Sutamenka
07.02.09,12:25
Som živnostnička a za rok 2008 si robim prvý krát daňové priznanie a jednoduché učtovníctvo nie som platcom DPH, možno budú znieť moje otázky triviálne, ale chcela by som si uzrejmiť niektoré veci:

- daňové priznanie sa podáva najneskor do 31.3.?
- vypĺňam priznanie typu B?
- čo znamená nasledovný text:
Dátum vzniku daňovej povinnosti uvedený na došlej faktúre
1. Ak prišla faktúra do dňa, ktorý sa považuje za najneskorší termín na podanie daň.priznania za mesiac január tj.25.2.2009 a ešte nebolo podané daň.priznanie, zaúčtuje sa táto faktúra pre účely odpočítania dane do mesiaca Január. Neviem či to chápem správne to sú faktúry, ktoré mi prídu povedzme v roku 2009 a týkajú sa roku 2008?

a ešte jednu otázku čo znamená:
Za posledný zápis peňaž.denníka pri uzávierkových operáciach doplňte:
zvýšite príjmy v peňaž.denníku o sumy doteraz nezaúčtované, ktoré sa zahŕňajú do daň príjmov
znížite príjmy v peňaž.denníku o sumy doteraz zaúčtované, ktoré sa nezahr.do daň.príjmov,
A to isté pri výdavkoch..........

Je toho trošku viac ale neviem na koho sa mam obrátiť. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
m.hladka
07.02.09,12:03
Som živnostnička a za rok 2008 si robim prvý krát daňové priznanie a jednoduché učtovníctvo nie som platcom DPH, možno budú znieť moje otázky triviálne, ale chcela by som si uzrejmiť niektoré veci:

- daňové priznanie sa podáva najneskor do 31.3.? ÁNO
- vypĺňam priznanie typu B? ÁNO
- čo znamená nasledovný text:
Dátum vzniku daňovej povinnosti uvedený na došlej faktúre - Jednoducho povedané, že to platí viacmenej pre platcov DPH
1. Ak prišla faktúra do dňa, ktorý sa považuje za najneskorší termín na podanie daň.priznania za mesiac január tj.25.2.2009 a ešte nebolo podané daň.priznanie, zaúčtuje sa táto faktúra pre účely odpočítania dane do mesiaca Január. Nie. Neviem či to chápem správne to sú faktúry, ktoré mi prídu povedzme v roku 2009 a týkajú sa roku 2008? V JU sa to nezapočítava, len keď prebehne platba, ale do 15.1. nasledujúceho roka to môžeš dať do zoznamu faktúr.

a ešte jednu otázku čo znamená:
Za posledný zápis peňaž.denníka pri uzávierkových operáciach doplňte:
zvýšite príjmy v peňaž.denníku o sumy doteraz nezaúčtované, ktoré sa zahŕňajú do daň príjmov
znížite príjmy v peňaž.denníku o sumy doteraz zaúčtované, ktoré sa nezahr.do daň.príjmov, napr. inventúra sklad. zásob, PHM
A to isté pri výdavkoch.......... napr. odpis HIMu
Je toho trošku viac ale neviem na koho sa mam obrátiť. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Odpovede sú v texte hrubo označené. Neviem či som dostatočne pomohla, pretože je to obšírnejšia téma.
veronikasad
07.02.09,12:04
Sutamenka, v profile máš, že si účtovníčka. Si účtovníčka - živnostníčka ?
Tak to by si mala poznať aspoň termíny na podanie daňového priznania a rozlíšiť daň z príjmu od DPH.
Muška
07.02.09,12:05
Som živnostnička a za rok 2008 si robim prvý krát daňové priznanie a jednoduché učtovníctvo nie som platcom DPH, možno budú znieť moje otázky triviálne, ale chcela by som si uzrejmiť niektoré veci:

- daňové priznanie sa podáva najneskor do 31.3.? áno
- vypĺňam priznanie typu B? áno
- čo znamená nasledovný text:
Dátum vzniku daňovej povinnosti uvedený na došlej faktúre t.j. o DPH
1. Ak prišla faktúra do dňa, ktorý sa považuje za najneskorší termín na podanie daň.priznania za mesiac január tj.25.2.2009 a ešte nebolo podané daň.priznanie, zaúčtuje sa táto faktúra pre účely odpočítania dane do mesiaca Január. to je tiež o DPH Neviem či to chápem správne to sú faktúry, ktoré mi prídu povedzme v roku 2009 a týkajú sa roku 2008?

