mery29
08.02.09,15:19
Ahoj prosim vas aky ma nárok na dovolenku zamestnanec, ktory este nemal 30 rokov ?
dakujem
Tweety
08.02.09,14:37
Ahoj prosim vas aky ma nárok na dovolenku zamestnanec, ktory este nemal 30 rokov ?
dakujem
Nie je podstatný jeho vek, ale to, koľko má odpracovaných rokov po 18.roku veku. Ak je to menej ako 15, nárok je na 4 týždne.15 a viac, nárok je 5 týždňov.
mzdarka renca
08.02.09,14:41
Ahoj prosim vas aky ma nárok na dovolenku zamestnanec, ktory este nemal 30 rokov ?
dakujem

20 dní, pozri nižšie. Určite nemá odpracovaných 15 rokov od 18 rokov veku, môže mať max. 12 rokov odpracovaných

§ 103

(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.
mery29
08.02.09,14:50
dakujem vam pomohli ste mi a este prosim vas aka je teraz nezdanitelna ciastka zo mzdy
gabriela2579
08.02.09,15:11
Nezdaniteľná časť základu dane je 286,27 € mesačne
mery29
08.02.09,15:23
Nezdaniteľná časť základu dane je 286,27 € mesačne
dakujem
mzdarka renca
08.02.09,16:14
dakujem vam pomohli ste mi a este prosim vas aka je teraz nezdanitelna ciastka zo mzdy

1-2/2009 - 286,27€/mesiac, od 3/2009 by mala byť 335,48€/mesiac, ale ešte to nie je schválené, ale rokuje sa o tom.
Tinika
10.02.09,20:17
Dobrý večer, prosím o radu. V s.r.o. je zamestnancom majiteľ tejto s.r.o. Bol ním od 24.1.08-05.08.08. Dovolenku nečerpal a ani si ju nepreplatil. Teraz mu opravujem výplaty a chcem sa spýtať, či dobre počítam. V januári nemal odpracovaných 21 dní, čiže nárok na dovolenku nemá. V auguste tiež neodpracoval 21 dní čiže tiež nárok na dovolenku nemá. Takže jeho celkový nárok na dovolenku je 20/12x6=9,99 - 10 dní?

Ako to mate poriešené v programoch, keď tú dovolenku mu chcem vyplatiť ako plnenie po skončení prac. pomeru? Lebo ak si zadám, že 5.8.08 prac. pomer skončil, toho zamestnaca v 9 mesiaci už nemám. Ak by som ten dátum vymazala tak by som ho tam dostala. Môžem to urobiť že vymažem skončenie PP kým vypočítam to plnenie? Potom to opravím späť. A ešte k odvodom. Z plnenia po skončení PP sa platí len daň. čiže by som si asi mala v mzdách vyšrtať odvody, aby mi ich nepočítalo. ďakujem za všetky rady.
mzdarka renca
12.02.09,23:17
Dobrý večer, prosím o radu. V s.r.o. je zamestnancom majiteľ tejto s.r.o. Bol ním od 24.1.08-05.08.08. Dovolenku nečerpal a ani si ju nepreplatil. Teraz mu opravujem výplaty a chcem sa spýtať, či dobre počítam. V januári nemal odpracovaných 21 dní, čiže nárok na dovolenku nemá. V auguste tiež neodpracoval 21 dní čiže tiež nárok na dovolenku nemá. Takže jeho celkový nárok na dovolenku je 20/12x6=9,99 - 10 dní?

Ako to mate poriešené v programoch, keď tú dovolenku mu chcem vyplatiť ako plnenie po skončení prac. pomeru? Lebo ak si zadám, že 5.8.08 prac. pomer skončil, toho zamestnaca v 9 mesiaci už nemám. Ak by som ten dátum vymazala tak by som ho tam dostala. Môžem to urobiť že vymažem skončenie PP kým vypočítam to plnenie? Potom to opravím späť. A ešte k odvodom. Z plnenia po skončení PP sa platí len daň. čiže by som si asi mala v mzdách vyšrtať odvody, aby mi ich nepočítalo. ďakujem za všetky rady.

