gombi
07.02.09,14:56
Bolo mi poštou poslané oznámenie o závažnom porušení pracovnej disciplíny, ktorého som sa dopustil tým, že som opustil pracovisko na cca 10 minút a oboznámil som s tým majiteľa, ktorý mi to nezakázal. Pôvodne som mal na podpis výpoveď pre nadbytočnosť, ale keď zistil, že mi musí vyplatiť odstupné, tak mi ho z rúk vytrhol a na druhý deň mi nariadil čerpať RD a poslal mi to horeuvedené oznámenie a hneď v druhej obálke aj oznámenie o okamžitom skončení PP pre porušenie PD zvlášť hrubým spôsobom ku dňu 4.2.2009. Hneď prvá chyba bola tá, že dátum skončenia PP pri okamžitom skončení je deň prevzatia zásielky (t.j. 3.2.2009) a nie deň, ktorý uviedol v liste. Druhou chybou je to, že uvedené opustenie pracoviska nie je zvlášť hrubé porušenie PD, ako uviedol. Je to jasne špekulatívne zneužitie situácie, aby nemusel vyplácať odstupné. Totiž my musíme pracovisko opustiť vždy, keď ideme na WC, alebo do bufetu, lebo vo firme nemáme ani WC ani nápojový automat.
S uvedenými listami som sa obrátil na Inšpektorát práce, tak ako mi tu už bolo poradené, tí nezrušia rozhodnutie o okamžitom skončení PP, ale poradili mi, aby som to dal na súd, že zamestnávateľ jasne pochybil.
Mám už dohodnuté aj stretnutie s právnikom.
Chcem sa opýtať pár vecí:
- som na PN, na úrad práce sa mám ísť zahlásiť až po skončení PN-ky?
- keďže zamestnávateľ mi nechcel potvrdiť PN-ku vystavenú 4.2., keď som bol ešte jeho zamestnancom, tak to odniesla manželka do Soc.poisťovne a tí si ho vraj predvolajú. Je možné, že mi kvôli tomu, keby to neprišiel potvrdiť nevyplatia celú PN-ku, alebo iba ten jeden deň?
- aké máte prípadné skúsenosti s tým, keď po porade s právnikom to dám na súd, myslím aké sú tam riziká a podobné. Proste rád by som vedel, čo ma čaká.
Ďakujem vopred všetkým za odpoveď. Ešte som sa s týmto niečím v celom mojom živote nestretol (mám 45rokov) a dosť ma to ničí.