lesika
08.02.09,18:51
Dobrý večer, prosím vás ... SZČO v roku 2008 nevyužíval auto na podnikateľske účely, nebude mať nič v nákladoch a auto nemá zapísané v majetku . Ak teraz auto odhlási spätne k 31.12.2007 aby nemusel za rok 2008 platiť daň z motorových vozidiel ako postupuje daňový úrad ? Naparí mu len pokutu za neskoré odhlásenie alebo bude treba zaplatiť aj daň ? Rozmýšľame že ak by to bolo len na pokutu žeby sa to skôr oplatilo ako platiť daň ktorá by bola 4120 Sk. Pokuta možno za dve tisícky ...neviete niekto poradiť súrne do zajtra
Tweety
08.02.09,17:57
Dobrý večer, prosím vás ... SZČO v roku 2008 nevyužíval auto na podnikateľske účely, nebude mať nič v nákladoch a auto nemá zapísané v majetku . Ak teraz auto odhlási spätne k 31.12.2007 aby nemusel za rok 2008 platiť daň z motorových vozidiel ako postupuje daňový úrad ? Naparí mu len pokutu za neskoré odhlásenie alebo bude treba zaplatiť aj daň ? Rozmýšľame že ak by to bolo len na pokutu žeby sa to skôr oplatilo ako platiť daň ktorá by bola 4120 Sk. Pokuta možno za dve tisícky ...neviete niekto poradiť súrne do zajtra
Pokutuje za nesplnenie oznamovacej povinnosti.
lesika
08.02.09,18:36
Prosím ťa nevieš aká tam je sadzba za nesplnenie ohlasovacej povinnosti pre fyzicku osobu ?
Orsz
09.02.09,16:37
Prosím ťa nevieš aká tam je sadzba za nesplnenie ohlasovacej povinnosti pre fyzicku osobu ?

Nesplnenie oznamovacej povinnosti nepokutujú - v zákone je síce napísané, že daňovník je povinný oznámiť, ale nie je tam odvolávky na postih - informácia z DU, aj vlastná skúsenosť pri neskoršom podaní oznámenia.
mandula
09.02.09,17:09
Nesplnenie oznamovacej povinnosti nepokutujú - v zákone je síce napísané, že daňovník je povinný oznámiť, ale nie je tam odvolávky na postih - informácia z DU, aj vlastná skúsenosť pri neskoršom podaní oznámenia.

rieši to § 35 zákona 511 (http://www.porada.sk/t59172-511-opravy-a-udziavanie.html)/1991 Z.z.

(7) Ak daňový subjekt nesplní v lehote

a) registračnú povinnosť podľa § 31 alebo registračnú povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu,
b) oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu môže uložiť pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona 8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.

pozn. pod čiarou:
8a) Napríklad zákon č. 582 (http://www.porada.sk/t59613-582-skody.html)/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.
Polly404
23.02.09,13:10
Ahojte, ak SRO kúpila auto 31.12.2008, mala podať za toto auto daňové priznanie z MV?
veronikasad
23.02.09,13:12
Ahojte, ak SRO kúpila auto 31.12.2008, mala podať za toto auto daňové priznanie z MV?
kedy ho začala využívať na podnikanie ?
Polly404
23.02.09,13:16
Myslí sa tým, kedy sa zapíše prvá cesta do knihy jázd?
azla
23.02.09,13:18
Áno, napríklad.
veronikasad
23.02.09,13:19
Myslí sa tým, kedy sa zapíše prvá cesta do knihy jázd?
ano, ale až potom keď boli vybavené formality na DI
Polly404
23.02.09,13:23
No vlastne na DI sa zabudlo a ide sa tam zajtra.
veronikasad
23.02.09,13:32
No vlastne na DI sa zabudlo a ide sa tam zajtra.
Čo to znamená zabudlo sa ? Ak nie ste vlastníkom vozidla, nemôžete auto vložiť do majetku firmy, - teda ani uplatniť odpisy
Polly404
24.02.09,07:47
Nechceme uplatňovať odpisy, len sa vozidlo predalo na základe kúpnej zmluvy ešte v roku 2008, prihlásilo sa na DÚ (na základe kúpnej zmluvy), ale zabudlo sa ísť na DI a prepísať techničák. Môže byť vozidlo teda v majetku firmy od 31.12.2008, kedy bolo kúpené alebo až odvtedy, kedy bude zapísané do TP?
Zita5
24.02.09,07:53
Nechceme uplatňovať odpisy, len sa vozidlo predalo na základe kúpnej zmluvy ešte v roku 2008, prihlásilo sa na DÚ (na základe kúpnej zmluvy), ale zabudlo sa ísť na DI a prepísať techničák. Môže byť vozidlo teda v majetku firmy od 31.12.2008, kedy bolo kúpené alebo až odvtedy, kedy bude zapísané do TP?

http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html


Je tam písané aj o MV ...pozrite si to
Polly404
24.02.09,07:56
Aby som nemýlila: kúpilo-predalo - SZČO predala auto vlastnej SRO. Teda SZČO auto odhlásila na DÚ k 31.12. a SRO auto prihlásila na DU k 31.12., ale nakoľko je to jeden majiteľ, tak nejako zabudol, že to treba prehlásiť aj na DI. Môže byž toto auto v majetku SRO už od 31.12.alebo až po zápise v technickom preukaze? A ak môže byť už k 31.12., tak treba za tento jeden deň dať daňové priznanie k dani z MV?
Polly404
24.02.09,08:00
Ďakujem pekne. Naraz sme vložili otázku aj odpoveď. Takže musím počkať na technický preukaz.
Zita5
24.02.09,08:02
Aby som nemýlila: kúpilo-predalo - SZČO predala auto vlastnej SRO. Teda SZČO auto odhlásila na DÚ k 31.12. a SRO auto prihlásila na DU k 31.12., ale nakoľko je to jeden majiteľ, tak nejako zabudol, že to treba prehlásiť aj na DI. Môže byž toto auto v majetku SRO už od 31.12.alebo až po zápise v technickom preukaze? A ak môže byť už k 31.12., tak treba za tento jeden deň dať daňové priznanie k dani z MV?

Ja som toho názoru , že zaradiť do majetku až dňom prepísania na DI .Čiže až v roku 2009 .
mirka2274
07.03.09,12:06
Pokutuje za nesplnenie oznamovacej povinnosti.
Chcela som spýtať, či platí tá istá odpoveď teda pokuta za nedodržanie lehoty pri odhlásení, SZČO nemal v r2008 žiadne náklady za auto v účtovníctve (iba paušalne výdavky 40% ) ale auto je ešte v majetku. Prosím o radu. Ďakujem. Mirka
Prišla nám výzva na podanie daňového priznania. Keby som podala odhlášku k 31.12.2007
Neznalosť zákona neospravedlňuje ale myslela som si, že keď si nedávame výdavky na auto do nákladov, netreba podávať DP.
Ako z toho čo najlepšie von?
barbora23
28.07.09,09:46
Potrebujem poradit :-) dneska prisla manzelovi vyzva od DU, aby sme oznamili dovody nezaplatenia dane z MV za rok 2008. Dan sme nezaplatili preto, ze sme auto nedali do podnikania, bolo sice kupene na muza ako zivnostnika ale nakoniec sme si uplatnili pausalne vydavky, tak sme ho do podnikania nedali. Nevedela som, ze treba nieco oznamovat.. do 15 dni im mame odpisat a pisu, ze nam daju pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti. Kolko ta pokuta asi tak bude? precitala som si vyssie, ze od 2000 do 100000sk, ta horna sadzba ma desi, som na materskej... stala sa niekomu takato situacia?a ako ste to riesili? co radite, ako to tam zdovodnit, a od coho zavisi vyska pokuty? dakujem za radu
veronikasad
28.07.09,09:52
Potrebujem poradit :-) dneska prisla manzelovi vyzva od DU, aby sme oznamili dovody nezaplatenia dane z MV za rok 2008. Dan sme nezaplatili preto, ze sme auto nedali do podnikania, bolo sice kupene na muza ako zivnostnika ale nakoniec sme si uplatnili pausalne vydavky, tak sme ho do podnikania nedali. Nevedela som, ze treba nieco oznamovat.. do 15 dni im mame odpisat a pisu, ze nam daju pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti. Kolko ta pokuta asi tak bude? precitala som si vyssie, ze od 2000 do 100000sk, ta horna sadzba ma desi, som na materskej... stala sa niekomu takato situacia?a ako ste to riesili? co radite, ako to tam zdovodnit, a od coho zavisi vyska pokuty? dakujem za radu
Daň z motorových vozidiel sa platí, ak sa auto využíva na podnikanie. To, že ste si uplatnili paušálne výdavky, ktorých súčasťou sú aj náklady za používanie mot. vozidla - nie je dôvodom na nezaplatenie dane.
Ak ste auto kúpili na firmu /nie ako fyzická osoba/, odpisy sú súčasťou paušálnych výdavkov, nedá sa prerušiť odpisovanie.

