misurka01
08.02.09,20:00
Ahojte,
chcela by som poprosiť o radu, som na rodič.dovolenke, môj zamestnávateľ je spoločnosť v konkurze (prepustili už všetkých 300zamestnancov, ostali len 2 ľudia), mám vo vyhliadke novú prácu preto chcem íst ukončiť pracovný pomer. Zamestnávateľ súhlasí, nemajú o mňa záujem, s odstupným vraj nebude problém (mám odrobené viac ako 5rokov), ale predsa... Stačí keď si dám žiadosť že sa chcem vrátiť do práce napr. od 16.02.09 a zároveň v ten deň podpíšeme dohodu o ukonč.PP z organiz.dôvodov, alebo mi musia dať aj výpoveď z organiz.dôvodov aj dohodu o ukončení PP?
Ďakujem za info.
Martina
brčko
08.02.09,21:41
Ahojte,
chcela by som poprosiť o radu, som na rodič.dovolenke, môj zamestnávateľ je spoločnosť v konkurze (prepustili už všetkých 300zamestnancov, ostali len 2 ľudia), mám vo vyhliadke novú prácu preto chcem íst ukončiť pracovný pomer. Zamestnávateľ súhlasí, nemajú o mňa záujem, s odstupným vraj nebude problém (mám odrobené viac ako 5rokov), ale predsa... Stačí keď si dám žiadosť že sa chcem vrátiť do práce napr. od 16.02.09 a zároveň v ten deň podpíšeme dohodu o ukonč.PP z organiz.dôvodov, alebo mi musia dať aj výpoveď z organiz.dôvodov aj dohodu o ukončení PP?
Ďakujem za info.
Martina

Výpoved nie je potrebná, stačí ak podpíšete dohodu o ukončení PP z organizač.dôvodov. Nárok na odstupné budeš mať, ak tam ten organizačný dôvod bude uvedený. Pozri zákonník práce § 76 ods.1
Je tam medzi iným uvedené "... alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení PP odstupné ..."
No ak je na spoločnosť vyhlásený konkurz, tak by tú dohodu mal podla mna podpisovať správca konkurznej podstaty a nie zamestnávatel.

vzhladom na to, že ma tiež niečo takéto čaká, tak ma celý postup okolo vyplatenia odstupného a papierovania pri ukončení PP dosť zaujíma. Budem ti vdačná potom za každú praktickú info. Môžem sa ta spýtať, či bude zamestnávatel/správca konkurz.podstaty aj vyplácať toto odstupné alebo si to budete uplatnovať v sociálnej poistovni z garančného fondu?
misurka01
09.02.09,19:46
Ahoj, tak sme to teda dnes uzavreli, napísala som list kde som oznámila zamestnávateľovi, že končím RD (predčasne) a nastupujem späť do práce od 16.2.09. Tým istým dňom mi zamestnávateľ písomne oznámil, že mi z organiz.dôvodov dáva výpoveď. A tým istým dňom sme aj podpísali dohodu o ukonč.PP z organiz.dôvodov. Takže mám v rukách 3 papiere, možno to bolo zbytočné, ale naškodu veci to hádam nie je. Všetky papiere podpísala spravkyňa. Odstupné mi vraj vyplatia v najbližšej výplate, nikde si ho uplatňovať nemusím. Vraj majú istú čiastku odloženú na mzdy a ostatné výdaje spojené s fungovaním spoločnosti, pokiaľ nevyplatia všetkých veriteľov (išlo o nebank.spoločnosť), takže s odstupným pre zamestnankyne na MD(RD) počítali.
Teraz mám ale problém s výškou odstupneho resp. s vypočtom, aj ked by mal byt velmi jednoduchy. Poslednych 5rokov som bola striedavo na MD a RD, na papieri mam uvedenu (dohodnutu) hrubu mzdu vo výške 15 596,- mesačne, ziadne odmeny nebyvali. Vysvetlujem si to spravne ked počítam, že by som mala dostať
3 mesiace x 15 596,- minus 19%dan ? Takže cca 37 898,- ?
Ďakujem za radu.
misurka01
09.02.09,20:29
Prosím o radu, ako sa mi vypočíta odstupné: posledných 5 rokov som bola striedavo na MD a RD, zamestnávateľ je v konkurze, dali mi výpoveď a podpísali sme Dohodu o ukončení PP z organiz.dôvodov, na papieri mam uvedenú (dohodnutú) hrubú mzdu vo výške 15596 mesačne, žiadne odmeny nebývali. Vysvetľujem si to správne ked počítam, že by som mala dostať
3 mesiace x 15596 minus 19%dan ? Takže cca 37 898 ?

Našla som tu viac informácii k výpočtu odstupného, ale sú tam rôzne zložitejšie výpočty, je tento môj jednoduchý výpočet správny?
Ďakujem za radu.
brčko
09.02.09,23:10
vdaka za info,

to odstupné, vzhladom na to, že tvoj PP trval ason 5rokov by podla ZP malo byť 3mesačné, t.j. ako píšeš.
odvody do SP sa určite neplatia, no zdravotné si nie som istá. Tuším po ukončení PP nie, no snád ti odpovedia druhí, alebo sa pozri v témach o odstupnom, určite to tam bude. DAn samozrejme sa strháva, ako píšeš.
Chobot
10.02.09,08:19
Prosím o radu, ako sa mi vypočíta odstupné: posledných 5 rokov som bola striedavo na MD a RD, zamestnávateľ je v konkurze, dali mi výpoveď a podpísali sme Dohodu o ukončení PP z organiz.dôvodov, na papieri mam uvedenú (dohodnutú) hrubú mzdu vo výške 15596 mesačne, žiadne odmeny nebývali. Vysvetľujem si to správne ked počítam, že by som mala dostať
3 mesiace x 15596 minus 19%dan ? Takže cca 37 898 ?

Našla som tu viac informácii k výpočtu odstupného, ale sú tam rôzne zložitejšie výpočty, je tento môj jednoduchý výpočet správny?
Ďakujem za radu.

Áno, je správny. Pokiaľ si v poslednom kvartáli nemala žiadny príjem, odstupné sa počíta z pravdepodobného zárobku, ktorým je mzda dohodnutá v pracovnej zmluve. A zdaňuje sa.
misurka01
12.02.09,10:19
Ďakujem pekne za odpoveď, byvaly zamestnavatel mi predbežne ukázal výpočet, kde počítač vyhodil akúsi moju priemernu hodinovu mzdu ktorá vyšla 2,16 € a z toho mi vyrátali odstupné, podstatne nižšie ako keď to počítam ja mojim jednoduchým prepočtom. Tak aby som vedela kto z nás má pravdu....
brčko
12.02.09,11:25
Ďakujem pekne za odpoveď, byvaly zamestnavatel mi predbežne ukázal výpočet, kde počítač vyhodil akúsi moju priemernu hodinovu mzdu ktorá vyšla 2,16 € a z toho mi vyrátali odstupné, podstatne nižšie ako keď to počítam ja mojim jednoduchým prepočtom. Tak aby som vedela kto z nás má pravdu....

pozri § 134 zákonníka práce = preim.zárobok na pracovnoprávne účely