Tina855
08.02.09,21:18
ahojte!

Chcem sa opýtať:

1. ak má dôchodca dôchodok vyšší ako je nezdaniteľná čiastka a jeho príjem zo závislej činnosti okrem dôchodku bol niečo cez okolo 90 000,- Sk a preddavková daň bola okolo 17000,- (teraz nemám pri sebe presné údaje a pracoval na HPP). Platil si ešte aj životné poistenie cca okolo 14000,- (takže si uplatní 12000,- ako odpočitateľnú položku)

ako sa bude postupovať pri vyplňaní DP? Je mi jasné že je povinný podať DP, keďže jeho príjem bol vyšší ako 49248,- Sk.

a po 2. ak má dôchodok nižší ako je nezdniteľná čiastka a všetko ostatné platí ako v bode 1.

k 1.1.2008 bol dôchodca.

Ďakujem
veronikasad
08.02.09,20:23
ahojte!

Chcem sa opýtať:

1. ak má dôchodca dôchodok vyšší ako je nezdaniteľná čiastka a jeho príjem zo závislej činnosti okrem dôchodku bol niečo cez okolo 90 000,- Sk a preddavková daň bola okolo 17000,- (teraz nemám pri sebe presné údaje a pracoval na HPP). Platil si ešte aj životné poistenie cca okolo 14000,- (takže si uplatní 12000,- ako odpočitateľnú položku)

ako sa bude postupovať pri vyplňaní DP? Je mi jasné že je povinný podať DP, keďže jeho príjem bol vyšší ako 49248,- Sk.

a po 2. ak má dôchodok nižší ako je nezdniteľná čiastka a všetko ostatné platí ako v bode 1.

k 1.1.2008 bol dôchodca.

Ďakujem
Keďže ide o preddavkovú daň, dôchodca môže požiadať do 15.2.09 o vykonanie RZD svojho zamestnávatela. K žiadosti priloží potvrdenie o zaplatenej poistke. Ak je jeho dôchodok nižší ako NČZD, uvedie výšku vyplateného dôchodku /SP mu o tom vydá potvrdenie/ a rozdiel si uplatí ako NČZD v RZD - alebo ak bude podávať DP sám, tak v DP.
Tina855
08.02.09,20:29
no bude si to určite podávať sám, lebo v zamestnaní skončil k 31.12.2008, ked som mu vypísala žiadosť o vykonanie zúčtovania a poslala ho k tomu zamestnávateľovi, poslali ho preč,že si to má urobiť sám. Dôchodcu som nikdy nerobila, tak preto som chcela presný postup ako čo spraviť.
veronikasad
08.02.09,20:31
no bude si to určite podávať sám, lebo v zamestnaní skončil k 31.12.2008, ked som mu vypísala žiadosť o vykonanie zúčtovania a poslala ho k tomu zamestnávateľovi, poslali ho preč,že si to má urobiť sám. Dôchodcu som nikdy nerobila, tak preto som chcela presný postup ako čo spraviť.
Nemôžu ho poslať preč, za odmietnutie vykonania RZD je už stanovená pokuta. Ale môže si ho urobiť aj sám.
mzdarka renca
08.02.09,20:38
no bude si to určite podávať sám, lebo v zamestnaní skončil k 31.12.2008, ked som mu vypísala žiadosť o vykonanie zúčtovania a poslala ho k tomu zamestnávateľovi, poslali ho preč,že si to má urobiť sám. Dôchodcu som nikdy nerobila, tak preto som chcela presný postup ako čo spraviť.

Urobíš mu Danové priznanie typ A, len mu tam nedáš odpočítateľnú položku na daňovníka. Dáš mu len odpočítateľnú položku na to životné poistenie.