Máte auto napísané na DI na IČO ?
barbora23
28.07.09,10:06
Musela som zistit, co je DI :-) ano na DI je ICO a auto nevyuzivame na podnikanie, nezaradili sme ho do podnikania a nemame knihu jazd atd... (dali by sme ho do podnikania keby sme nesli cez pausalne vydavky, potom by sme nejaku SC vymysleli)
veronikasad
28.07.09,10:12
Musela som zistit, co je DI :-) ano na DI je ICO a auto nevyuzivame na podnikanie, nezaradili sme ho do podnikania a nemame knihu jazd atd... (dali by sme ho do podnikania keby sme nesli cez pausalne vydavky, potom by sme nejaku SC vymysleli)
Barbora, prečítaj si prosím znovu príspevok č. 20 - využívate auto na podnikanie ? /nie je dôležité či si uplatňujte paušál alebo skutočné výdavky/. Používa živnostník auto na cesty súvisiace s podnikaním ?
mandula
28.07.09,10:14
ak nevyužívate vozidlo na podnikanie, potom nepodlieha dani z motorových vozidiel, ale mali ste splniť oznamovaciu povinnosť. Za zanedbanie tejto povinnosti je pokuta 200 Sk - prehod na Eurá.
hapeti
28.07.09,10:16
Ak DU žiada od Vás DzMV tak určite máte vozidlo nahlásené na DU. A ak je to tak, tak DU nezaujíma že kedy použivate auto a či máte paušál alebo nie, to s platením daní nesúvisý....
barbora23
28.07.09,10:21
Auto nepouzivame na podnikanie, ale ked sme ho kupovali tak sme si mysleli, zeby sme ho mohli a preto ho muz, ked sme ho kupili zapisal na ICO a bol ho nahlasit aj na DU.
barbora23
28.07.09,10:27
ak nevyužívate vozidlo na podnikanie, potom nepodlieha dani z motorových vozidiel, ale mali ste splniť oznamovaciu povinnosť. Za zanedbanie tejto povinnosti je pokuta 200 Sk - prehod na Eurá.

To mi velmi odlahlo, ze to nie je vacsia suma. Dakujem :-)
veronikasad
28.07.09,10:29
Auto nepouzivame na podnikanie, ale ked sme ho kupovali tak sme si mysleli, zeby sme ho mohli a preto ho muz, ked sme ho kupili zapisal na ICO a bol ho nahlasit aj na DU.
Tak si dodatočne splňte oznamovaciu povinnosť na DU - ak vam zoberu storno oznámenia, daň zaplatiť nemusíte. Inak alikv.časť aspoň za jeden mesiac - ak podáš odhlášku napr. k nejakému dňu v mesiaci, kedy si ho prihlasovala. Ak to bolo pred 1.1.2008, treba auto odhlásiť 31.12.2007
Určite vás čaká pokuta za nesplnenie oznamovacej povinnosti - 2000sk/prepoč. na €. Neposielajú ju hneď.
barbora23
28.07.09,10:43
Tak si dodatočne splňte oznamovaciu povinnosť na DU - ak vam zoberu storno oznámenia, daň zaplatiť nemusíte. Inak alikv.časť aspoň za jeden mesiac - ak podáš odhlášku napr. k nejakému dňu v mesiaci, kedy si ho prihlasovala. Ak to bolo pred 1.1.2008, treba auto odhlásiť 31.12.2007
Určite vás čaká pokuta za nesplnenie oznamovacej povinnosti - 2000sk/prepoč. na €. Neposielajú ju hneď.

