macula
09.02.09,09:33
Ahojte, mám takýto problém:
SZČO za rok 2007 nemal žiadne príjmy z podnikania, takže nepodával daňové priznanie, len prehlásenie, že nemal príjmy z podnikania. Za rok 2008 mal príjmy len z dohody o pracovnej činnosti v sume 30.000,-Sk, pri ktorej si uplatňoval aj nezdaniteľnú čiastku a zo živnosti mal 0,-Sk. Má podať daňové priznanie typu B a aj s nulovými prílohami?
Aljok
09.02.09,08:53
Nemusí, ale DR SR odporúča oznámiť daňovému úradu, že nemal príjmy ani stratu zo živnosti aj keď túto povinnosť žiadny zákon neustanovuje.
macula
09.02.09,09:00
Ďakujem, takže nemusí podať daňové priznanie,len oznámiť DÚ, že nemal príjmy z podnikania, ale čo s tou dohodou, má požiadať zamestnávateľa aby mu vykonal ročné zúčtovanie dane?
macula
09.02.09,17:37
Naozaj je to takto? Veď všade sa píše, že ak bol jediný deň SZČO musí si podať daňové priznanie.
veronikasad
09.02.09,17:40
Naozaj je to takto? Veď všade sa píše, že ak bol jediný deň SZČO musí si podať daňové priznanie.
Kde všade ? Ak bol jediný deň živnostníkom, musí podať ročné zúčtovanie zdr.poistenia.
macula
09.02.09,17:53
Napríklad aj tu:( neviem ako mám pripnúť link, tak to skúšam)http://www.porada.sk/t101887-rocne-zuctovanie-dane.html
macula
11.02.09,12:09
Môže sa ešte niekto vyjadriť, či podávať, alebo nepodávať DP?
Zoltán Kovács
11.02.09,12:11
Napríklad aj tu:( neviem ako mám pripnúť link, tak to skúšam)http://www.porada.sk/t101887-rocne-zuctovanie-dane.html

Len otázkou je či mal, alebo nemal príjem z podnikania.
SMatilda
11.02.09,12:22
SZČO pokial nedosiahol príjem 1/2 odpočitateľnej položky nemusí podávať DP ale v tomto prípade by som ho podala aby som si mohla uplatniť preddavok na dani. DO príjmu z podnikania by som napísala 0
macula
11.02.09,12:25
Práveže nemal príjem z podnikania (a živnosť nemá pozastavenú), len u nás pracoval na dohodu a uplatňoval si nezdaniteľnú čiastku.Môžem mu vykonať RZD?
SMatilda
11.02.09,12:28
Podľamňa by si mal podávať DP sám, mám dojem že aj zamestnanec pokial mal v uplynulom roku viac zamestnávataeľov si robín DP sám no a toto je obdoba toho ako môžeš vedieť že má naozaj príjem 0 z podnikania
INGRID.S
11.02.09,12:29
Ja by som podala, s príjmom so živnosti 0
SMatilda
11.02.09,12:30
Môžeš mu vystaviť -Potvrdenie o zrazených preddavkoch a na základe toho si bude uplatňovať preddavok na dani ale DP si urobí sám čo Vy ostatní na to?
Zita5
11.02.09,12:34
Práveže nemal príjem z podnikania (a živnosť nemá pozastavenú), len u nás pracoval na dohodu a uplatňoval si nezdaniteľnú čiastku.Môžem mu vykonať RZD?

Pokiaľ nedosahoval príjmy z podnikania a nebol ani v strate a dosahoval príjem len zo závislej činnosti , tak môže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane .
Avšak , tak ako vyššie píše Aljok ... zároveň podnikateľ oznámi DU , že v roku 2008 nedosahoval žiadny príjem a výdaj z podnikania . Tento postup DU doporučuje .
macula
11.02.09,12:34
Na dohodu zarobil iba 30.000,-Sk a pri uplatňovaní NČ mu nevyšla daň.
macula
11.02.09,12:36
Ďakujem, len som si chcela byť istá, lebo ma zmiatla diskusia v téme ROČNÉ ZÚČTOVANIE DANE.
chudaska
11.02.09,12:42
Podla mna ak je niekto SZCO,musi si platit minimalne ZP /pokial nie je zamestnany/. Ak si plati ZP a nema ziadny prijem za rok 2008,tak mu automaticky vychadza strata a v tomto pripade musi podat danove priznanie.
Zita5
11.02.09,13:02
Podla mna ak je niekto SZCO,musi si platit minimalne ZP /pokial nie je zamestnany/. Ak si plati ZP a nema ziadny prijem za rok 2008,tak mu automaticky vychadza strata a v tomto pripade musi podat danove priznanie.

