thomytko
08.02.09,15:05
Ahojte,

rad by som vas poziadal o radu. Mam v plane spolu s kamaratom kupit s.r.o-čku (odkupenie firmy, v cene 22500,-) Tato firma splna vsetky nase poziadavky, predmet podnikania a pod. No asi ako kazdy potreboval by som nejaky pociatocny kapital na zakl. vybavenie a pod. Preto sa chcem spytat ci je lepsie si vziat uver od banky este ako fyz. osoba alebo po kupe firmy si na tuto firmu zobrat uver. Islo by o uver vo vyske 250.000,- SKK.

Je mozne po kupe firmy, takymto sposobom ziadat o nejaku dotaciu a pod.?


Dakujem
Janek22
08.02.09,15:10
A preco chcete kupovat firmu? Ak mate problem s kapitalom, usetrit mozete tak ze si sro-cku zalozite sami, vide vas to do 15 tis. Alebo ak si na to netrufate tak si dat zalozit firmu "na kluc". Je tu o tom dost tem, staci len vyhladat... ;)
thomytko
08.02.09,15:55
Kupit firmu chceme prave pre to ze je to lacnejsie, ak kupim firmu za 25000 SKK, nemusim vkladat, resp. disponovat spominanymi 200.000.- SKK, ktore su potrebne na jej zalozenie.

Mozno sa mylim, pre to prave tu pisem, aby som sa dozvedel viac
00xMartin
10.02.09,21:03
Zakladne imanie nemusis splatit v plnej vyske. Oficialne by pri zalozeni malo byt splatene na 50%, pricom kazdy spolocnik by mal svoj vklad splatit aspon na 30%. Dnes uz je zakladne imanie SRO 5tis EUR, minimalny vklad spolocnika 750EUR. Navyse, ci boli tieto prostriedky realne splatene sa pri zapise nekontroluje, spravca vkladu vyda cestne vyhlasenie, ze boli a to staci. Po zapise do OR sa zakladne imanie vlozi do firmy a ta s nim moze lubovolne disponovat.

Druha vec je, ze banky pre poskytnutie uveru vyzaduju aby firma fungovala minimalne 6 mesiacov, niekde 12 mesiacov alebo az 2 roky. Su vsak aj ine sposoby, napriklad ja zvazujem ziadost o uver pre SRO, pricom by som rucil vlastnymi financiami na osobnom terminovanom ucte / podielovych fondoch. Ma to niekolko vyhod oproti vlozeniu vlastnych penazi priamo do firmy.

Inak kupa ma skor vyhodu v tom, ze ta firma nema podla vypisu z registra tyzden, ale rok-dva. Ak je to uplne cista firma, ok, ak aj fungovala, treba si overit, ci nema zavazky. Zalozenie novej sro spolocnostou, co sa tym zaobera vide na 13-15tis sk vratane poplatkov do registrov (kedze ich zapis do OR stoji 5tis sk, teba by stal 10tis sk). Mas to zajedno, ci si zaplatis, alebo zalozis firmu sam, usetris max. 1-2tis.