ajajaaj nie celkom rozumiem: ak nezoberu storno oznamenia, tak budeme musiet zaplatit dan? muz ho prihlasil 1.3.2008
veronikasad
28.07.09,10:45
ajajaaj nie celkom rozumiem: ak nezoberu storno oznamenia, tak budeme musiet zaplatit dan? muz ho prihlasil 1.3.2008
Ak ti nezoberu storno a prihlásenie bude trvať aspoň jeden deň. musíš zaplatiť daň za celý mesiac. Neprepočítava sa to na dni.
barbora23
28.07.09,10:58
Dakujem za rady a info, pomohli ste mi sa v tom zorientovat. Zajdem na DU a uvidim, co sa bude s tym dat robit. VDAKA.
rozbitavaza
01.08.09,10:15
Dobry den.. cisto teoreticky ma zaujima, ak clovek je majitelom osobneho motoroveho vozidla, ktore nevyuziva cca 10 rokov, nie je odhlasene a ani zan pocas tych 10tich rokov neplatil ziadne dane a poplatky s mv spojene, je jasne ze bude musiet zaplatit pokutu.. Aka vysoka moze byt ta pokuta??
veronikasad
01.08.09,10:17
Dobry den.. cisto teoreticky ma zaujima, ak clovek je majitelom osobneho motoroveho vozidla, ktore nevyuziva cca 10 rokov, nie je odhlasene a ani zan pocas tych 10tich rokov neplatil ziadne dane a poplatky s mv spojene, je jasne ze bude musiet zaplatit pokutu.. Aka vysoka moze byt ta pokuta??
pýtaš sa na neplatenie zákonnej poistky alebo dane z mot. vozidiel /tá sa platí, len ak sa auto využíva na podnikanie/
rozbitavaza
04.08.09,11:56
jednoducho keby zan nebolo nic platene pocas celych tych 10 rokov... by si iba tak stalo v garazi a hnilo :)) .. velmi nezodpovedne.. potom pokuta velmi vysoka??
nika224
13.08.09,11:27
Kamarát nemal auto zaradené v podnikaní, no uplatňoval si naň cestovné náhrady, a teda ako SZCO aj zaplatil daň z motorových vozidiel za rok 2008, pretože ho v súvislosti s podnikaním využíval. Tento rok dal však toto auto zošrotovať a kúpil si nové. Zabudol však na daňovom úrade podať Oznámenie o zániku daňovej povinnosti a nahlásiť novú daňovú povinnosť na nové auto v súvislosti s jeho využívaním na podnikanie. Uvažuje, že by na nové auto podal oznámenie až teraz a cestovné náhrady si bude uplatňovať až odo dňa podania oznámenia. To by mohol. Aby neplatil pokutu, tak chce podať aj oznámenie o zániku daňovej povinnosti k starému vozidlu podať až teraz. Ako daňový úrad zistí, že ho dal zošrotovať a nevyužíval ho až doteraz na podnikanie? Viem, že keby si vyžiadali záznam z DI, tak to zistia jednoducho, ale robia to? Chce sa vyhnúť pokute...
JM1968
09.10.09,06:44
Dobrý deň, prosím potrebovala by som preveriť, či som postupovala správne.
Firma kúpila v Maďarsku ojazdené užítkové vozidlo 17.8.2009, počkali sme na slov.technický s dátumom 2.9.2009, vtedy som auto nahlásila na DÚ. Teraz som zneistela, či si náklady od 17.8. do 2.9. budú daňovo uznanateľné (opravy, PHM). Netreba na DÚ nahlásiť dátum kúpy?Ďakujem.
Tweety
09.10.09,07:00
Dobrý deň, prosím potrebovala by som preveriť, či som postupovala správne.
Firma kúpila v Maďarsku ojazdené užítkové vozidlo 17.8.2009, počkali sme na slov.technický s dátumom 2.9.2009, vtedy som auto nahlásila na DÚ. Teraz som zneistela, či si náklady od 17.8. do 2.9. budú daňovo uznanateľné (opravy, PHM). Netreba na DÚ nahlásiť dátum kúpy?Ďakujem.
Oznamovacia povinnosť je od dátumu začatia používania MV.
JM1968
09.10.09,07:46
Oznamovacia povinnosť je od dátumu začatia používania MV.
Ďakujem, takže to mám zle:( Síce najprv sa doviezlo, urobili sa opravy a potom sa začalo používať....Vlastne by to mohlo byť toho 2.9., len prosím, tie opravy a PHM dovtedy sú daňové naklady? Ďakujem za trpezlivosť.
JM1968
11.10.09,15:37
Ďakujem, takže to mám zle:( Síce najprv sa doviezlo, urobili sa opravy a potom sa začalo používať....Vlastne by to mohlo byť toho 2.9., len prosím, tie opravy a PHM dovtedy sú daňové naklady? Ďakujem za trpezlivosť.
Prečítala som si čo som našla k danej téme...už prosím len o odsúhlasenie skúsenejších, či som pochopila správne...Takže ojazdené úžitkové vozidlo kúpené v MR v auguste 042/321, samozdanenie DPH urobím teraz za 3Q(aj si odpočítame DPH), preklad do slov.,opravy vozidla, emisná,recyklačný fond na 042,343/211 a keď pridelil DI evidenčné číslo a zapísal firmu ako držiteľa 2.9., 022/042 zaradila som do užívania a nahlásila s týmto dátumom na daňový úrad. Daň sa bude platiť od septembra a odpisovať sa bude nákupná cena+opravy a ost.náklady súvisiace s obstaraním.
Budem veľmi vďačná za každú radu.
cicus
16.10.09,08:05
Dobry den,
chcem sa spytat....podnikatel nepodal ani oznamenie ani danove priznanie na dan z motorovych vozidiel za rok 2008..(on vlastne podal oznamenie ale potom zrusil, teda akoby nepodal) podal az na jesen 2009... dostane pokutu aj za nepodanie oznamenia aj za nepodanie danoveho priznania?? 2x 2000,-Sk ??? penale za oneskorenu platbu su jasne.... dakujem
ecompka
16.10.09,09:03
Dobry den,
chcem sa spytat....podnikatel nepodal ani oznamenie ani danove priznanie na dan z motorovych vozidiel za rok 2008..(on vlastne podal oznamenie ale potom zrusil, teda akoby nepodal) podal az na jesen 2009... dostane pokutu aj za nepodanie oznamenia aj za nepodanie danoveho priznania?? 2x 2000,-Sk ??? penale za oneskorenu platbu su jasne.... dakujem
Ak si uplatnoval naklady na auto v roku 2008 tak pokutu dostane. /teda bud si to sám prizná,alebo bude cakat,kym mu na to pridu alebo nepridu./
kocka503
19.10.09,12:35
A kde by som našla výšku pokút za nepodanie oznámenia? Je to v niektorom zákone??? Prosím, ďakujem.
azla
19.10.09,13:05
A kde by som našla výšku pokút za nepodanie oznámenia? Je to v niektorom zákone??? Prosím, ďakujem.

... tu iba skopírujem príspevok č. 5 z tejto témy (mandula)


rieši to § 35 zákona 511 (http://www.porada.sk/t59172-511-opravy-a-udziavanie.html)/1992 Z.z.

(7) Ak daňový subjekt nesplní v lehote

a) registračnú povinnosť podľa § 31 alebo registračnú povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu,
b) oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu môže uložiť pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona 8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.

pozn. pod čiarou:
8a) Napríklad zákon č. 582 (http://www.porada.sk/t59613-582-skody.html)/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

a náhraď si hodnoty:

9. V § 35 ods. 7 písm. a) a b) sa slová "2 000 Sk" nahrádzajú slovami "66, 38 eura", slová "100 000 Sk" sa nahrádzajú slovami "3 319, 39 eura" a slová "200 Sk" sa nahrádzajú slovami "6, 63 eura".
kocka503
19.10.09,13:23
Taký zákon vôbec existuje? Lebo ho nenachádzam....
azla
19.10.09,13:26
511/1992, v pôvodnom príspevku bol s chybou . Už som to opravila.
mandula
19.10.09,18:54
511/1992, v pôvodnom príspevku bol s chybou . Už som to opravila.

aj touto cestou sa ospravedlňujem za preklep (príspevok č. 5) - chybička se vloudila .... samozrejme je to zákon č. 511/1992. Bohužiaľ, do pôvodného príspevku už nemám prístup aby som to opravila.
UBIKA25
29.10.09,07:46
Tak po prečítaní všetkého čo som tu našla chcem si ozrejmiť toto:
kupa auta za 25000 SK auto odpisane ako DHIM rok 2008,
auto nahlásené na DI na IČO marec 2008
iné náklady žiadne, nebolo používane na podni.účely
trebalo si splnit aj tak oznamovaciu povinnost a zaplatit dan z motorových vozidiel ?
Tweety
29.10.09,07:47
Tak po prečítaní všetkého čo som tu našla chcem si ozrejmiť toto:
kupa auta za 25000 SK auto odpisane ako DHIM rok 2008,
auto nahlásené na DI na IČO marec 2008
iné náklady žiadne, nebolo používane na podni.účely
trebalo si splnit aj tak oznamovaciu povinnost a zaplatit dan z motorových vozidiel ?
Áno, ak sa používalo na podnikanie, tak áno, DP vzniká dátumom začatia použív., aj daň z MV bolo potrebné za rok 2008 zaplatiť.
UBIKA25
29.10.09,07:49
Áno, ak sa používalo na podnikanie, tak áno, DP vzniká dátumom začatia použív., aj daň z MV bolo potrebné za rok 2008 zaplatiť.
dakujem ..len to auto sa nepouživalo na podn.účely..."používanie" sa berie ak je na IČO?
Tweety
29.10.09,07:52
dakujem ..len to auto sa nepouživalo na podn.účely..."používanie" sa berie ak je na IČO?
Kúpilo sa a nepoužívalo? Tak načo sa potom kúpilo?
UBIKA25
29.10.09,07:58
Kúpilo sa a nepoužívalo? Tak načo sa potom kúpilo?viem znie to divne ...lebo je to stare auto a chodilo sa na nom iba v ramci okresu aj sice kôli podnik. povinnostiam ale neuplatnovalo sa na nom žiadne naklady kôli tomu sa neprihlasovalo na danovom urade
Tweety
29.10.09,08:12
viem znie to divne ...lebo je to stare auto a chodilo sa na nom iba v ramci okresu aj sice kôli podnik. povinnostiam ale neuplatnovalo sa na nom žiadne naklady kôli tomu sa neprihlasovalo na danovom urade
Čiže ste používali MV a náklady naň platili zo svojich súkromných peňazí? Ak áno, teoreticky ste ho na podnikanie nepoužívali.
UBIKA25
29.10.09,08:16
Čiže ste používali MV a náklady naň platili zo svojich súkromných peňazí? Ak áno, teoreticky ste ho na podnikanie nepoužívali.
PRESNE TAK AKO PISETE PLATILO SA SUKROMNE NIE Z FIREMNYCH PENAZI..A ANI KNIHA JAZD SA NEVIEDLA...LEN NEVIEM KDE JE PRESNA DEFINICIA TOHO PRIHLASENIA AUTA NA DANOVY URAD...TERAZ NEVIEM čO SI MAM O TOM MYSLIET, čI JE POVINNOST PRIHLASIT SA HNED AKO JE ZAPISANE NA DOPRAVNOM INšPEKTORATE NA IČO ALEBO ZAčNEME "PISAT" KNIHU JAZD...SOM ZMETENA...
Tweety
29.10.09,08:21
PRESNE TAK AKO PISETE PLATILO SA SUKROMNE NIE Z FIREMNYCH PENAZI..A ANI KNIHA JAZD SA NEVIEDLA...LEN NEVIEM KDE JE PRESNA DEFINICIA TOHO PRIHLASENIA AUTA NA DANOVY URAD...TERAZ NEVIEM čO SI MAM O TOM MYSLIET, čI JE POVINNOST PRIHLASIT SA HNED AKO JE ZAPISANE NA DOPRAVNOM INšPEKTORATE NA IČO ALEBO ZAčNEME "PISAT" KNIHU JAZD...SOM ZMETENA...
O vzniku DP píšem v prísp.č. 47.
UBIKA25
29.10.09,08:30
O vzniku DP píšem v prísp.č. 47.

