotrebu elektrickej energie podľa príkonu čerpadiel. Neviem ani akú časť stáleho platu by som refakturovala. Nedá sa účtovať ani na počet dní, ani podľa iného kľúča. Snáď percentuálne podľa počtu konečných odberateľov napojených na ten jeden elektromer. To by u nás bola 1/17-tina stáleho platu. Možno tak by to bolo najspravodlivejšie. Myslím, ale že aj tak pokiaľ čerpadlá nebudú napojené na samostatné meranie, vždy to vychádza v náš prospech, pretože tie čerpadlá nikdy nejdú 24 hodín na plný výkon. No a v podstate toľko účtujeme. Už sa mi stalo, že niekedy fakturácia za čerpadlá pre dodávateľa TÚV bola vyššia ako skutočná fakturácia elektrickej energie od elektrární. Tak preto neriešime stály plat. Pokiaľ ale beátka vie presnú spotrebu, tak by som asi stály plat refakturovala.
workerka
15.02.09,15:57
a ešte mi napadlo Slavica,
domnievam sa, že pokiaľ nemáš oprávnenie na distribúciu a predaj elektrickej energie, nemôžeš do ceny vyfakturovanej od elektrární zahrnúť stály plat, resp. cenníkovú cenu akýmkoľvek spôsobom meniť. Môžeš si tak maximálne z faktúry vypočítať ceny 1kWh podľa jednotlivých položiek, spočítať a k tomu pripočítať DPH. Príp. teda ďalšou položkou účtovať určitú časť stáleho platu podľa dohody. Ak chceš účtovať stály plat, tak si to ošetri v zmluve. Ale naozaj ak budeš refakturovať podľa príkonu čerpadla podľa počtu hodín a dní prevádzky, uvidíš, že sa Ti môže stať to čo mne, že refakturácia bude vyššia ako skutočná faktúra od elektrární. Pretože čerpadlá napr. v noci idú len málo a najviac sú zaťažované v ranných hodinách, poobedných a večerných hodinách.
Ináč ono je to v podstate jedno, lebo túto položku zahŕňa dodávateľa tepla do prehodnotenia preukázateľných nákladov na výrobu tepla na ÚK a TÚV. Čím viac tam zahrnieš, tým väčšie náklady budete mať na výrobu tepla. T.j. v konečnom dôsledku to aj tak zaplatíte, ale nie ako elektrickú energiu na elektromere, ale v cene 1GJ tepla.
JanaKop
13.05.09,06:32
Zdravím všetkých.

Prosím Vás, riešim podobnú situáciu. V našej budove, ktorú máme v prenájme sídli aj taxislužba. Vo svojej miestnosti majú elektromer, teda presne viem koľko energie spotrebovali ide cca o 50 kWh za kvartál. V zmluve s VSE nemám dohodnuté že budem túto spotrebu refakturovať. Môžem aj napriek tomu vyfakturovať taxislužbe spotrebu el. energie? A ešte prosím Vás kde nájdem cenu el. energie za kWh už som pozerala na nete a našla som aj nejaký cenník ale sú tam len ceny za nejaké A.
Ďakujem za radu.