Monka
15.06.05,12:00
Čo sa robí s PN-kou, ktorú mi dal môj šef? Ak zamestnanec je chorý dlhšie ako 10 dní, treba tlačivo poslať do poisťovni. Treba niečo posielať do poisťovni ak sám zamestnávateľ - živnostík má PN? Nemá ju ešte viac ako 10 dní. Poisťovňa mu niečo vyplatí? Lebo jeho lekárka sa ho pýtala, že kde sa bude zdržiavať počas PN, na akej adrese. Môže mu prisť kontrola?
Muška
15.06.05,10:05
Monka, jeho PN , keďže je živnostník vypláca Sociálna poisťovňa. Takže podpísať a rovno odovzdať na SP. Znížiť odvody na SP. ZP musíš ale zaplatiť v plnej výške.
A samozrejme aj na SZČO sa vzťahuje liečebný poriadok. Takže kontrola môže prísť kedykoľvek.
Monka
15.06.05,11:04
Muška prosím ťa a ktorú časť mám poslať do SP? On ich má 3, s jedným má ísť na kontrolu.

Odvody platí trvalým príkazom, každý mesiac rovnako. Treba ich zmeniť?
Muška
15.06.05,12:09
Moni, nechá si iba tú čo potrebuje na kontrolu. Keď budeš mať ukončenie, tak si urob xero /z dôvodu nižšieho platenie odvodov/. On s PN narába ako keby bola SP jeho zamestnávateľ.
Ak má trvalý príkaz v banke - nemusíš ho meniť, môžeš aj požiadať SP o vrátenie preplatku z dôvodu PN / po ukončení PN/.
Ideál - dohodni sa s pracovníčkou SP, ktorá ho vybavuje. Lebo už som sa stretla s rôznymi postupmi. Jedna SP chcela odpočítať od nasledujúcej platby, druhá chcela radšej vrátiť preplatok.
Monka
16.06.05,06:05
Ďakujem :o