hipi
08.02.09,23:48
Caute, idem stavat dom a pri stavebnom konani prisiel moj "sused" zo zadnej strany, ktory tam vlastni velky pozemok (asi 50-60arov). Ukazal mi jeho zamer, ze chce postavi na jeho pozemok vlastnu ulicu s radovou zastavbou. Problem je jeho posledny dom, ktory ma byt 2,7m od mojho pozemku a okna rovno na moj pozemok. Ten jeho dom ma sedlovu strechu, ale otocenu o 90stupnov, takze "celo" domu je rovno do mojej zahrady a samozrejme su tam 4 okna, 2 na prizemi a 2 na poschodi. Prizemne okna ma az tak netrapia, ale okna na poschodi sa mi vobec nepacia, su to velkostou normalne okna(asi 90x100cm) jedno okno je kupelka a druhe normalna izba. Za dalsie co sa mi nepaci je, ze je to smer juhozapad, tj. bude mi zaclanat slnko, teraz v zime uz o 13:00 by tienil na moj pozemok, o 14:00 uz aj dom. Vyhlad bude mat na cely moj pozemok a aj na terasu, do obyvacky a 2och izieb. Zatial ma iba projekt, a podarilo sa mu zmenit uzemny plan obce u starostu. Ako sa mozem proti nemu branit? Moj dom je od hranice pozemku 10m. Ked som mu povedal svoju nevolu, tak ma odbil s tym, ze akonahle splnuje vsetky zakonne podmienky, tak sa mozem stazovat tak na lamparni. On zarobi, ale mne znizi hodnotu celej mojej nehnutelnosti, na ktoru som makal riadne dlho a rovnako aj pohodu mojho byvania. Na to, aby som sa citil ako v reality show som mohol ostat byvat aj v panelaku a tam mi aspon nikto nekukal do okien. Ake mam moznosti?
Miloš Mičega - CIMOM TN
09.02.09,05:55
Pri umiestnení rodinného domu musí byť dodržaný § 6 vyhl. č. 532/2002.

1. stavba 2 m od hranice pozemku.
2. stavba min 4 m od susedného rodinného domu
3. stavba min 7 m od susedného rodinného domu ak niektorá má okná z obytných miestností v protiľahlej stene.
4. stavba musí byť umiestnená tak, aby sama sebe, ale ani susedným stavbám nezhoršila bývanie z hľadiska presvetlenia obytných miestností, t.j. musí byť vypracovaná svetelnotechnická štúdia (§ 6 ods. 1).

Pozn. : Štúdia musí byť vypracovaná aj v prípade dodržania odstupových vzdialeností, ak by mohla vzniknúť pochybnosť nedodržania STN z hľadiska presvetlenia obytných miestností.

Pozn. : V prípade takýchto námietok sa nejedná o námietky podľa § 137 SZ. Nie sú to občianskoprávne námietky s odkázaním na súd. Uvádzam to preto, lebo stavebné úrady tak niekedy konajú. Odkážu na súd a ak sa námietky nepodajú na súd, tak si robia úsudok sami. To je nesprávny postup. Úsudok si robiť nemôžu, možnosť umiestnenia sa musí dokazovať na základe výpočtov (svetelnotechnická štúdia).