Áno , s týmto súhlasím , pokiaľ platil ZP , tak by mal podať DP "B"..

Ale ....ak požiadal a podpísal žiadosť SZČO o RZD , tak to nie je starosť zamestnávateľa , ale priamo živnostníka , ktorý nesie zodpovednosť .


P.S. Doplním - práve preto som v mojom vyššie uvedenom príspevku spomenula stratu ...ktorá by v prípade jeho nečinnosti v podnikaní počas živej živnosti mohla vyplývať z platieb do Zdravotnej poisťovne a tým aj z platby nedoplatku z RZZP.
macula
11.02.09,13:09
Ano, ZP si platil, takže musí podať DP a aj Výkaz o majetku a záväzkoch, ktorý bude nulový?
marjankaj
11.02.09,13:10
Práveže nemal príjem z podnikania (a živnosť nemá pozastavenú), len u nás pracoval na dohodu a uplatňoval si nezdaniteľnú čiastku.Môžem mu vykonať RZD?

Ak nemá pozastavenú živnosť, asi mal platiť min. zdravotné poistenie, a tým sa dostáva do straty. Takže podať DP.
marjankaj
11.02.09,13:12
Ano, ZP si platil, takže musí podať DP a aj Výkaz o majetku a záväzkoch, ktorý bude nulový?

Ak bude uplatňovať paušálne výdavky, nemusí podávať výkazy o majetku a o príjmoch.
Zita5
11.02.09,13:12
Ano, ZP si platil, takže musí podať DP a aj Výkaz o majetku a záväzkoch, ktorý bude nulový?

Takže má stratu a podáva daňové priznanie B . A obávam sa , že aj rok 2007 nebol správne .
Zita5
11.02.09,13:14
Ano, ZP si platil, takže musí podať DP a aj Výkaz o majetku a záväzkoch, ktorý bude nulový?

Záleží od jeho záväzkov a ostatných účtovných kníh , či Výkaz bude nulový .
marjankaj
11.02.09,13:31
Záleží od jeho záväzkov a ostatných účtovných kníh , či Výkaz bude nulový .

Do DP uvedie výdavky 40% + ZP a nemusí podávať výkazy.
Zita5
11.02.09,13:33
Do DP uvedie výdavky 40% + ZP a nemusí podávať výkazy.

V prípade paušálnych áno,súhlasím . Ale to je všetko len v hádankach a možno pravda je úplne inde . :)
Mária.K.
11.02.09,13:42
Myslím si, že len samotné prehlásenie o tom, že nepoberal príjmy z podnikania je nepostačujúce, nakoľko ak by bol účtovnou jednotkou a platil napr. zdravotné poistenie, dosiahol by v prípade vedenia účtovníctva z podnikania stratu a strata zakladá (podľa § 32 ZDP) povinnosť podať daňové priznanie.
Záver:
Daňovník sa najprv musí rozhodnúť, či je účtovnou jednotkou. Ak je účtovnou jednotkou, musí zistiť či pri príjmoch vo výške O,- Sk dosiahol daňovú stratu. Ak dosiahol stratu, je povinný podať daňové priznanie. Ak nie je účtovnou jednotkou, potom percentuálne výdavky k príjmom 0,- Sk budú tiež 0,- Ska a nemusí podať výkazy. Relevantné skutočnosti by bolo najvhodnejšie uviesť do daňového priznania typu B (vrátane príjmov zo závislej činnosti).
marjankaj
11.02.09,20:22
Myslím si, že len samotné prehlásenie o tom, že nepoberal príjmy z podnikania je nepostačujúce, nakoľko ak by bol účtovnou jednotkou a platil napr. zdravotné poistenie, dosiahol by v prípade vedenia účtovníctva z podnikania stratu a strata zakladá (podľa § 32 ZDP) povinnosť podať daňové priznanie.
Záver:
Daňovník sa najprv musí rozhodnúť, či je účtovnou jednotkou. Ak je účtovnou jednotkou, musí zistiť či pri príjmoch vo výške O,- Sk dosiahol daňovú stratu. Ak dosiahol stratu, je povinný podať daňové priznanie. Ak nie je účtovnou jednotkou, potom percentuálne výdavky k príjmom 0,- Sk budú tiež 0,- Ska a nemusí podať výkazy. Relevantné skutočnosti by bolo najvhodnejšie uviesť do daňového priznania typu B (vrátane príjmov zo závislej činnosti).

