sway
08.02.09,17:22
Prelúskala som tu kopec príspevkov, dielčie info som našla, ale pre kompletizáciu poprosím ak má niekto chvíľku, mám takýto prípad:

SZČO platca DPH je aj majiteľom nehnuteľnosti ktorá s podnikaním nesúvisí ani v podnikaní nefiguruje.
Nehnuteľnosť vlastní s manželkou a ide ju prenajať.
Čo mu z toho vyplýva???

- musí sa registrovať na DÚ aby priznával príjem z prenájmu? a manželka tiež?
- musí príjem z prenájmu zazmluvniť s DPH a DPH vykazovať v účtovníctve SZČO a ju odvádzať? (nehnuteľnosť nemá nič spoločné s jeho podnikaním)
- pri podávaní DPFO uvádza príjem z prenájmu tejto nehnuteľnosti iba vo výške 1/2 a 1/2 si priznáva jeho manželka ? a môže si uplatniť výdavok súvisiaci s príjmom z prenájmu v akej výške ?

Moc budem vďačná za názory, odvolávky na zákon či usmernenia a rady.
Lianka
08.02.09,16:50
- musí sa registrovať na DÚ aby priznával príjem z prenájmu? a manželka tiež?
§ 31, zákona o spravá daní a poplatkov

- musí príjem z prenájmu zazmluvniť s DPH a DPH vykazovať v účtovníctve SZČO a ju odvádzať? (nehnuteľnosť nemá nič spoločné s jeho podnikaním)
ak uplatnujes skutocne vydavky, ides podla § 6, ods.11, ohladom DPH kuk aj sem: http://www.porada.sk/t92041-prenajom-nehnutelnosti-a-dph.html - § 38 zákona o DPH

- pri podávaní DPFO uvádza príjem z prenájmu tejto nehnuteľnosti iba vo výške 1/2 a 1/2 si priznáva jeho manželka ? a môže si uplatniť výdavok súvisiaci s príjmom z prenájmu v akej výške ?manzelia sa mozu dohodnut, v akom pomere si rozdelia prijmy z prenajmu - docitala som sa to tu na porade :)

Odpovede su v texte.
Kuk prip. link: http://www.porada.sk/546915-post77.html
http://www.porada.sk/t92041-prenajom-nehnutelnosti-a-dph.html
sway
08.02.09,17:10
Odpovede su v texte.
Kuk prip. link: http://www.porada.sk/546915-post77.html
http://www.porada.sk/t92041-prenajom-nehnutelnosti-a-dph.html

vďaka , pozrela som to, ale jednoznačne mi to nepomohlo,
ide mi o to, že

- vlastní nehnuteľnosť ako občan ktorú aj prenajíma ako občan nie ako firma... prečo by sa mal riadiť § 38 zákona o DPH ? "Platiteľ dane pri nájme nehnuteľnosti postupuje podľa § 38 zákona DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html)", - len z toho titulu, že ako SZČO je platcom DPH ??? - občan predsa nie je platiteľ DPH ... ???

:confused:
Lianka
08.02.09,17:55
Z titulu, ze je platitelom DPH. SZCO - platitel DPH = obcan - platitel DPH. Ked si raz platitel DPH ako SZCO, si zaroven aj platitelom DPH ako obcan. (Ale uz ti nepoviem, ako som na toto prisla... :-) V DPH nie som velmi zbehla...)

Ten § som vycitala z nejakeho prispevku.
Pozeram teraz zakon, toto som mala na mysli § 38, ods. 5:
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Nemam s tym vlastne skusenosti. Mam len skusenosti s uplatnovanim pausalnych vydavkov pri prenajmu, t. j. len u neplatitelov DPH alebo u platitelov, ktori su platitelmi DPH cast roka.