CIMOM
alltracboy
09.02.09,08:07
osobne si myslim, ze mas proste smolu. Aj ked som cital ze minimalna vzdialenost je 3m od hranice pozemku. Moj sused si zmyslel, ze bude predlzovat stary dom ktory bol postaveny presne na hranici pozemku, a tiez tu pristavbu ako naschval umiestnil na hranicu tak, ze bude musiet liezt k nam do zahrady pokial to chce zateplovat alebo udrzovat. Nase staznosti na uradoch boli ocividne odignorovane, dostal stavebne povolenie, akurat sme ho drzali o nejaky cas. A teraz ked to uz postavil este tam spravil okno do nasej zahrady. Proste slovenske zakony su na smiech. Nasad na hranicu nejake thuje co vyrastu 5m a snad ti to aspon pocitovo pomoze.. aj ked si myslim , ze nikto na teba nieje zvedavy co robis v zahrade.
Miloš Mičega - CIMOM TN
09.02.09,09:27
osobne si myslim, ze mas proste smolu. Aj ked som cital ze minimalna vzdialenost je 3m od hranice pozemku. Moj sused si zmyslel, ze bude predlzovat stary dom ktory bol postaveny presne na hranici pozemku, a tiez tu pristavbu ako naschval umiestnil na hranicu tak, ze bude musiet liezt k nam do zahrady pokial to chce zateplovat alebo udrzovat. Nase staznosti na uradoch boli ocividne odignorovane, dostal stavebne povolenie, akurat sme ho drzali o nejaky cas. A teraz ked to uz postavil este tam spravil okno do nasej zahrady. Proste slovenske zakony su na smiech. Nasad na hranicu nejake thuje co vyrastu 5m a snad ti to aspon pocitovo pomoze.. aj ked si myslim , ze nikto na teba nieje zvedavy co robis v zahrade.


V § 6 ods. 4 a 5 vyhl. č. 532/2002 Z.z. existuje aj iné riešenie vzdialeností za dodržania určitých podmienok, takže nemožno všeobecne povedať že vzdialenosť je daná striktne.


CIMOM
hipi
09.02.09,10:43
ok, mohol by som ho predbehnut a postavit na svojom pozemku nejaku budu a potom by musel on dodrzat 7m odstup? Ale ako tu budu poriesit, aby splnala podmienky? Musela by dostat supisne cislo? Musela by by cast mojho rodinneho domu? Ako to vyriesit, ked moj dom konci 10m od hranice, tj buda by bola zakonne obytna miestnost, ale nebola by spojena s domom? Radsej dam do tohoto 200 000 a ozeliem zariadenie domu, ako mat zle byvanie....
Moj sused chce postavit jeho projekty predat ich a trhnut na tom. Vobec ho nezaujima, ze negativne ovplyvni okolie. A ani uplatneho starostu asi.
chandler
09.02.09,12:32
ok, mohol by som ho predbehnut a postavit na svojom pozemku nejaku budu a potom by musel on dodrzat 7m odstup? Ale ako tu budu poriesit, aby splnala podmienky? Musela by dostat supisne cislo? Musela by by cast mojho rodinneho domu? Ako to vyriesit, ked moj dom konci 10m od hranice, tj buda by bola zakonne obytna miestnost, ale nebola by spojena s domom? Radsej dam do tohoto 200 000 a ozeliem zariadenie domu, ako mat zle byvanie....
Moj sused chce postavit jeho projekty predat ich a trhnut na tom. Vobec ho nezaujima, ze negativne ovplyvni okolie. A ani uplatneho starostu asi.

