tibor1000
08.02.09,18:13
Zdravím Vás,kolegovia poraďáci
chcem sa Vás prosím opýtať:
kontrolujem si účet 343 a mám nesúlad
z daň.priznania DPH za 4.Q 08 mi vychádza platiť DPH o 76 Sk nižšiu,ako mi vychádza DPH v hlavnej knihe
bude to pravdepodobne tým,že sa asi zaúčtovala dodatočne nejaká faktúry,z ktorej sa neuplatnil odpočet DPH..
musím niekde toto zaevidovať,prípadne nesúlad 76 sk zaúčtovať,aby mi sedela evidencia v hlavnej knihe so skutočným stavom,ktorý vychádza z danového priznania DPH?
(myslím že sa nebude jednať o žiaden nedoplatok na DPH,všetko máme v poriadku)
Ďakujem,a príjemný večer
Tweety
08.02.09,17:15
Zdravím Vás,kolegovia poraďáci
chcem sa Vás prosím opýtať:
kontrolujem si účet 343 a mám nesúlad
z daň.priznania DPH za 4.Q 08 mi vychádza platiť DPH o 76 Sk nižšiu,ako mi vychádza DPH v hlavnej knihe
bude to pravdepodobne tým,že sa asi zaúčtovala dodatočne nejaká faktúry,z ktorej sa neuplatnil odpočet DPH..
musím niekde toto zaevidovať,prípadne nesúlad 76 sk zaúčtovať,aby mi sedela evidencia v hlavnej knihe so skutočným stavom,ktorý vychádza z danového priznania DPH?
(myslím že sa nebude jednať o žiaden nedoplatok na DPH,všetko máme v poriadku)
Ďakujem,a príjemný večer
Porovnaj si účtovanie na účte 343 s daňovým priznaním a chybu odhalíš.
tibor1000
08.02.09,17:52
Porovnaj si účtovanie na účte 343 s daňovým priznaním a chybu odhalíš.

zistil som,ze ten rozdiel sa preniesol este z roku 2007:(
no žial som to zistil až teraz:(
Tweety
08.02.09,17:53
zistil som,ze ten rozdiel sa preniesol este z roku 2007:(
no žial som to zistil až teraz:(
ALe musíš to vysporiadať tak či tak.:)
tibor1000
09.02.09,09:39
ALe musíš to vysporiadať tak či tak.:)
áno,ale netuším ako to mám vysporiadať?? kam mám prosím ťa zaúčtovať tých 76 sk,aby mi sedel zostatok na účte 343:confused:
:mee:
andreaS
09.02.09,09:43
podla toho ako potrebujes tak zauctujes:

343/648 (648 danova)

alebo 548/343 (a 548 by mohla byt aj danova, je to do 100,- sk ak je to suma vyssia, tak vzdy nedanova 548)

taketo usmernenie som dostala od auditorov kedysi, odvtedy sa toho drzim :)
michelle84
25.08.09,10:43
Mám podobný prípad. Na účte 343 je nižší záväzok o dosť peknú sumu. Tak to mám vysporiadať cez účet 548 a dať do nedaňových nákladov? Takéto prípady mám na viacerých účtoch, tak to môžem aj s ostatnými účtami tak spraviť? Ďakujem.
veronikasad
25.08.09,11:20
Mám podobný prípad. Na účte 343 je nižší záväzok o dosť peknú sumu. Tak to mám vysporiadať cez účet 548 a dať do nedaňových nákladov? Takéto prípady mám na viacerých účtoch, tak to môžem aj s ostatnými účtami tak spraviť? Ďakujem.
robíš si preúčtovanie daňového priznania DPH ? Nie je ten rozdiel z dôvodu koeficientu ?
michelle84
25.08.09,11:22
robíš si preúčtovanie daňového priznania DPH ? Nie je ten rozdiel z dôvodu koeficientu ?

