tritata
07.02.09,18:08
dobry den chcela by som si kupit do zahrady strom cerešnu len neviem aku odrodu mohol by mi niekto poradit, byvam v okoli partizanskom dakujem
arizona
07.02.09,18:09
My máme Kordiu http://www.starkl.sk/?Esemeny_Id=UW01Z2JtZDRjQ2hJZVdOdGVFdDFiMzBuVUhSaG VTd2tKek12TkE9PQ==
(blízko PE.,mladý strom,rýchle vyrástol, plody výborné)
wabi
08.02.09,00:05
Som rodák z Partizánskeho, hoci v prípade čerešne je to jedno, pretože som ešte nikdy nepočul, že by niekde na území Slovenska neboli vhodné podmienky na pestovanie čerešne.
Vo všeobecnosti je najväčším problémom to, že čerešňa pomerne rýcho a bujne rastie. To nemusí byť problém počas prvých 5 rokov, ale neskôr je to nevýhoda, pretože čerešne zvyknú narásť na veľké stromy. V praxi potom je časté, že majitelia čerešne plody nestihnú prípadne nemajú ani motiváciu obrať, pretože nie sú schopný tieto plody spotrebovať.Preto u čerešní platí dvojnásobne, že je výhodné mať niekoľko odrôd, ktoré postupne dozrievajú. Mať ale na záhrade viacej čerešní si dovolí len málokto.
Staršie odrody sú viac náchylné na vrtivku ktorá spôdobuje črvivenie čerešní. Treba preto kupovať najnovšie odrody, ktoré kvitnú niekoľko dní neskôr ako je bežné a preto sa červiveniu vyhnú aj bez chémie.
Riešením je mať niekoľko novších odrôd naštepených na jednom strome. Zároveň ako budú odrody dozrievať postupne, budete mať vlastne čerešne počas celej čerešňovej sezóny. Na strome budete mať 3-4 odrody na každom konáry jednu. Budete mať tak stále čerstvé ovocie a zároveń ho nebude príliš, ale tak akurát.
aviator
08.02.09,09:26
Som rodák z Partizánskeho, hoci v prípade čerešne je to jedno, pretože som ešte nikdy nepočul, že by niekde na území Slovenska neboli vhodné podmienky na pestovanie čerešne.
Vo všeobecnosti je najväčším problémom to, že čerešňa pomerne rýcho a bujne rastie. To nemusí byť problém počas prvých 5 rokov, ale neskôr je to nevýhoda, pretože čerešne zvyknú narásť na veľké stromy. V praxi potom je časté, že majitelia čerešne plody nestihnú prípadne nemajú ani motiváciu obrať, pretože nie sú schopný tieto plody spotrebovať.Preto u čerešní platí dvojnásobne, že je výhodné mať niekoľko odrôd, ktoré postupne dozrievajú. Mať ale na záhrade viacej čerešní si dovolí len málokto.
Staršie odrody sú viac náchylné na vrtivku ktorá spôdobuje črvivenie čerešní. Treba preto kupovať najnovšie odrody, ktoré kvitnú niekoľko dní neskôr ako je bežné a preto sa červiveniu vyhnú aj bez chémie.
Riešením je mať niekoľko novších odrôd naštepených na jednom strome. Zároveň ako budú odrody dozrievať postupne, budete mať vlastne čerešne počas celej čerešňovej sezóny. Na strome budete mať 3-4 odrody na každom konáry jednu. Budete mať tak stále čerstvé ovocie a zároveń ho nebude príliš, ale tak akurát.

Kto nechce veľkú čerešňu, môže si kúpiť strom na pomaly rastúcom podpníku, napr. Colt. Ani potom nieje celkom ako stromkový egreš :), ale je predsa asi o tretinu menšia.
Tá finta - viac odrôd na jednom strome je super, len to chce niekoho, kto vie štepiť.
wabi
08.02.09,13:34
Je viacero slaborastúcich podpníkoch, na ktoré sa štepia čerešne, problém je len v tom, či keď si človek kúpy čerešňu v nejakom tom záhradnom centre má istotu na akom podpníku to je. :confused:
Chudák zákazník je rád, keď sa trafí aspoň v odrode a nieto ešte v podpníku.
Za druhé, špeciálne pri čerešniach je situácia často taká, že strom na takomto podpníku rastie síce pomaly, a to žiaľ neznamená, že nenarastie veľký. Nikdy z toho nebude taký zákrsok ako u jadrovín. Dokonca aj slivkoviny lepšie reagujú na slabo rastúci podpník. Čerešne proste sa snažia narásť na väčšie stromy aj napriek slaborastúcemu podpniku, teda aspoň u veľkej väčšiny odrôd.
Otázka je, či takýto pomalý rast pomerne veľkého stromu je výhrou, ide o to, aby sa človek ešte dožil úrody. Keď ale prehodnotíme pre a proti je to s tým podpníkom tak 1 k 1. Jedno aj druhé má výhody aj nevýhody.
V každom prípade sa zhodneme na tom, že čerešňa bude patriť k väčším stromom aj napriek podpníku a čo sa týka tých viacerých odrôd na jednom strome je to najlepšie riešenie.