Hrozme ma pobúril fakt, že mu zamestnávateľ odmietol vykonať RZD. To je fakt sila.:eek:
Tina855
08.02.09,20:39
No to ja viem, preto som ju tam s tou žiadosťou poslala, ale je mi ľúto ju prehánať znova, keďže to nie je blízko jej bydliska.Nakoľko jej prvýkrát nedali ani potvrdenie, tak som ju tam poslala a vypísala som jej aj žiadosť, ale vrátili ju naspäť, ale iba s potvrdením.
Tina855
08.02.09,20:40
Inak písala som doteraz v mužskom rode ako dôchodca, ale jedná sa o pani - teda dôchodkynu.
Tina855
08.02.09,20:41
A do príjmov mu dám len ten príjem zo závislej činnosti, však? výšku dôchodku potrebujem vedieť len na to aby som vedela či mám alebo nemám uplatniť NČZD a v akej výške.
veronikasad
08.02.09,20:43
A do príjmov mu dám len ten príjem zo závislej činnosti, však? výšku dôchodku potrebujem vedieť len na to aby som vedela či mám alebo nemám uplatniť NČZD a v akej výške.
výšku dôchodku uvedieš v odd. III. na str. 2
a rozdiel medzi NČZD a dôchodkom na r. 37 v odd. VI.
mzdarka renca
08.02.09,20:45
A do príjmov mu dám len ten príjem zo závislej činnosti, však? výšku dôchodku potrebujem vedieť len na to aby som vedela či mám alebo nemám uplatniť NČZD a v akej výške.

vo všetkom áno, veď ty to vieš ako to urobiť.
Tina855
08.02.09,20:45
ok, dík a ešte raz sa spýtam do príjmov dam teda len ten príjem zo závislej činnosti, mimo dôchodku, tak?
mzdarka renca
08.02.09,20:46
ok, dík a ešte raz sa spýtam do príjmov dam teda len ten príjem zo závislej činnosti, mimo dôchodku, tak?

áno, iba príjem zo závislej činnosti
Tina855
08.02.09,20:48
Ďakujem, ešte som nerobila nikdy dôchodcov, a to čo viem som sa dočítal tu, tak som sa chcela uistiť, či som to dobre pochopila. Ach je super, že sú tu takí skvelí ľudia!

Ďakujem Vám!
Paula
08.02.09,20:51
Hrozme ma pobúril fakt, že mu zamestnávateľ odmietol vykonať RZD. To je fakt sila.:eek:


Áno, je to smutné, hoci predpokladám, že samotný zamestnávateľ možno ani netuší, že je povinný.....mzdár/mzdárka to zrejme odmietla. Zaujímalo by ma pokračovanie v takom prípade , keby prišlo nakoniec na pokutu. Zosobnil by to nič netušiaci zamestnávateľ účtovníkovi :confused:
Tina855
08.02.09,20:58
A ešte Vás idem trošku pootravovať, zamestnanec si chce uplatniť NČZD na manželku, ona si svoju NČZD uplatnila u svojho zamestnávateľa, môže si aj on uplatniť v plnej výške na ňu u nás, keď si ju už ona uplatnila?

Dúfam že som to nedomotala :o)
veronikasad
08.02.09,21:04
A ešte Vás idem trošku pootravovať, zamestnanec si chce uplatniť NČZD na manželku, ona si svoju NČZD uplatnila u svojho zamestnávateľa, môže si aj on uplatniť v plnej výške na ňu u nás, keď si ju už ona uplatnila?

Dúfam že som to nedomotala :o)
ano, to sú dve rôzne NČZD a spolu nesúvisia.
Od NČZD manželky odpočítavaš vlastný príjem manželky - nezahrňaš do neho štátne sociálne dávky.
Tina855
08.02.09,21:16
čiže on mi musí doniesť potvrdenie o príjmoch manželky
veronikasad
08.02.09,21:41
čiže on mi musí doniesť potvrdenie o príjmoch manželky
Ano, vlastným príjmom manželky je Hrubá mzda znížená o poistné do ZP a SP + príp. vyplatená náhrada príjmu a nemocenské.
Ak bola evidovaná na ÚP aj vyplatená dávka v nezamestnanosti, u žien na MD - čiastka materského /nie rodičovský príspevok/.
Takže celá čiastka NČZD to u teba určite nebude.