Nie, koeficient určite nie. Zlé účtovanie jednoducho a potrebujem to dať na správnu mieru.
veronikasad
25.08.09,11:23
Nie, koeficient určite nie. Zlé účtovanie jednoducho a potrebujem to dať na správnu mieru.
Z akého obdobia ? Čo je to zlé účtovanie ?
ErikaDP
25.08.09,12:39
Mám podobný prípad. Na účte 343 je nižší záväzok o dosť peknú sumu. Tak to mám vysporiadať cez účet 548 a dať do nedaňových nákladov? Takéto prípady mám na viacerých účtoch, tak to môžem aj s ostatnými účtami tak spraviť? Ďakujem.
ano, ak ide o chyby "nevýznamné", to či je to nevyznamné to si musí každá firma posúdiť sama, ale pri tak malej sume ( bývalých 76,-Sk) to namá podstatný vplyv , preto by som to aj ja učtovala na 548,
ale pozor:
- účtovný výsledok to ovplyvní v roku 2009,
- ale pre účely vykázania základu dane to nesmie ovplyvniť, t.j. bude to pripočítateľnou položkou k základu dane.
Ja mám na 548 ( aj na iných účtoch) pre takéto prípady samostatnu analytiku, napr 548999, aby som ľahko na konci roka vytiahla pripočítateľné položky k základu dane,
a soft (OMEGA) mi to ešte uľahčuje: v účtovnom rozvrhu sa dá zadať že ide o nedaňový náklad a tiež smerovanie do konkrétneho riadku v daňovom priznaní,
t.j. s takto zadanou položkou sa zaoberám iba raz, keď ju účtujem a potom keď spustim tlač priznania k dani z príjmu tak mi to automaticky pripočíta k základu dane
Paula
25.08.09,12:52
Tých bývalých 76,- Sk mal tibor1000 . Asi ťažko porovnávať.
atka4
25.08.09,12:54
Nie, koeficient určite nie. Zlé účtovanie jednoducho a potrebujem to dať na správnu mieru.
Ak sú takéto chyby aj na iných účtoch (:confused:), ako sa urobila inventarizácia účtov k 31.12. ?
ale, to musíš vyriešiť asi ty a dať to dokopy..........
Skontrolovala by som stavy k 01.01.2009-v Skk + po prepočte na € a začala tam.
Záleží na tom, aké veľké sú tie rozdiely, podľa toho zaúčtovať, ako je uvedené v predch. príspevkoch, teda či ide o položký významné = nedaňové V a N, prípadne nevýznamné = daňové V a N
(V a N = Výnosy a Náklady)
Piplavá robota, ale ak si urobíš poriadok, vieš, na čom si, čo tam máš...
Držím palce ;)
michelle84
26.08.09,05:27
Ak sú takéto chyby aj na iných účtoch (:confused:), ako sa urobila inventarizácia účtov k 31.12. ?
ale, to musíš vyriešiť asi ty a dať to dokopy..........
Skontrolovala by som stavy k 01.01.2009-v Skk + po prepočte na € a začala tam.
Záleží na tom, aké veľké sú tie rozdiely, podľa toho zaúčtovať, ako je uvedené v predch. príspevkoch, teda či ide o položký významné = nedaňové V a N, prípadne nevýznamné = daňové V a N
(V a N = Výnosy a Náklady)
Piplavá robota, ale ak si urobíš poriadok, vieš, na čom si, čo tam máš...
Držím palce ;)

Minulý rok sa účtovalo kadejako, hlavne viac ľudí účtovalo jednu firmu a na konci roka sa nespravila ani inventarizácia, takže žiadny účet nesedí. A rozdiely sú bohužiaľ aj miliónové v niektorých prípadoch.
Lenka1979
26.08.09,05:29
Minulý rok sa účtovalo kadejako, hlavne viac ľudí účtovalo jednu firmu a na konci roka sa nespravila ani inventarizácia, takže žiadny účet nesedí. A rozdiely sú bohužiaľ aj miliónové v niektorých prípadoch.

Ozaj nezávidenia hodná situácia, nie je nič horšie ako "upratovať" po niekom prehrešky... bohužiaľ aj to sa stáva... Michelle držím tiež palce, ale porada je tu na to,aby sa pomohlo.;)
michelle84
26.08.09,05:42
Ozaj nezávidenia hodná situácia, nie je nič horšie ako "upratovať" po niekom prehrešky... bohužiaľ aj to sa stáva... Michelle držím tiež palce, ale porada je tu na to,aby sa pomohlo.;)

Ďakujem Lenka, snáď sa to podarí dať ako-tak do poriadku.
veronikasad
26.08.09,05:45
Minulý rok sa účtovalo kadejako, hlavne viac ľudí účtovalo jednu firmu a na konci roka sa nespravila ani inventarizácia, takže žiadny účet nesedí. A rozdiely sú bohužiaľ aj miliónové v niektorých prípadoch.
nestálo by za to urobiť rekonštrukciu účtovníctva za rok 2008 ?
michelle84
26.08.09,05:55
nestálo by za to urobiť rekonštrukciu účtovníctva za rok 2008 ?