Dovolenku máš vypočítanú dobre. Dovolenka po ukončení PP sa preplatí a platíš z nej odvody na všetky poistenia (SP, ZP).
Príklad:
mzda za odprac.dni+sviatky ................................................10 00€
preplatená dovolenka .................................................. ....... 500€
Hrubá mzda.............................................. ........................1500€
VZ zdrav.poist....................................... ...........................1500€
VZ soc.poist.(nebudem ich rozpisovať zvlášť).........................1500€
a tak ďalej...
zrazíš samozrejme aj daň.
Tinika
13.02.09,05:55
Dovolenku máš vypočítanú dobre. Dovolenka po ukončení PP sa preplatí a platíš z nej odvody na všetky poistenia (SP, ZP).
Príklad:
mzda za odprac.dni+sviatky ................................................10 00€
preplatená dovolenka .................................................. ....... 500€
Hrubá mzda.............................................. ........................1500€
VZ zdrav.poist....................................... ...........................1500€
VZ soc.poist.(nebudem ich rozpisovať zvlášť).........................1500€
a tak ďalej...
zrazíš samozrejme aj daň.

Ale aj tú dovolenku nevyplatím pri poslednej výplate ale až mesiac po, tak je to plnenie po skončení zamestnania a platí sa len dan.
horvatka
13.02.09,20:53
Dobrý deň,
rozumiem tomu dobre, ak mi zamestnanci nepreukážu dobu trvania pracovného pomeru, nedávajú zápočty z predch.zamestnání, oznámia, že boli v zahraničí 3 roky, doklad o tom nemajú, možno nemali pracovné povolenie , ich vek je 35-40 rokov, tak budú mať stále 4 týždne dovolenky, pretože nepreukázali 15 rokov trvania prac.pomeru?
mzdarka renca
13.02.09,21:01
Dobrý deň,
rozumiem tomu dobre, ak mi zamestnanci nepreukážu dobu trvania pracovného pomeru, nedávajú zápočty z predch.zamestnání, oznámia, že boli v zahraničí 3 roky, doklad o tom nemajú, možno nemali pracovné povolenie , ich vek je 35-40 rokov, tak budú mať stále 4 týždne dovolenky, pretože nepreukázali 15 rokov trvania prac.pomeru?

Presne tak, nárok na 5 týždňov treba u zamestnávateľa preukázať zápočtom odpracovaných rokov, alebo ak niekto je zamestnaný v zahraničí, tak minimálne potvrdenie o dĺžke prac. pomeru.
Miminabb
19.02.09,11:18
Prosím Vás a doba materskej dovolenky a doba počas ktorej bol pracovník živnostníkom - sa započítavajú do odpracovaných rokov na účely nároku na dovolenku?

Ďakujem

Miriam
Zita4
19.02.09,18:42
Započítavajú sa samozrejme, aj doba úspešne ukončeného štúdia po 18. roku veku a základná vojenská služba.
Chobot
20.02.09,08:20
Prosím Vás a doba materskej dovolenky a doba počas ktorej bol pracovník živnostníkom - sa započítavajú do odpracovaných rokov na účely nároku na dovolenku?

Ďakujem

Miriam

§ 103 ZP:

(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.
1234
27.02.09,08:25
Prosím Vás o radu: zamestnanec do konca roka dovŕši 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku, od nás však odchádza 31.3.2009 - aký má nárok na dovolenku? má už nárok na 25 dní? samozrejme na pomernú časť dovolenky
Tweety
27.02.09,08:27
Prosím Vás o radu: zamestnanec do konca roka dovŕši 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku, od nás však odchádza 31.3.2009 - aký má nárok na dovolenku? má už nárok na 25 dní? samozrejme na pomernú časť dovolenky
2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.
(4) Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku; inak nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok zaniká.
1234
27.02.09,08:34
Tweety, ďakujem, ale čo v takom prípade, že ten zamestnanec končí pracovný pomer 31.3.2009 - program Olymp rátal s nárokom len 20 dní, lebo v čase skončenia PP ešte podmienku pre nárok na 5 týždňov nespĺňal....
Tweety
27.02.09,08:42
Tweety, ďakujem, ale čo v takom prípade, že ten zamestnanec končí pracovný pomer 31.3.2009 - program Olymp rátal s nárokom len 20 dní, lebo v čase skončenia PP ešte podmienku pre nárok na 5 týždňov nespĺňal....
Podľa mňa ten nárok vyrátal správne.