HM TAK ASI TO BUDE S TOU KNIHOU JAZD A NASLEDNE PRVE TANKOVANIE PRE FIRMU ...
A S NAKLADMI NA OPRAVU? TIE BY SA DALI UPLATNIT KUPA NOVYCH PNEUMATIK? :cool:
Tweety
29.10.09,08:31
HM TAK ASI TO BUDE S TOU KNIHOU JAZD A NASLEDNE PRVE TANKOVANIE PRE FIRMU ...
A S NAKLADMI NA OPRAVU? TIE BY SA DALI UPLATNIT KUPA NOVYCH PNEUMATIK? :cool:
AK je MV firemné, môžeš si uplatňiť všetky náklady spojené jeho použív. v podnikaní. Takže aj opravy, aj kúpa pneumatík....
UBIKA25
29.10.09,08:41
AK je MV firemné, môžeš si uplatňiť všetky náklady spojené jeho použív. v podnikaní. Takže aj opravy, aj kúpa pneumatík....
DAKUJEM LEN KED NIE JE ZAPLATENA DA DAN Z MOTOROVYCH VOZDIEL HM? ...TERAZ MAM RIADNU DILEMU...ASI HO PRIHLASIM SPATNE S POKUTOU...
marjankaj
29.10.09,08:56
viem znie to divne ...lebo je to stare auto a chodilo sa na nom iba v ramci okresu aj sice kôli podnik. povinnostiam ale neuplatnovalo sa na nom žiadne naklady kôli tomu sa neprihlasovalo na danovom urade

Tak toto znie naozaj divne. Ak sa nepoužívalo v rámci podnikania, ako ste si mohli dať do nákladov 25000 SK - obstarávaciu cenu?(viď. príspevok č. 46)
Tweety
29.10.09,08:57
DAKUJEM LEN KED NIE JE ZAPLATENA DA DAN Z MOTOROVYCH VOZDIEL HM? ...TERAZ MAM RIADNU DILEMU...ASI HO PRIHLASIM SPATNE S POKUTOU...
Náklady sú jedná vec,( tie si uplatniť môžete aj keď nie je na daň prihlásené) a prihlásenie k dani z MV druhá, ak ste ho teda použív., treba ho prihlásiť na DÚ.
marjankaj
29.10.09,09:05
O vzniku DP píšem v prísp.č. 47.

A všetko je presne napísané v Zákone o miestnych daniach a poplatkoch od §84.
Konkrétne v §89.
UBIKA25
29.10.09,10:31
U nás v práci to rieši účtovníčka takto -
velké nákladné automobily cez zimu nejazdia a tak sa vždy odhlasuju z DMV na zimu aby sa neplatila dan z MV a aj sa odpisujú, náklady ako opravy a automateriál firma dáva do nákladov okrem PHM bločkov...tak som si myslela, že ked sa auto nepoužíva na podn. účely "netankuje firemnými" tak sa nemusi nahlasovať na DU...asi to tu máme zle...
Tweety
29.10.09,10:42
U nás v práci to rieši účtovníčka takto -
velké nákladné automobily cez zimu nejazdia a tak sa vždy odhlasuju z DMV na zimu aby sa neplatila dan z MV a aj sa odpisujú, náklady ako opravy a automateriál firma dáva do nákladov okrem PHM bločkov...tak som si myslela, že ked sa auto nepoužíva na podn. účely "netankuje firemnými" tak sa nemusi nahlasovať na DU...asi to tu máme zle...
Ak MV nejazdia, nepoužív. sa na podnikanie, potom nie je nárok ani na daňový odpis.
martina12
21.01.10,14:02
Kamarát nemal auto zaradené v podnikaní, no uplatňoval si naň cestovné náhrady, a teda ako SZCO aj zaplatil daň z motorových vozidiel za rok 2008, pretože ho v súvislosti s podnikaním využíval. Tento rok dal však toto auto zošrotovať a kúpil si nové. Zabudol však na daňovom úrade podať Oznámenie o zániku daňovej povinnosti a nahlásiť novú daňovú povinnosť na nové auto v súvislosti s jeho využívaním na podnikanie. Uvažuje, že by na nové auto podal oznámenie až teraz a cestovné náhrady si bude uplatňovať až odo dňa podania oznámenia. To by mohol. Aby neplatil pokutu, tak chce podať aj oznámenie o zániku daňovej povinnosti k starému vozidlu podať až teraz. Ako daňový úrad zistí, že ho dal zošrotovať a nevyužíval ho až doteraz na podnikanie? Viem, že keby si vyžiadali záznam z DI, tak to zistia jednoducho, ale robia to? Chce sa vyhnúť pokute...

Toto by aj mňa zaujímalo... Neviete poradiť?
Ivenka
21.01.10,18:34
Poprosím Vás o radu a vopred ďakujem. V Oznámení o zániku daňovej povinnosti som uviedla dátum zániku 30.6.2009.
V kolonke miesto a dátum som uviedla dátum 1.7.2009.
Správkyňa tvrdila živnostníkovi, že musí zaplatiť daň z MV aj za júl. Začala som pochybovať teda, ktorý dátum je smerodatný.
azla
21.01.10,18:39
Poprosím Vás o radu a vopred ďakujem. V Oznámení o zániku daňovej povinnosti som uviedla dátum zániku 30.6.2009.
V kolonke miesto a dátum som uviedla dátum 1.7.2009.
Správkyňa tvrdila živnostníkovi, že musí zaplatiť daň z MV aj za júl. Začala som pochybovať teda, ktorý dátum je smerodatný.

A prečo by mal platiť aj za júl, keď daňová povinnosť zanikla 30.6.2009 ?:confused::D:rolleyes:
Ved si jasne napísala, že dátum zániku daňovej povinnosti je 30.6.2009
Oznámenie si podala 1.7. - t.j. v lehote. :)
Tweety
21.01.10,18:40
Poprosím Vás o radu a vopred ďakujem. V Oznámení o zániku daňovej povinnosti som uviedla dátum zániku 30.6.2009.
V kolonke miesto a dátum som uviedla dátum 1.7.2009.
Správkyňa tvrdila živnostníkovi, že musí zaplatiť daň z MV aj za júl. Začala som pochybovať teda, ktorý dátum je smerodatný.
Dátum zániku daň. povinnosti.
promont maja
25.01.10,12:24
Mám takú malú dilemu a ak by mi vedel niekto poradiť, budem mu povďačná.

Ide v prípade zmeny sídla spoločnosti a tým aj zmeny miestnej príslušnosti na dane z motorových vozidiel ( táto daň z motorových vozidiel sa ako jediná nedilimituje), v mojom prípade z DÚ Prešov I. na DÚ Prešov II, o vznik a zánik daňovej povinnosti dane z motorových vozidiel, pretože ak dobre čítam § 89 ... citujem:

§ 89 Zákona č. 582/2004 Z. z.
Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

... tak asi nie ..., aj keď v oznámení uvádzam aj miestne príslušný daňový úrad... ?

