ilona
09.02.09,10:29
Môžem okamžite ukončiť prac.pomer so zamestnancom keď má v práci 2,5 prom.alkoholu,nie je to už prvý krát,hoci som mu pokarhanie predtým nedala písomne.Vzťahuje sa takéto porušenie na par.68 ods.1 pis.b.Ďakujem.
ilona
09.02.09,10:55
Potvrdí mi to niekto,kto má s týmto skúsennosti že to okamžité skončenie môže byť a nemusí tam byť 2 mesač.výpovedná?
Tweety
09.02.09,11:04
Potvrdí mi to niekto,kto má s týmto skúsennosti že to okamžité skončenie môže byť a nemusí tam byť 2 mesač.výpovedná?
Okamžité skončenie pracovného pomeru
§ 68
1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.

(3) Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke alebo so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Môže však s nimi s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1) z dôvodov uvedených v odseku 1 skončiť pracovný pomer výpoveďou.
§ 69
(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

ilona
09.02.09,11:44
2 mesačnú výpoveď viem,ja som chcela vedieť či nie je nejaká výnimka,aby som ho mohla prepustiť hneď.Je to veľmi nebezpečné pri jeho povolaní s alkoholom robiť.
Tweety
09.02.09,11:46
2 mesačnú výpoveď viem,ja som chcela vedieť či nie je nejaká výnimka,aby som ho mohla prepustiť hneď.Je to veľmi nebezpečné pri jeho povolaní s alkoholom robiť.
Ale v citácii zákona sa nehovoí o žiadnej dvojmesačnej výpovedi, ale o lehote na okamžité skončenie od porušenia PD.
ilona
09.02.09,12:00
Neviem,ale som sa asi zle vyjadrila s výpovednou lehotou,mala som na mysli lehotu od porušenie,sú to 2 mesiace?,alebo podľa Vás kedy ho vlastne môžem prepustiť?
Tweety
09.02.09,12:02
Neviem,ale som sa asi zle vyjadrila s výpovednou lehotou,mala som na mysli lehotu od porušenie,sú to 2 mesiace?,alebo podľa Vás kedy ho vlastne môžem prepustiť?
V odst. 2 to máš uvedené, nečítaš pozorne. A to, v akej lehote si teraz od porušenia PD vieš len ty.
dusan13
09.02.09,12:02
v lehote 1 mesiac odvtedy ako ste sa dozvedeli o porušení pracopvnej disciplíny- § 69 ods. 3
Tweety
09.02.09,12:04
v lehote 1 mesiac odvtedy ako ste sa dozvedeli o porušení pracopvnej disciplíny- § 69 ods. 3
Toto je v prípade okamžitého skončenia zo strany zamestnanca, to nie je spomínaný prípad.
ilona
09.02.09,12:35
Pracovnú disciplínu porušil 5.2.2009,je ten dátum ukončenia pracovného pomeru 5.4.2009?Ja som chcela či nie je nejaká výnimka o ktorej neviem aby im neznepríjemňoval prácu.
Tweety
09.02.09,12:37
Pracovnú disciplínu porušil 5.2.2009,je ten dátum ukončenia pracovného pomeru 5.4.2009?Ja som chcela či nie je nejaká výnimka o ktorej neviem aby im neznepríjemňoval prácu.
Ale nečítala si pozorne, tá uvedená lehota je hraničná, t.j. do kedy ešte môžeš okamžite skončiť so zamestnancom PP, neznamená teda, že nemôžeš skončiť skôr.
mzdarka renca
09.02.09,12:39
Napíšem to lopatisticky, okamžité ukončenie PP môžeš ukončiť hneď, ale najneskôr do dvoch mesiacov, ako si sa o dôvode dozvedela.
ilona
09.02.09,12:49
Ďakujem krásne,robím Vám nervy,ale čo už so mnou.Ešte raz ďakujem.
mzdarka renca
09.02.09,13:10
Ďakujem krásne,robím Vám nervy,ale čo už so mnou.Ešte raz ďakujem.

v žiadnom prípade nám nerobíš nervy.

radšej sa 1000x opýtať, ako raz urobiť chybu.