Kelis
15.06.05,15:48
Ahojte poraďáci,

mám veľký problém. Som začínajúca SZČO, dostala som príspevok z úradu práce, kúpila som si všetko čo som mala v podnikateľskom pláne, až na to, že neviem ako ho zaúčtovať. Zakúpila som si totiž to počítač, ktorý stál približne 49 000,- a že vraj ho musím odpisovať štyri roky alebo čo a vôbec neviem ako ho v ALFE ZAÚČTOVAŤ. Ďalej som si kúpila ALFU cca 8900,- stolík pod počítač cca 5900,-, stoličku cca 3000,- a to je tak asi všetko.

Ďakujem Vám vopred za odpoveď.
Zuziana
15.06.05,15:46
Príjem peňazí od UP zaúčtuješ ako príjem v banke - ovplyvňujúci základ dane - v členení ostatné príjmy /stĺpec16/. Nákup krátkodobého majetku zaúčtuješ do prevádzkovej réžie /stĺpec 26/ a do evidencie krátkodobého majetku. Tam ti patrí všetko okrem počítača. Počítač zaúčtuješ do výdavkov neovlyvňujúcih základ dane - dlhodobý majetok /stĺpec 29/. Počítač budeš odpisovať 4 roky - každý rok 1/4 ceny.
Čiže 31.decembra v rámci uzavierkových operáciií zaúčtuješ odpis interným dokladom.

Vzhľadom k tomu, že dotácia ti nesmie ovplyvniť v konečnom dôsledku základ dane pri dlhodobom majetku musíš urobiť korekciu. Z dotácie sa ti dostalo do príjmu na počítač 49000 a do výdavku vlastne len odpis 9800.

Čiže v rámci uzávierkových operácii si ponížiš príjem ovplyvňujúci základ dane o 29400.
Znovu interným dokladom - poníži ti len príjem ale nie stav pokladne.

V nasledujúcich 3 rokoch budeš v rámci uzávierkových operáciií internými dokladmi účtovať odpisy 9800,a zároveň rozpúšťať zvyšok dotácie do príjmu tiež vo výške 9800.
MOLLY
08.07.05,08:22
A nemohlo by sa to rovno zaúčtovať do príjmu neovlyvňujúci ZD?
A keď sme dostali príspevok na výplatu mzdy pre zamestnanca? Ja to účtujem ako príjem neovplyňujúci ZD. Nie je to správne? Nechám si rada poradiť.
Dubovy
15.12.05,08:53
Netrufám Ti dat odpoveď Kelis. Chcem iba vedieť či som správne porozumel odpovedi Zuziany, ktora mi kedysi uz na podobny problem odpovedala v rovnakom duchu.

Principiálne teda nie celý príjem z príspevku ÚP bude podliehať dani z príjmu v danom účtovnom období, ale iba jeho časť, ktorá bola výdajom (v tomto prípade odpisom počítača) minutá. Keby sa minul výdajmi v rámci účtovného obdobia celý príspevok z ÚP, nebol by potrebný ten postup s korekciou. Keby sa z príspevku neminulo nič, šlo by to urobiť ako píše Molly. Myslím, že som to tu nenapísal úplne korektne, iba uvažujem o tomto probléme. Nemám nijakú vlastnú skúsenosť a tiež v tom rád prijmem radu.
Kelis
09.01.06,08:20
Ahoj poraďáci,

takže opäť budeme účtovať. Ešte raz si chcem potvrdiť, či je to správne. Dostala som príspevok z ÚP 75 928 Sk. Kúpila som si PC zostavu a iné vecičky. PC zostava však stála presne 49 300 Sk. Celý príspevok som si zaúčtovala do príjmu ovplyvňujúceho ZD. PC zostavu musím odpisovať 4 roky vo výške odpisu 12 325 Sk. Zaúčtujem odpis ID do prevádzkovej réžie. A teraz už nechápem tej korekcii IM. Príspevok mínus PC zostava sa rovná 26 628 Sk. To je tá korekcia. Ako ju zaúčtovať?Tiež je to prevádzková réžia?
Prosím dajte mi odpoveď. Neviem sa pohnúť.

