Ejo
07.02.09,15:32
Dobrý deň,
zamestnávateľ mal 1 dohodára v r. 2008
v mesiacoch 6-9 - nemal podpísané vyhlásenie, mal zrážkovú daň z príjmu.
v mesiacoch 10-12 mal podpísné vyhlásenie, mal preddavkovú daň - nulovú.

Može mu spraviť z týchto príjmov zamestnávateľ ročné zúčtovanie, alebo len dať potvrdenie o príjme?
Ďakujem
Tweety
07.02.09,14:35
Dobrý deň,
zamestnávateľ mal 1 dohodára v r. 2008
v mesiacoch 6-9 - nemal podpísané vyhlásenie, mal zrážkovú daň z príjmu.
v mesiacoch 10-12 mal podpísné vyhlásenie, mal preddavkovú daň - nulovú.

Može mu spraviť z týchto príjmov zamestnávateľ ročné zúčtovanie, alebo len dať potvrdenie o príjme?
Ďakujem
Môže, ale len z príjmov, pri ktorých bola preddavková daň, t.j. nebude brať do úvahy príjmy za 6.-9. mesiac, a rovnako ani zrážkovú daň. Ale, ak zamestnanec chce aby sa mu zrážková daň vrátila, musí si podať DP sám. Tam už uvedie všetky príjmy a rovnako aj dane.
Ejo
07.02.09,15:26
Takže najlepšie bude mu dať potvrdenie.
Tweety
07.02.09,15:28
Takže najlepšie bude mu dať potvrdenie.
Áno, bude, a môže mu byť už zrazená daň započítaná ako preddavová.
Ejo
07.02.09,18:25
V potvrdení bude mať zrazenú daň /zrážkovú/ zvlášť pri príjmoch podľa §43, nie? A sám si potom v DP uplatní ako preddavok.
Ejo
08.02.09,11:49
Dobrý deň, mala by som ešte otázku ohľadne RZ.
Invalidný dochodca bol zamestnaný na na polovičný uvazok, uplatnil si NČ. Ak mu zamestnávateľ nespraví RZ a jeho príjem nie je viac ako 49.248,- Sk tak zamestnanec nie je povinný robiť DP, však?
Zoltán Kovács
08.02.09,11:51
Dobrý deň, mala by som ešte otázku ohľadne RZ.
Invalidný dochodca bol zamestnaný na na polovičný uvazok, uplatnil si NČ. Ak mu zamestnávateľ nespraví RZ a jeho príjem nie je viac ako 49.248,- Sk tak zamestnanec nie je povinný robiť DP, však?

Nie je, ale ak mu bola zrážaná daň, tak sa mu to oplatí podať.
Tweety
08.02.09,11:51
Dobrý deň, mala by som ešte otázku ohľadne RZ.
Invalidný dochodca bol zamestnaný na na polovičný uvazok, uplatnil si NČ. Ak mu zamestnávateľ nespraví RZ a jeho príjem nie je viac ako 49.248,- Sk tak zamestnanec nie je povinný robiť DP, však?
Ak oň požiada, musí mu ho urobiť, ak nepožiada, nie je pri takom príjme povinný podať DP.
Ejo
08.02.09,12:56
Ďakujem pekne za odpovede.
Ešte niečo. Pri dohode o vykonaní pracovnej činnosti dohodnutá hodinová odmena sa uvádza ľubovoľná? Nie je tam minimu? Ako so zaohkrúľovaním?
Lebo teraz mám pred sebou tú dohodu a je tam 1,8 EUR na hodinu. Je to tak správne?
Tweety
08.02.09,12:58
Ďakujem pekne za odpovede.
Ešte niečo. Pri dohode o vykonaní pracovnej činnosti dohodnutá hodinová odmena sa uvádza ľubovoľná? Nie je tam minimu? Ako so zaohkrúľovaním?
Lebo teraz mám pred sebou tú dohodu a je tam 1,8 EUR na hodinu. Je to tak správne?
Nie je ničím obmedzená.Zákon o MM sa na práce na dohody nevzťahuje. Ak sa na takej odmene dohodli, je to správne.
Andyke
08.02.09,13:00
Môže mať 1,80 EUR (nie je stanovená minim.hod.sadzba.)
Ejo
08.02.09,13:06
Na 2 desatinné miesta?
mzdarka renca
08.02.09,13:08
áno
vema
09.02.09,10:27
Prosím vás, mala som zamestnanca, ktorý mal od apríla 2008 priznaný predčastný dôchodok a v auguste sa stal starobným dôchodcom a ukončil u nás prac.pomer. 1. môžem mu urobiť ročné vyuč.dane a na žiadosti treba, aby zatrhol v bode l časti b , že je poberateľom starobného dôchopdku?
mzdarka renca
09.02.09,12:25
Prosím vás, mala som zamestnanca, ktorý mal od apríla 2008 priznaný predčastný dôchodok a v auguste sa stal starobným dôchodcom a ukončil u nás prac.pomer. 1. môžem mu urobiť ročné vyuč.dane a na žiadosti treba, aby zatrhol v bode l časti b , že je poberateľom starobného dôchopdku?


áno, urob mu RZD, ale na žiadosť nepíš, že je poberateľom starobného dôchodku, nakoľko má v zmysle zákona nárok v roku 2008 na odpočítateľnú položku z dôvodu, že nebol starob. dôchodca od 1.1.2008, ale až od apríla 2008.
vema
09.02.09,12:25
Prosím vás, mala som zamestnanca, ktorý mal od apríla 2008 priznaný predčastný dôchodok a v auguste sa stal starobným dôchodcom a ukončil u nás prac.pomer. 1. môžem mu urobiť ročné vyuč.dane a na žiadosti treba, aby zatrhol v bode l časti b , že je poberateľom starobného dôchopdku?Neporadíte?
mzdarka renca
09.02.09,12:26
Neporadíte?

už som ti poradila:D
vema
09.02.09,12:49
už som ti poradila:DĎakujem Ti renča, asi sme to naraz napísali. Máš bodík.