Jozef Mihál
08.02.09,19:09
Pracujem v Čechách ale budem musieť podať daňové priznanie aj na Slovensku.

Môj problém je, ako mám zapísať do slovenského daňového priznania príjem z ČR, pretože v ČR bola zavedená tzv. superhrubá mzda, ktorá je základom dane.

Superhrubá mzda je príjem zamestnanca plus odvody zamestnávateľa, a z tejto sumy sa vypočítava daň (15%). Ak do slovenského daňového priznania zapíšem superhrubú mzdu, obávam sa, že budem musieť doplácať vysokú sumu dane na Slovensku.
Jozef Mihál
08.02.09,18:15
Od roku 2008 sa v Českej republike skutočne postupuje pri zdanení príjmov zo závislej činnosti tak, že k príjmu zamestnanca sa pripočítajú odvody zamestnávateľa a z takto stanoveného základu dane sa počíta daň sadzbou 15%.

Citujem zo zákona č. 586/1992 Sb. o daniach z príjmov (ČR), § 6 ods. 13:

"(13) Základem daně (dílčím základem daně) jsou příjmy ze závislé činnosti nebo funkční požitky, s výjimkou uvedenou v odstavcích 4 a 5, zvýšené o částku odpovídající pojistnému na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistnému na všeobecné zdravotní pojištění, které je z těchto příjmů podle zvláštních právních předpisů21) povinen platit zaměstnavatel (dále jen „povinné pojistné“); částka odpovídající povinnému pojistnému se při výpočtu základu daně připočte k příjmu ze závislé činnosti nebo funkčnímu požitku i u zaměstnance, u kterého povinnost platit povinné pojistné zaměstnavatel nemá. Povinné pojistné se zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru."

Pri vypĺňaní slovenského daňového priznania budete postupovať tak, že do úhrnu príjmov (riadok 32 typ A) započítate len príjem zo závislej činnosti dosiahnutý v ČR a nie superhrubú mzdu. Do základu dane v slovenskom daňovom priznaní sa tak prenesie len príjem, a nie aj odvody zamestnávateľa.

Ak máte od českého zamestnávateľa "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitků", tak príjem zo závislej činnosti je vlastne príjem uvedený v r. 2 "Potvrzení".

Rovnako aj do riadku 49 (typ A) zapíšete len príjem zo závislej činnosti dosiahnutý v ČR a nie superhrubú mzdu. Do riadku 50 (typ A) zapíšete daň zaplatenú v ČR (samozrejme prepočítanú na Sk). To je riadok 9 "Potvrzení".

Od českého zamestnávateľa si treba vyžiadať osobitne potvrdenie o o zaplatenom poistnom zamestnanca.

Poznámka: S ČR máme uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s metódou zápočtu dane.
Tatiana
09.02.09,09:47
p. Miháľ, od českého zametnávateľa je potrebné pýtať aj zvlášť zrazené poistné na zdravotné a sociálne poistenie za zamestnanca k vyplneniu daňového priznania na Slovensku?
Jozef Mihál
09.02.09,19:05
Určite je potrebná informácia, aké bolo zrazené poistné zamestnanca, zapisuje sa do riadku 33 DP typ A.
Tatiana
09.02.09,19:57
Určite je potrebná informácia, aké bolo zrazené poistné zamestnanca, zapisuje sa do riadku 33 DP typ A.
Ďakujem p. Miháľ za rýchlu odpoveď.
111jarka
13.02.09,13:06
Mňa by zas zaujímalo , keď uvedenému zamestnancovi vyšiel preplatok zo superhrubej mzdy a robí DP na Slovensku , čiuvedený preplatok sa považuje za príjem. K DP na Slovensku musí podať potvrdenie z Čiech a tam uvedený preplatok bude figurovať
ivana184
16.02.09,12:20
Ako je to s príjmov v ČR dosiahnutého u českého zamestnávateľa a daňovým bonusom na deti v SR?
Jozef Mihál
17.02.09,15:50
jarka: Vrátený daňový preplatok nie je príjem. Neviem, či správne rozumiem, o aký preplatok ide.
Jozef Mihál
17.02.09,15:51
Slovenský daňový rezident má nárok na DB v SR vtedy, ak jeho príjem zo závislej činnosti alebo jeho príjem z podnikania, je aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy (r. 2008 znamená sumu 48600 Sk).