Ďakujem veľmi veľmi pekne
slnko
09.01.06,19:52
S tou korekciou je to trochu inak. Príspevok z UP je príjem OZD iba do výšky vynaloženia výdajov OZD. Čiže v danom roku nebola výdajom OZD suma 49300 - 12325 = 36975. Bude výdajom OZD až v priebehu ďalších troch rokov vo forme odpisov.Takže z príspevku 75928 je suma 38953 OZD a 36975 NZD.
Sumu 36975 je potrebné v priebehu ďalších troch rokov cez uzávierkové operácie zaúčtovať ako príjem OZD, pretože aj do výdajov OZD sa dostane (vo forme odpisov).
Ja by som zaúčtovala celý príspevok 75 928 ako príjem NZD a na konci roka cez ID ako uzáviekové operácie by som zaúčtovala ako príjem OZD napr.
r. 2005 38953
r. 2006 12325
r. 2007 12325
r. 2008 12325
-------------------
..........75928
Kelis
11.01.06,07:22
Ďakujem za odpoveď slnko. Bola som však za známou, ktorá už dlhé roky pracuje ako súkromná účtovníčka, navštívila som aj DÚ a bolo mi povedané:
Príspevok z úp zaúčtovať ako príjem NZD a taktiež všetky nakúpené veci do 30 000 Sk zaúčtovať do výdavkov neovplyvňujúcich ZD. PC zostavu zaúčtovať vo výške 49 300 do VNZD - investičný majetok. A teraz perlička. Nemusím odpisovať nič, vzhľadom k tomu, že to bol majetok nakúpený z príspevku, nie z môjho vlastného príjmu. Keď sa nad tým zamyslím. Nedáva to zmysel, aby som kvôli príspevku platila vysoké odvody do SP. A to som dostala len mizernych 76 000 Sk. A ten kto dostane neviem 200 000 Sk?
Skuste sa mi na to pozriet, ale potom neviem odkial vsetci mate ze prispevok je príjem OZD?
Raz tak a raz tak? Uz naozaj neviem.
slnko
11.01.06,09:49
no takýto výklad som ešte nepočula. Ja mám skúsenosti s príspevkom na zriadenie chránenej dielne. To by mal byť ten istý princíp. A tento príspevok som účtovala tak ako som popísala vyššie ten Tvoj, ibaže v PU.
Z toho príspevku nemôže byť v žiadnom prípade zisk. Lebo koľko je príjem, toľko je výdaj, takže daňový základ je z toho nula a teda nemá to vplyv na výšku odvodov, akurát sa môže z dobrovoľného odvádzateľa stať povinný. V tom prípade by ten výklad z DU bol výhodnejší. Pochopila som ho tak, že celý príspevok naraz bude príjem NZD a celý výdaj naraz bude VNZD, takže sa to do daňového základu nemôže dostať a ani do do úhrnu prijmov pre posúdenie odvodov.
Rozdiel oproti našim výkladom je ešte v tom časovom hľadisku. No v tejto chvíli neviem, čo je správne. Snáď sa ešte niekto vyjadrí, kto má skúsenosť s týmto konkrétnym príspevkom a JU.
Kelis
11.01.06,10:59
Dakujem ze sa aspon ty zapajas aktivne. Ja uz naozaj neviem. Asi si necham poradit a predsa to zauctujem tak, ako mi to potvrdili na daňovom. Zaúčtujem 75 928 ako príjem neovplyvňujúci ZD, potom stolík, stoličku, software a ALFU dám do výdavkov neovplyvňujúcich ZD-iné a 49 300 dám tiež dám do VNZD pod IM. Odpisovať ho nebudem, lebo mi bolo povedané, ze sa odpisuje majetok, ktorý je nakúpený z vlastných prostriedkov a nie z príspevkov.
Skúsim to tak...Ak sa ešte niekto chce k tomu vyjadriť, budem rada.