Faktúry, ktoré ti doručia po 31.12.2008 a patria do roku 2008 sa zapisujú do záväzkov a uvedú sa vo výkaze k DP, ak neboli v r. 2008 uhradené. Tieto Ti neovplyvňujú základ dane.
Taktiež faktúry, ktoré vystavíš v januári, ale ešte patria do decembra 2008, tak sú Tvoje pohľadávky a uvedú sa vo výkaze k DP, ale neovlyvňujú Ti základ dane.

a ešte jednu otázku čo znamená:
Za posledný zápis peňaž.denníka pri uzávierkových operáciach doplňte:
zvýšite príjmy v peňaž.denníku o sumy doteraz nezaúčtované, ktoré sa zahŕňajú do daň príjmov tu sa účtujú tzv. "nepeňažné operácie", napr. zápočty
znížite príjmy v peňaž.denníku o sumy doteraz zaúčtované, ktoré sa nezahr.do daň.príjmov,
A to isté pri výdavkoch..........to isté, + odpisy....- všetky výdavky, ktoré si zaúčtovala počas roka, ale napr. si nemala nárok zaúčtovať do VOZD celú sumu....., tých príkladov je viac.


Je toho trošku viac ale neviem na koho sa mam obrátiť. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

..v skratke v texte:
Prečítaj si hlavne
Postupy JU - tu: http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html
Sutamenka
09.02.09,07:07
Tak skor ako zacnem niekoho kritizovat tak sa opytam. Ano som uctovnicka ale pre verejnu spravu konkretne pre rozpoctove organizacie, taketo uctovnictvo robim prvy krat a je to o dost ine uctovanie ako u nas a este jedna vec v RO sa nerobi danove priznanie ani sa neuctuje o DPH, keby si mala robit nase uctovnictvo aj ty by si sa asi pytala veci ktore by mne pripadali hlupe. Ved som sa aj v prispevku ospravedlnila ze sa pytam asi trivialne otazky ale..... Pekny den
Sutamenka
09.02.09,07:11
m.hladka, dakujem pekne za odpoved pomohla si mi. Vidim ze sa tu najdu aj fajn ludia
veronikasad
09.02.09,07:11
Tak skor ako zacnem niekoho kritizovat tak sa opytam. Ano som uctovnicka ale pre verejnu spravu konkretne pre rozpoctove organizacie, taketo uctovnictvo robim prvy krat a je to o dost ine uctovanie ako u nas a este jedna vec v RO sa nerobi danove priznanie ani sa neuctuje o DPH, keby si mala robit nase uctovnictvo aj ty by si sa asi pytala veci ktore by mne pripadali hlupe. Ved som sa aj v prispevku ospravedlnila ze sa pytam asi trivialne otazky ale..... Pekny den
Prepáč, ak som sa ťa dotkla. Z tvojho profilu som nevyčítala, že robíš účto pre rozpočtovky. Termíny DP sú naozaj triviálnou záležitosťou účtovníčky na živnosť, aj keď ide o tvoje vlastné DP.
Sutamenka
09.02.09,07:28
To je v poriadku len sa ma dotklo ze clovek sa nieco opyta a hned ho skritizuju, ved na to tato stranka funguje, potom by nemusela byt keby kazdy vsetko vedel. A nie som uctovnicka-zivnostnicka.
lezko
09.02.09,10:14
mozno toto nedorozumenie sa stalo preto ze si hned nenapisala ze sa jedna o RO a nie o zivnost