Palino978
09.02.09,08:37
Zdravim

Vedel by mi niekto z Vas poradit ako to je s uctovnou uzavierkou pri prechode na EURO.

1.Musim si spravit za rok 2008 uctovnu uzavierku aj ked som na pausalnych vydavkoch?

2. Mam vystavenu fakturu v decembri 2008 a nie je uhradena v 2008 ale bude az v 2009, vie mi niekto poradit co s nou?

Dakujem
denisie
09.02.09,07:39
Zdravim

Vedel by mi niekto z Vas poradit ako to je s uctovnou uzavierkou pri prechode na EURO.

1.Musim si spravit za rok 2008 uctovnu uzavierku aj ked som na pausalnych vydavkoch?

2. Mam vystavenu fakturu v decembri 2008 a nie je uhradena v 2008 ale bude az v 2009, vie mi niekto poradit co s nou?

Dakujem

áno, vystavenú faktúru treba prepočítať konverzným kurzom 30,126 na eurá a v roku 2009 sa v tejto sume uhradí.
Palino978
09.02.09,07:48
...asi sme sa nepochopili, ta faktura sa ma uhradit mne.
a ide o to ci ju mam zahrnut do danoveho priznania za rok 2008
Robina
09.02.09,07:48
Pokiaľ si uplatňuješ paušálne výdavky /percentom z príjmu/, tak sa ti do príjmu započítavajú všetky príjmy /vystavené FA v r.2008/ za r. 2008 - či už boli uhradené, alebo nie. V roku 2009 sa potom môžeš rozhodnúť či budeš účtovať skutočné výdavky, alebo paušálne.
Zita5
09.02.09,08:07
...asi sme sa nepochopili, ta faktura sa ma uhradit mne.
a ide o to ci ju mam zahrnut do danoveho priznania za rok 2008

Vymazala som moju predchádzajúcu odpoveď , kde som reagovala na Robinu , ale som zistila , že jej príspevok sa týka prechodu na paušálne výdavky .

Too Palino - do príjmu v roku 2008 započítate skutočne uhradené FA .
Faktúra z decembra bude príjmom v roku jej uhradenia .
Palino978
09.02.09,08:18
Too Zita5 - ja viem ze sa do prijmu davaju aj uhradene faktury. Ale ak sa robi uctovna uzavierka z dovodu prechodu na Euro nemali sa aj neuhradene faktury zdanit? Nie je to nahodou ako priklad uzavreteho uctovnictva? ...to to mi na tom nie je vobec jasne
Zita5
09.02.09,08:23
Too Zita5 - ja viem ze sa do prijmu davaju aj uhradene faktury. Ale ak sa robi uctovna uzavierka z dovodu prechodu na Euro nemali sa aj neuhradene faktury zdanit? Nie je to nahodou ako priklad uzavreteho uctovnictva? ...to to mi na tom nie je vobec jasne

Z dôvodu prechodu na euro neuhradenú pohľadávku nezdaňujete .
Palino978
09.02.09,08:34
Z dôvodu prechodu na euro neuhradenú pohľadávku nezdaňujete .
Zdovodu prechodu na EURO, to chapem, ze nie ALE...

Ale zdovodu prechodu na EURO sa predsa ma robit uzavierka uctovnictva, nie? a pri uzavierke sa zdanuju aj neuhradene faktury, t.j. vsetky vystavene v danom roku


2004 som prechadzal z jednoducheho na pausalne t.j. musel som spravit uzavierku a zdanit aj neuhradene faktury. A to nie je predsa ten isty pripad uzavierky uctovnictva?
Aljok
09.02.09,08:43
Zdravim

Vedel by mi niekto z Vas poradit ako to je s uctovnou uzavierkou pri prechode na EURO.

1.Musim si spravit za rok 2008 uctovnu uzavierku aj ked som na pausalnych vydavkoch?
Ak uplatňuješ výdavky percentom (paušálne), neúčtuješ, nie si účtovnou jednotkou, t.j. nerobíš účtovnú závierku.
Vedieš iba evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach (ZoDP §6/10).

