Luckasari
07.07.04,14:33
Mili poradcovia, prosim o radu:
Vsetci zucastneni su platitelmi DPH.
Firma A - Velka Britania
Firma B - Slovenska republika
Firma C - Ceska republika

Tovar ide z Velkej Britanie (firma A) do Ceska (firma C). Faktura je vystavena na firmu B (Slovenska republika), firma B dalej fakturuje tovar na firmu C (Ceska republika)

Klasicky trojstranny obchod.

ALE: prepravu si zabezpecuje firma C (Ceska republika) na svoj ucet. A tu som sa zastavila, lebo kvoli tomuto to asi nemozem posudit ako trojstranny obchod - uvazujem spravne?
A ak to nemozem posudit ako trojstranny obchod, vedeli by ste mi poradit, ako mam postupovat pri fakturacii?
Vopred dakujem.
Oldi
07.07.04,12:57
Tiež si myslím, že nejde o trojstranný obchod, lebo nie je splnená podmienka §45,ods.1,písm.d). SK firma má nadobudnutie tovaru z EÚ (vstup aj výstup) ale ako má fakturovať do CZ firmy, tak to nie som si istý. Oslobodenie podľa §43 v tomto prípade sa nevzťahuje, lebo tovar nebolo odosl. alebo prepr. z tuzemska. Skúsim sa ešte popozerať, možno na niečo prídem, zajtra... Pekný zvyšok dňa.
Luckasari
07.07.04,13:00
diky Oldi, ja si nad tym tiez lamem hlavu, a neviem sa nejako v zakone v tomto pripade najst
Luckasari
08.07.04,06:55
Oldi, nenasiel si nahodou nejaku odpoved na moju otazku? lebo ja sa s tym este stale trapim, a zatial som sa k nicomu nedopracovala
maja
08.07.04,07:14
V tomto prípade sa nejedná o trojstranný obchod.Prvý podnikateľ predá tovar druhému podnikateľovi ako tuzemskú dodávku v člen štáte A, kt.podlieha dani v tomto štáte.Predaj tovaru druhým podnikateľom tretiemu,ktorý si tovar prepraví do člen.štátu C,je intrakomunitárne dodanie tovaru z člen.štátu A do člen.štátu C,kt. je oslobodené od dane.Druhý podnikateľ sa musí registrovať v člen. štáte A. Tretí podnikateľ má v člen.štáte C intrakomunitárne nadobudnutie tovaru z člen.štátu A, kt.podlieha dani v člen.štáte C.
Podľa školiteliek z DÚ.
Luckasari
08.07.04,07:18
nespochybnujem, lebo naozaj neviem najst odpoved, ale dufam, ze nie, lebo ja sa este nechcem registrovat v inom state
Oldi
08.07.04,13:20
Hľadám, hľadám, ale nenachádzam. A jediné logické riešenie mi vychádza to, ktoré uvádza maja. Pretože dodanie tovaru SK firmou nie je z tuzemska, ale s GB - preto tu nemožno uplatniť §43. Potom by si sa mala zrejme byť registrovaná v GB, ak tomu rozumiem správne. Zdá sa mi to nejaké zamotané, skús sa dopytovať na DRSR.
Oldi
08.07.04,13:22
maja: dá sa oprieť o nejaké § ? Niektoré súvislosti mi nedochádzajú...
McMarti
08.07.04,14:05
Beata
08.07.04,14:45
Podľa §17 ods. 1, miestom nadobudnutia tovaru z iného čl. štátu je miesto, kde sa tovar nachádza v čase skončenia jeho odoslania alebo prepravy k nadobúdateľovi. Vo vašom prípade ide tovar z A do C pre B, teda miestom nadobudnutia bude ČR a DPH patrí tomuto štátu. Takže firma B sa musí registrovať pre DPH v ČR a pod IČ DPH ČR musí aj vystaviť objednávku na tento tovar.
Maja píše, že je to oslobodené, ale s tým si dovolím nesúhlasiť, pretože oslobodené to môže byť pre firmu A, ktorá dodáva tovar, lenže v Čechách by to mal niekto samozdaniť. Ak nebudete registrovaní v ČR, nastane situation, že DPH budete musieť odviesť, ale nebudete si môcť odpočítať, nakoľko ste nie plátcom DPH na území ČR, takže prídete o DPH.
Napokon, tovar predávate v ČR, takže zasa vykonávate ekonomickú činnosť, obchod, ktorý je predmetom dane v ČR...

Takto si to vysvetľujem ja a určite by som sa registrovala skôr, než by som objednala tovar od firmy A.
Zuzka
08.07.04,18:07
Pridávam do diskusie príklad zo školenia. Príklad spracovala Ing. Jablonková.
Traja podnikatelia registrovaní pre daň, prvý podnikateľ v členskom štáte A, druhý podnikateľ v členskom štáte B a tretí podnikateľ v členskom štáte C, sa zúčastnia na obchode, predmetom ktorého je dodanie tovaru. Tento tovar fakturuje prvý podnikateľ z členského štátu A druhému podnikateľovi z členského štátu B za 100 a druhý podnikateľ fakturuje ten istý tovar tretiemu podnikateľovi z členského štátu C za 120.
Tretí podnikateľ z členského štátu C si prepraví tovar z členského štátu A do členského štátu C. Prepravu tovaru vykoná tretí podnikateľ. Nejedná sa o trojstranný obchod v zmysle § 45.
Prvý podnikateľ predá tovar druhému podnikateľovi ako tuzemskú dodávku v členskom štáte A, ktorá podlieha v tomto štáte dani. Predaj tovaru druhým podnikateľom tretiemu podnikateľovi, ktorý si tovar prepraví do členského štátu C, je intrakomunitárne dodanie tovaru z členského štátu A do členského štátu C, ktoré je oslobodené od dane. Druhý podnikateľ sa musí registrovať pre daň v členskom štáte A. Tretí podnikateľ má v členskom štáte C intrakomunitárne nadobudnutie tovaru z členského štátu A, ktoré podlieha dani v členskom štáte C.:confused:
Beata
08.07.04,20:27
Zuzka, neviem či som dobre pochopila váš príklad a dopredu sa ospravedlňujem ak som v omyle, alebo ste zle zapisovali, alebo na školení zle diktovali, ale podľa toho, ako som to pochopila, by som súhlasila len s prvou časťou vášho príspevku, ktorý končí vetou: "Nejedná sa o trojstranný obchod v zmysle § 45."