Do toho sa započítajú aj príjmy dosiahnuté v zahraničí.
danculo
09.03.09,08:12
Dobry den p. Mihal,
prosim Vas o vyjadrenie k pouzitiu metody vynatia prijmu pre prijem dosiahnuty v ČR uz v DP za r. 2008. Pozeram zakon č. 60/2009 zo dna 17.2.2009, bod 29, ktory hovori o doplneni § 45, odsek 3 ZDP o pismeno c), podla ktoreho mozno pouzit metody vynatia prijmov, ak je vyhodnejsia, aj ked je uzatvorena zmluva s metodou zapoctu. Neviem vsak, na zaklade ktoreho bodu tejto novely usudzujete, ze sa ma pouzit az pri DP za rok 2009 ?
Jozef Mihál
09.03.09,08:24
Je to problém, v prechodných ustanoveniach novely chýba bod, ktorým by sa jednoznačne určilo, kedy po prvýkrát sa môže použiť postup "po novom".

Pozrite tu:

http://hnonline.sk/c1-34722450

Citujem:

"Prijaté opatrenie je možné prvýkrát uplatniť pri zdanení zamestnaneckých príjmov zo zahraničia v podanom daňovom priznaní za rok 2009, teda v roku 2010."
danculo
10.03.09,09:19
Pan Mihal,dakujem za odpoved. Mate pravdu, posielala som aj dotaz na DR SR, tu je ich odpoved:
----------------
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ustanovenie § 45 ods. 3 písm. c/ zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov je účinné až od 1. marca 2009 a prvýkrát sa bude môcť použiť až za zdaňovacie obdobie 2009, nakoľko prechodné ustanovenie zákona č. 60/2009 Z. z. neumožňuje toto ustanovenie použiť aj za zdaňovacie obdobie 2008.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:
Dobry den,
prosim Vas o vyklad novely zakona o DP c. 60/2009, konkretne bodu 29, ktorym sa doplnil § 45, odsek 3 zákona o pismeno c) t. j. ze na zdanenie prijmov zo zahranicia je mozne pouzit metodu vynatia, aj ked je uzatvorena medzistatna zmluva s metodou zapoctu, pokial je metoda vynatia vyhodnejsia.
Problem je v ucinnosti uvedeneho ustanovenia. Stretavam sa s roznymi vykladmi - ze to plati uz pri teraz podavanych danovych priznaniach za rok 2008. Ini odbornici zasa tvrdia, ze to bude platit az pri danovych priznaniach za rok 2009.
Prosim teda o vyjadrenie sa, co je pravda, nakolko termin spracovania danovych priznani sa nezadrzatelne blizi a treba v tom mat jasno.
tancok
12.03.09,12:22
Ake potvrdenie mi maju vystavit v CZ, ked nasi zamestnanci v SR pracuju aj v CZ pre našu dalsiu firmu a maju vystavenu E101...takze odvody sa platia do SR v SKK...idem im urobim DP a z Ciech potrebujem potvrdenie o prijme...samozrejme, ze mi poslali potvrdenie so superhrubou mzdou...mozu mi do nasho slovenskeho vzoru tlaciva Potvrdenie o prijme vyplnit jednotlive polozky v SKK tak, ako ich platili do SK? ...ale dan bola zase platena v CZK do CZ...neviem, o ake potvrdenie ich vlastne poziadat, aby to akceptovali na DU... opacny pripad som mala, ked mi z CZ volali, ze zamestnali nasho byvaleho zamestnanca a potrebuju iba potvrdenie na hlavickovom papieri o celkovej cene prace...dakujem.
Jozef Mihál
12.03.09,13:07
V CZ vystavia také potvrdenie, aké vystavujú pre každého zamestnanca, ktorý ich o to požiada, plus potvrdenie o výške odvodov zamestnanca = potvrdenie o tom, že zamestnanec platil odvody z týchto príjmov v Sk do Sk poisťovní.
tancok
12.03.09,13:11
dakujem p. Mihal aj v mene "kolegyne" z Ciech, lebo tiez s tym nemala skusenosti a nastastie je ochotna spolupracovat.
Jozefko
16.03.09,09:19
jarka: Vrátený daňový preplatok nie je príjem. Neviem, či správne rozumiem, o aký preplatok ide.

