Jana Motyčková
15.06.05,11:31
Ženy, ktoré sú na rodičovskej dovolenke upozorňujem na to, že po 1.7.2005 sa rodičovská dovolenka bude považovať za prerušenie poistného. Dôsledok toho je, že ak takáto žena bude mať ďalšie dieťa, hrozí jej, že nebude mať splnenú podmienku nemocenského poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch a nebude mať teda nárok na materské, iba na rodičovský príspevok. Samozrejme doba, kedy ste boli na rodičovskej dovolenke do 30.6.2005 sa ešte počíta ako doba poistenia.
Jozef Mihál
15.06.05,09:39
Kde je to tlačítko na vyjadrenie súhlasu s predošlým príspevkom?
evina
15.06.05,09:41
Ženy, ktoré sú na rodičovskej dovolenke upozorňujem na to, že po 1.7.2005 sa rodičovská dovolenka bude považovať za prerušenie poistného. Dôsledok toho je, že ak takáto žena bude mať ďalšie dieťa, hrozí jej, že nebude mať splnenú podmienku nemocenského poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch a nebude mať teda nárok na materské, iba na rodičovský príspevok. Samozrejme doba, kedy ste boli na rodičovskej dovolenke do 30.6.2005 sa ešte počíta ako doba poistenia.

