MirecBryceX
16.06.05,02:24
Zdravim!

Podnikam na zivnost v oblasti predaja vyp. techniky. Nie som platitelom DPH! Tovar nakupujem od firiem (v SR), ktore su platitelmi DPH.
Bezne predavam nepodnikatelom, teda obcanom.
Ak je zakaznikom firma (alebo zivnostnik) platitel DPH, pozaduje o do mna rozpis DPH.
Otazka c. 1: je nejakym sposobom mozne predat tovar (ako neplatitel DPH) platitelovi DPH, aby si on mohol uplatnit DPH?

Otazka c. 2: Ak podnikam na principe - nakup tovaru -> predaj tovaru je lepsie byt platitelom DPH, alebo neplatitelom DPH.
Odberatelia su vo väcsine pripadov neplatitelia (nepodnikatelia) - obcania SR ;)

Otazka c. 3: Ak napriklad ponukam aj sluzby spojene s PC, napr. zosietovanie PC, pripadne ina cinnost, napr. servis pocitacov ako je to v tomto pripade? - vyhodnejsi platitel DPH, alebo neplatitel?

Prosim pomozte, ja uz v tom mam RIADNY zmätok... :( dik
Olgica
16.06.05,04:50
Otázka č.1 - ak ste neplatiteľ DPH tak nemôžete vo faktúre uvádzať DPH. Treba tam zadať vetičku že ste neni platiteľom DPH. Ak to kupujúci nevie tak on má zmätok.

Otázka č.2 a 3 - podľa mňa je zbytočné byť plátca DPH ak to nevyplýva zo zákona (obrat za posledných 12 po sebe následujúcich mesiacov 1.500.000,-Sk), zbytočné papierovanie.
Katarína STR
16.06.05,05:21
Mirec :
ak by si ty ako NEPLATCA DPH uviedol vo faktúre DPH, tak by si tvoj odberatel nárokoval DPH neoprávnene, lebo :
právo na odpočítanie DPH z tovaru alebo služieb je vtedy, ked pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
A u teba nevznikla daňová povinnosť. Ved ty predsa nezaplatíš štátu DPH z tejto faktúry.
Tak, ak ju ty nezaplatíš, tvoj odberateľ si ju nemôže nárokovať.
Už rozumieš ?
jeso
16.06.05,05:58
ak si neplatca DPH v žiadnom prípade nemôžeš na faktúru rozpísať dan a základ dane!!!
neviem , či sa ti oplatí stat sa platcom, niektorých podnikatelov donúti stat sa platcom dobrovolne skutočnosť, že od nich platcovia nechcú nakupovať tovar, lebo si nemôžu uplatniť DPH- čo si myslím, že nie je tvoj prípad, ked predávaš väčšinou občanom
MirecBryceX
16.06.05,17:50
Dakujem za Vsetky Vase odpovede! ..velmi ste mi pomohli..

este 1x dik
durisovad
16.06.05,17:56
Ak spolu s vypoctovou technikou ponukate aj sluzby, ani tie sa nebudu zdanovat danou z pridanej hodnoty. A ci byt platcom - to zalezi na tom, ci mate viac zakaznikov platcov alebo neplatcov. Ak by ste sa stali platcom, poskytovanie Vasich sluzieb sa pre neplatcov predrazi.