Otázka podľa mńa mala znieť tak, či o preplatok na dani z ročného zúčtovania záloh (§35d ods. 8 českého zákona) sa znižuje čiastka dane zaplatenej v ČR, ktorá sa zapisuje do r. 50 DP.
Podľa mňa áno. Teda zaplatená záloha na daň v ČR za rok 2008 mínus preplatok na daní, ktorý bola vrátený zamestnancovi od zamestnávateľa v ČR (napr. 3.3.2009) ešte do podania DP na Slovensku.
Jozef Mihál
16.03.09,10:22
S tým súhlasím.
tuta
17.03.09,18:43
Podľa môjho názoru nie je to v rozpore so zákonom o dani z príjmu SR. Veď aj my požadujeme od českých kolegov potvrdenie o zaplatenom poistnom za zamestnanca, ktoré na potvrdení o zdaniteľnom príjme z ČR chýba.
A v ČR zdaňuje svoju hrubú mzdu plus poistné platené zamestnávateľom.
Jozef Mihál
17.03.09,19:39
Dobrý deň p. Mihal, moja otázka znie:
Občan ČR mal príjem zo závistlej činnosti na Slovensku. Od oktobra 2008 je zamestnancom v ČR takže sme mu zaslali na trvalú adresu domov do ČR potvrdenie o príjme za rok 2008. Teraz nás žiada tento zamestnanec o dopísanie čiastky, ktorú za neho zaplatila firma na odvodoch, kvoli superhrubej mzde. Je táto jeho požiadavka správna, možeme mu vystaviť nové potvrdenie vrátane odvodov ako žiada?
Nie je to v rozpore zo zákonom o dani z príjmu SR?
Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď :)
Musíte sa na to pozerať z pohľadu českej legislatívy.

On potrebuje potvrdenie na podanie DP v ČR, podľa českého zákona o daniach z príjmov (586/1992 Sb.), viď:

http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701?number1=586%2F1992&number2=&name=&text=

Čiže nepoužijete "slovenský" vzor, ale český, viď:

http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tiskopisy/tiskopisy-pdf2009/5460_16.pdf

(skúste si vytvoriť tlačivo čo najpodobnejšie horeuvedenému)
rrrrr
18.03.09,12:39
Zamestnanec dosiahol prijem z CR za poradenstvo - toto sa zdanuje podla §6 a pouzije sa metoda zapoctu dane?
tiez mal prijem z polska podla zmluvy o dielo - tiez je to paragraf 6 a pouzije sa metoda vynatia prijmov?
dakujem za pomoc
daduc
18.03.09,12:58
Tiež mám trocha problém s českým potvrdením - chýba mi tam odvod poistného za zamestnanca. Ked som sa pýtala zamestnávatela na to, povedal mi že si to mám vypočítať z riadku 2 potvrdenia 12,5 % a priložiť ako prílohu k DP. Je to správne ?
Jozef Mihál
19.03.09,07:28
Nie je to správne. Pozrite príspevok č. 1 !
rrrrr
04.03.10,13:07
ZAmestnanec ma prijem z Ministerstva financii CR. Chcem sa opytat, je mozne pouzit metodu vynatia? bolo by to asi vyhodnejsie, ze? Bude robit dan. priznanie A a z potvrdenia z CR davam ich do riadku c. 32,33a a do riadkov podla toho ci ide o zapocet alebo vynatie.
Dakujem za pomoc. PRijem z CR a poistne z CR sa zaokruhluju po prepocte nadol?
Jozef Mihál
05.03.10,12:50
Áno, môžete použiť metódu vyňatia.

Pri prepočtoch na eurá zaokrúhľujte na eurocent matematicky.
certik
14.03.10,16:29
Prosím vas pekne o radu: starobný dôchodca, občan SR, pracuje na PZ v Čechách. Podá daňové priznanie A, kde uvedie údaje z potvrdenia, ktoré dostal. Na základe tohto potvrdenia mu vychádza zaplatiť v SR daň cca 600.- eur. Použil pri tom metódu zápočítania dane. Ale nakoľko je podľa nového možnosť sa rozhodnúť pre započítanie alebo vyňatie, môžem tak urobiť aj v tomto prípade? Keby som použila vyňatie, tak mi daň nevychádza platiť žiadna. Preto ma to znepokojuje, či môžem takto postupovať. Vopred ďakujem za radu.
Jozef Mihál
14.03.10,18:40
Áno, prvýkrát pri DP za rok 2009 sa daňovník môže rozhodnúť, či použije metódu zápočtu alebo metódu vyňatia aj pri krajinách, kde sa podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia má použiť metóda zápočtu.