Aj ak nie je účtovnou jednotkou, môže vykázať stratu. Výdavky 40% z príjmu +odvody ZP to je (0+ZP), teda strata. Tú si môže uplatniť v ďalších rokoch. A môže sa aj rozhodnúť, že výdavky si nebude uplatňovať vôbec, tým nebude v strate a nemusí podať daňové priznanie. Záleží len na daňovníkovi.
Zoltán Kovács
11.02.09,20:30
Podľamňa by si mal podávať DP sám, mám dojem že aj zamestnanec pokial mal v uplynulom roku viac zamestnávataeľov si robín DP sám no a toto je obdoba toho ako môžeš vedieť že má naozaj príjem 0 z podnikania


Nesúhlasím.
SzabM
11.02.09,20:45
Podľa mňa v každom prípade musí podať DP typu B, kde uvedie iba paušálne výdavky z podnikania podľa § 6. Teda ak nemal príjmy, má stratu, ktorú si môže v ďalších rokoch umorovať. Potom uvedie príjmy zo záv. čin. podľa § 5. ZD bude mať nulový, nakoľko nezdaniteľná časť je vyššia ako jeho príjem z dohody. Strhnutú daň si môže vyžiadať späť od DÚ. Ako už bolo spomenuté vyššie, k DP v prípade paušálnych výdavkov nemusí priložiť Výkazy.
marjankaj
11.02.09,21:12
Podľa mňa v každom prípade musí (nemusí, lebo celkové príjmy sú iba 30000, Sk teda menej ako 50% z 98496 Sk §32 ods. 1) podať DP typu B, kde uvedie iba paušálne výdavky z podnikania podľa § 6. Teda ak nemal príjmy, má stratu (stratu má iba ju preukáže dokladmi o zaplatení ZP a SP, čo však nie je povinný), ktorú si môže v ďalších rokoch umorovať. Potom uvedie príjmy zo záv. čin. podľa § 5. ZD bude mať nulový, nakoľko nezdaniteľná časť je vyššia ako jeho príjem z dohody. Strhnutú daň si môže vyžiadať späť od DÚ. Ako už bolo spomenuté vyššie, k DP v prípade paušálnych výdavkov nemusí priložiť Výkazy.

Ináč súhlasím.
Kristina27
12.02.09,06:00
Dôchodca pracoval na dohodu, zarobil 42000,-- za celý rok. Chce si podať DP, pretože je to príjem nižší ako 49.248,-- a zaplatenú daň mu DÚ vráti. Len neviem, akú sumu uviesť na r.36 /DP-A/ nula alebo 42000,--?
chudaska
12.02.09,09:57
mzdarka renca
12.02.09,10:53
Dôchodca pracoval na dohodu, zarobil 42000,-- za celý rok. Chce si podať DP, pretože je to príjem nižší ako 49.248,-- a zaplatenú daň mu DÚ vráti. Len neviem, akú sumu uviesť na r.36 /DP-A/ nula alebo 42000,--?

