kabatik
07.02.09,10:57
Chcel by som si kúpiť zásuvky s prepäťovou ochranou .Jednu na televízor LCD a jednu na PC. Stáva sa nám totiž v poslednom čase, že blikne elektrina a reštartuje sa mi PC.Toto aj tri krát za sebou asi 30 minútových intervaloch a potom je dlho kľud. Teda stalo sa to zatiaľ dva krát asi za dva mesiace, ale mám obavy o ten TV a PC. Vybral som si zásuvky a neviem či sú kvalitné . Poradíte?
Stevo5
07.02.09,11:16
Myslím že by ti s tvojím problémom - krátkodobý výpadok napätia v sieti - pomohol skôr záložný zdroj ako prepäťová ochrana.
Prepäťová ochrana je určená skôr na ochranu spotrebičov pri krátkodobom zvýšení napätia v sieti.
Osobne používam obe ochrany pri PC.

Inak prepäťové ochrany - záleží od výrobcu - sú aj kvalitné, ich cena nie je vysoká. Väčšinou ak sa zaregistruješ na stránke výrobcu prepäťovej ochrany (budú chcieť aj údaje pripojených spotrebičov), tak ti ručia za škodu spôsobenú prepätím na pripojených spotrebičoch až do výšky niekoľko 100 tisíc. Tak asi tým ochranám veria.
kabatik
07.02.09,14:12
Díky za rady. Toto som tam zabudol napísať. Sme traja a každý má svoj PC. Tak ten jeden /najnovší/ čo má zdroj Fortron asi za 3.000 Sk toto zvládá a nereštartuje sa. Ďalší sa reštrtuje a jeden sa vypne. Tak som myslel, že by to táto ochrana tiež mohla vykryť. Inak sa systému ochrany vôbec nerozumiem . Tak to som len tak vydedukoval, keď tomu jednému to nevadí. Možno to bliknutie svetla nie je vypnutie, ale zvýšenie intenzity. To ťažko povedať. Len to tak bleskne ani nie sekundu.
ROBIN111
08.02.09,08:10
...Možno to bliknutie svetla nie je vypnutie, ale zvýšenie intenzity. To ťažko povedať. Len to tak bleskne ani nie sekundu.To ľahko zistíš. Záleží na tom, čo sa deje s intenzitou svetla v okamžiku toho "bliknutia". Ak sa zníži, znamená to, že sú v sieti výpadky.
petmar
08.02.09,10:23
Kabátik, prepäťová ochrana je síce dobrá vec, ale slúži na trocha iné veci ako výpadky siete. No na druhej strane neverím na tie výpadky siete, opýtaj sa susedov.
Skontroluj si elektrickú inštaláciu od rozvádzača, niekde máš zlý spoj. Dotiahnuť spoje v rozvádzači, v zásuvkch, v krabiciach, niekde je to odpálené, možno aj iskrí - alebo pozvi revízneho technika. Často toto robí aj istič.
Stevo5
08.02.09,15:27
Petmar má pravdu, dajte si do poriadku rozvody. Ale výkyvy (špičky, zákmity napätia) sú v sieti aj ak sú inak rozvody v poriadku.
V každom prípade by počítačom prospelo ak by boli napájané cez záložný zdroj. Výkyvy napätia počítačom škodia, znižuje sa životnosť. Záložný zdroj tieto výkyvy vyrovná, pôsobí ako veľký filter, na jeho výstupe je vždy rovnaké napätie.
Ich ceny dnes už nie sú tak vysoké, dá sa už okolo 2000.-, ale aj 20 000.-Sk.
enter
08.02.09,16:33
Kabatik hodnotiť či sú kvalitné tie, na ktoré sa pýtaš je ťažko odpovedať. Ale dá sa poznamenať asi toto, popredný výrobcovia prepäťových ochrán PO na predlžovačkách ponúkajú len okrajove.

Môj názor je taký že, aj menej kvalitný je lepší ako žiadny, hoci nie sú určené na problém ktorý popisuješ.

Prepäťové ochrany treba inštalovať dnes už takmer v každej domácnosti, jednoducho povedané všade kde máme spotrebič so zabudovanou elektronikou, ktorá má väčšiu hodnotu tj, nie iba počítač ale TV, práčka, kotolne ap.

Pri údere blesku (ale niekedy aj pri iných dejoch, napr. pri obyčajnom zapnutí rýchlovarnej kanvice) dochádza k vznikom tzv. prepätí v elektrickej sieti, prepätie môže dosahovať niekoľko TISÍC voltov, ktoré pôsobí iba zlomky sekundy a šíri sa vo vedení, a môže narobiť nesmierne škody v citlivej elektronike, strata dát a podobne.

Doporučujem prepäťovú ochranu od slovenského výrobcu, ktorého výrobky sú zaručene kvalitné a vyvážajú sa do celej EU.
http://www.kiwa.sk/pod275_kiwa_sk.pdf
xxxpower2
08.02.09,16:34
No tak ja som kupoval LCD a k nemu bola prepatova ochrana-a vyrobca ruci do neviem kolko € ale dakych 2000-3000€.A tiez rozmyslam nad tym zaloznym zdrojom len to dost vela stoji....
kabatik
08.02.09,20:12
Ale prečo ten jeden počítač na tieto zmeny nereaguje?
ROBIN111
08.02.09,21:09
Lebo má lepší zdroj, ktorý tie výpadky zvládne.
petmar
09.02.09,09:31
možno aj preto nevypadáva, lebo nie je v obvode poruchy inštalácie - v inej izbe?
kabatik
09.02.09,10:29
Práve, že nie. dva sú na tej istej zásuvke, cez predlžovačku. Ale nikto mi neodpovedal na pôvodnú otazku. Či sú tieto Infotec kvaliné. Ešte majú aj Belkin, APC alebo Trust. Ktorú by ste si vybrali?
Trust píše, že dáva záruku 10 000 E3ur na pripojené spotrebiče. Nie je to len reklamný ťah? A potom.....