ondrejvla
08.02.09,00:16
Dúfam, že som moju otázku správne zaradila. V máji uhradil konateľ v sro preddavok v USD do Dubaia, na základe uhradeného preddavku nám došla faktúra - za náklady na založenie pobočky firmy v Dubaii. Keďže sa jedná o známeho-priateľa konateľa, ktorý túto pobočku mal založiť, ale doteraz nezaložil, zaúčtovala som faktúru : 051/A / 321/A kurzom platným v deň vystavenia faktúry. A teraz mám dilemu, mám zaúčtovať podľa zákona kurzové rozdiely, keďže sa jedná o uhradenú faktúru, ale zneisťuje ma účet 051 - Poskytnuté preddavky na NIM ? A ďalší problém, ten známy vraj bude doláriky vracať späť postupne, nakoľko konateľ už nemá k nemu dôveru a žiada ho z dôvodu nesplnenej osobnej dohody o zrušenie zmluvy, ktorá vlastne ani nie je písomná, je len faktúra a osobné jednania. Preddavok bol z konateľovej pôžičky do spoločnosti, teda by som mala prekurzovať aj záväzok voči nemu nie? Viem, bolo by to v pomere 1:1 - preddavok, ktorý vlastne ani už nie je preddavkom (bol uhradený) a záväzok voči konateľovi. Neviem, či som sa už nedomotala - ale mám pocit, že aj napriek tomu, že by na strane nákladov a aj na strane výnosov bola tá istá suma, tento prípad by mal byť zaúčtovaný...
Prosím, kto by ma vedel vyviesť z tohoto kruhu o radu. Vopred ďakujem.
ondrejvla
08.02.09,13:33
Posúvam...
durisovad
08.02.09,14:21
Ja by som to povazovala za zavazok a prekurzovala, ale rada by som vedela aj nazor mudrejsich.
ondrejvla
08.02.09,20:02
Ja by som to povazovala za zavazok a prekurzovala, ale rada by som vedela aj nazor mudrejsich.

Dáška, aj ja som toho názoru, ale chcem sa uistiť, či som niečo nezanedbala.
durisovad
08.02.09,21:07
Vlasticka, dakujem za bod, dnes asi neboli na Porade ti mudrejsi, takze este do zajtra pockame, ci mame pravdu.
KEJKA
08.02.09,23:17
1. preddavky na založenie pobočky mali byť správne účtované na účet 043, nie 051.
2. ak už nedôjde k založeniu spoločnosti, podľa mňa treba ten preddavok preklasifikovať na pohľadávku voči dlžníkovi a preúčtovať na 378. Podľa dohody o splátkach - zrejme bude splácať doláriky. Pohľadávku jasne prekurzovať k 31.12.2008.
3. pôžička do spoločnosti (aby sa mohol preddavok podľa bodu 1 uhradiť) bola v dolárikoch tiež? alebo v SKK vo výške protihodnoty preddavku?
a/ doláre ......... záväzok prekurzovať
b/ SKK ............ záväzok z SKK na EUR konverzným kurzom
hádam som pomohla
ondrejvla
09.02.09,12:03
1. preddavky na založenie pobočky mali byť správne účtované na účet 043, nie 051.
2. ak už nedôjde k založeniu spoločnosti, podľa mňa treba ten preddavok preklasifikovať na pohľadávku voči dlžníkovi a preúčtovať na 378. Podľa dohody o splátkach - zrejme bude splácať doláriky. Pohľadávku jasne prekurzovať k 31.12.2008.
3. pôžička do spoločnosti (aby sa mohol preddavok podľa bodu 1 uhradiť) bola v dolárikoch tiež? alebo v SKK vo výške protihodnoty preddavku?
a/ doláre ......... záväzok prekurzovať
b/ SKK ............ záväzok z SKK na EUR konverzným kurzom
hádam som pomohla

Nakoľko sa jednalo o preddavok na založenie pobočky, DNIM - účtovala som na účet 051 a nie 043. Záväzok voči spoločníkovi bol taktiež v USD, vo výške preddavku, teda v pomere 1:1.
Ďakujem za radu a pridávam maľovaný.
betka
15.02.09,11:58
Možno sa ozývam trošku neskoro, ale chcela by som info, že

24/2 ZU-M a Z, kt. znejú na cudziu menu sa prepočítajú kurzom NBS ku dňu usk.zdaniteľného plnenia, čím vznikajú KR z titulu platby, inkasa...

O vzniknutých rozdieloch z titulu preddavkov, sa nepoužívajú účty 563. 663, ale rozdiely sa vysporiadávajú cez 548, 648 (v prípade poskytnutia a napokon vrátenia preddavku).

O preddavkoch v cudzej mene môžeme hovoriť: 051,052,053,314,325,475. tieto uvedené preddavky sa ku dňu zostavenie UZ neprepočítavajú, ostávajú v historických cenách. T.j. ide o ocenenie kurzom ku dňu poskytnutia, resp. prijatia preddavku. KR mi nikdy vzniknúť nemôže.
Rozalka
15.02.09,12:48
Nakoľko sa jednalo o preddavok na založenie pobočky, DNIM - účtovala som na účet 051 a nie 043. Záväzok voči spoločníkovi bol taktiež v USD, vo výške preddavku, teda v pomere 1:1.
Ďakujem za radu a pridávam maľovaný.
Ak ide o preddavky, tieto sa ku koncu roka "neprekurzujú".
Prepočítanie na aktuálny kurz EUR/USD sa vykoná k 1.1. a to kurzom ECB (k 31.12.2008).
Ak sa mýlim, opravte ma.