V riadku 36 DP uvedieš 42000.
Anika7370
15.02.09,15:59
A čo v prípade, že je zároveň SZČO aj zamestnancom? Neplatí žiadne odvody a nemá ani žiadne príjmy z titulu živnosti. To znamená, že zo živnosti má základ dane 0,--. Musí podať DP B a uviesť 0,-- ? A ešte by som chcela poradiť - má takýto živnostník viesť účtovníctvo s nulou? Kým mal príjmy zo živnosti viedol si jednoduché účtovníctvo. Ďakujem za odpoveď.
SzabM
16.02.09,11:30
Aj tak musí podať DP typu B. Od zamestnávateľa uvedie príjmy podľa §5 = čiastkový ZD. Celkový ZD bude totožný s čiastkovým, nakoľko podľa §6 nemá príjmy, teda žiadny ZD. Z celkového ZD bude vyčíslená daňová povinnosť - tú bude mať viac či menej vysporiadanú od zamestnávateľa.
Ak nebude viesť JUC, potom si z prípadného príjmu môže uplatniť 40 % paušálnych výdavkov a tak vyčísli ZD.
Alexandra.B.
09.03.09,16:08
Dobrý deň. Mám taký problém. Mama začala podnikať ako živnostníčka 1.9.2006 a dostala od štátu dotáciu na sumu 62 000 Sk. Dopočula som sa, že túto sumu má ale v priebehu dvoch rokov priznať do daňového priznania a normálne z nej odviesť daň. Čo je na tom pravdy prosím Vás? Lebo pokiaľ som ja vedela tak predtým sa to účtovalo ako nezdaniteľný príjem. Tak ako to teda je? Ďakujem.
dadasv
09.03.09,21:41
Takže má stratu a podáva daňové priznanie B . A obávam sa , že aj rok 2007 nebol správne .

Ak si platil len ZP je v strate? Ja si myslím, že si môže uplatniť len výdavky na zabezpečenie a udržanie príjmu. Ak žiadny príjem nemal, nemal by si uplatniť ani výdavky na ZP, alebo nie? Môže mať nulový príjem a výdavky na ZP, vypočítať si stratu a tú v ďalšom roku uplatniť ak bude mať kladný základ dane?
Zita5
10.03.09,04:57
Ak si platil len ZP je v strate? Ja si myslím, že si môže uplatniť len výdavky na zabezpečenie a udržanie príjmu. Ak žiadny príjem nemal, nemal by si uplatniť ani výdavky na ZP, alebo nie? Môže mať nulový príjem a výdavky na ZP, vypočítať si stratu a tú v ďalšom roku uplatniť ak bude mať kladný základ dane?

Vo Vašom prípade , je skutočná platba do ZP prípadne do SP výdavkom OVZD i napriek tomu , že daňovník z podnikania nedosiahol žiadny príjem a tým sa môže dostať do straty .
helas
10.03.09,05:24
No neviem, ja som dostala dotáciu ešte v roku 2005 a priznala som ju ako príjem, resp. časť sumy, ktorú som v roku 2005 použila, výsledný efekt bol teda nulový. Myslím, že na túto tému tu bolo veľa debát.
To je pre Alexandru
chudaska
10.03.09,05:39
No ja mam tiez takeho SZCO, prijem ziadny,ak chces ratat pausalom tak aj vydavky su 0,ale musis priratat odvedene poistne do ZP,tym padom sa dostane do straty a musi sa podat danove priznanie!
Zita5
10.03.09,05:51
Dobrý deň. Mám taký problém. Mama začala podnikať ako živnostníčka 1.9.2006 a dostala od štátu dotáciu na sumu 62 000 Sk. Dopočula som sa, že túto sumu má ale v priebehu dvoch rokov priznať do daňového priznania a normálne z nej odviesť daň. Čo je na tom pravdy prosím Vás? Lebo pokiaľ som ja vedela tak predtým sa to účtovalo ako nezdaniteľný príjem. Tak ako to teda je? Ďakujem.