Pa pa a ďakujem ešte raz slnko
slnko
12.01.06,18:48
Pozrela som si ešte raz §17 ods.3 písm. h ZDP: Do základu dane podľa ods.1 sa nezahŕňa dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, kt. účtuje v sústave JU v zdaňovacom období, v kt. ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov, tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrňované do základu dane 1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov.... 2. v období čerpania dotácie, podpory, príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.
Podľa tohoto výklad DU nie je správny.
M0NIKA
12.01.06,19:24
Netrufám Ti dat odpoveď Kelis. Chcem iba vedieť či som správne porozumel odpovedi Zuziany, ktora mi kedysi uz na podobny problem odpovedala v rovnakom duchu.

Principiálne teda nie celý príjem z príspevku ÚP bude podliehať dani z príjmu v danom účtovnom období, ale iba jeho časť, ktorá bola výdajom (v tomto prípade odpisom počítača) minutá. Keby sa minul výdajmi v rámci účtovného obdobia celý príspevok z ÚP, nebol by potrebný ten postup s korekciou. Keby sa z príspevku neminulo nič, šlo by to urobiť ako píše Molly. Myslím, že som to tu nenapísal úplne korektne, iba uvažujem o tomto probléme. Nemám nijakú vlastnú skúsenosť a tiež v tom rád prijmem radu.
Len tak na okraj - úrad práce má podmienku, že príspevok musíš minúť....ak ho nepoužiješ na účely z podnikateľského plánu musíš ho vrátiť. Ak ho minieš inak, môžu žiadať jeho vrátenie, ako ho neminieš celý, rozdiel takisto vrátiš. Máš na to tuším dva mesiace....
Johanka
12.01.06,19:29
Výklad daňového úradu je zlý. Príspevok od Slnko je správny. Treba sa držať zákona. S časovým obmedzením na nákup z dotácie som sa ešte nestretla, ale treba pozrieť zmluvu.
M0NIKA
12.01.06,19:31
Ďakujem za odpoveď slnko. Bola som však za známou, ktorá už dlhé roky pracuje ako súkromná účtovníčka, navštívila som aj DÚ a bolo mi povedané:
Príspevok z úp zaúčtovať ako príjem NZD a taktiež všetky nakúpené veci do 30 000 Sk zaúčtovať do výdavkov neovplyvňujúcich ZD. PC zostavu zaúčtovať vo výške 49 300 do VNZD - investičný majetok. A teraz perlička. Nemusím odpisovať nič, vzhľadom k tomu, že to bol majetok nakúpený z príspevku, nie z môjho vlastného príjmu. Keď sa nad tým zamyslím. Nedáva to zmysel, aby som kvôli príspevku platila vysoké odvody do SP. A to som dostala len mizernych 76 000 Sk. A ten kto dostane neviem 200 000 Sk?
Skuste sa mi na to pozriet, ale potom neviem odkial vsetci mate ze prispevok je príjem OZD?
Raz tak a raz tak? Uz naozaj neviem.
Kelis, ja som tento problém riešila v roku 2003. Tiež som zisťovala čo a ako a názory sa rôznili - presne ako tu.
Nakoniec som si vybrala to, čo bolo pre mňa najlepšie a logicky obhájiteľné: príspevok som dala ako príjem NZD a všetky výdavky z tohoto príspevku ako výdavky NZD. Hotovo. Neukracujem štát ani seba a neriešim odpisy ani korekciu.... ;)
Kontrolu som nemala, takže neviem či by to v pohode prešlo, ale som presvedčená o tom, že áno.
kikoza
12.01.06,19:45
Len tak na okraj - úrad práce má podmienku, že príspevok musíš minúť....ak ho nepoužiješ na účely z podnikateľského plánu musíš ho vrátiť. Ak ho minieš inak, môžu žiadať jeho vrátenie, ako ho neminieš celý, rozdiel takisto vrátiš. Máš na to tuším dva mesiace....
Tiež som dostala príspevok z UP s upozornením, že do podnikateľského plánu si nemôžem uviesť IM /nad 3O tis./ teda ani použiť príspevok na jeho nákup.A tiež, že by som prostriedky mala minúť asi do pol roka.:cool: :cool:
Johanka
12.01.06,19:48
Ak ma pamäť neklame , ustanovenie §17 ods3 písm.h je v Zákone o dani z príjmov od 1.1.2004. Pri jeho nedodržaní ( a to hlavne u začínajúceho podnikateľa) si koleduješ aj o problémy zo Sociálnou poisťovňou, lebo to ovplyvňuje výšku príjmov pre posúdenie povinného platenia sociálneho poistenia.
M0NIKA
12.01.06,19:59
Ak ma pamäť neklame , ustanovenie §17 ods3 písm.h je v Zákone o dani z príjmov od 1.1.2004. Pri jeho nedodržaní ( a to hlavne u začínajúceho podnikateľa) si koleduješ aj o problémy zo Sociálnou poisťovňou, lebo to ovplyvňuje výšku príjmov pre posúdenie povinného platenia sociálneho poistenia.
Tak sa teším, že som to riešila už v roku 2003...:)
malina
12.01.06,20:10
Odvtedy už MF SR vydalo usmernenie k čerpaniu, účtovaniu a zdaňovaniu nenávratného príspevku zo štrukturálnych fondov z rozpočtu Európskych spoločenstiev pre súkromný a verejný sektor. Možno si ho stiahnuť tu:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=188
Kelis, si si istá, že v zmluve s ÚP nemáš obmedzenie o nákupe majetku z príspevku len do hodnoty 30 000 Sk? Úrady práce sa ním snažia vyhnúť odpisom dlhším, než je trvanie zmluvy (obvykle 2 roky)...
otázka
13.01.06,07:07
Ja som sa takto pred rokom tiež bola pýtať na našom daňovom úrade, pretože som začala podnikať 15.12.2004 /to sú 2 týždne a tiež som dostala dotáciu/ a bolo mi povedané, že dotácia = POZD a nákupy VOZD. Tak som sa jednoducho tie 2 týždne naháňala.
Kelis
16.01.06,09:30
Milá MALINA,