max. co mozes dosiahnut je posunutie toho jeho domu na 3,5m. na to by som sa vykaslal, aj tak to nakoniec vyriesis tak ze mu tam postavis vysoky plot.
hipi
09.02.09,14:06
chandler plot mozem postavit max do 1,8m. to urcite nebude stacit, aby som prekryl okna na 1vom poschodi.
Preco dosiahnem posunutie jeho domu len na 3,5m? Vsak jeho dom by musel byt 7m od mojho, tj 5m, nie?
chandler
09.02.09,15:12
to je fakt, s tym poschodim si nepomozes :(
7metrov medzi domami, takze kazdy 3.5m tak je to spravodlive, nie? ja viem ze tebe sa zda spravodlivejsie 2metre u teba a 5 u neho ale tak to nefunguje. aj ked niekde mozno ano, treba sa spytat starostu :)
alltracboy
09.02.09,16:50
aj keby si postavil 10m plot.. hadam si kvoli nejakemu blbovy nebudes robit koncetrak zo zahrady a pozerat na mur. Nasad stromy.. casom narastu, vyzeraju lepsie ako mur a budes mat viac sukromia. Btw. od malicka som mohol pozerat susedom do zahrady z vrchneho poschodia.. myslis, ze ma zaujimalo co tam robia? Jasne ze sa pozries..ale nevenujes tomu pozornost.. treba si spravit nejake zakutia v zahrade. V beznej zastavbe domov si susedia vzdy pozeraju do zahrad. Bud rad ze to nestava priamo na hranici pozemku ako moj vychytraly sused. Pripadne sa s nim skus dohodnut, ze mu das suhals na stavbu ale nech tam da okna s mliecnym sklom-co asi odignoruje, ale za pokus by to stalo.
lorelei
09.02.09,17:22
Poradim ti okrem ineho, co sa tu uz popisalo este ine. My mame dom s velkou zahradou 10arovou. Ale ako "susedov" mame dve 2-poschodove bytovky za sebou, cize 2x ich dlzka. Vsetci nam pozeraju do dvora. Kedze sme kupili dom iba pred dvomi rokmi tak sme este neni za vodou, ale vedeli sme,ze v podstate je nam to jedno a nieco vymyslime, ako tomu zabranit. Susedia maju pred jednou bytovkou asi 5 borovic, a tie su krasne vysoke ako ich bytovka. Na nasom pozemku uz boli vysadene tiez mlade - musim povedat, ze rastu fakt rychlo, takze za par rokov 3-4 budu uz tiez take vysoke. Je to urcite pre nas, ale myslim,ze aj pre bytovkarov vhodne, tiez im nemusi byt prijemne - aj ked ide len o pocit - ze by sme im mohli pozerat do okien, lebo mame tiez 2-poschodovy dom.
Takze moja rada, co najskor si tam vysad nieco, co rychlo rastie, mozno aj tie borovice, alebo ine, ale budu vysoke, a mozno tak zmaris plany susedovi, lebo kto bude chciet dom, resp. byt s vyhladom na stromy? A kym to on postavi, hadam sa aj uvedomi, ze tam nebude dobry vyhlad z jeho okien.
hipi
10.02.09,10:36
lorelei, ono to je dobry napad, len keby to nebolo prave smerom, kadial chodi slnko, predtym to bol idealny pozemok a teraz mi bude uz poobede tienit na pozemok a neskor aj na dom. A strom tieto casy este zhorsi...
Milan.Žiška
10.02.09,12:19
Ak ti bude tieniť na pozemok, potom jednoznačne bojuj o čo najväčší odstup. Určite to stojí za to. Známa riešila podobný prípad s odôvodnením budúcej stavby solárnych kolektorov a ich tienenia a čuduj sa svete urady jej dali za pravdu. je pravdou že riešenia sú prípad od prípadu a je to aj úradníkmi, ale dôležité je zabojovať.
Ak je to len investor a nebude tam bývať " môže ti byť jedno aké vzťahy budete mať" inak by to bolo so susedom, s ktorým sa budeš zdraviť "každé ráno".
lorelei
10.02.09,17:40
lorelei, ono to je dobry napad, len keby to nebolo prave smerom, kadial chodi slnko, predtym to bol idealny pozemok a teraz mi bude uz poobede tienit na pozemok a neskor aj na dom. A strom tieto casy este zhorsi...

Hipi, viem, rozumiem, ale myslim,ze to tienenie ti aj tak spravi ta stavba, takze este tomu mozes /ak sa ti nepodari zatrhnut to okno smerom k tebe a vobec aj stavbu /pomoct tak, ze ti teda apson nebudu zizat do zahrady. Nam tiez tie bytovky tieniapresne na pol zahrady pozdlz, ale co uz, a tie stromy tomu uz nijako neublizia, kedze je tam stavba, tak som to myslela. Drzim palce aj tak. Dufam,ze to nejako poriesite aspon kompromisne.