No v druhej časti uvádzate intrakomunitárnu dodávku, ale veru zdá sa mi (či som už prepracovaná?!), že je to domotané... Podľa mňa u intrakomunitárnej dodávky ide o dodávateľa a odberateľa, pričom dodávateľ je registrovaný pod IČ DPH štátu dodania a odberateľ je registrovaný pod IČ DPH štátu nadobudnutia. Takéto dodanie je oslobodené podľa §43 (samozrejme pre slovenského dodávateľa). Uvažujem, že anglický zákon bude rovnaký, preto ak Angličan dodá tovar pre Slováka, asi to bude pre neho intrakomunitárna dodávka a teda bude oslobodená od dane - pre Angličana. Aby sme túto dodávku mohli považovať za intrakomunitárnu, je dôležité aby tovar bol prepravený dodávateľom, odberateľom, alebo na ich účet.

Podľa toho uvažujem, že dodávka z Anglicka do Čiech pre Slováka, ktorej prepravu realizuje Čech na svoj účet (prípad Luckasari) nie je intrakomunitárnou dodávkou a nie je ani trojstranným obchodom.

My vlastne riešime slovenskú firmu a podľa mňa tu ide o nadobudnutie tovaru z iného členského štátu podľa §17, ako som uviedla vyššie. No a tu je dôležité kto a pod akým IČ DPH objednáva tovar a kde dodanie tohoto tovaru skončí. Ak si Slovák objedná tovar pod slovenským IČ DPH, Angličan predpokladá, a nakoniec to aj uvedie vo výkaze, že dodáva pre Slováka, takže Slovensko bude pýtať daň od Slováka. Lenže tovar bude v Čechách a teda daň budú pýtať aj tam... čo s tým? Musí sa to zjednodušiť, a to tak, že Slovák sa registruje pre DPH v Čechách, pod českým IČ DPH tovar objedná od Angličana a vec je vyriešená. Angličan dodá tovar bez DPH, Slovák tento zdaní českou daňou a odpočíta si ju.

Myslím si, že takto by to mohlo fungovať.
Luckasari
08.07.04,20:37
no joooo, takto to asi naozaj vychadza Beata

takze alebo sa budem musiet registrovat v CZ, alebo musim prehovorti Cechov, ze prepravu zabezpecime my

dakujem vam vsetkym velmi pekne za vase nazory a pomoc
Beata
08.07.04,20:39
Nemusíte prepravu zabezpečiť vy, stačilo by, keby ju realizovali Češi, ale na váš účet...
Luckasari
08.07.04,20:41
staci, keby mi tu prepravu potom fakturovali? a ja ju zaplatim? joj taka som z toho nestastna, vobec som si nevedela poradit, ako mam postupovat, a na danovy urad sa mi nijako nedarilo dovolat
Beata
08.07.04,20:52
Myslím si, že áno.
Úplne vás chápem, že ste z toho nešťastná, veď kto nie je, keď si nevie rady.
Luckasari
08.07.04,21:06
no dufam, ze to ozaj bude postacovat, ze oni na nas posunu prepravu,
ale stale som sa este neutvrdila uplne, lebo v §45 sa pise, ze prepravu musi zabezpecit dodavatel (v mojom pripade GB), alebo 1.odberatel (cize ja SK), alebo ma byt zabezpecena inou osobou na ucet dodavatela alebo 1.odberatela
hm, zeby som sa na 2.odberatela mohla pozerat ako na inu osobu? nie je nikde pokial si dobre pamatam napisane, kto je ta ina osoba, takze by to mohol byt aj 2.odberatel - ked ja platim prepravu??? :confused: joj hrozne s tym novym DPH v takychto specifickych pripadoch
Zuzka
09.07.04,04:04
Luckasari, ten príklad som presne odpísala z materiálu, ktorý som dostala na školení. Mne to tiež nie je celkom jasné, prečo je to tak, stále v tom hľadám nejakú logiku. :confused: Ako si už napísala a rozdebatovala s Beatkou, aby to bol trojstranný obchod, tak buď prepravu robí A, alebo B alebo niekto tretí. Nesmie to byť C. Určite si si prečítala tú prílohu od McMarti, kde sú napísané podmienky trojstranného obchodu. Verím, že to nie je jednoduché. Ešte chcem iba dodať, že mám príklady, ktoré vypracovala Ing. Jablonková, rada by som ich poskytla, lenže sa to nedá priložiť, pretože to je dosť veľký materiál. Mohla by som to poslať e-mailom. Pekný deň.:)
ondrej1
27.04.06,04:43
Nejde o trojstranný obchod, preto bude postup klasický. Nadobudnutie sa zdaní a uplatní sa nárok na odpočítanie. Pri výstupe sa uplatní oslobodenie.