Pockaj, kym to niekto odobri.
Lianka
08.02.09,18:08
http://www.porada.sk/t75701-dph-z-najmu.html - tu je aj metodicky pokyn ohladom manzelov + v prispevku 3 definicia zdanitelnej osoby pre ucely DPH
http://www.porada.sk/t73207-zivnostnik-platca-dph-prenajom-bytu.html - prenajom sukromnych nehnutelnosti a DPH
Beata2
08.02.09,18:12
Ak som dobre čítala v téme "prenájom nehnuteľnosti a DPH" v príspevku č.7 sa píše že prenájom občanom a podnikateľom neplatcom je od DPH oslobodený /v zmysle § 38 ods 3/ Takže bez DPH.
sway
08.02.09,19:29
http://www.porada.sk/t75701-dph-z-najmu.html - tu je aj metodicky pokyn ohladom manzelov + v prispevku 3 definicia zdanitelnej osoby pre ucely DPH
http://www.porada.sk/t73207-zivnostnik-platca-dph-prenajom-bytu.html - prenajom sukromnych nehnutelnosti a DPH

VĎAKA Lianka, tak som to naštudírovala.... ani som netušila, že tu bola už okolo toho taká podrobná debatka.;)
junes
09.02.09,14:58
Tak ja som mala podobny problem - dnes som bola na DU v BA a pytala som sa, ci si moze SZCO, platca DPH uplatnit prijem z prenajmu nehnutelnosti v spolocnom vlastnictve manzelov /prenajima to obycajnej FO, nie na podnikanie a ani nie v ramci svojho podnikania/ - po nastudovani si zakona o DzP mi to nebolo celkom jasne a ani sa mi to tam nezdalo jednoznacne, nechcem to tu rozpisovat, ale odpoved z DU bola : ...je najomne oslobodene od platenia DPH a ano, platca DPH si moze uplatnit pri prenajme pausalne vydavky. Na zaklade akeho paragrafu, to uz neviem. Co vy na to?
Lianka
09.02.09,15:47
...platca DPH si moze uplatnit pri prenajme pausalne vydavky. Na zaklade akeho paragrafu, to uz neviem. Co vy na to? -toto sa mi nezda, ak vychadzam z § 6, ods. 10

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 ...
Iwett
14.03.09,08:00
Dobrý deň, správne som pochopila prečítané príspevky? Platca DPH, ktorý si uplatňuje preukázateľne výdavky zo živnosti a prenajíma okrem toho aj byt nemôže pri príjmoch z prenájmu bytu uplatniť paušálne výdavky?
A môže si z príjmu za prenájom odrátať 5-násobok živ.minima a zvyšok zdaniť?
Alebo som to celé úplne doplietla?
Ďakujem
Lianka
14.03.09,10:06
Dobrý deň, správne som pochopila prečítané príspevky? Platca DPH, ktorý si uplatňuje preukázateľne výdavky zo živnosti a prenajíma okrem toho aj byt nemôže pri príjmoch z prenájmu bytu uplatniť paušálne výdavky? ak bol platitelom DPH cely rok, nemoze uplatnovat pausalne vydavky ani zo zivnosti, ani z prijmov z prenajmu, vid. § 6, ods. 10
A môže si z príjmu za prenájom odrátať 5-násobok živ.minima a zvyšok zdaniť? môže
Alebo som to celé úplne doplietla?
Ďakujem

Moje stanovisko k texte - aspon ja tomu takto rozumiem.

§ 6 http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html#6
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka...
Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. ...
Iwett
14.03.09,10:07
Otázka:
Môže živnostník -platca DPH , prenájom z bytu ( nieje zahrnutý do majetku firmy ale je iba v osobnom vlastníctva ) daň do daňového priznania ako výdavky z toho prenájmu - paušálne 40% ?
Odpoveď:
ano je možná kombinácia spôsobu uplatňovania výdavkov § 6/1 skutočné a § 6/3 paušálne
?????