2. Mam vystavenu fakturu v decembri 2008 a nie je uhradena v 2008 ale bude az v 2009, vie mi niekto poradit co s nou?
Nič. Zostane Ti v evidencii pohľadávok ako neuhradená v SKK.

Dakujem
Odpovede v texte.
Zita5
09.02.09,08:45
Zdovodu prechodu na EURO, to chapem, ze nie ALE...

Ale zdovodu prechodu na EURO sa predsa ma robit uzavierka uctovnictva, nie? a pri uzavierke sa zdanuju aj neuhradene faktury, t.j. vsetky vystavene v danom roku


2004 som prechadzal z jednoducheho na pausalne t.j. musel som spravit uzavierku a zdanit aj neuhradene faktury. A to nie je predsa ten isty pripad uzavierky uctovnictva?

Neporovnávajte prechod na euro s prechodom na paušálne výdavky
http://www.porada.sk/t97920-suhrn-2008-a.html?highlight=ekopo
Zita5
09.02.09,08:54
Neporovnávajte prechod na euro s prechodom na paušálne výdavky
http://www.porada.sk/t97920-suhrn-2008-a.html?highlight=ekopo

Moja poznámka , ktorá sa týka uvedených info v Súhrne 2008 - k dátumu podania DP /31.3.2008/ možno bude schválená novela a dátum podania DP FO bude iný .
Muška
09.02.09,09:14
Pokiaľ si uplatňuješ paušálne výdavky /percentom z príjmu/, tak sa ti do príjmu započítavajú všetky príjmy /vystavené FA v r.2008 a nielen v roku 2008 a z predchádzajúcich rokov ak boli uhradené v r. 2008/ za r. 2008 - či už boli uhradené, alebo nie. iba uhradené sa uvádzajú v DP, iba ak by chcela SZČO prejsť na vedenie účtovníctva, tak by zdaňovala aj pohľadávky. V roku 2009 sa potom môžeš rozhodnúť či budeš účtovať skutočné výdavky, alebo paušálne. SZČO by mala vedieť už pri podaní DP za r. 2008 či bude v r. 2009 na "paušálnych" alebo bude viesť účto
Robina, mala by si škrtnúť svoju odpoveď, lebo je trochu zavádzajúca :)
Robina
09.02.09,16:06
Vôbec svoju odpoveď nebudem škrtať, lebo si nemyslím, že je zavádzajúca. Predsa SZČO pokiaľ nie je platiteľom DPH má ročné zdaňovacie obdobie a je na ňom ako sa na konci roka rozhodne a čo mu vyjde lepšie. Ja som poradila v dobrom - pretože predpokladám, že tých faktúr nebolo veľa a strieda si paušál so skutočnými - aby to mal jednoduchšie. A keď mu to v paušálnych vydá v r. 2008, tak nič zlé neurobil. Ak som niekoho zaviedla, tak sa ospravedlňujem.
tibor1000
01.01.10,16:03
Dobrý večer poraďáci.

Prosím Vás,treba pri prechode na Euro,z 31.12.2008 na 1.1.2009,v jednoduchom účtovníctve urobiť v pokladni nejaké prepočty?
Napríklad keď je zostatok v pokladni 10 000 Sk,treba urobiť nejaký oficiálny zápis o prepočte na euro
keďže od 1.1.09 je pokladňa účtovaná automaticky v Eurovej mene?
ďakujem
Rozalka
01.01.10,16:07
Treba spraviť prepočet na € a zároveň viesť dve pokladne - jednu v € a druhú v SKK prepočítanú na eurá.
Nemôžeš 1.1. zmiešať do jednej kasy dve meny, aj keď ich vyjadrenie bude v tej istej mene.
tibor1000
01.01.10,16:35
Treba spraviť prepočet na € a zároveň viesť dve pokladne - jednu v € a druhú v SKK prepočítanú na eurá.
Nemôžeš 1.1. zmiešať do jednej kasy dve meny, aj keď ich vyjadrenie bude v tej istej mene.