pozorne som si ešte raz prešla dohodu, ktorú som spísala s ÚPSVaR a nič také, čo by obmedzovalo nákup do 30 000 som tam nenašla. Nikto ma na to ani neupozorňoval a ani som nič také nepočula. Akurát, že som si to sama sebe s tými odpismi skomplikovala. Chcem sa teba alebo niekoho kto sa venuje tejto téme spolu so mnou spýtať. Pozrela som si aj faktúru za ten počítač. Je v celkovej fa cene 49 300 ale je rozpísala na 3 položky PC 29 900 monitor 9900 a tlačiareň 9500. Keď som sa pýtala či to nemôžem zaúčtovať každú položku zvlášť, bolo mi povedané, že nie. Že sa to účtuje ako PC zostava. Mohla by som osobitne zaúčtovať tlačiareň ale tým si čo sa odpisov týka veľmi nepomôžem. Keďže počítač a monitor musím zaúčtovať spolu a to v cene 39 800 Sk. Vie niekto poradiť s týmto???Inak najnovšie čo sa účtovania príspevku týka mám, že je to skutočne POZD a všetko je VOZD. Že niekedy sa to účtovalo opačne ale od1.1.2004 platí toto. Už to tu asi aj niekto písal. Bojím sa len čo s tou sociálkou. Aké odvody budem potom platiť? Veď len príspevok bol 75 000 a plus príjem? Paráda.

