katarina77
09.02.09,09:38
Možno pre niekoho hlúpa otázka-aj tak prosím o radu. Môžem publikáciu s názvom "Cvičenie a zdokonaľovanie pamäti" , ktorú so objednal môj šéf zaúčtovať ako daňový náklad na účet 501 a tiež odpočítať DPH? Ďakujem
ZDENIELA
09.02.09,08:41
Aká ste firma, čo robíte? Je v tej publikácii aj niečo o vedení firmy, alebo tak?

Apropó, žiadna otázka nie je hlúpa ;)
katarina77
09.02.09,08:48
Nuž, sme poľnohospodárske družstvo, šéf má zrejme pocit že by si mal trénovať pamäť, lebo zabúda. Publikáciu som nečítala, ale myslím že je to klasická knižka na rozvoj osobnosti. Myslela som či by to nemoha posúdiť niečo ako publikácie, ktoré píšu o tom ako motivovať a viesť ľudí, také nám chodia na personálne odd., tam sú tiež asi podobné témy a tieto účtujem do spotreby.
Tweety
09.02.09,08:50
Nuž, sme poľnohospodárske družstvo, šéf má zrejme pocit že by si mal trénovať pamäť, lebo zabúda. Publikáciu som nečítala, ale myslím že je to klasická knižka na rozvoj osobnosti. Myslela som či by to nemoha posúdiť niečo ako publikácie, ktoré píšu o tom ako motivovať a viesť ľudí, také nám chodia na personálne odd., tam sú tiež asi podobné témy a tieto účtujem do spotreby.
Nesúvisí to s predmetom podnikania.
ZDENIELA
09.02.09,08:52
Nuž, sme poľnohospodárske družstvo, šéf má zrejme pocit že by si mal trénovať pamäť, lebo zabúda. Publikáciu som nečítala, ale myslím že je to klasická knižka na rozvoj osobnosti. Myslela som či by to nemoha posúdiť niečo ako publikácie, ktoré píšu o tom ako motivovať a viesť ľudí, také nám chodia na personálne odd., tam sú tiež asi podobné témy a tieto účtujem do spotreby.
Toto by ani cezo mňa do nákladov neprešlo, takže nie
zk24
03.11.11,13:47
Ahojte,

je možné dať do nákladov kurz angličtiny pre konateľa, prípadne pre zamestnanca - dohodára?

90% klientov spoločnosti sú zahraniční klienti. Myslíte že sú to náklady na zabezpečenie, udržanie a dosiahnutie príjmov?
srska
03.11.11,14:20
Ahojte,

je možné dať do nákladov kurz angličtiny pre konateľa, prípadne pre zamestnanca - dohodára?

90% klientov spoločnosti sú zahraniční klienti. Myslíte že sú to náklady na zabezpečenie, udržanie a dosiahnutie príjmov?

konateľ - áno, myslím, že sú to náklady na zabezpečenie, udržanie a dosiahnutie príjmov (dajte do mandátnej alebo inej zmluvy používanie cudzieho jazyka)

dohodár - myslím, že to asi nie (záleží na činnosti + dĺžke pp na dohodu)
srska
03.11.11,14:35
zk 24, našiel som mp z drsr. ak konateľ má mandátnu zmluvu, tak asi tiež nie
zk24
03.11.11,14:43
Srska, z tvojej prílohy vyberám tento príklad:

Podnikateľ zaoberajúci sa obchodnou činnosťou má záujem obchodovať na zahraničnom trhu. Vzhľadom na skutočnosť, že neovláda žiadny cudzí jazyk a rokovacím obchodným jazykom je vo väčšine prípadov anglický jazyk, zaplatí si jazykový kurz v jazykovej škole, ktorej jedným z programov je aj výuka anglického jazyka priamo v anglicky hovoriacej krajine.

Potrebu takéhoto jazykového kurzu musí preukázať v súvislosti s dosahovaním svojich príjmov a to napr. preukázaním dodávateľsko-odberateľských vzťahov so zahraničím alebo zámerom na rozvoj takýchto vzťahov v budúcnosti. Až po splnení tejto podmienky ide o daňový výdavok podnikateľa podľa § 19 zákona o dani z príjmov.




Mne z toho vychádza, že by sa to dalo dať do nákladov. Mám predsa faktúry, ktoré vystavujem síce slovenskej s.r.o., ale spoločníkom a konateľom je rakúsky občan. Naša veškerá komunikácia prebieha v angličtine, aj fakturujem v angličtine, a aj maily máme výhradne v angličtine (kedže sa inak nedohovorime). Myslís že by som toto neobhájila?
srska
03.11.11,14:50
zuzka, myslím, že je to takto obhájiteľné
zk24
03.11.11,14:51
:) Keby som nevedela anglicky, klienta nezískam. By mi skúsili povedať, že to nie je náklad na dosiahnutie príjmov :D
srska
03.11.11,14:54
čiže toho konateľa si myslela seba v tvojej sro?
zk24
03.11.11,14:56
Ano :)
srska
03.11.11,15:01
jasné, že to v takom prípade obhájiš:)