Nemôžem si pomôcť a nenapísať, že skrátka myslia na všetko - aj na znižovanie populácie. A to p. minister vyhlásil pred pár dňami v TV na šťažnosť, že v novele zákona o SP sú príliš komplikované formulácie, že vraj ľudia nemusia čítať zákony /na to sú vraj právnici/ asi vedel prečo :mad:
Jozef Mihál
15.06.05,13:01
A to p. minister vyhlásil pred pár dňami v TV na šťažnosť, že v novele zákona o SP sú príliš komplikované formulácie, že vraj ľudia nemusia čítať zákony /na to sú vraj právnici/ asi vedel prečo :mad:
...dúfam že ma nezabijete, keď budete čítať novelu zákona o ZP, tam sú 10x komplikovanejšie formulácie ako v novele zákona o SP, bohužiaľ do zákona sa nedá napísať povedzme príklad, na ktorom by sa dala tá komplikovanosť vysvetliť...
evina
15.06.05,13:27
...dúfam že ma nezabijete, keď budete čítať novelu zákona o ZP, tam sú 10x komplikovanejšie formulácie ako v novele zákona o SP, bohužiaľ do zákona sa nedá napísať povedzme príklad, na ktorom by sa dala tá komplikovanosť vysvetliť...
Určite nie, myslím, že my sme si už na tie formulácie zvykli. To sa tuším sťažovala nejaká občianska iniciatíva. Mňa zarazilo tvrdenie p. ministra, že "ľudia nemusia čítať zákony..." s myšlienkou na spústu žien, ktoré chcú mať, majú a budú mať deti hneď po sebe, pričom nebudú tušiť čo ich čaká...
durisovad
15.06.05,19:19
Ved ani ja nie, ale nase dcery, nevesty a co chvila aj vnucky. A vobec, vsetky poriadne mlade zeny.
Jana Motyčková
15.06.05,19:38
Ako býva u nás dobrým zvykom, zákon síce ešte neplatí, ale už sa novelizuje. Takže v návrhu novely, ktorá má byť platná od 1.1.2006 sa už zasa doba prerušenia poistenia z dôvodu rodičovskej dovolenky bude započítavať do doby 270 dní pri výpočte materského. Takže stratia sa "iba" dni od 1.7. do 31.12.2005.
evina
15.06.05,19:41
Ako býva u nás dobrým zvykom, zákon síce ešte neplatí, ale už sa novelizuje. Takže v návrhu novely, ktorá má byť platná od 1.1.2006 sa už zasa doba prerušenia poistenia z dôvodu rodičovskej dovolenky bude započítavať do doby 270 dní pri výpočte materského. Takže stratia sa "iba" dni od 1.7. do 31.12.2005.
Somij aj to je dobrá správa, pretože naozaj veľa žien má deti po sebe a je v kuse na materskej a zdalo sa mi to veľmi nespravodlivé.
babenko1
15.06.05,19:54
škoda, že niektoré prídu o ten pol rok...
Jana Motyčková
15.06.05,19:57
Už som to poslala (aby nestratili po roka) ako pripomienku k novele zákona o SP Jožkovi Mihálovi.
JanaF
16.06.05,05:06
Somij aj to je dobrá správa, pretože naozaj veľa žien má deti po sebe a je v kuse na materskej a zdalo sa mi to veľmi nespravodlivé.Evina: Mne sa to nezda nespravodlive, ak niektore zeny su v kuse na materskej, vacsinou to tak zvolia, ked nemaju ine vychodisko ako ziskat pre rodinu peniaze navyse, kedze na vychode Slovenska, ale aj v inych castiach Slovenska su tzv. "hladove doliny", kde je dost tazke sa zamestnat pre niektore zeny a ak sa zamestnaju, tak plat je velakrat nizsi ako materska a ked si k tomu priratas kadzy den dochadzku do prace z tychto casti, skutocne ti z tej vyplaty ostane iba malicko, ja sa im necudujem, ze volia taku taktiku. (Nasi romsky obcania, to je zas iny pripad)
Kavi
16.06.05,13:20
Ženy, ktoré sú na rodičovskej dovolenke upozorňujem na to, že po 1.7.2005 sa rodičovská dovolenka bude považovať za prerušenie poistného. Dôsledok toho je, že ak takáto žena bude mať ďalšie dieťa, hrozí jej, že nebude mať splnenú podmienku nemocenského poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch a nebude mať teda nárok na materské, iba na rodičovský príspevok. Samozrejme doba, kedy ste boli na rodičovskej dovolenke do 30.6.2005 sa ešte počíta ako doba poistenia.
Ja som teda ten prípad. Na druhú MD nastupujem v októbri 2005. Dovtedy som na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom. To obdobie od 1.7.2005 do nástupu na druhú MD by sa nedalo vyriešiť platením (dobrovoľného) nemocenského poistenia (neviem, či som sa správne vyjadrila)? Ak áno, koľko by bolo minimum, čo by som si za toto obdobie musela mesačne platiť?
Ďakujem za radu. Prosím, potešte konečne ženy, ktoré sa rozhodli venovať materským povinnostiam aj nejakou pozitívnou informáciou. To budeme stále pozerať na to, kde majú plienky v akcii a či na konci mesiaca vôbec na tie plienky ostane?http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Martina
ondrejvla
16.06.05,16:38
Neviete mi niekto povedať, kde zmizli z tejto témy moje príspevky, keď som ich ja nevymazala?! Ja som v nich nikoho nemýlila, len som konštatovala?
durisovad
16.06.05,16:45
Asi je tu nejaka cenzura, zmizol aj moj prispevok, ktorym som reagovala na vynaliezavost ciganov.
ondrejvla
16.06.05,16:53
Takže sa mi to nezdalo, je to skutočne tak?!
durisovad
16.06.05,16:58
Vyzera to divne, ale asi to tak bude. Mozno na to zareaguje niekto kompetentny.
ondrejvla
16.06.05,17:03
Ale dôvod? Veď tam bolo len konštatovanie!
durisovad
16.06.05,17:09
Mozno nie vsetky konstatovania sa kazdemu pacia. Resp. niekomu sa mozno nepacia.
Paula
16.06.05,17:53
neuveriteľné.... a to sa stane vám dvom, ktoré dávate toľko užitočných rád... je mi z toho smutno :(
durisovad
16.06.05,19:28
Dakujem za uznanie.
Jozef Mihál
17.06.05,05:20
Už som to poslala (aby nestratili po roka) ako pripomienku k novele zákona o SP Jožkovi Mihálovi.Včera na pripomienkovom konaní som poctivo posunul túto námietku legislatíve MPSVaR. Pravdepodobne s tým však nič neurobia a obdobie 7-12/2005 bude pre mamičky na rodičovskom príspevku stratené. Riešením je uzatvorenie dobrovoľného nemocenského poistenia na túto dobu. Výšku vymeriavacieho základu si treba zvoliť podľa toho, kedy a ako sa plánuje nástup na ďalšiu materskú.
Kavi
17.06.05,06:28
Včera na pripomienkovom konaní som poctivo posunul túto námietku legislatíve MPSVaR. Pravdepodobne s tým však nič neurobia a obdobie 7-12/2005 bude pre mamičky na rodičovskom príspevku stratené. Riešením je uzatvorenie dobrovoľného nemocenského poistenia na túto dobu. Výšku vymeriavacieho základu si treba zvoliť podľa toho, kedy a ako sa plánuje nástup na ďalšiu materskú.
Ja tomu asi nerozumiem. Keď som na prvú MD nastúpila v 9/2002, dodnes som na RD a od 10/2005 nastupujem na druhú MD, tak tým že v období 7-9/2005 ako píšete nebudem nemocensky poistená, nesplním tak podmienku poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch pred nástupom na druhú MD? Veď obdobie od 10/2003-6/2005 je viac ako 270 dní. Alebo to musí byť 270 dní pred nástupom na druhú MD bezprostredne http://www.porada.sk/images/icons/icon4.gif po sebe idúcich?
Ak sa to dá vyriešiť dobrovoľným nem. poistením, nestačí platiť z minimálneho vymeriavacieho základu? Ovplyvní výška dobrovoľného nem. poistenia v období 7-9/2005 výšku materského, ktoré budem poberať od 10/2005? Neberie sa v mojom prípade ako vymer. základ pre výpočet materského predpokladaný zárobok za rok 2004 potvrdený mojim zamestnávateľom (tak mi povedali v SP)?
Martina
tomare
17.06.05,06:52
Ešte raz do 01.07.2005 je rodičovská dovolenka vylúčenie a až od 01.07.2005 nie spätne je rodičovská dovolenka prerušenie (§26) ?
Jozef Mihál
17.06.05,06:56
Martina, vo Vašom prípade nie je žiaden problém, pretože v období 10/2003 až 6/2005 sa doba rodičovskej dovolenky považuje za trvanie nemocenského poistenia a počet dní tohto obdobia je samozrejme vyšší ako 270. Nárok na materské mať budete a nemusíte mať dobrovoľné nem. poistenie.

