Joana206
08.02.09,18:38
Neviem presne kde mám túto tému zaradiť, lebo mám viac otázok. Živnostník chce kúpiť ojazdené vozidlo od nepodnikateľa. Samozrejme si dáme podpísať kúpno-predajnú zmluvu, len mám otázky:
1. či môžeme dať takéto auto do podnikania a či sa dá odpísať DPH-čka? Je v kategórii M1.
2. dá sa ojazdené vozidlo čiastočne zaplatiť aj z dotácie z ÚPSVaR?
3. Keby sme ho nedali do podnikania, môže si podnikateľ platiť prenájom auta od svojho syna a ako by to bolo s uplatnením DPH?
azla
08.02.09,20:49
Neviem presne kde mám túto tému zaradiť, lebo mám viac otázok. Živnostník chce kúpiť ojazdené vozidlo od nepodnikateľa. Samozrejme si dáme podpísať kúpno-predajnú zmluvu, len mám otázky:
1. či môžeme dať takéto auto do podnikania a či sa dá odpísať DPH-čka? Je v kategórii M1.
2. dá sa ojazdené vozidlo čiastočne zaplatiť aj z dotácie z ÚPSVaR?
3. Keby sme ho nedali do podnikania, môže si podnikateľ platiť prenájom auta od svojho syna a ako by to bolo s uplatnením DPH?

1.
Odpočet Dph v kategérii M1 je v zákone vylúčený.

Je tu aj druhá prekážka (ak by aj nebolo M1, alebo napr. N1), ani vtedy by Ste nemohli odpočítať, lebo by kupujúci nemal doklad od platiteľa Dph, Dph by nebola na doklade vyčíslená.

3.
Pri prenájme vozidla kategórie M1 platí to isté ohľadom Dph ako pri kúpe. Nie je nárok na odpočet (aj keby na doklade bola Dph vyčíslená, v prípade ak by syn prenajímal auto M1 ako podnikateľ)