Preto v uvedenom prípade odporúčam použiť metódu vyňatia.
Ka-Be
14.06.10,14:34
Dobrý deň,
prosila by som Vás o radu:
Občan SR pracoval v r. 2009 v SR od 01-06/2009 a od 06-12/09 pracoval v ČR. V ČR mu ročné zúčtovanie, ani DP robené nebolo. Od oboch zamestnávateľov mám potvrdenia o príjme, z ČR aj mzdový list kvôli odvodom plateným zamestnancom. V SR bol odklad podania DP do 30.6.2010
1. Najprv podáme DP v ČR? Prílohu bude tvoriť potvrdenie a mzdový list? Na akej stránke je možné vypisať DP pre ČR?
2. Potom podáme DP v SR? Metóda vyňatia. Prílohu bude tvoriť potvrdenie zo SR a DP podané v ČR?

ďakujem vopred za radu
Jozef Mihál
14.06.10,15:15
1. K DP v ČR neviem poskytnúť informácie.

2. DP v SR podáte a to do 30.6.2010 bez ohľadu na to, ako a kedy podáte DP v ČR.

Prílohou budú okrem potvrdenia zo SR aj doklady z ČR.
marek32
14.06.10,20:40
Dobrý deň,
prosila by som Vás o radu:
Občan SR pracoval v r. 2009 v SR od 01-06/2009 a od 06-12/09 pracoval v ČR. V ČR mu ročné zúčtovanie, ani DP robené nebolo. Od oboch zamestnávateľov mám potvrdenia o príjme, z ČR aj mzdový list kvôli odvodom plateným zamestnancom. V SR bol odklad podania DP do 30.6.2010
1. Najprv podáme DP v ČR? Prílohu bude tvoriť potvrdenie a mzdový list? Na akej stránke je možné vypisať DP pre ČR?
2. Potom podáme DP v SR? Metóda vyňatia. Prílohu bude tvoriť potvrdenie zo SR a DP podané v ČR?

ďakujem vopred za radu
k bodu 1: DP pre ČR je možne vypísať tu:
Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období roku 2009
(Vzor č. 16)

http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/10482.html?year=
jvp111
12.02.11,18:56
Dobrý deň prajem,
v potvrdení od českého zamestnávateľa na r. 6 je uvedený úhrn povinného poistného z príjmu uvedených na r. 2.
Je to poistné kumulovane za zamestnanca + zamestnávateľa? Čiže len za zamestnanca si treba vyžiadať osobitne potvrdenie?
Ďakujem vopred za odpoveď.
tuta
12.02.11,20:31
Áno na riadku 6 je kumulované poistné za zamestnanca aj zamestnávateľa. Musíš si vyžiadať potvrdenie o platbách poistného iba za zamestnanca.

Ospravedlňujem sa za nesprávnu odpoveď: samozrejme, že české potvrzení obsahuje iba údaj o poistnom zamestnávateľa.
dôvod nesprávnej odpovede: únava sobotňajšieho večera :D
TomosP
13.02.11,11:18
Áno na riadku 6 je kumulované poistné za zamestnanca aj zamestnávateľa. Musíš si vyžiadať potvrdenie o platbách poistného iba za zamestnanca.