Od 7/2005 nebudete nemocensky poistená, ale pri nástupe na MD 10/2005 budete ešte v ochrannej lehote. Výška MD sa Vám bude počítať z pravdepodobného zárobku (presnejšie povedané z vymeriavacieho základu na nemocenské poistenie), ktorý by ste v zamestnaní mali za rok 2004.
Jana Motyčková
17.06.05,06:59
Ešte raz do 01.07.2005 je rodičovská dovolenka vylúčenie a až od 01.07.2005 nie spätne je rodičovská dovolenka prerušenie (§26) ?Áno .
Jozef Mihál
17.06.05,07:00
Inak aj na príklade Martiny vidno, že až taký problém by to nemal byť. Chýbajúci polrok je len polrok, z posledných 2 rokov je to 183 dní, stále teda zostáva nejakých 547 dní.
Kavi
20.06.05,06:09
Ďakujem pekne za odpoveď. Už ma chytala panika, čo to zase vymysleli. Ale aj tak. Aj keď sa to mňa síce netýka, možno sa nájdu nejaké mamičky, ktorým to problém bude robiť. Pánovi Kaníkovi to znižovanie nemocenských dávok v tomto prípade veľmi nevyšlo. A potom sa čudujeme, že pôrodnosť u nás klesá ...
ala13
20.06.05,06:16
Evina: Mne sa to nezda nespravodlive, ak niektore zeny su v kuse na materskej, vacsinou to tak zvolia, ked nemaju ine vychodisko ako ziskat pre rodinu peniaze navyse, kedze na vychode Slovenska, ale aj v inych castiach Slovenska su tzv. "hladove doliny", kde je dost tazke sa zamestnat pre niektore zeny a ak sa zamestnaju, tak plat je velakrat nizsi ako materska a ked si k tomu priratas kadzy den dochadzku do prace z tychto casti, skutocne ti z tej vyplaty ostane iba malicko, ja sa im necudujem, ze volia taku taktiku. (Nasi romsky obcania, to je zas iny pripad)
Ty mas kolko deti?
evina
20.06.05,06:57
Evina: Mne sa to nezda nespravodlive, ak niektore zeny su v kuse na materskej, vacsinou to tak zvolia, ked nemaju ine vychodisko ako ziskat pre rodinu peniaze navyse, kedze na vychode Slovenska, ale aj v inych castiach Slovenska su tzv. "hladove doliny", kde je dost tazke sa zamestnat pre niektore zeny a ak sa zamestnaju, tak plat je velakrat nizsi ako materska a ked si k tomu priratas kadzy den dochadzku do prace z tychto casti, skutocne ti z tej vyplaty ostane iba malicko, ja sa im necudujem, ze volia taku taktiku. (Nasi romsky obcania, to je zas iny pripad)

Podľa Tvoje reakcie na môj príspevok o nespravolivosti rozhodnutia zákonodarcov v tejto oblasi, predpoklaám, že asi ešte nemáš deti. Ešte som v nikdy nestretla ženu, ktorá by zarobila na materskej a volila materskú z dôvodu , ktorú Ty spomínaš- myslím tým normálnu priemernú populáciu. Ak aj niekto špekuloval v tejto oblasti, nevidím dôvod na potrestanie všetkých, najmä tých, ktoré chcú mať deti hneď po sebe napr. z titulu už vyššieho veku a pod.
ala13
20.06.05,07:08
Evina, dakujem za podporu. Jana, mat babo je totalne stratovy obchod. To je niekolko desattisicovy vydavok len na jeho zakladne potreby. Pri retazovych porodoch skutocne ista uspora nastane, kedze mladsie deti nosia veci po starsich a zakladne predmety ako postielka, kocik, vanicka, ... uz su nakupene. Ale ani tak sa na MD ci RD neda zarobit, lebo to dieta i jedava.
nezábudka
24.06.05,14:32
Ja som teda ten prípad. Na druhú MD nastupujem v októbri 2005. Dovtedy som na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom. To obdobie od 1.7.2005 do nástupu na druhú MD by sa nedalo vyriešiť platením (dobrovoľného) nemocenského poistenia (neviem, či som sa správne vyjadrila)? Ak áno, koľko by bolo minimum, čo by som si za toto obdobie musela mesačne platiť?
Ďakujem za radu. Prosím, potešte konečne ženy, ktoré sa rozhodli venovať materským povinnostiam aj nejakou pozitívnou informáciou. To budeme stále pozerať na to, kde majú plienky v akcii a či na konci mesiaca vôbec na tie plienky ostane?http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Martina
Rada Vás poteším, vyšiel zákon platný od 1. 7. 2005 a ženy (príp. muži) na rodičovskej dovolenke budú môcť aj pracovať a zarábať a mať tiež plný rodičovský príspevok v prípade, že nedajú dieťa do škôlky.
ala13
26.06.05,20:47
To je sice dobra rada, ale neriesi ten problem, na ktory sa pytala. Mne pan Mihál odporucal neplatit si dobrovolne dochodkove poistenie v inom prispevku a ked pridem o dochodok alebo o jeho cast, budem chodit zobrat pred jeho vilu, v ktorej bude byvat:D
Co sa nemocenskeho tyka, to je samozrejme ine kafe:cool: , to zavisi i od dalsich dob pocas ktorych si bola poistena.
brm
27.06.05,13:40
Nemôžem si pomôcť a nenapísať, že skrátka myslia na všetko - aj na znižovanie populácie. A to p. minister vyhlásil pred pár dňami v TV na šťažnosť, že v novele zákona o SP sú príliš komplikované formulácie, že vraj ľudia nemusia čítať zákony /na to sú vraj právnici/ asi vedel prečo :mad:ešteže všetci máme na zaplatenie právnika...
NKI
05.07.05,20:14
Evina: Mne sa to nezda nespravodlive, ak niektore zeny su v kuse na materskej, vacsinou to tak zvolia, ked nemaju ine vychodisko ako ziskat pre rodinu peniaze navyse, kedze na vychode Slovenska, ale aj v inych castiach Slovenska su tzv. "hladove doliny", kde je dost tazke sa zamestnat pre niektore zeny a ak sa zamestnaju, tak plat je velakrat nizsi ako materska a ked si k tomu priratas kadzy den dochadzku do prace z tychto casti, skutocne ti z tej vyplaty ostane iba malicko, ja sa im necudujem, ze volia taku taktiku. (Nasi romsky obcania, to je zas iny pripad)Trochu ma prekvapila tato reakcia, som prave pripad "retazoveho porodu" (ak sa vsetko podari) a kedze mam uz "svoj vek" rozhodla som sa prave takto, ale urcite nie kvoli vyske materskej, na ktoru mimochodom nemam narok, ale aj keby, pokladat matersky a rodicovsky prispevok za vyhodny prijem, tak to je fakt na smiech...
enad
25.08.05,12:32
Ako býva u nás dobrým zvykom, zákon síce ešte neplatí, ale už sa novelizuje. Takže v návrhu novely, ktorá má byť platná od 1.1.2006 sa už zasa doba prerušenia poistenia z dôvodu rodičovskej dovolenky bude započítavať do doby 270 dní pri výpočte materského. Takže stratia sa "iba" dni od 1.7. do 31.12.2005.
Ahojte poraďáci,