Na bližšie vysvetlenie uvádzam:
1. Zmena sídla spoločnosti v priebehu roku 2007 = zmena miestne príslušného daňového úradu z Prešov I. na Prešov II., čo malo za následok podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel za rok 2008 na Daňový úrad Prešov I ( miesto evidencie vozidiel k 31.12.2007 bolo DÚ Prešov I.)
2. ??? čo v roku 2009 = teda miestne príslušný k 31. 12. 2008 je ktorý daňový úrad ... ( neboli podané žiadne oznámenia o vzniku či zániku daňovej povinnosti)

Moja otázočka znie: Oznámiť daňovému úradu ( pri zmene sídla spoločnosti) formou oznámenia o vzniku a zániku daňovej povinnosti tieto vozidlá aj keď sme tieto vozidlá neprestali používať v súvislosti s podnikaním ...?

Ešte doplním ...
§ 90 toho istého zákona
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.
(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
majka555
25.01.10,12:32
Mam mensi dotaz. treba podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel aj keď sme ho podávali minulý rok a nemame ziadne zmeny alebo len pošlem úhradu na účet daňového úradu podľa DP z minuleho roku? Ďakujem
ekonom1
25.01.10,12:35
Mam mensi dotaz. treba podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel aj keď sme ho podávali minulý rok a nemame ziadne zmeny alebo len pošlem úhradu na účet daňového úradu podľa DP z minuleho roku? Ďakujem

Musíš.
PS: Už sa to tu niekde na porade riešilo, hľadaj.
majka555
25.01.10,12:41
ok.diky. este pohladam.
Paula
25.01.10,13:00
Mam mensi dotaz. treba podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel aj keď sme ho podávali minulý rok a nemame ziadne zmeny alebo len pošlem úhradu na účet daňového úradu podľa DP z minuleho roku? Ďakujem


Priznanie sa podáva za predchádzajúci kal. rok. Ak si za rok 2008 aj podávala, DÚ nemá odkiaľ vedieť, či sa u Teba niečo zmenilo v roku 2009 oproti roku 2008 (ak teraz nepodáš) ;)
promont maja
25.01.10,13:26
Mám takú malú dilemu a ak by mi vedel niekto poradiť, budem mu povďačná.

Ide v prípade zmeny sídla spoločnosti a tým aj zmeny miestnej príslušnosti na dane z motorových vozidiel ( táto daň z motorových vozidiel sa ako jediná nedilimituje), v mojom prípade z DÚ Prešov I. na DÚ Prešov II, o vznik a zánik daňovej povinnosti dane z motorových vozidiel, pretože ak dobre čítam § 89 ... citujem:

§ 89 Zákona č. 582/2004 Z. z.
Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

... tak asi nie ..., aj keď v oznámení uvádzam aj miestne príslušný daňový úrad... ?

Na bližšie vysvetlenie uvádzam:
1. Zmena sídla spoločnosti v priebehu roku 2007 = zmena miestne príslušného daňového úradu z Prešov I. na Prešov II., čo malo za následok podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel za rok 2008 na Daňový úrad Prešov I ( miesto evidencie vozidiel k 31.12.2007 bolo DÚ Prešov I.)
2. ??? čo v roku 2009 = teda miestne príslušný k 31. 12. 2008 je ktorý daňový úrad ... ( neboli podané žiadne oznámenia o vzniku či zániku daňovej povinnosti)

Moja otázočka znie: Oznámiť daňovému úradu ( pri zmene sídla spoločnosti) formou oznámenia o vzniku a zániku daňovej povinnosti tieto vozidlá aj keď sme tieto vozidlá neprestali používať v súvislosti s podnikaním ...?

Ešte doplním ...
§ 90 toho istého zákona
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.
(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
Zatelefonovala som našej predchádzajúcej správkyni dane z Daňového úradu Prešov I. a tá bez mihnutia oka žiada podať predmetné oznámenia o zániku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel a nakoľko je dnes dosť ťažký dátum ( 25. v mesiaci) veľmi to so mnou nechcela rozoberať ... jednoducho to mám urobiť a nehrať sa so slovíčkami ... kdežto naša nová správkyňa má na to iný názor a hovorí, že to podľa jej názoru nie je potrebné, ale bolo by vhodné listom oznámiť Daňovému úradu Prešov I. zmenu sídla spoločnosti ( aj keď to tam majú) a to s upresnením ku dani z motorových vozidiel ... čo vy nato?
azla
25.01.10,13:55
Zatelefonovala som našej predchádzajúcej správkyni dane z Daňového úradu Prešov I. a tá bez mihnutia oka žiada podať predmetné oznámenia o zániku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel a nakoľko je dnes dosť ťažký dátum ( 25. v mesiaci) veľmi to so mnou nechcela rozoberať ... jednoducho to mám urobiť a nehrať sa so slovíčkami ... kdežto naša nová správkyňa má na to iný názor a hovorí, že to podľa jej názoru nie je potrebné, ale bolo by vhodné listom oznámiť Daňovému úradu Prešov I. zmenu sídla spoločnosti ( aj keď to tam majú) a to s upresnením ku dani z motorových vozidiel ... čo vy nato?

Oznámenie - § 90 ?
Toto sa dáva pri vzniku alebo zaniku daňovej povinnosti.

Tebe sa iba zmenila miestna príslušnosť a tá je určená § 99, odst. 6, 7.

Ak nemožno určiť miestnú príslušnosť podľa § 99 zákona 582/2004, pri jej určení sa postupuje podľa § 3 zákona 511/1992.
Pre správu dane je miestne príslušný ten DÚ, ku ktorému je daňovník miestne príslušný podľa sídla.

Oznámenia na každé auto to by som určite neposielala, ale možno tak ako Ti povedala spravkyňa na DU II. - oznam im listom zmenu sídla a že DP k dani z MV budeš podavať na DU II. - Ty si to založiš a ona bude spokojná.:D:rolleyes:
Muška
25.01.10,14:10
Anka,
práve som tiež dotelefonovala so správkyňou, kde som poslala DP z MV.
V priebehu roka zmenil klient obvody v BA.
DP mi správkyňa prepošle na "pôvodný obvod" , tam máme aj uhradiť za r. 2009 daň.
A mám poslať zánik za rok 2009 na pôvodný obvod a vznik na terajší obvod.


Povedala síce k 31.12.2009 - zánik a k 1.1.2010 - vznik, čo ma potešilo, lebo som ešte v termíne 30 dní.
Ale keď mi povedala, že som to mala oznámiť do 15 dní, tak sa mi zatmelo pred očami....a som sa zabudla opýtať, že či sa iba pomýlila, alebo tým myslela "oznamovaciu povinnosť" podľa 511/1992, lebo tam sú niektoré oznamovacie povinnosti 15 a niektoré 30 dní.

Vie mi niekto odpovedať??

P.S.
Páči sa mi, že podávame DP v r. 2010 za rok 2009 za autá, podľa toho kde boli miestne príslušné v r. 2008 /31.12./.
Konečne som to pochopila :D, či??
promont maja
26.01.10,11:36
Oznámenie - § 90 ?
Toto sa dáva pri vzniku alebo zaniku daňovej povinnosti.

Tebe sa iba zmenila miestna príslušnosť a tá je určená § 99, odst. 6, 7.

Ak nemožno určiť miestnú príslušnosť podľa § 99 zákona 582/2004, pri jej určení sa postupuje podľa § 3 zákona 511/1992.
Pre správu dane je miestne príslušný ten DÚ, ku ktorému je daňovník miestne príslušný podľa sídla.

Oznámenia na každé auto to by som určite neposielala, ale možno tak ako Ti povedala spravkyňa na DU II. - oznam im listom zmenu sídla a že DP k dani z MV budeš podavať na DU II. - Ty si to založiš a ona bude spokojná.:D:rolleyes:
Urobím tak, podľa tvojej rady, nakoľko ku zániku a následnému vzniku daňovej povinnosti nedošlo.

