Ivet17
07.02.09,12:16
Velmi pekne prosim - Som na materskej a za rok 2008 sme si podali do manzelovej roboty ziadost o vyrovnanie dani. Kedze zarobi cca 8500,-Sk v cistom - chcem sa opytat-rata sa to ze cim viac manzel zarobi- tym viacej dani odvedie a tym viacej sa potom pri tom zuctovani vrati? Cize ked moj manzel zarobi skoro minimalnu mzdu- bude nam vratene skoro nic alebo nic? Lebo ked som pytala jednej uctovnicky- ta mi povedala ze sa to podla toho nerata ale podla inych kriterii a od inej znamej som pocula podla toho kolko zarobi. Viete mi poradit? Ci nieco dostaneme ci nie? Dakujem:confused:
:( :confused: :(
mzdarka renca
07.02.09,11:31
Ak má manžel čistý mesačný príjem 8500,- Sk, tak to je cca v hrubom 10000,- Sk. Pri mesačnej odpočit. položke na daň v minulom roku 8208,- Sk mu teoreticky mohli zraziť daň mesačne cca 85,- Sk. Ak nebol na PN v minulom roku, tak mohol čisto teoreticky zaplatiť daň vo výške 85x12= 1020,- Sk. Túto sumu by mu mohli aj vrátiť, na základe toho, že ty si na materskej. Inak na materskej nemôžeš byť celý rok 2008, asi si bola aj na rodičovskej dovolenke, alebo si aj pracovala?
Z tohoto všetkého vyplýva, že vrátenie daní môže byť v maximálne vo výške zaplatenej resp. zrazenej dane tvojho manžela.
Ivet17
07.02.09,11:53
Dakujem za odpoved a opravujem sa - som na rodicovskej dovolenke.Takze predsa je to jeho vratenie dani. A pomoze este aj ked dal zivotnu poistku,kde je odpocitatelna ciastka zo zakladu dane 10 700Sk?
Katy a R
07.02.09,12:00
Dakujem za odpoved a opravujem sa - som na rodicovskej dovolenke.Takze predsa je to jeho vratenie dani. A pomoze este aj ked dal zivotnu poistku,kde je odpocitatelna ciastka zo zakladu dane 10 700Sk?

V tomto prípade (pri takom príjme) ani nemá význam prikladať tú poistku . Daň dostane naspäť (všetko, čo mu v priebehu roka 2008 strhli)... tak ako písala renča ;)
mzdarka renca
07.02.09,12:03
Môže si vybrať, čo si uplatní, či životnú poistku, alebo teba. Výsledok bude ten istý. Dostane len to, čo zaplatil na daniach. Pri poistke 10700 Sk môže dostať späť 2033,- Sk, ale zaplatil daň cca 1020,- Sk, viac ako zaplatil dane nemôže dostať.
Ivet17
07.02.09,12:04
No to ste ma moc nepotesili, ale potesila ma vasa snaha na odpoved.
Uz len tolko- pozeram mu na vyplatnu pasku - je tam zakl.dane-mesacne zalohy, alebo dan-mesacne zalohy.ale asi to druhe lebo to je okolo tych80SK. vsak?
mzdarka renca
07.02.09,12:07
no, to je ono, tých 80 sk. Len som sa kopla o 5,- Sk. tak 80 x 12= 960 ,- Sk dostane späť.
Katy a R
07.02.09,12:07
Môže si vybrať, čo si uplatní, či životnú poistku, alebo teba. Výsledok bude ten istý. Dostane len to, čo zaplatil na daniach. Pri poistke 10700 Sk môže dostať späť 2033,- Sk, ale zaplatil daň cca 1020,- Sk, viac ako zaplatil dane nemôže dostať.

.. a ak by v budúcnosti náhodou poistku zrušil, tak potom musí daň vrátiť .. tak je lepšie, keď uplatní teba;):D

(to sa myslím nemusí vracať ani v prípade rozvodu:confused::confused::D:D)
Ivet17
07.02.09,12:21
No myslim ze ju rusit nebude- lebo ju ma dobre prepracovanu keby sa mu cosi stalo. ale fakt je- ze clovek nikdy nevie. Cize by si ju teoreticky mohol uplatnovat kazdy rok? teda vratit aspon tych cca 1000Sk - s rizikom vratenia pri zruseni? Respektivne pri zamestnani s vyssim platom a uplatneni si 2tis? Lebo za slobodna mily manzelik tento pekny papierik vzdy pekne uschoval v dokladoch.
mzdarka renca
07.02.09,12:30
To mi pripomína môjho manžela, tiež ak nevie čo na čo má, tak sa nespýta, ale si to vzorovo založí.
Ak bude mať vyšší príjem, alebo už aj ty v budúcnosti budeš pracovať, tak si to každoročne môže uplatňovať ako odpočítateľnú položku. Ešte, že ťa má.
Katy a R
07.02.09,12:33
No myslim ze ju rusit nebude- lebo ju ma dobre prepracovanu keby sa mu cosi stalo. ale fakt je- ze clovek nikdy nevie. Cize by si ju teoreticky mohol uplatnovat kazdy rok? teda vratit aspon tych cca 1000Sk - s rizikom vratenia pri zruseni? Respektivne pri zamestnani s vyssim platom a uplatneni si 2tis? Lebo za slobodna mily manzelik tento pekny papierik vzdy pekne uschoval v dokladoch.

.. môže si ju uplatňovať (veď mu preto aj poisťovňa posiela potvrdenie):)
Ale na rok 2008 nemá význam. V budúcnosti už na to dohliadneš..;);):D aby uplatnil
Ivet17
07.02.09,12:36
:D:D
No ved to. Ti nasi chlapi. Fakt je, co by sme my robili bez nich:D:D
Dakujem za vsetky info
Ingrid Ondruskova
07.02.09,13:32
Ivet17...skontrolujte si ešte na páske daň.bonus na dieťa /deti/
Ivet17
07.02.09,19:08
Pani Ingrid a co s danovym bonusom? ma ho tam najprv 555,-Sk a potom 582,-Sk. Co s nim?
Ingrid Ondruskova
07.02.09,19:29
Tie sumy sú v poriadku, no len aby ste mali istotu, že dieťa bolo u zamestnávateľa riadne prihlásené a že bol uplatňovaný každý mesiac daň.bonus /pokiaľ sa dieťa narodilo pred 1.1.2008.../keď už teda riešime manželovu výplatu komplexne z hľadiska daní.../
veronikasad
07.02.09,19:29
Pani Ingrid a co s danovym bonusom? ma ho tam najprv 555,-Sk a potom 582,-Sk. Co s nim?
Je to ok, ak ho má na páske, vypláca mu ho zamestnávateľ. Do 30.6. 08 bol 555sk, od 1.7.08 582sk
Ivet17
07.02.09,20:56
Tie sumy sú v poriadku, no len aby ste mali istotu, že dieťa bolo u zamestnávateľa riadne prihlásené a že bol uplatňovaný každý mesiac daň.bonus /pokiaľ sa dieťa narodilo pred 1.1.2008.../keď už teda riešime manželovu výplatu komplexne z hľadiska daní.../



Dakujem za kontrolu. manzelova vyplatna paska je sama o sebe kapitola. Ved viete ako to robia teraz sukromnici. Ale to by bola ina tema, ale dieta riadne vedie...