no ja teda neviem, ale ja som tiež doma už 6 rok na rodičovskom príspevky. Mne to vyšlo presne tak, že mi jedna MD končila a druhá začínala. Bolo to v roku 2002. A nedostala som materský príspevok. Iba rodičovský. vraj som nemala nárok. Pretože PP som ukončila ešte pred nástupom na prvu MD v r. 99 (firma skrachovala) a teda som vraj nemala nárok.
Tak neviem.
Jana Motyčková
30.08.05,07:45
Keďže si ukončila PP v r.99, nebola si už nemocensky poistená, ani v ochrannej lehote, t.j. nemala si nárok na materskú pri 2. dieťati. To je v poriadku. Prerušenie poistenia sa týka iba nemocensky poistených osôb - t.j. zamestnankyňa (príp. SZČO), ktorá je naďalej zamestnaná.
angel22
13.09.05,09:24
Ak som od 1.6.2005 nezamestnaná a od 20.8.2005 na materskej ako je to s mojimi odvodmi a zdravotnym poistenim? Musim si to platit sama, alebo plati nieco aj stat???
Maňaska
13.09.05,09:31
zdravotné poistenie v tomto prípade platí štát
ala13
13.09.05,09:34
Ale zda sa mi, ze ZP o to musis pisomne poziadat, teda, ze jej pisomnou formou na tlacive, ktore ti tam daju oznamis, ze si na MD a pritom si bola nezamestnana.
Myslim, ze automaticke to platenie statom nie je, ze je nevyhnutna ta ziadost, ale mozno sa mylim.
angel22
13.09.05,09:36
O platenie ZP si mam poziadat kde? A co socialne poistenie?
ala13
13.09.05,09:36
Co je vlastne retazovy porod? Ak este neskoncila RD a uz zacne MD?
ala13
13.09.05,09:39
O platenie ZP si mam poziadat kde? A co socialne poistenie?
Vo svojej zdravotnej poistovni vypis jedno tlacivo, ktore ti tam daju. Vysvetli im, o co ide. Je to oznamenie poistenca o zmene.
Socialne poistenie zial neovladam, urcite ti poradia v pobocke SP. Len sa mi zda, ze nie si ani nemocensky ani dochodkovo statom poistena:(
Pepa
13.09.05,09:51
Nemocensky nie si poistená, dôchodkovo áno - do 6 rokov veku dieťaťa. Zašla by som na príslušnú pobočku SP a vyplnila registračný list FO - ako osoba, za ktorú platí poistenie štát. Myslím, že k tomu ešte niečo vyžadujú / RL dieťaťa a akési prehlásenie/ - choď a povedia ti.
angel22
13.09.05,15:51
Vedel by mi tu este niekto povedat cosi o pridavkoch na dieta? Kedysi to bolo nejakych 500,-Sk, ale neviem za akych podmienok a co sa v tom teraz zmenilo ohladom pracujucich rodicov. Dakujem
Pepa
14.09.05,06:25
Prídavok na dieťa sa vypláca na každé dieťa bez ohľadu na výšku príjmu jeho rodičov - jeho výška je v súčasnosti 540,- Sk.
Jana Motyčková
02.12.05,15:22
Opäť sa vraciam k tejto téme - problém uvedený v 1.príspevku. Keďže novela zákona o SP bola stiahnutá z parlamentu, naďalej aj po 1.1.2006 ženy na rodičovskej dovolenke (zo zamestanania) nebudú nemocensky poistené a keďže už im aj uplynie ochranná lehota zo zamestnania, nebudú mať nárok na materské, ak majú očakávaný termín pôrodu po 11.2. (6 týždňov po 31.12.).
Alllena
02.12.05,17:06
Známej skončil rodičovský príspevok v 10/05 je tehotná a term.pôrodu je 06/06 .je evidovaná na ÚP a má rizikové tehotenstvo teda ja PN. ako to bude v jej prípade s materskou dovolenkou má nárok?:)
ajobs
02.12.05,21:40
Známej skončil rodičovský príspevok v 10/05 je tehotná a term.pôrodu je 06/06 .je evidovaná na ÚP a má rizikové tehotenstvo teda ja PN. ako to bude v jej prípade s materskou dovolenkou má nárok?:)

Bola nemocensky poistená v posledných 2 rokoch aspoň 270 dní ?
Odkedy-dokedy pracovala (alebo platila DNP) ? Z akého titulu dostáva nemocenské ? Uveď bližšie :confused:
Alllena
05.12.05,06:31
Bola nemocensky poistená v posledných 2 rokoch aspoň 270 dní ?
Odkedy-dokedy pracovala (alebo platila DNP) ? Z akého titulu dostáva nemocenské ? Uveď bližšie :confused:

viem to iba nahrubo má syna ktorý mal v 10/05 tri roky. Pred tým pracovala. Mám taký dojem že,potom mala rizikové takže PN .ozvem sa ak to zistím presne toto je o ničom:)
ajobs
05.12.05,06:51
viem to iba nahrubo má syna ktorý mal v 10/05 tri roky. Pred tým pracovala. Mám taký dojem že,potom mala rizikové takže PN .ozvem sa ak to zistím presne toto je o ničom:)