Znovu som si to celé predebatovala s novou správkyňou a je ochotná celú túto záležitosť vysporiadať tak, že daňové priznanie podám na Daňový úrad Prešov II. a obrátim sa so žiadosťou o vydanie stanoviska na ústredie DRSR v Banskej Bystrici vo forme dopytu. Ona zatiaľ počká na resumé a v prípade inej odpovede ako predpokladáme to daňové priznanie postúpi na DÚ Prešov I.
azla
26.01.10,11:42
Majka, myslím, že miestná príslušnosť je jasná. V Tvojom prípade je to DU II.

Lenže, ...
po včerajšom príspevku od Mušky, nie som si istá ako to má správne byť s tou oznámovacou povinnosťou.
Či tam nie je potrebné splniť oznámovaciu povinnosť podľa Zák. 511/1992

Keď budeš písať dopyt, tak to tam presne rozpíš na čo chceš dostať odpoveď.

(oni aj tak Ti odpovedia iba na čo budú chcieť :D:D)
promont maja
26.01.10,13:59
Majka, myslím, že miestná príslušnosť je jasná. V Tvojom prípade je to DU II.

Lenže, ...
po včerajšom príspevku od Mušky, nie som si istá ako to má správne byť s tou oznámovacou povinnosťou.
Či tam nie je potrebné splniť oznámovaciu povinnosť podľa Zák. 511/1992

Keď budeš písať dopyt, tak to tam presne rozpíš na čo chceš dostať odpoveď.

(oni aj tak Ti odpovedia iba na čo budú chcieť :D:D)
Určite odpoveď z DRSR pripojím ... a dám vedieť. Inak vďaka.
Muška
26.01.10,15:25
Anka, Majka,
tiež som vlastne dospela k názoru, že je lepšie podať "zánik" a "vznik", lebo ak platí, že na zmenu bydliska v PRIEBEHU roka sa neprihliada a musíš vedieť kde bolo auto miestne príslušné posledný deň predchádzajúceho roka /t.j. roka 2008, tak sa mi podávanie oznámení o zániku a vzniku zdá celkom logické :rolleyes::

Napr.
Presťahovanie FO, PO k 1.5.2009
Nakoľko je dôležité , kde bolo auto príslušné 31.12.2008, tak podávm DP za CELÝ rok 2009 na pôvodné DÚ, lebo na zmenu bydliska sa v priebehu roka neprihliada.
Z podania DP vlastne akoby vyplývalo, že auto malo opäť 31.12.2009 miestnu príslušnosť na pôvodnom DU, keďže som v DP "priznala" celý rok.

Takže, ak podám k 31.12.2009 zánik , tak autu skončila miestna príslušnosť na pôvodnom DU k 31.12.2009 a ja v pohode môžem podať DP v roku 2011 za rok 2010 na novom DÚ :cool:


P.S.
Dúfam, že som sa nedomotkala :D
marjankaj
26.01.10,17:40
Anka, Majka,
tiež som vlastne dospela k názoru, že je lepšie podať "zánik" a "vznik", lebo ak platí, že na zmenu bydliska v PRIEBEHU roka sa neprihliada a musíš vedieť kde bolo auto miestne príslušné posledný deň predchádzajúceho roka /t.j. roka 2008, tak sa mi podávanie oznámení o zániku a vzniku zdá celkom logické :rolleyes::

Napr.
Presťahovanie FO, PO k 1.5.2009
Nakoľko je dôležité , kde bolo auto príslušné 31.12.2008, tak podávm DP za CELÝ rok 2009 na pôvodné DÚ, lebo na zmenu bydliska sa v priebehu roka neprihliada.
Z podania DP vlastne akoby vyplývalo, že auto malo opäť 31.12.2009 miestnu príslušnosť na pôvodnom DU, keďže som v DP "priznala" celý rok.

Takže, ak podám k 31.12.2009 zánik , tak autu skončila miestna príslušnosť na pôvodnom DU k 31.12.2009 a ja v pohode môžem podať DP v roku 2011 za rok 2010 na novom DÚ :cool:


P.S.
Dúfam, že som sa nedomotkala :D


Muška s tou daňou z motorových vozidiel by to asi išlo.
Ale ak zmenila adresu, tak to mala nahlásiť do 15 dní od vzniku. § 31 zákona o správe daní a poplatkov(po novom treba pozrieť v aktuálnom zákone)

(5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,
b) právnická osoba, povinný oznámiť názov, sídlo, identifikačné číslo organizácie, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať, svoj štatutárny orgán, prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené konať.

(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli. Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.
Muška
26.01.10,19:36
Ale ak zmenila adresu, tak to mala nahlásiť do 15 dní od vzniku. § 31 zákona o správe daní a poplatkov(po novom treba pozrieť v aktuálnom zákone)


Janíčko, ;)

My sme všetko ponahlasovali.

Len pri vzniku a zániku dane z MV je 30 dňová lehota.....preto som sa čudovala, že mi spomenula 15 dňovú....a ten odstavec 7 mi na toto moc "nepasuje".

Ja len dúfam, že sa správkyňa pomýlila :D
marjankaj
26.01.10,19:53
Janíčko, ;)

My sme všetko ponahlasovali.

Len pri vzniku a zániku dane z MV je 30 dňová lehota.....preto som sa čudovala, že mi spomenula 15 dňovú....a ten odstavec 7 mi na toto moc "nepasuje".

Ja len dúfam, že sa správkyňa pomýlila :D

Potom by to malo byť v poriadku.
promont maja
27.01.10,06:19
Muška s tou daňou z motorových vozidiel by to asi išlo.
Ale ak zmenila adresu, tak to mala nahlásiť do 15 dní od vzniku. § 31 zákona o správe daní a poplatkov(po novom treba pozrieť v aktuálnom zákone)

(5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,
b) právnická osoba, povinný oznámiť názov, sídlo, identifikačné číslo organizácie, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať, svoj štatutárny orgán, prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené konať.

(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli. Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.
Áno, to všetko je pravda ... lenže v samotnom pokyne o určení miestnej príslušnosti je uvedené ( príspevok č. 72 od Azly) že, citujem:

5. Určenie miestnej príslušnosti pri zmene miesta evidencie vozidla v priebehu zdaňovacieho obdobia

Podľa § 99 ods. 6 zákona č. 582/2004 Z. z. na zmenu miestnej príslušnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia sa neprihliada. Za zmenu miesta evidencie vozidla v priebehu zdaňovacieho obdobia na ktorú sa neprihliada sa považuje iba taká zmena evidencie vozidla, ak súčasne so zmenou evidenčného čísla nedošlo aj k zmene osoby daňovníka. To znamená, že ak došlo k zmene miesta evidencie vozidla, ktoré je predmetom dane z motorových vozidiel v priebehu zdaňovacieho obdobia bez toho, aby súčasne došlo aj k zmene osoby daňovníka, neovplyvní to miestnu príslušnosť správcu dane.

Ide tu o fakt, že napr. pri ostatných daniach, ak napr. spoločnosť zmení sídlo spoločnosti napr. z Prešova do Žiliny, tak sa tieto dane automatický delimitujú, samozrejme, že na základe podania tvojho písomného oznámenia ( pre DÚ Prešov I. stačilo zaslať nový výpis z obchodného registra), čo tento daňový subjekt aj urobil, nemusel to robiť pre každú daň zvlásť ... ale teraz máme zmenu v tom, že dane z motorových vozidiel platíme nie vopred ale pozadu, čo malo za následok práve túto skutočnosť = táto jediná daň z motorových vozidiel sa nedilimituje a ak podávaš daňové priznanie dane z motorových vozidiel, tak sa zaoberáš určovaním miestnej príslušnosti: Citujem vyššie spomínaný pokyn DRSR z októbra 2009 s nasledovným:

" Základnou zásadou na posúdenie miestnej príslušnosti správcu dane pre daňovníkov definovaných v § 85 ods. 1 písm. a) až c) zákona č. 582/2004 Z. z. je miesto evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka, pričom predchádzajúcim rokom treba´rozumieť rok, ktorý tesne predchádza roku, za ktorý sa podáva daňové priznanie. Za miesto evidencie vozidla sa považuje územný obvod príslušného okresu, v ktorom je dopravný inšpektorát."