Iný príspevok:
......ja ako plátca si nemôžem uplatniť paušál 40%. Tak mi ostáva už len možnosť uplatnenia skut.výdavkov,vtedy ale musím viesť buď jednod.účtovníctvo alebo viesť povinne evidenciu podľa § 6ods.11.
?????

Prosím, ktorá odpoveď je správna? Čím viac príspevkoch čítam, tým menej viem.:o
Lianka
14.03.09,10:15
Ja som si kvoli tomuto zrusila registraciu DPH, aby som si mohla uplatnovat pausalne vydavky aj z prenajmu. Iwett, pockaj prip. na vyjadrenie niekoho dalsieho - ja tomu rozumiem takto.

Podla mojho nazoru ako FO - platitel (ked uz nim si) si stale ta ista osoba - ci uz ako SZCO alebo prenajimatel - nemozes sa po pravnej stranke rozdvojit a byt platitel so zivnosti a neplatitel z hladiska prenajmu. Aj zakon o DPH hovori o "zdanitelnej osobe" (§ 3, ods. 1), nie o SZCO a pod.

Doplnenie:
Moj nazor potvrdila aj Johanka tu: http://www.porada.sk/984289-post6.html
Iwett
14.03.09,10:32
Takto som to chápala aj ja, len v jednom príspevku som čítala, že to je možné, tak som už úplne dopletená...
A ešte jedna otázka. Keď SZČO, platca DPH prenajíma súkromný byt spolu so svojou družkou /aj v nájomnej zmluve sú obaja/, do DP DPH mám dať 50% z príjmu nájmu? A na konci roka zdaniť 50% každému? Ďakujem.
Lianka
14.03.09,10:39
Druzka je tiez spolumajitelkou bytu? Byt moze prenajimat len majitel. Ak su majitelmi muz 1/2 a jeho druzka 1/2, kazdy si do svojho DP uvedie 1/2 z celkoveho prijmu z prenajmu. Ak by boli manzelmi a mali majetok v BSM, mozu sa dohodnut na pomere na kazdeho z nich alebo na tom, ze cely prijem zdani jeden z nich.
Iwett
14.03.09,11:00
Druzka je tiez spolumajitelkou bytu? Byt moze prenajimat len majitel. Ak su majitelmi muz 1/2 a jeho druzka 1/2, kazdy si do svojho DP uvedie 1/2 z celkoveho prijmu z prenajmu. Ak by boli manzelmi a mali majetok v BSM, mozu sa dohodnut na pomere na kazdeho z nich alebo na tom, ze cely prijem zdani jeden z nich.
No práveže manželia niesú, to by bolo jednoduchšie keby boli.. sú to druh a družka, a navyše celá suma za nájom je zaplatená na účet SZČO-platcu DPH. Neviem ako to mám urobiť, aby to bolo správne.

50% sumy dám do POZD a uvediem aj v DP DPH ako príjem oslobodený, a 50% dám do PNZD?

A v DP dane z príjmu z tých 50% každému odrátam 5-násobok ŽM.
Družke, ktorá nieje platcom DPH odrátam 40% výdavky, SZČO neuplatním žiadne, nakoľko nemá byt v majetku.
Prosím Vás, je takýto postup správny?
Lianka
14.03.09,11:07
A v DP dane z príjmu z tých 50% každému odrátam 5-násobok ŽM. ano

Z hladiska dane z prijmov:
Nezalezi na tom, komu to prislo na ucet, ale kto je vlastnikom bytu a koho prijmy to vlastne su. Ak peniaze prisli na podnikatelsky ucet, v uctovnictve SZCO by som dala tento prijem ako PNZD. Prijmy z prenajmu mu by som evidovala mimo uctovnictva SZCO (za kazdeho danovnika zvlast).