Dovolím si nesouhlasit - v českém Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti je na řádku 6 uvedeno pojistné zaměstnavatele (nikoli zaměstnance), které je zaměstnavatel povinen platit z příjmů uvedených na řádku 2. Souvisí to s konstrukcí superhrubé mzdy (základu daně), kterou v České republice tvoří příjmy navýšené o pojistné zaměstnavatele - viz první příspěvek tohoto tématu.
Pojistné, které zaplatil zaměstnanec, se na tomto Potvrzení neuvádí.
jvp111
14.02.11,07:14
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
milanr
22.02.11,08:35
Dobrý deň, potrebovala by som súrne poradiť ako postupovať v tomto prípade. Manžel bol od 01 do 04/2010 vedený v evidencii nezamestnaných, od 05/2010 pracuje v Čechách. V r.2010 nemal na Slovensku žiaden príjem. Potrebuje od zamestnávateľa v ČR Potrdenie o príjme a Potvrdenie o zaplatenom poistnom za zamestnanca. Môže mu tam zamestnávateľ vykonať obdobu nášho RZD alebo si tam musí podať sám DP a má nárok na NČZD na daňovníka v ČR? Pretože presiahol výšku príjemu za r. 2010 musí si podať DP aj na Slovensku, ak použije metódu vyňatia, tak by mu na Slovensku mala výjsť daň 0, keďze nemal príjem ? Neviem, či to chápem správne ?! Ďakujem
milanr
23.02.11,08:44
Prosím poradí mi niekto ? Vie mi niekto odporúčiť aspoň, kde by som si mohla tieto potrebné informácie zistiť, resp. na akej www stránke. Ďakujem
Anna Kulichová
23.02.11,16:36
Prosím poradí mi niekto ? Vie mi niekto odporúčiť aspoň, kde by som si mohla tieto potrebné informácie zistiť, resp. na akej www stránke. Ďakujem
V ČR môže manželovi vykonať ročné zúčtovanie jeho zamestnávateľ podľa tamojších predpisov. Ak by to nestihol, môže podať daňové priznanie v ČR aj sám, informácie získa na stránke finance.cz/dane-a-mzda/financni-kalkulacky/dan-z-prijmu-aplikace/?
Na Slovensku podá daňové priznanie typ A, v ktorom uvedie príjmy z ČR, môže použiť metódu vyňatia príjmov. Daňovú povinnosť bude mať nulovú.
milanr
24.02.11,07:44
Ďakujem za informáciu veľmi ste mi pomohli. V prípade, že mu zamestnávateľ vykoná RZD v Čechách aký doklad priloží k DP na Slovensku ? Má žiadať zamestnávateľa o vydanie Potvrdenia o zdaniteľnej mzde alebo predloží RZD, ktoré mu vykonal zamestnávateľ ?
Anna Kulichová
24.02.11,12:38
Ďakujem za informáciu veľmi ste mi pomohli. V prípade, že mu zamestnávateľ vykoná RZD v Čechách aký doklad priloží k DP na Slovensku ? Má žiadať zamestnávateľa o vydanie Potvrdenia o zdaniteľnej mzde alebo predloží RZD, ktoré mu vykonal zamestnávateľ ?
Zamestnávateľa nech požiada o vydanie potvrdenia o zdaniteľných príjmoch, tam je v riadku 17 tlačiva aj údaj, či bolo alebo nebolo vykonané ročné zúčtovanie záloh na daň a daňového zvýhodnenia, ak bolo, tak zamestnávateľ uvedie, s akým výsledkom.
Megi3
20.03.11,00:59
Dobrý deň, prosím viete mi poradiť ako postupovať pri RZD v SR a aj v ČR ak: občan ČR bol zamestnancom v SR počas celého roka 2010 u dvoch zamestnávateľov, zároveň mal v SR príjmy z Dohody a v ČR nemal žiadne príjmy. Odvody si platí v SR. Moja otázka je nasledovná: 1)Keďže nechce aby mu RZD 2010vykonal posledný zamestnávateľ môže si podať v SR sám DP typ A ? 2) Keďže v ČR nemal žiadne príjmy ( iba príjmy zo SR ) musí si aj v ČR podať DP ? Ďakujem za pomoc.
Megi3
22.03.11,09:02
Prosim vie mi niekto odpovedat ?
Dakujem pekne.
certik
24.03.11,21:02
Áno, prvýkrát pri DP za rok 2009 sa daňovník môže rozhodnúť, či použije metódu zápočtu alebo metódu vyňatia aj pri krajinách, kde sa podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia má použiť metóda zápočtu.

Preto v uvedenom prípade odporúčam použiť metódu vyňatia.

Prosím vás pekne o radu: môžem sa aj tento rok rozhodnúť, či použijem metódu zápočtu alebo metódu vyňatia pri príjmoch z ČR, ako to bolo aj za rok 2009?
mizu24
13.07.11,20:39
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Občan s trv. pobytom v SR dlhodobo pracuje v ČR a prenajíma byt na Slovensku. Bolo mu urobené RZD V ČR s tým, že mu vrátili preplatok dane. Ako som tu vyčítala je podľa mňa rezidentom SR a podáva tu DP typ B, kde zohľadní aj príjmy z ČR formou vyňatia príjmov. Ako prílohu prikladá Potvrdenie od zamestnávateľa. Môže mi to prosím niekto potvrdiť? Ďakujem...
Jana Acsová
22.07.11,10:11
Áno pre príjmy zo závislej činnosti platí § 45/3 ak plynú daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou v SR. Je možné pri nich uplatniť metódu vyňatia.
Chutkova
27.02.12,16:26
Dobrý deň,
prosím Vás o odpoveď. Syn pracuje už 5 rokov v Českej republike. Na Slovensku nemá žiadny príjem. V Čechách je celý rok, má tam prechodný pobyt a ročné zúčtovanie mu robí český zamestnávateľ. Musí si podať daňové priznanie na Slovensku? V Čechách je daňovo vysporiadaný. Na Slovensku nemá žiadny príjem. Naozaj je to potrebné, keď všetky svoje povinnosti zamestnanca má poriešené u svojho zamestnávateľa v ČR? Prosím o odpoveď.