Pozrite si niečo o účtovaní dotácie v roku 2006



http://www.porada.sk/t21908-je-dotacia-z-eu-zdanitelny-prijem.html?highlight=%DA%E8tovanie+dot%E1cie
http://www.porada.sk/t16710-dotacie-z-eu-v-polnohosp.html?highlight=%DA%E8tovanie+dot%E1cie
http://www.porada.sk/t35887-uctovanie-dotacii-shr.html?highlight=%DA%E8tovanie+dot%E1cie
http://www.porada.sk/t38701-uctovanie-dotacie-z-up.html?highlight=%DA%E8tovanie+dot%E1cie
http://www.porada.sk/t19436-nenavratny-financny-prispevok-z-uradu-prace.html?highlight=%DA%E8tovanie+dot%E1cie
http://www.porada.sk/t5937-uctovanie-dotacii-od-narodneho-uradu-prace.html?highlight=%DA%E8tovanie+dot%E1cie
http://www.porada.sk/t43864-prosim-poradte.html?highlight=%DA%E8tovanie+dot%E1cii
http://www.porada.sk/t43328-nedocerpana-dotacia-z-up.html?highlight=%DA%E8tovanie+dot%E1cii
http://www.porada.sk/t48895-dp-a-dotacia-z-up.html?highlight=%DA%E8tovanie+dot%E1cii
http://www.porada.sk/t6511-dotacia.html?highlight=%DA%E8tovanie+dot%E1cii

http://www.porada.sk/t74205-suhrn-tem-na-otazky-dotacie-z-up-esf-a-ich-uctovanie.html

Takže treba to uviesť na pravú mieru u matky ;)
Alexandra.B.
21.03.09,16:59
Dobrý deň. Prosím Vás, mám takýto problém. Prieteľ v juni skončil školu a potom bol tri mesiace v Anglicku, kde odvádzal daň, ktorú mu však aj vrátili. V novembri si však otvoril živnosť a teraz ide podávať daňové priznanie. Má do neho zahrnúť aj tie príjmy, ktoré mál z Anglicka, alebo nie? Ďakujem za odpoveď.
Alexandra.B.
21.03.09,17:00
Dobrý deň. Prosím Vás, mám takýto problém. Prieteľ v juni skončil školu a potom bol tri mesiace v Anglicku, kde odvádzal daň, ktorú mu však aj vrátili. V novembri si však otvoril živnosť a teraz ide podávať daňové priznanie. Má do neho zahrnúť aj tie príjmy, ktoré mál z Anglicka, alebo nie? Ďakujem za odpoveď.
hanelie
21.03.09,17:14
uvádza aj prijmy z UK - tie potom vyníma na r. 79 -
Alexandra.B.
23.03.09,13:29
Ďakujem :-)
Lucinka23
23.03.09,15:50
Prosím Vás poraďte mi. Mám takýto prípad:
Daňovník do 30.9.2008 zamestnaný na PZ, mám potvrdenia od 2 zamestnávateľov, potvrdenie o zaplatenej ŽP. Od 1.10.2008 bol daňovník SZČO. Priložil mi iba jednu faktúru. Na tejto faktúre je vyčíslená aj DPH (čo mi je divné, že sa hneď zaregistrol za platcu DPH). Výdavky má nulové. Vlastne nie nulové, povedal, že zaplatiť zdravotné poistenie vo výške 1134x3mesiace=3402 Môžem mu uplatniť paušálne výdavky, keď je platcom DPH? Ako mám prosím postupovať?
Lucinka23
23.03.09,16:33
Nevie mi niekto poradiť na predchádzajúci príspevok? A doplním, že práve som na drsr.sk zistila, že daňovník nie je registrovaný pre DPH. No jeho jediná vystavená fa je z DPH. Čo z toho môže mať? ďakujem.
Tweety
23.03.09,16:35
Nevie mi niekto poradiť na predchádzajúci príspevok? A doplním, že práve som na drsr.sk zistila, že daňovník nie je registrovaný pre DPH. No jeho jediná vystavená fa je z DPH. Čo z toho môže mať? ďakujem.
Musí teda daň aj DÚ odviesť.
Lucinka23
23.03.09,16:37
ďakujem tweety a čo s tým daňovým priznaním čo som opisovala v príspevku č. 46. prosím ak vieš poraď mi aj v tom. Budem ti veľmi vďačná.