V poriadku, čakám na odpoveď.:)
ala13
06.01.06,23:22
Opäť sa vraciam k tejto téme - problém uvedený v 1.príspevku. Keďže novela zákona o SP bola stiahnutá z parlamentu, naďalej aj po 1.1.2006 ženy na rodičovskej dovolenke (zo zamestanania) nebudú nemocensky poistené a keďže už im aj uplynie ochranná lehota zo zamestnania, nebudú mať nárok na materské, ak majú očakávaný termín pôrodu po 11.2. (6 týždňov po 31.12.).
Ako si prisla na ten datum? Ked do 30.6.2005 boli povazovane za nemocensky poistene a ked nastupia i v marci na MD, tak to maju len 3/4 roka prerusenie, cize v poslednych 2 rokoch sa do toho 30.6.2005 najde 270 dni, ak boli cely cas na RD a idu hned na dalsiu MD.

Nic sa nezmenilo v zakone?
ajobs
07.01.06,11:39
Ako si prisla na ten datum? Ked do 30.6.2005 boli povazovane za nemocensky poistene a ked nastupia i v marci na MD, tak to maju len 3/4 roka prerusenie, cize v poslednych 2 rokoch sa do toho 30.6.2005 najde 270 dni, ak boli cely cas na RD a idu hned na dalsiu MD.

Nic sa nezmenilo v zakone?

Ten dátum, ktorý píše Janka je v poriadku, lebo keď si bola zamestnaná, a platí zákon, že po 30.6.2005 ženy poberajúce rodičovský príspevok nie sú nemocensky poistené, ochranná lehota podľa § 32, ods. 1, písm. b/ zanikne takejto tehotnej poistenkyni po 6 mesiacoch, to znamená 31.12.2005. Takže, keď nastúpi na MD pred týmto dátumom, bude mať nárok na materské, ak nie, nebude mať ( pretože MD sa nastupuje 6-8 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu, je tam uvedený dátum 11.2.2006 ).
Ale dá sa to vyriešiť krátkodobým dobrovoľným nemocenským poistením z maximálneho VZ.;)
ala13
10.01.06,04:57
Dakujem, a ako dlho treba byt dobrovolne nemocensky poistena? Vyriesi to i kratkodobe zamestnanie sa medzitym?
ala13
10.01.06,10:29
Pracovnicka SP za okienkom mi k dobrovolnemu poisteniu nic nevedela povedat, nepodporila moj navrh dobrovolne sa poistit. Neviem ci slo o problem, ze by mala viac prace s mojim papierovanim alebo ci ma pokyn zhora, ze by ich to vela stalo.
Aky argument mam proti nej vytasit? Kolko je teraz maximalny VZ?
ajobs
10.01.06,16:53
Pracovnicka SP za okienkom mi k dobrovolnemu poisteniu nic nevedela povedat, nepodporila moj navrh dobrovolne sa poistit. Neviem ci slo o problem, ze by mala viac prace s mojim papierovanim alebo ci ma pokyn zhora, ze by ich to vela stalo.
Aky argument mam proti nej vytasit? Kolko je teraz maximalny VZ?

Ala13, nemusíš voči zamestnankyni SP vytasiť žiadny argument. Podáš prihlášku na dobrovoľné nemocenské poistenie ( je to Registračný list FO ), pričom v odseku 11 Obdobie a vymeriavací základ dobrovoľne poistenej osoby (DPO) v 1. okienku vľavo (Dátum vzniku NP) uvedieš dátum , odkedy sa chceš poistiť, v 2. okienku (Vymeriavací základ NP) uvedieš sumu VZ- maximum je 23.738 Sk, a to je všetko. Podáš to.
Je však nutné splniť podmienku aspoň 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch k dňu, kedy chceš požiadať o nejakú dávku nemocenského poistenia.
ala13
29.01.06,13:06
Asi sa uz dobrovolne nepoistim, pri mojom talente by som mohla akurat tak zaplatit na poistnom viac nez potom dostat naspat, nesplnila by som asi tu podmienku.
Ale dakujem za radu, snad ju ostatne vyuziju.
zuzana v
03.02.06,10:30
Viete mi poradit, ako mi to vychadza s materskou pri retazovych porodoch?
Zamestnana som od 1997.Na matersku dovolenku som nastupila 09/2004, od 03/2005 som na rodicovskej dovolenke s prvym babom. Druhy termin porodu mam 12/2006. Budem dostavat matersku ci len rodicovsky prispevok? Dakujem.
ajobs
03.02.06,15:11
Viete mi poradit, ako mi to vychadza s materskou pri retazovych porodoch?
Zamestnana som od 1997.Na matersku dovolenku som nastupila 09/2004, od 03/2005 som na rodicovskej dovolenke s prvym babom. Druhy termin porodu mam 12/2006. Budem dostavat matersku ci len rodicovsky prispevok? Dakujem.