A keď si uvedomíš, že si pri ostatných daniach, napr. pri dani z pridanej hodnoty nemusela nič rušiť a znova prihlasovať ... a keď samotné ustanovenia zákona č. 582/2004 Z. z. hovoria, že zánik daňovej povinnosti sa výlučne viaže na tzv. ukončenie používania auta v súvislosti s podnikaním ...

Je mi jasné, že s tým majú naše "daniarky" problém, nakoľko nevedia, ako to majú správne urobiť ... ale, čo my s tým máme? Majú svoje metodičky, na ktoré sa môžu obrátiť ... ale keďže práve tieto im chodia aj na kontroly ... tak si to každá vysvetlí po svojom.
promont maja
27.01.10,06:34
[QUOTE=Muška;1271689]Anka, Majka,
tiež som vlastne dospela k názoru, že je lepšie podať "zánik" a "vznik", lebo ak platí, že na zmenu bydliska v PRIEBEHU roka sa neprihliada a musíš vedieť kde bolo auto miestne príslušné posledný deň predchádzajúceho roka /t.j. roka 2008, tak sa mi podávanie oznámení o zániku a vzniku zdá celkom logické :rolleyes::

Muška, uvidím akú dostanem odpoveď na svoj dopyt z 25.1.2009 ... ale keď sa na to pozriem z tejto strany ..., áno, je to logické, ... aj keď dúfam, že to nebude napokon tak ( podpora novej správkyne z DÚ Prešov II.) ... takže ja ešte počkám.
promont maja
02.02.10,11:33
Pripajám odpoveď od DRSR ( prišla e-mailom dnes):

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Účinnosťou (1.12.2007) zákona č. 538/2007 Z.z., ktorým sa zmenil a doplnil zákon č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov, došlo k úprave ale aj k doplneniu miestnej príslušnosti správcu dane. V § 99 ods. 5 zákona o miestnych daniach sa upravuje správa dane z motorových vozidiel. Podľa cit. odseku základnou zásadou na posúdenie miestnej príslušnosti správcu dane, v konkrétnom prípade pre daňovníkov definovaných v § 85 ods. 1 písm. a) až c) zákona, je MIESTO EVIDENCIE VOZIDLA k 31. decembru predchádzajúceho roka (roku 2008 predchádza rok 2007, t.z., k 31.12.2007). To znamená, že SPRÁVU DANE z motorových vozidiel vo všeobecnosti stále vykonáva DAŇOVÝ ÚRAD ale miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka.
Ak v priebehu roka u daňovníka dôjde k zmene miestnej príslušnosti (zákon č. 511/1992 Zb.) bez toho, aby súčasne došlo aj k zmene osoby daňovníka, táto skutočnosť neovplyvní miestnu príslušnosť správcu dane, keďže sa podľa § 99 ods. 5 zákona na zmenu miestnej príslušnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia neprihliada.
Pokiaľ v územnom obvode okresného mesta napr. Prešov, kde sídli dopravný inšpektorát a kde je vozidlo evidované sa nachádza niekoľko DÚ, v uvedenom prípade je miestne príslušný ten DÚ, ku ktorému je daňovník miestne príslušný podľa zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov.
Podľa toho čo uvádzate v dopyte, v priebehu roka 2007 spoločnosť zmenila sídlo, a tým aj miestnu príslušnosť podľa zákona č. 511/1992 Zb., t.z. z DÚ. Prešov I. na DÚ Prešov II..
Ak z dôvodu zmeny sídla spoločnosti bol k 31. decembru 2007 podľa zákona č. 511/1992 Zb. už miestne príslušný DÚ Prešov II., spoločnosť ako daňovník dane z motorových vozidiel bola povinná do 31.1.2009 podať daňové priznanie za rok 2008 a zaplatiť daň miestne príslušnému správcovi dane DÚ Prešov II..
Pokiaľ k 31.12.2009 bol naďalej miestne príslušný DÚ Prešov II, k vyššie uvedeným vozidlám je stále miestne príslušný DÚ Prešov II.
Daňovník nie je povinný oznamovať zmenu miestnej príslušnosti podľa zákon č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov. Len v tom prípade oznamuje ak mu vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, t.z., prestane používať vozidlo, ktoré bolo predmetom dane na podnikanie resp. začne používať na podnikanie nové vozidlo.

Váš dopyt:

Ide v prípade zmeny sídla spoločnosti a tým aj zmeny miestnej príslušnosti na dane z motorových vozidiel ( táto daň z motorových vozidiel sa ako jediná nedilimituje), v mojom prípade z DÚ Prešov I. na DÚ Prešov II, o vznik a zánik daňovej povinnosti dane z motorových vozidiel, pretože ak dobre čítam § 89 ... citujem:

§ 89 Zákona č. 582/2004 Z. z.
Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

... tak asi nie ..., aj keď v oznámení uvádzam aj miestne prílušný daňový úrad... ?

Na bližšie vysvetlenie uvádzam:
1. Zmena sídla spoločnosti v priebehu roku 2007 = zmena miestne príslušného daňového úradu z Prešov I. na Prešov II., čo malo za následok podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel za rok 2008 na Daňový úrad Prešov I ( miesto evidencie vozidiel k 31.12.2007 bolo DÚ Prešov I.)
2. ??? čo v roku 2009 = teda miestne príslušný k 31. 12. 2008 je ktorý daňový úrad ...
Moja otázočka znie: oznámiť formou oznámenia o vzniku a zániku daňovej povinnosti aj keď sme tieto vozidlá neprestali používať v súvislosti s podnikaním ...?

Ešte doplním ...
§ 90 toho istého zákona
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.
(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
Muška
02.02.10,11:47
Daňovník nie je povinný oznamovať zmenu miestnej príslušnosti podľa zákon č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov. Len v tom prípade oznamuje ak mu vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, t.z., prestane používať vozidlo, ktoré bolo predmetom dane na podnikanie resp. začne používať na podnikanie nové vozidlo.



Kam podávať DP sme teda podľa všetkého pochopili.

Tento odstavec hovorí, že netreba nič oznamovať. Ale prečo o tom nevedia aj naše správkyne??
azla
02.02.10,12:03
Muška, mne až tak rýchlo nepáli ako Tebe :rolleyes:

Ja som si pôvodne myslela, že príslušnosť k dani z MV za r. 2008 je DU I.

Za r. 2008 sa malo DP k DzMV podať už na DU II. ?
Nie ten, čo je príslušnosť podľa stavu k 31.12.2007, ale ten ku ktorému je príslušnosť podľa 511/1992 ?
promont maja
02.02.10,12:06
Kam podávať DP sme teda podľa všetkého pochopili.

Tento odstavec hovorí, že netreba nič oznamovať. Ale prečo o tom nevedia aj naše správkyne??
No asi preto, že im to nikto vo forme metodického pokynu presne nevysvetlil a im nakoniec ostáva problém, ako s tým naložiť ... čo sa týka systému, resp. softvéru ...

Doslova mi správkyňa dane na DÚ Prešov I. povedala, že ak nepodám daňové priznanie k dani z motorových vozidiel za rok 2009 k nej, tak ma určite vyzve na jeho podanie ... pretože nejaký list s oznámením jej nestačí. Ale už som si zvykla, že v Prešove je to tak ... čo "hovorí" DÚ I. tak je to presne naopak s tým, čo "hovorí" DÚ II.
Muška
02.02.10,12:22
Ja som si pôvodne myslela, že príslušnosť k dani z MV za r. 2008 je DU I.

