lubka 118
07.02.09,21:51
Ahoj! Poraďte mi prosim, ako mám postupovať pri prerušení živnosti. Živnosť sa prerušila 10.9.2008 až do roku 2015, ale faktúry boli ešte hradené po 10.9.2008, rovnako aj odvody. Mám tieto položky zaúčtovať cez interný doklad v posledný deň živnosti alebo až do daňového priznania a kde tam presne? A ak by to šlo cez interný doklad - dávam to len do prevádzkovej réžie,príp. inde ale nie cez pokladňu ani banku, však? Ďakujem vám veľmi pekne!!! Som z toho trochu mimo (na materskej toho človek pozabúda)... :)
ekonella
08.02.09,07:58
Platby po dni prerušenia živnosti sa neúčtujú do peň.denníka. Ak živnosť nebude obnovená do termínu podania DP t.j. do 31.3.200 bude sa postupovať ako pri ukončení živnosti. O všetky neuhradené pohľadávky , záväzky, zásoby ... /§ 17 zákona o dani z príjmov/ sa upraví základ dane.
V DP FO typ B riadky 40,41.
lubka 118
08.02.09,08:08
Takže hovorím správne že dám napr. odvody do poisťovní (ktoré sme zaplatili az v októbri za september) do riadku 41 - znižujúce základ dane?
ekonella
08.02.09,10:18
áno
iriska
09.02.09,12:09
Ahojte, nechcem zakladať novú tému, lebo už som si tu aj niečo o mojej otázke poštudovala, len ma zaujalo oh

Ak živnostník minulý rok podnikal 6 mesiacov, dosiahol príjem 150.000,-Sk, tak pravdaže mu vzniká povinnosť platiť odvody do SP. Čo ale ak preruší živnosť (odhliadnuc od faktu, že uvádzam prerušenie živnosti na menej ako 6 mesiacov, lebo nikde som sa tu nedočítala, ale v praxi som videla, že SZčO môže prerušiť živnosť aj na menej ako 6 mesiacov, len v tej primárnej žiadosti musí uviesť min. 6 mesiacov)
od 01.03.09 do 31.07.09 - daňové priznanie teda podá a de facto bude mať aj výpis z DP, ktorý by dal do Soc. poisťovne, ale aj s prerušením živnosti a teda by mu vznikala odvodová povinnosť až od 7/10?

p.s. čisto teoretická otázka - môže toto praktizovať každý rok?
Fany
09.02.09,12:23
No ja som práve prišla zo živnostenského úradu. Prerušiť sa na menej ako 6 mesiacov nedá.
Čo sa týka odvodov, myslím, že stále platí, že ak nebudeš 1.7. živnostníkom, nie si povinný platiť do SP. Tak by ti možno stačilo prerušiť živnosť iba do 30.9.2009.

Čiste teoreticky - ak nezmenia v tomto smere zákon, tak áno.
iriska
10.02.09,06:38
o.k.
Tak to s tým prerušením na menej ako 6 mesiacov som si asi zle zapamätala...
tibor1000
13.02.09,06:47
Zdravím Vás,prosím, počuli ste niekto o schválenom zákone,že by živnostník nemusel platiť 2 roky odvody do ZP a SP??
Malo by sa jednať o živnostníka,ktorý stratil zákazky a musel pozastaviť živnosť kvôli hospodárskej kríze.
A keď chce začať opätovne po pozastavení živnosti pracovať na živnosť,že vraj by nemal platiť 2 roky odvody:confused:
ja to mám ale úplne z druhej ruky,že jedna pani povedala,ale v zákonoch som to teda nikde nevidel:(
nájde sa tu prosím niekto,kto počul tiež niečo podobné,príp. odporučenie na zákon?
lebo mne sa to javí ako úplný blud,ale naozaj neviem:cool:
Ďakujem moc
Zita5
13.02.09,07:02
Zdravím Vás,prosím, počuli ste niekto o schválenom zákone,že by živnostník nemusel platiť 2 roky odvody do ZP a SP??
Malo by sa jednať o živnostníka,ktorý stratil zákazky a musel pozastaviť živnosť kvôli hospodárskej kríze.
A keď chce začať opätovne po pozastavení živnosti pracovať na živnosť,že vraj by nemal platiť 2 roky odvody:confused:
ja to mám ale úplne z druhej ruky,že jedna pani povedala,ale v zákonoch som to teda nikde nevidel:(
nájde sa tu prosím niekto,kto počul tiež niečo podobné,príp. odporučenie na zákon?
lebo mne sa to javí ako úplný blud,ale naozaj neviem:cool:
Ďakujem moc
http://www.porada.sk/t101726-agentura-jpp-cize-jedna-pani-povedala.html
tibor1000
13.02.09,13:22
Zita5
13.02.09,13:28
takže je to asi úplná hlúposť všakže?

Teraz sa v parlamente schvaľujú nejaké zákony ...treba si počkať na záver zrejme do utorka ...:) ale ku konkrétnemu odpovedať neviem , lebo fakt je to len , že "jedna pani povedala ".
Tinika
01.03.09,14:33
Pokial ja viem, tak ak niekto preruší živnosť, resp. ju zruší a do 1.7. nasledujúceho roka ju nebude mať, tak nebude platiť odvody od 1.7. ale akonáhle ju opať obnoví, nezačína odznova ale platí odvody na základe posledného RZZP. Lebo toto by kazdy mohol využívať, ze nebude platiť odvody