K DPH nech sa vyjadri niekto skusenejsi.
Iwett
14.03.09,11:40
Z hladiska dane z prijmov:
Nezalezi na tom, komu to prislo na ucet, ale kto je vlastnikom bytu a koho prijmy to vlastne su. Ak peniaze prisli na podnikatelsky ucet, v uctovnictve SZCO by som dala tento prijem ako PNZD. Prijmy z prenajmu mu by som evidovala mimo uctovnictva SZCO (za kazdeho danovnika zvlast).

K DPH nech sa vyjadri niekto skusenejsi.
Ďakujem Lianka za odpovede.
Každému z nich odrátam 5-nás. ŽM, a príjem uvediem na r. 10 DP ?
A družke uplatnim 40% výdavky. Može byt?
Lianka
14.03.09,12:42
5nas. zivot. minima odratas podla vzorca, ktory je pod tabulkou v danovom priznani.
Iwett
14.03.09,12:48
výpočet podľa vzorca pod DP je zhodný s výpočtom 40% po odrátaní 5-nás. ŽM.:)
Iwett
15.03.09,15:33
Predsa ešte jedna otázka. Môžem to urobiť tak, že družke dám 40% výdavky a druh-SZČO-platca DPH polovicu preukázateľných??? Mohlo by to byť? Ďakujem
Lianka
15.03.09,15:55
Iwett, pises, ze vlastnia byt kazdy v 1/2. Muz bol cely rok platitel DPH - moze si teda uplatnit len preukazatelne vydavky. Druzka nie je platitelom DPH - bude si uplatnovat pausalne vydavky.

Prijmy si delia na polovicu. Rovnako aj vydavky si delia na polovicu. Podla mna to bude takto:

Muz: 1/2 prijmu minus 1/2 skutocnych vydavkov
Druzka: 1/2 prijmu minus 40% pausalne vydavky
Iwett
15.03.09,16:06
Iwett, pises, ze vlastnia byt kazdy v 1/2. Muz bol cely rok platitel DPH - moze si teda uplatnit len preukazatelne vydavky. Druzka nie je platitelom DPH - bude si uplatnovat pausalne vydavky.

Prijmy si delia na polovicu. Rovnako aj vydavky si delia na polovicu. Podla mna to bude takto:

Muz: 1/2 prijmu minus 1/2 skutocnych vydavkov
Druzka: 1/2 prijmu minus 40% pausalne vydavky
No tak som to presne chcela urobiť aj ja, len som sa zamyslela, či tam nebude nejaký problém, keď sa bude uplatňovať polovica paušál a polovica preukázateľné. Zamyslela som, že či tomu druhovi nebudem žiadne alebo polovicu z preukázateľných. A pri budúcom predaji bytu by bol rozdiel v tom, keby si neuplatňoval žiadne alebo preukázateľné.
Lianka
15.03.09,16:13
Obavam sa, ze by mohol byt problem:

§ 2 http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html#6
m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu.

V pripade, ze uplatnujes skutocne vydavky pri prijmoch z prenajmu, predmet prenajmu (byt) sa stava obchodnym majetkom. Prijem z predaja majetku bude oslobodeny az po 5 rokoch od skoncenia prenajimania.

Tyka sa to len predaja podielu bytu, ktory vlastni muz.
bijou
10.06.09,09:05
môžem k tejto téme ešte jednu otázočku?
- pozemok v bsm manželov vložený do OM SZČO
- stavebné povolenie - SZČO-IČO-plátca DPH-odpočet DPH pri stavbe objektu(časť na podnik. účely, časť na osobné účely), samozrejme odpočet DPH len v alikvotnej čiastke
- zápis stavby do katastra-BSM manželov
- prenájom nehnuteľnosti-časti určenej na podnik. účely-platiteľovi DPH
Otázka:
ako napísať nájomnú zmluvu-na IČO, a manželka dá súhlas k prenájmu? alebo na manželov? ako potom s rozdelením príjmu?
aj po dlhom študovaní príspevkov na porade mám tiež akýsi chaos.
prosím o radu