Za r. 2008 sa malo DP k DzMV podať už na DU II. ?
Nie ten, čo je príslušnosť podľa stavu k 31.12.2007, ale ten ku ktorému je príslušnosť podľa 511/1992 ? no a veď tu už boli DU 2
Anka,
v priebehu roka 2007 prišlo k zmene
- za rok 2007 sa DzMV podával ešte na DU I. /miestna príslušnosť 31.12.2006 DU I./
- za rok 2008 sa DzMV podáva už na DU II. /miestna príslušnosť 31.12.2007 - DU II./
azla
02.02.10,12:35
Muška, ja si k tomu potrebujem nakresliť vývojový diagram.:D:rolleyes:
(opotrebovaná sivá hmota:D)
promont maja
02.02.10,12:41
Anka,
v priebehu roka 2007 prišlo k zmene
- za rok 2007 sa DzMV podával ešte na DU I. /miestna príslušnosť 31.12.2006 DU I./
- za rok 2008 sa DzMV podáva už na DU II. /miestna príslušnosť 31.12.2007 - DU II./
No veru nie ..., i ja som to tak pochopila, že na zmenu sídla spoločnosti v tomto prípade počas zdaňovacieho obdobia sa neprihiada ... tak je to aspoň v pokyne z príspevku č. 72 od Azly ... takže za rok 2008 sa zisťuje miestna príslušnosť k 31.12.2007 a keďže platí že na zmenu sídla počas zdaňovacieho obdobia sa neprihliada ( radšej to zopakujem) ... tak je miestne príslušný DÚ I. a nie DÚ II., hoci odpoveď DRSR hovorí niečo iné.

pripájam od Azly ešte raz ...
Muška
02.02.10,12:44
.. takže za rok 2008 sa zisťuje miestna príslušnosť k 31.12.2007 a keďže platí že na zmenu sídla počas zdaňovacieho obdobia sa neprihliada ( radšej to zopakujem) ... tak je miestne príslušný DÚ I. a nie DÚ II., hoci odpoveď DRSR hovorí niečo iné.

pripájam od Azly ešte raz ...
Majka,
áno v priebehu roka sa neprihliada a preto za r. 2007 si podávala v roku 2008 DP kde bolo auto miestne príslušné v r. 2006.
Ale to je iba za toto obdobie.

31.12.2007 už auto bolo miestne príslušné na DU 2 /už nehovoríme o "v priebehu roka".
Takže za r. 2008 /tu k žiadnej zmene nedošlo, tak nemáš na aký "priebeh roka" pozerať/ podávaš DP v roku 2009 , kde bolo auto 31.12.2007
"v priebehu roka" - toto riešiš iba ak podávaš DP ZA rok, v ktorom tento priebeh nastal
promont maja
02.02.10,12:54
Majka,
áno v priebehu roka sa neprihliada a preto za r. 2007 si podávala v roku 2008 DP kde bolo auto miestne príslušné v r. 2006.
Ale to je iba za toto obdobie.

31.12.2007 už auto bolo miestne príslušné na DU 2 /už nehovoríme o "v priebehu roka".
Takže za r. 2008 podávaš DP v roku 2009 , kde bolo auto 31.12.2007
Veď práve ... i ja to takto beriem, lenže:

Príklad 12
Daňovník je miestne príslušný k Daňovému úradu Bratislava II. V priebehu zdaňovacieho obdobia došlo u daňovníka k zmene jeho sídla do Liptovského Mikuláša.

a) U daňovníka po zmene jeho sídla došlo aj k zmene miesta evidencia vozidiel.

b) Daňovník po zmene jeho sídla nadobudol nové vozidlo, ktoré už má pridelené evidenčné číslo LM.

Ak v priebehu zdaňovacieho obdobia dôjde k zmene sídla daňovníka, pričom dôjde aj k zmene evidenčných čísiel, na túto zmenu sa v priebehu zdaňovacieho obdobia neprihliada a miestna príslušnosť za vozidlá, ktoré daňovník používal na podnikanie pred zmenou svojho
sídla zostane nezmenená. Ak následne po zmene sídla vznikne daňovníkovi nová daňová povinnosť, miestna príslušnosť na správu dane za novonadobudnuté vozidlá sa určí už podľa miesta evidencie vozidla.

Ak teda došlo v priebehu zdaňovacieho obdobia k zmene sídla daňovníka z Bratislavy do Liptovského Mikuláša, pričom došlo aj k zmene evidenčných čísiel z BA na LM, miestna príslušnosť u týchto vozidiel zostáva nezmenená a daňovník podá daňové priznanie za tieto vozidlá na Daňový úrad Bratislava II.
Iný postup sa použije pri určení miestnej príslušnosti za novonadobudnuté vozidlo, ktoré daňovník nadobudol v čase, po zmene svojho sídla. Daňovník oznámi vznik daňovej povinnosti a podá daňové priznanie už na Daňový úrad Liptovský Mikuláš.

.... a áno, i ja to tak presne chápem, že za "r. 2008 podávaš DP v roku 2009, kde bolo auto 31.12.2007".

... ?
Muška
02.02.10,13:02
Majka,
ten príklad bol rozobratý iba na jeden rok napr. r. 2007
Ale ten ďalší rok 2008, tam už nie je riešený a to by už podával v LM - DP, lebo prihliada kde mal 31.12.2007 miestnu príslušnosť a to už mal v LM
Muška
02.02.10,13:07
Majka,
aby som sa nezamotkala....doplnila som ešte do príspevku:

http://www.porada.sk/1281072-post90.html
promont maja
02.02.10,13:11
Majka,
ten príklad bol rozobratý iba na jeden rok napr. r. 2007
Ale ten ďalší rok 2008, tam už nie je riešený a to by už podával v LM - DP, lebo prihliada kde mal 31.12.2007 miestnu príslušnosť a to už mal v LM
No veď ... ale odpoveď z DRSR sa týkala aj roku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel za zdaňovacie obdobie kalendárneho roka 2008 ( miestna príslušnosť k 31.12.2007 = zmena sídla spoločnosti 20.8.2007), kde je uvedené, že už vtedy sa malo podať daňové priznanie k DM na DÚ II... a to ma dosť mätie, nakoľko si myslím, že malo ísť ešte o miestnu príslušnosť k DÚ I. ( podobne ako je v príklade ...)
promont maja
02.02.10,13:27
... a možno, že si iba pomýlili roky ...?
Muška
02.02.10,15:46
No veru nie ..., i ja som to tak pochopila, že na zmenu sídla spoločnosti v tomto prípade počas zdaňovacieho obdobia sa neprihiada ... tak je to aspoň v pokyne z príspevku č. 72 od Azly ... takže za rok 2008 sa zisťuje miestna príslušnosť k 31.12.2007 a keďže platí že na zmenu sídla počas zdaňovacieho obdobia sa neprihliada ( radšej to zopakujem) ... tak je miestne príslušný DÚ I. a nie DÚ II., hoci odpoveď DRSR hovorí niečo iné.

pripájam od Azly ešte raz ...
Majka,
nedá mi. Asi sa nerozumieme.
Iba ak robiš DP za rok /v zdaňovacom období/ V KTOROM NASTALA zmena - Tvoje zdaňovacie obdobie 2007 ....a iba v tomto zdaňovacom období sa na zmenu prihliada.
Ale už v roku 2007 /napr. v máji 2007 / si už bola miestne príslušná na DU 2 a teda aj 31.12.2007 si bola miestne príslušná na DU2.
Ale DP robíš ešte na DU 1 - lebo si 31.12.2006 bola miestne príslušná DU 1.

Ak už robíš DP za 2008, - a v tomto zdaňovacom období /teda v r. 2008/ nenastala žiadna zmena - tak Tvoja miestna príslušnosť je k 31.12.2007 DU 2 - viď oranžová veta - a teda za 2008 podávaš DP na DU2
promont maja
03.02.10,05:03
Jasné ... veľká vďaka za tvoju trpezlivosť a hlavne pomoc. Som veľmi rada, že mám vďaka poraďákom takto možnosť riešiť dilemy ... Takže Muške i Azle ďakujem.