mzdarka renca
07.02.09,10:28
Poprosím o radu, nakoľko som totálny laik v tomto odvetví. Viem len čo chcem, ale neviem ako na to. S manželom by sme chceli vykurovať a zohrievať teplú vodu vo vykurovacom období neviem teraz či krbom, alebo kozubom (ja nerozoznám ten rozdiel). Vykurovacie teleso chceme dať do obývačky, do stredu domu s tým, že vy sa vykúrili ďaľšie dve izby asi formou prieduchov a kuchyňa a ďalšia izba, ktoré nesusedia s obývačkou asi formou radiátorov. Tiež chceme týmto vykurovacím telesom zohrievať aj vodu. Čo by ste mi poradili? Za plyn ročne platíme nekresťanské peniaze (48 tis. Sk) a chceme ušetriť.
Ďakujem vopred za rady
Renča
deli.
07.02.09,10:30
tych 48 tis. sa plyn - to je akoze preco? Nie je skor cesta najprv zateplit,a AZ POTOM uvazovat s dalsimi zdrojmi vykurovania? Ved to je nenormalne velka spotreba. NAJPRV treba maximalne znizit tepelne straty a POTOM uvazovat s vykurovanim: niźkoenergetickym... Preco to stale niekto robi NAOPAK?
monik111
07.02.09,10:54
Naši známi majú takto spravený krb, vyhrieva im radiátory a podlahovu a samozrejme aj vodu. Je to super, teplo v celom dome a aj teplá voda. Je to iné teplo ako plyn. Mne osobne sa to velmi páči. Oni si to tiež pochvaľujú. Najskôr mali iba plyn potom dorábali krb. Síce ich to vyšlo okolo 100 000,- ale sú spokojný. Ale tá investícia kedy sa im vráti to je už druhá vec.
misomiso
07.02.09,11:12
Poprosím o radu, nakoľko som totálny laik v tomto odvetví. Viem len čo chcem, ale neviem ako na to. S manželom by sme chceli vykurovať a zohrievať teplú vodu vo vykurovacom období neviem teraz či krbom, alebo kozubom (ja nerozoznám ten rozdiel). Vykurovacie teleso chceme dať do obývačky, do stredu domu s tým, že vy sa vykúrili ďaľšie dve izby asi formou prieduchov a kuchyňa a ďalšia izba, ktoré nesusedia s obývačkou asi formou radiátorov. Tiež chceme týmto vykurovacím telesom zohrievať aj vodu. Čo by ste mi poradili? Za plyn ročne platíme nekresťanské peniaze (48 tis. Sk) a chceme ušetriť.
Ďakujem vopred za rady
Renča

To je len jazykovy problem, krb a kozub je to iste. Ak mate ale taketo straty, potom musisi ratat so spotrebou dreva cca 30 m2, teda musisi ho zohnat, mat ho kde v suchu uskladnit (malo by byt susene 2 roky) a ak kupis metrovicu tak aj rezat a kalat.
Monika Kováčová
07.02.09,11:34
To je len jazykovy problem, krb a kozub je to iste. Ak mate ale taketo straty, potom musisi ratat so spotrebou dreva cca 30 m2, teda musisi ho zohnat, mat ho kde v suchu uskladnit (malo by byt susene 2 roky) a ak kupis metrovicu tak aj rezat a kalat.
My vykurujeme krbom celý dom. Miestnosť, ktorá mala pôvodne slúžiť ako "komora" je teraz zahataná dvomi obrovskými zásobníkmi na vodu, ktorá sa zohrieva kúrením v krbe. Táto voda je potom rozvádzaná do radiátorov v celom dome. Upozorňujem, že je veľký rozdiel medzi systematickým a príležitostným kúrením v krbe. Znamená to, že pokiaľ sa nezdržujeme doma a ráno nezakúrime, tak voda nie je teplá. Avšak na jej zohriatie stačí večer zakúriť a celý ďalší deň kúrime takto zohriatou vodou.
Okrem kúrenia prostredníctvom tepla v krbe máme aj klasický plynový kotol. Týmto temperujeme teplo v čase našej neprítomnosti.
Cena kúrenia prostredníctvom zásobníkov vody a krbovej vložky závisí od typu a výkonnosti krbovej vložky. Kvalitu vložky netreba podceniť, pretože by mohlo ísť o "zmarenú investíciu", resp. očakávaný efekt by sa nedostavil.
Stavbou krbov sa živíme, takže kľudne sa pýtaj, ak niečomu nerozumieš.

Neviem ako je to s významom slov KRB a KOZUB, ale u nás je zaužívané, že kozub je otvorený, nie s krbovou vložkou.
Monika Kováčová
07.02.09,11:46
;) zo slovníka slovenského jazyka:

kozub -a m.

1. otvorené ohnisko stavebne upravené na vykurovanie miestností

2. v minulosti takéto ohnisko používané najmä na varenie; pren. rodinný kozub domáce prostredie, domov;

slovo krb je podľa pravidiel slovenského jazyka subštandardné, t.j.

subštandardný príd.

ktorý nedosahuje štandard; lingv. subštandardný výraz nespisovný výraz (s neštruktúrnymi prvkami, neprijímaný v spis. jazyku ap., napr. náklaďák, nímand, kecať)

A máme v tom jasno! Môžeme komplet meniť celú reklamu (autá, označenie firmy, pečiatky, ponuky, cenníky, vizitky... :eek:)
deli.
07.02.09,11:58
kozub - je spisovne

krb - nespisovne, prevzate z cestiny.

Cize krb ma byt spravne kozub.:cool:
Monika Kováčová
07.02.09,12:04
kozub - je spisovne

krb - nespisovne, prevzate z cestiny.

Cize krb ma byt spravne kozub.:cool:
no veď to píšem v prísp. 6.
kero64
07.02.09,13:28
My sme si na chalupe nechali postaviť kozub (krb) aj s prieduchmi. Nemáme ohrev vody lebo chalupa nieje trvalo obývaná. Ale pokiaľ ide o kúrenie, je to úžasná vec. Ak by sme tam bývali, určite by sme uvažovali nad ohrevom vody. Prieduchy máme aj do vzdialenejších miestností (7m). Ide hlavne o to, vybrať správnu vložku a dostatočný priemer prieduchov. Možno by stálo za uváženie, ak to nieje na poschodie, urobiť nútený obeh ventilátorom. Potom by nebolo nutné pripájať radiatory. Na druhej strane, ak tam už radiatory máte, bola by škoda nevyužiť teplo z krbu. Treba si to dobre zvážiť. Investícia do krbu sa vyplatí. Je to nielen zdroj tepla, ale aj pekný estetický doplnok.
mzdarka renca
07.02.09,13:32
Deli, dom máme zateplený, ale milujem teplo, tak si kúrim.

Monika Kováčová, ako sa tým živíte? Znamená to, že robíte komplet takéto kúrenie aj s projektom? A krbovú vložku chcem naozaj kvalitnú, aby to malo zmysel. Priatelia na nej šetrili a teraz si "trhajú vlasy". Nevieš, koľko by to cca mohlo stáť?