Napíš presne s dátumami od-do, kedy si pracovala, kedy si bola na MD a kedy na RD v posledných 2 rokoch. Čiže roky 2004 - 2006. Napíš, či si ešte stále zamestnaná, alebo si už skončila pracovný pomer ?!
zuzana v
03.02.06,15:25
Takze roky 2004-2006 su takto:
1.1.2004 - 10.09.2004 -> zamestnana
11.9.2004 - 11.3.2005 -> materska dovolenka
od 12.3.2005 -> rodicovska dovolenka az do 12/2006, kedy nastupim opat na matersku dovolenku.
Stale som zamestnana, takze ak mi nejaky ten den chyba, tak sa rychlo vratim do prace.
Dakujem. :)
ajobs
03.02.06,15:43
Takze roky 2004-2006 su takto:
1.1.2004 - 10.09.2004 -> zamestnana
11.9.2004 - 11.3.2005 -> materska dovolenka
od 12.3.2005 -> rodicovska dovolenka az do 12/2006, kedy nastupim opat na matersku dovolenku.
Stale som zamestnana, takze ak mi nejaky ten den chyba, tak sa rychlo vratim do prace.
Dakujem. :)

Pokiaľ dobre počítam, posledné 2 roky pred pôrodom (počítajme 1.12.2006) predstavujú obdobie 1.12.2004 až 1.12.2006. Počas tohto obdobia si bola nemocensky poistená ako zamestnanec do 30.6.2005 (približne 212 dní), takže musíš pre nárok na materské získať ešte minimálne 58 dní. Odporúčam ti dobrovoľne sa nemocensky poistiť najprv cca na 50 dní z minimálnej mzdy, potom - tesne pred nástupom na materskú - positiť sa na zvyšných napr. 8 dní z maxima, ktoré je dnes 23.738 Sk, ale od 1.7.2006 bude vyššie (cca 25.800 Sk-bude to známe až v druhom štvrťroku 2006).
Hlavne si treba dobre spočítať dni, aby si naozaj dosiahla 270 dní.
zuzana v
03.02.06,15:57
Dakujem za radu.
zumi
09.02.06,06:20
Zdravim vas,
chcem sa uistit ohladom nepoistenia mamiciek pocas rodicovskej dovolenky. Stat im neplati iba nemocenske. Ostatne poistenia ano?
Dakujem za info:o
ajobs
09.02.06,08:22
Zdravim vas,
chcem sa uistit ohladom nepoistenia mamiciek pocas rodicovskej dovolenky. Stat im neplati iba nemocenske. Ostatne poistenia ano?
Dakujem za info:o

Ak si zamestnankyňa s trvajúcim pracovným pomerom, ktorá čerpá rodičovskú dovolenku, potom sa ti prerušuje povinné nemocenské, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti ( § 26, ods. 1, písm. e/ zákona o soc. poistení - platí od 1.7.2005).
Ak sa však staráš o dieťa do 6 (resp. 7 rokov), ten istý zákon § 16, ods 1., písm. e/ hovorí, že až do dosiahnutia príslušného veku dieťaťa si povinne dôchodkovo poistená. Takže si môžeš vybrať.
Zdravotné poistenie počas starostlivosti o dieťa do 6 rokov za teba platí štát.
zumi
09.02.06,09:23
Ak si zamestnankyňa s trvajúcim pracovným pomerom, ktorá čerpá rodičovskú dovolenku, potom sa ti prerušuje povinné nemocenské, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti ( § 26, ods. 1, písm. e/ zákona o soc. poistení - platí od 1.7.2005).
Ak sa však staráš o dieťa do 6 (resp. 7 rokov), ten istý zákon § 16, ods 1., písm. e/ hovorí, že až do dosiahnutia príslušného veku dieťaťa si povinne dôchodkovo poistená. Takže si môžeš vybrať.
Zdravotné poistenie počas starostlivosti o dieťa do 6 rokov za teba platí štát.

Dik za info,
ale do tych 6 rokov resp.7rokov ste mysleli § 15 nie 16, ods 1., písm. e/ a teda do 6 rokov pri dlhodobom nepriaznivom zdravotnom stave dietata, ak tomu dobre rozumiem. Do troch rokov dietata na RD nie som poistena a po predlzeni na dobu do 6 rokov na RD budem poistena. Alebo mozem ziadat o RD do 6 rokov aj skor (teda pred dovrsenim 3 rokov dietata).
ala13
26.03.06,15:45
Ak si zamestnankyňa s trvajúcim pracovným pomerom, ktorá čerpá rodičovskú dovolenku, potom sa ti prerušuje povinné nemocenské, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti ( § 26, ods. 1, písm. e/ zákona o soc. poistení - platí od 1.7.2005).
Ak sa však staráš o dieťa do 6 (resp. 7 rokov), ten istý zákon § 16, ods 1., písm. e/ hovorí, že až do dosiahnutia príslušného veku dieťaťa si povinne dôchodkovo poistená. Takže si môžeš vybrať.

Vobec nerozumiem co a hlavne ako si mozem vybrat. Som este len na MD. Tak ktory paragraf pre mna plati?

Vopred vdaka za odpoved.
Tweety
26.03.06,16:06
Vobec nerozumiem co a hlavne ako si mozem vybrat. Som este len na MD. Tak ktory paragraf pre mna plati?