To naozaj??
Ja účtujem v ALFE,a účelne vymazal som korunovú pokladnicu
a vytvoril Eurovu...:(
aby som presne-nemusel viesť 2 pokladne zbytočne
a aby som nemusel zbytočne dotovať eurovú pokladnicu,tak som peniaze akoby k 1.1.09 dal začiatočný zostatok do eurovej pokladnice..
to je takto úplne nesprávne?:confused::mee:
Rozalka
01.01.10,17:06
Tak to si spravil nesprávne.
Z opatrení k JU:
§ 6
(12) V pokladničnej knihe sa účtuje stav a pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti s výnimkou cenín. Ak je v účtovníctve otvorených niekoľko pokladníc v eurách a niekoľko pokladníc v cudzej mene, otvorí sa pre každú pokladnicu pokladničná kniha pre každý druh meny. V pokladničnej knihe, otvorenej pre príslušnú menu, sa účtuje v eurách a v cudzej mene.

SKK od 1.1.2009 bola "cudzia mena"
tibor1000
01.01.10,17:15
Tak to si spravil nesprávne.
Z opatrení k JU:
§ 6
(12) V pokladničnej knihe sa účtuje stav a pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti s výnimkou cenín. Ak je v účtovníctve otvorených niekoľko pokladníc v eurách a niekoľko pokladníc v cudzej mene, otvorí sa pre každú pokladnicu pokladničná kniha pre každý druh meny. V pokladničnej knihe, otvorenej pre príslušnú menu, sa účtuje v eurách a v cudzej mene.

SKK od 1.1.2009 bola "cudzia mena"

Tak ja si to uvediem do pôvodného stavu,pre istotu,aby som to mal dobre,uff..
takže si nadotujem eurovú pokladnicu
v eurovej - byvalej korunovej teda necham zvyšny zostatok z r.2008
a potom to už bude hadam všeko správne..?
Rozalka
01.01.10,17:18
Áno.
Aj doklady o nákupoch do 16.1. roztrieď na 2 kôpky, ak si platil v korunách, toto účtuješ v korunovej pokladni. Ak si v čase duálneho obehu nepotreboval SKK a ani si dobanky neodovzdal zvyšok pokladne, tak si zaúčtuj zostatok v SKK na osobnú spotrebu 1.1.
tibor1000
01.01.10,17:33
Áno.
Aj doklady o nákupoch do 16.1. roztrieď na 2 kôpky, ak si platil v korunách, toto účtuješ v korunovej pokladni. Ak si v čase duálneho obehu nepotreboval SKK a ani si dobanky neodovzdal zvyšok pokladne, tak si zaúčtuj zostatok v SKK na osobnú spotrebu 1.1.

ďakujem Ti pekne.idem to hneď opraviť.

A vieš čo som ešte zistil??
pri kontrole,či som sa ešte niekde nesplietol,ešte vo vedeni jedneho učtovnictva,už z predmin.roka (z r.2008) sa nam preniesla pokladňa korunova,aj pokladňa SKK
omylom boli vedene akoby 2 pokladnice v mene SKK:(
teraz,v r.2009 mame eurovu pokladnicu-z nej boli vykonane všetky uhrady v r.2009
a ešte ostava pokladnica SKK a korunova
takže keď urobim osobnu spotrebu z obidvoch tychto pokladnic
a v r.2010 tieto pokladnice vymažem,bude to už hadam ok?:mee:
hrôza,aký chaoz sme si v tom narobili..:(
Katarina
02.01.10,14:23
K 31.12.2008 som mala dve pokladne , jednu v SKK a druhú v EUR.
1.1.2009 som prepočítala SKK pokladňu na eurá a cez priebežné položky zlúčila pokladne. Peniaze z pokladne v eurách som previedla do hlavnej pokladne, ktorá bola v roku 2008 v SKK, ale od januára 2009 v eurách. Takto vznikla jedna pokladňa v eurách.
Rozalka
02.01.10,14:27
Ale ja si nemyslím, že si spravila správne.
Porušila si minimálne postupy účtovania.