Musím pracovať aj s r. 2008, ale úpravy už spravím v r. 2009, aj napriek takým veľkým rozdielom. Uvidím ešte, ale veľmi sa mi nechce púšťať do rekonštrukcie r. 2008, je toho strašne veľa a robili aj v inom programe a niekde nie sú ani podklady... Je to krása :D
michelle84
26.08.09,05:56
Musím pracovať aj s r. 2008, ale úpravy už spravím v r. 2009, aj napriek takým veľkým rozdielom. Uvidím ešte, ale veľmi sa mi nechce púšťať do rekonštrukcie r. 2008, je toho strašne veľa a robili aj v inom programe a niekde nie sú ani podklady... Je to krása :D

mimotemyuž mi ukazuje podpis, jupíííí ;) :cool:
betka
04.09.09,18:15
CHcem upozorniť, tiež som pátrala a pekne dlho, lebo mi 343 nedala spať po jednej pani:
- zistiť, či sa nejedná o FA k 31.12.2003, zákon o DPH. Ak máte nejaké FA, napr. z roka 2002, tu platilo, že nárok na odpočítanie DPH bol iba v tom prípade, že DPH bolo uhradené dodavatelovi. Takže tu možu vzniknúť nedostatky. Ak sa FA uhradia, máte nárok na odpočítanie v období, kedy došlo k úhrade DPH, potom by to malo byť v poriadku (napr. tento rok)
- ďalší problém. Bola dodržaná zásada bilančnej kontinuity? Pretože mne pani urobila zázrak v tom slova zmysle, že KZ účtu 343 napr. 100 - pohladávka voči DU k 31.12.2000, sa prejavila k 1.1.2001 ako závazok voči DU vo výške 100 Sk (ona čarovala:D:D:D, ale ja som sa narevala, nazúrila, kým som chybu našla, a zájsť do rokov 1997 bola fakt fuška :mee:)
michelle84
07.09.09,06:00
CHcem upozorniť, tiež som pátrala a pekne dlho, lebo mi 343 nedala spať po jednej pani:
- zistiť, či sa nejedná o FA k 31.12.2003, zákon o DPH. Ak máte nejaké FA, napr. z roka 2002, tu platilo, že nárok na odpočítanie DPH bol iba v tom prípade, že DPH bolo uhradené dodavatelovi. Takže tu možu vzniknúť nedostatky. Ak sa FA uhradia, máte nárok na odpočítanie v období, kedy došlo k úhrade DPH, potom by to malo byť v poriadku (napr. tento rok)
- ďalší problém. Bola dodržaná zásada bilančnej kontinuity? Pretože mne pani urobila zázrak v tom slova zmysle, že KZ účtu 343 napr. 100 - pohladávka voči DU k 31.12.2000, sa prejavila k 1.1.2001 ako závazok voči DU vo výške 100 Sk (ona čarovala:D:D:D, ale ja som sa narevala, nazúrila, kým som chybu našla, a zájsť do rokov 1997 bola fakt fuška :mee:)

Dobré upozornenie, ďakujem. Ale dúfam, že na tom účte sú len operácie z minulého roka. Lebo len vtedy vznikli problémy na účte...
Maureen
18.09.09,05:56
no v prvom rade si teda musiš prekontrolovat všetky ucty, či to čo tam mas zaučtované sedí, napr. 321 je zostatok na účte taký istý ako v Knihe došlých faktúr, ak nie prejdi položku za položkou a chybu urcite odhalis, nuz a takto pracne sa hľada chyba všade... ja si to vždy priebežne, keď stiham prekontrolujem k určitemu datumu a vždy si najdem nejaku chybičku, ktoru potom opravim