Vopred vdaka za odpoved. Ak si zamestnaná a momentálne na MD neprerušuje sa Ti poistenie, odvody platí za Teba štát.Ak budeš na RD, poistenie sa Ti preruší.
ala13
26.03.06,16:12
Dakujem velmi pekne. A co mam na RD robit? Dobrovolne sa pripoistit alebo co?
Tweety
26.03.06,16:13
Dakujem velmi pekne. A co mam na RD robit? Dobrovolne sa pripoistit alebo co? To prerušenie neznamená, že nikto za Teba neplatí, platí štát.
Jana Motyčková
26.03.06,17:56
To prerušenie neznamená, že nikto za Teba neplatí, platí štát.
Štát platí iba dôchodkové poistenie a to sa treba, ak sa nemýlim, ísť nahlásiť do SP. Nemocenské poistenie štát neplatí.
Tweety
27.03.06,07:01
Štát platí iba dôchodkové poistenie a to sa treba, ak sa nemýlim, ísť nahlásiť do SP. Nemocenské poistenie štát neplatí. Na RLFO uvedie nástup na MD ako zmenu v poistení.:cool:
Jana Motyčková
27.03.06,07:32
Na RLFO uvedie nástup na MD ako zmenu v poistení.:cool:

To nahlasovanie do SP je až v novele, potom ak bude chcieť byť dôchodkovo poistená, bude sa musieť ísť prihlásiť na DP a štát za ňu bude platiť poistné na DP.
ala13
27.03.06,12:14
Kedy a kam sa mam ist prihlasit na DP? Do SP? Ked mi skonci MD a zacne RD?

Dakujem.
Jana Motyčková
27.03.06,13:25
Do SP po skončení MD, ale tá povinnosť bude zrejme až po 1.8..
DanušP
01.04.06,18:02
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu. Naše 1.dieťa bude mať v decembri 2006 3 roky. Teraz som tehotná a rodiť by som mala v okt.2006 čiže asi mesiac pred riadnym ukončením materskej. So zamestnávateľom mám podpísanú zmluvu na dobu neurčitú. Poberala som materské a teraz RP. Mám znovu nárok na 2. materské?


Právnička v inej internetovej poradni mi napísala,že od 1.1.2005 sa nemocenské poistenie počas RD prerušuje. Vy píšete,že po 1.7.2005. Ako je to s týmito dátumami ? Je to pre mňa dôležité ku výpočtu tých 270 dní.

ala13
08.04.06,07:31
DanusP urcite od 1.7.2005, aj mna len to zachranilo pred splnenim 270 dni.
somij, dakujem, veris, ze dovtedy bude nejaka novela prijata?
ajobs
08.04.06,09:57
DanusP urcite od 1.7.2005, aj mna len to zachranilo pred splnenim 270 dni.
somij, dakujem, veris, ze dovtedy bude nejaka novela prijata?

Aj ja potvrdzujem, že prerušenie platí až od 1.7.2005 (bolo to prijaté v novele zákona o soc. poistení, pozri zákon. č. 244/2005 Z.z.), a čo sa týka novely zákona o soc. poistení, tá bude takmer určite prijatá, ovšem nevieme, v akej podobe. NR SR o nej začne rokovať 19.4.2006.
Ak niekoho zaujíma predložený materiál, nech si pozrie link http://www.nrsr.sk/appbin/nrcpt.asp?WCI=NRCPT_Workitem&WCE=Master=1826
DanušP
08.04.06,17:43
A ešte sa chcem spýtať. Bola som v sociálnej poisťovni a tam mi vyrátali tie potrebné dni na nárok materskej. Do dátumu pôrodu im to vyšlo 250 dní. Keď som chybajúce dni chcela riešiť dobrovoľným nemocenským poistením, pracovníčka mi povedala, že by som si ho musela platiť v kuse tých 270 dní. A to sa mi nezdá pravdivé.
Uistili ma, že je veľká pravdepodobnosť schválenie tej noveli ( od 1 júla 2006 ) a to by mi pomohlo do pôrodu dohnať chýbajúce dni.
Ale aj tak sa chcem poistiť tým dobrovoľným nemocenským poistením. Poraďte prosím niekto kto má s tým skúsenosť.
ajobs
08.04.06,19:59
A ešte sa chcem spýtať. Bola som v sociálnej poisťovni a tam mi vyrátali tie potrebné dni na nárok materskej. Do dátumu pôrodu im to vyšlo 250 dní. Keď som chybajúce dni chcela riešiť dobrovoľným nemocenským poistením, pracovníčka mi povedala, že by som si ho musela platiť v kuse tých 270 dní. A to sa mi nezdá pravdivé.
Uistili ma, že je veľká pravdepodobnosť schválenie tej noveli ( od 1 júla 2006 ) a to by mi pomohlo do pôrodu dohnať chýbajúce dni.
Ale aj tak sa chcem poistiť tým dobrovoľným nemocenským poistením. Poraďte prosím niekto kto má s tým skúsenosť.

To tvrdenie pracovníčky SP o platení DNP v dĺžke 270 dní nie je pravdivé, do nemocenského poistenia v trvaní 270 dní v posledných 2 rokoch sa započítava aj obdobie ostatných nemocenských poistení (zamestnanca, SZČO). Ich súčet dokopy (nie v kuse bez prerušenia) musí byť 270 dní.
Ak bude schválená novela zákona o soc. poistení, takmer určite sa zmení stanovenie rozhodujúceho obdobia, ktoré bude skoro vždy predchádzajúci kalendárny rok - výnimky pozri pripravovaná novela, v mojom predchádzajúcom príspevku je odkaz na tento materiál.
Viera123
09.04.06,17:58
Viete mi poradit, ako mi to vychadza s materskou pri retazovych porodoch?
Zamestnana som od 1997.Na matersku dovolenku som nastupila 09/2004, od 03/2005 som na rodicovskej dovolenke s prvym babom. Druhy termin porodu mam 12/2006. Budem dostavat matersku ci len rodicovsky prispevok? Dakujem. No nech počítam ako počítam, tak od tretieho februára do decembra je minimálne 10 mesiacov, už sa deti nerodia na deviaty mesiac ale na desiaty? Všetci sme unaháňaní a deti si dávajú načas :).
tanmat
09.04.06,20:01
:confused:Ja patrim k tym stastnym zenam, ktore porodili v roku 2004 a opat rodia v roku 2006. V roku 2004 mal zacat platit zakon, podla ktoreho mala kazda zena narok na materske vo vyske 55 per. platu, ak splnila zakonom predpisane nalezitosti |doba poistenia 270 dni pred nastupm na mD, odvody z max. vymeriavacieho zakladu| Splnala som vsetko, len vtedajsi pan minister KANIK povedal, ze pre rok 2004 bude platit prechodne obdobie, a tak mi vyratali minimum.

