johny18
09.02.09,08:07
Nas zamestnanec, zamestnany na pracovnu zmluvu bol na invalidnom dochodku. Cize do konca roka neplatil odvody na poistenie v nezamestnanosti, na zdravotne poistenie sa platila polovica (2% zamestnanec, 5 % zamestnavatel).
Nedavno mi dosiel povedat, ze si podal ziadost na starobny dochodok spatne od augusta 2008. Rozhodnutie este nema, ale uz mu dosiel doplatok dochodku za tie mesiace, a rozhodnutie mu podla vyjadrenia soc.poistovne pride koncom februara.

Kedze bude mat starobny dochodok od 08/2008, uz mu nebudem uplatnovat nezdanitelnu cast ZD. Ale co s odvodmi? Ake mu mam vypocitat odvody do ZP a SP za 01/2009, ked je iste, ze starobny dochodok mu bude priznany od 08/2008 a tym padom mu invalidny zrusia, ale nemame este o tom doklad? Mam mu za januar 2009 vypocitat take odvody, ako doteraz? Cize ako pre invalidneho? Alebo ho brat ako starobneho dochodcu, zdravotne poistenie platit cele (4%, 10%), a socialne poistenie tiez?
mzdarka renca
09.02.09,09:27
Nas zamestnanec, zamestnany na pracovnu zmluvu bol na invalidnom dochodku. Cize do konca roka neplatil odvody na poistenie v nezamestnanosti, na zdravotne poistenie sa platila polovica (2% zamestnanec, 5 % zamestnavatel).
Nedavno mi dosiel povedat, ze si podal ziadost na starobny dochodok spatne od augusta 2008. Rozhodnutie este nema, ale uz mu dosiel doplatok dochodku za tie mesiace, a rozhodnutie mu podla vyjadrenia soc.poistovne pride koncom februara.

Kedze bude mat starobny dochodok od 08/2008, uz mu nebudem uplatnovat nezdanitelnu cast ZD. Ale co s odvodmi? Ake mu mam vypocitat odvody do ZP a SP za 01/2009, ked je iste, ze starobny dochodok mu bude priznany od 08/2008 a tym padom mu invalidny zrusia, ale nemame este o tom doklad? Mam mu za januar 2009 vypocitat take odvody, ako doteraz? Cize ako pre invalidneho? Alebo ho brat ako starobneho dochodcu, zdravotne poistenie platit cele (4%, 10%), a socialne poistenie tiez?

Ja by som ho od januára brala ako starobného dôchodcu, aj keď ešte nemáš zo SP rozhodnutie o tom, že je starobný dôchodca, ušetríš si tak veľa práce - opravovačiek. OP položku na daň mu nebudeš v roku 2009 uplatňovať, resp. on si ju už nemôže uplatňovať. Ako starobný dôchodca neplatí Invalidné DP a poistenie v nezamestnanosti - soc. poistenie.
johny18
09.02.09,10:05
Len je otazne, ako ho bude viest socialna poistovna - ci ako starobneho dochodcu alebo ako invalidneho dochodcu s priznanym starobnym dochodkom..
mzdarka renca
09.02.09,10:52
ak mu sociálna poisťovňa prizná starobný dôchodok, tak ho aj tak musí viesť
johny18
10.02.09,12:17
Takze zamestnancovi dnes doslo rozhodnutie zo socialnej poistovne: Od 3.augusta 2008 ma priznany spätne starobny dochodok a sucasne mu od 2.marca 2009 odnimaju invalidny dochodok.
Takze za 01-02/2009 mu budem odvadzat odvody ako invalidnemu dochodcovi (zdravotne polovica, nebude sa odvadzat poist.v nezamestnanosti) a od 03/2009 mu budzem odvadzat odvody ako starobnemu dochodcovi (zdravotne cele, invalidne a v nezamestnanosti sa odvadzat nebude).

Mohlo by to tak byt?
Aňuška
29.05.09,10:35
Prosím o radu: pracovník bol na ID, teraz priniesol rozhodnutie
o priznaní predčasného starobného dôchodku. Nikde nevidím vyjadrenie, že
sa mu ID ruší.
Mám to chápať tak, že sa mu automaticky zrušil ID a tým sa musí začať od dátumu priznania predčasného SD odvádzať 4 a 10% do ZP? Alebo mu zostávajú znížené %, lebo zdravotné postihnutie má stále?
Vďaka za pomoc.
mzdarka renca
29.05.09,10:38
Prosím o radu: pracovník bol na ID, teraz priniesol rozhodnutie
o priznaní predčasného starobného dôchodku. Nikde nevidím vyjadrenie, že
sa mu ID ruší.
Mám to chápať tak, že sa mu automaticky zrušil ID a tým sa musí začať od dátumu priznania predčasného SD odvádzať 4 a 10% do ZP? Alebo mu
zostávajú znížené %, lebo zdravotné postihnutie má stále?
Vďaka za pomoc.
Aňuška, presne tak, ako si myslíš, na ZP stále odvádzaš 2% a 5%. Na SP nebude platiť IP a PvN. Od budúceho roku nebude mať nárok na NČZD, ale to asi vieš.
Aňuška
29.05.09,10:55
Vďaka za odpoveď, potrebovala som sa uistiť.
ddsliace
04.06.09,07:01
Prosím o radu, mám prvý takýto prípad - pracovník mi dnes 4.6.2009 priniesol potvrdenie zo sociálnej poisťovne o priznaní predčasného starobného dôchodku od 17.marca 2009.
Vo výplate za máj už nebude platiť do SP odvody - IP a PvN.
Musím mu spätne za mesiace marec a apríl cez korekcie opraviť odvody do SP na IP a PvN?
A ako riešiť ten marec keď mu dôchodok priznali od 17.3.2009 - za prvých 16 dní by mal platiť odvody do SP na IP a PvN a od 17.3. nie?
Na NČZD do konca roka 2009 má nárok?
Treba niečo nahlásiť aj do zdravotnej poisťovne?
Ďakujem.
tttt
12.11.09,09:42
Takze zamestnancovi dnes doslo rozhodnutie zo socialnej poistovne: Od 3.augusta 2008 ma priznany spätne starobny dochodok a sucasne mu od 2.marca 2009 odnimaju invalidny dochodok.
Takze za 01-02/2009 mu budem odvadzat odvody ako invalidnemu dochodcovi (zdravotne polovica, nebude sa odvadzat poist.v nezamestnanosti) a od 03/2009 mu budzem odvadzat odvody ako starobnemu dochodcovi (zdravotne cele, invalidne a v nezamestnanosti sa odvadzat nebude).

Mohlo by to tak byt?

Je mozne poberat invalidny dochodok a za tu istu dobu mat vyplateny spatne priznany starobny dochodok?