Ďakujem všetkým účastníkom v tejto téme.
slnko
16.01.06,12:07
Kelis, ja by som to už nekomplikovala. Zaradila by som celú zostavu PC aj s tlačiarňou do majetku a odpisovala by som. A neboj sa toho účtovania príspevku ako POZD, veď presne toľko budeš mať v danom období aj VOZD. Takže odvod do SP Ti to v žiadnom prípade neovplyvní. Zaúčtovala by som to tak ako som už popísala v príspevku č.6:)
malina
17.01.06,20:29
Kelis, ak nemáš v dohode s ÚP obmedzenie v nákupoch do 30 000 Sk, máš to jednoduchšie oproti tým, čo také obmedzenie majú a nedodržia ho - len preto som sa na to pýtala.
Súhlasím so slnkom, že príspevok na začatie podnikanie nemá vplyv na výšku odvodov do Sociálnej poisťovne. Ovplyvňuje len to, či sa budeš, alebo nebudeš musieť prihlásiť aj do Sociálnej poisťovne. Ak si minulý rok dostala dotáciu necelých 76 tisíc, stačí, aby si v tom istom roku ako živnostníčka zarobila 7 tisíc, a povinnosti prihlásiť sa do Sociálnej poisťovne od 1. júla sa nevyhneš (§ 21 a § 138 zákona o SP). Keďže dotácia má na daňový základ neutrálny vplyv, výšku Tvojich odvodov do poisťovní by mali určovať len príjmy a výdavky z tej Tvojej samostatne zárobkovej činnosti, ktoré s prijatím príspevku priamo nesúvisia. Nepríjemné je však to, že usmernenie o účtovaní a zdaňovaní príspevkov, ako aj zákon o sociálnom poistení v časti o minimálnom vymeriavacom základe sú postavené tak, že príjemcovia dotácií musia platiť pomerne vysoké sociálne poistenie skôr, než svoje podnikanie naplno rozbehnú. Vlastne už pri podpísovaní dohody s ÚP sa chtiac-nechtiac zaviažu, že už tri mesiace po podaní prvého daňového priznania budú do oboch poisťovní mesačne odvádzať minimálne 3 tísícky. Dotácia Ti isto pomohla, no rátaj s tým, že ako živnostníčka sa budeš musieť od júla ešte viac obracať...

Ak Ťa dohoda s ÚP neobmedzuje vo výške jednotlivých nákupov, to, či tlačiareň pripočítaš do počítačovej zostavy, alebo ju dáš ako samostatný drobný DHM rovno do nákladov, Ti nijako neovplyvní daňový základ, ani výšku odvodovej povinnosti. Bude však lepšie, keď ju radšej k zostave pripočítaš - pri nejednotnom názore na správny postup aj medzi skúsenými účtovníkmi máš tak o jeden zbytočný problém menej.
Kelis
18.01.06,06:54
Ďakujem Ti malina, všetko už mám vyjasnené. To, že budem od júla platiť odvody do Sociálnej poisťovne viem, len som sa bála, že aké odvody mi to vyrátajú. Ako začínajúca SZČO som bola rok oslobodená od platenia odvodov do SP. Zdravotnú som si platila a platím poctivo. Čo už, keď máme také zákony. Tým sa nevyhneme i keby sme ako paragrafy ohýbali. Budem sa musieť naozaj viac snažiť, lebo mi to tak pripadá, že väčšina živnostníkov pracuje len preto, aby mohli zaplatiť odvody a vyhli sa tak problémom.

Ďakujem ešte raz všetkým, trošku ste ma doplietli lebo raz že príspevok ovplyvňuje a raz že neovplyvňuje a najsmutnejšie je, že ani DÚ vtom nemá jasno.

Hlavná vec, že ja už v tom jasno mám. Držím palce všetkým pri vybavovaní príspevkov a hlavne veľa veľa nervov.

Kelis:)