Teraz rodim v roku 2006. Na rodicovskej dovolenke som bola do 1.9.2005. Obdobie platnosti noveho zakona od 1.7.2005, kde sa zeny stali kvazi samoplatitelkami som "nezaregistrovala" a nakolko som si chcela tie dva mesiace doplatit, pretoze i ked opat splnam podmienky pre max. matersku, zostane mi minimum, lebo podla slov pracovnika SP som si ja ne vine, ze nesledujem zakony, a tak spatne sa uz doplatit si odvody neda, lebo to zakon neumoznuje. DAKUJEM NASMU KATOLICKEMU STATU A VSETKYM PANOM MINISTROM a MUDRYM HLAVAM, ZE SVOJE DETI VYCHOVAM AJ BEZ ICH VRUCNEJ A VRELEJ POMOCI, i ked si do nasho socialneho systemu odvadzam desiatky tisicok, ked tu pomoc potrebujem, neostava ani na zakladne, preto VOLIT NEBUDEM, a nepojdem a budem so svojimi detmi radsej na prechadzke pozerat vtaciky a radovat sa z ich pritomnosti, ako vsetky mamy, ktore lubia svoje deti...............:rolleyes:
Jana Motyčková
10.04.06,06:06
:confused:Ja patrim k tym stastnym zenam, ktore porodili v roku 2004 a opat rodia v roku 2006. V roku 2004 mal zacat platit zakon, podla ktoreho mala kazda zena narok na materske vo vyske 55 per. platu, ak splnila zakonom predpisane nalezitosti |doba poistenia 270 dni pred nastupm na mD, odvody z max. vymeriavacieho zakladu| Splnala som vsetko, len vtedajsi pan minister KANIK povedal, ze pre rok 2004 bude platit prechodne obdobie, a tak mi vyratali minimum.
Pokiaľ si pamätám, prechodné obdobie v r.2004 nebolo. Materské sa počítalo tak, ako teraz, 55% z VZ spravidla z predchádzajúceho roku.


Teraz rodim v roku 2006. Na rodicovskej dovolenke som bola do 1.9.2005. Obdobie platnosti noveho zakona od 1.7.2005, kde sa zeny stali kvazi samoplatitelkami som "nezaregistrovala" a nakolko som si chcela tie dva mesiace doplatit, pretoze i ked opat splnam podmienky pre max. matersku, zostane mi minimum, lebo podla slov pracovnika SP som si ja ne vine, ze nesledujem zakony, a tak spatne sa uz doplatit si odvody neda, lebo to zakon neumoznuje.
Neviem, na čo by bolo doplatenie si 2 mesiacov ako dobrovoľný platca. Ak spĺňaš podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch, čo píšeš, že spĺňaš, máš nárok na materské a vypočíta sa (ak nastúpiš na MD pod 1.8.)zrejme z VZ ktorý si mala na začiatku roku 2005 - ten je podľa toho, čo píšeš maximálny. Podľa dátumu nástupu na rodičovskú dovolenku usudzujem, že na začiatku r.2005 si ešte nebola na materskej a zrejme si mala maximálny VZ.
Ak nastúpiš na MD pred 1.8., bude sa ti počítať predpokladaný VZ - podľa mzdy uvedenej v pracovnej zmluve. Tu je ale ešte možné navýšenie VZ.
Silvia S
19.08.08,05:14
Dobrý deň, neviem, či je táto téma "reťazové pôrodu" aktuálna, ale chcem sa spýtať, keď kolegyňa, ktorá mala prvý pôrod 21.05.06 a teraz má termín pôrodu 8.10.08 bude mať nárok na MD alebo len na RP? ĎAKUJEM a prajem pekný deŇ!
brčko
19.08.08,06:28
Dobrý deň, neviem, či je táto téma "reťazové pôrodu" aktuálna, ale chcem sa spýtať, keď kolegyňa, ktorá mala prvý pôrod 21.05.06 a teraz má termín pôrodu 8.10.08 bude mať nárok na MD alebo len na RP? ĎAKUJEM a prajem pekný deŇ!

nárok na čerpanie MD u zamestnávatela má bez ohladu na poberanie materského zo SP, o ktoré vám predpokladám ide.

Ak jej prac.pomer trvá a nastupuje na MD súvisle z rodič.dovolenky, tak nárok na materské jej vznikne (pre účely nároku "na materské" sa aj dni čerpania RD "počas trvania PP" zarátavajú do potrebných 270dní nem.poistenia) a to z pravdepodobného VZ, z ktorého by sa platilo poistné na nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Tento pravdep.VZ uvedie mzdárka v potvrdení zamestnávatela o zamestnancovi pre účely .... , ktoré odovzdá spolu so žiadostou o materské soc.poistovni.

55% z jednej tridsatiny tohto pravdep. VZ-du bude jej materské na 1kalend.den.

DOPLNAM: zákon o sociálnom poistení § 57 ods.2 (pravdep.denný VZ zamestnanca)+ príp. ods.1b (nem.poist. vzniklo v den nástupu na MD) + 49a (RD zarátaná do 270dní) + § 53 (materské 55% z PDVZ)