Antoanet
09.02.09,11:56
Dobrý deň,

chcela by som vás poprosiť o radu. Chceme stavať dom v záhrade u rodičov, ale sused, s ktorým máme spoločný 5m plot, už teraz hovorí, že so stavbou nebude súhlasiť a to ešte nevie aký dom ideme stavať a ako bude otočený. On tam má koniec záhrady a nemá tam nič postavené a ani v záhrade nič nesadia. Dom bude umiestnený 3 metre od jeho pozemku, a bude tam jedno okno z izby. Môže nám stavbu domu prekaziť? Alebo sme v práve my, keďže budeme až 3 metre od neho?
Ďakujem za pomoc:D
wagner
09.02.09,11:42
Namietať môže iba v súlade so stavebným zákonom. Keby stavebný úrad bral takéto pripomienky do úvahy, tak by sa na Slovensku nepostavila polovica stavieb. Pravdepodobne to okno do jeho záhrady bude treba zrušiť, dodržať vzdialenosť v súlade s vyhláškou. A inak sa sused môže vyhrážať, koľko chce.
deli.
09.02.09,12:25
Pravdepodobne to okno do jeho záhrady bude treba zrušiť,

nebude ho treba zrusit. Ak tam sused nema nic postavene, musite dodrzat podmienku, ze Vasa stena domu bude viac ako 7 m od jeho steny domu. Kedze tam on nic nema, mozete tam mat kludne aj okno obytnej miestnosti. 7 m dodrzite. Ste na strane zakona. On nema nic, cim by Vam mohol oponovat.
chandler
09.02.09,12:28
nebude ho treba zrusit. Ak tam sused nema nic postavene, musite dodrzat podmienku, ze Vasa stena domu bude viac ako 7 m od jeho steny domu. Kedze tam on nic nema, mozete tam mat kludne aj okno obytnej miestnosti. 7 m dodrzite. Ste na strane zakona. On nema nic, cim by Vam mohol oponovat.

snad len to ze aj on ide stavat dom a bude ho mat 3.5metra od hranice, vsak? :)
Miloš Mičega - CIMOM TN
09.02.09,18:20
Dobrý deň,

chcela by som vás poprosiť o radu. Chceme stavať dom v záhrade u rodičov, ale sused, s ktorým máme spoločný 5m plot, už teraz hovorí, že so stavbou nebude súhlasiť a to ešte nevie aký dom ideme stavať a ako bude otočený. On tam má koniec záhrady a nemá tam nič postavené a ani v záhrade nič nesadia. Dom bude umiestnený 3 metre od jeho pozemku, a bude tam jedno okno z izby. Môže nám stavbu domu prekaziť? Alebo sme v práve my, keďže budeme až 3 metre od neho?
Ďakujem za pomoc:D

Výňatok z môjho príspevku :


DODATOK !!! :
K žiadosti sa nikdy nemusí dokladať stanovisko vlastníka susednej nehnuteľnosti. Stavebný úrad to nemôže vyžadovať, ale určite to niekde pýtajú. Konajú protizákonne. Môžu to požadovať, iba ak by ste stavbou zasiahli na susedný pozemok, teda aj prípojkou. Vtedy ale nemusí pýtať vyjadrenie suseda, ale doklad o inom práve podľa § 139 ods. 1 SZ.
Dodávam, že stavebný úrad nemôže požadovať súhlas suseda s povolením stavby ani v tom prípade, ak budete na výstavbu potrebovať ísť na jeho pozemok (napr. lešenie). Ak sa so susedom nedohodnete, môže sa na stavebnom úrade podať žiadosť o uloženie opatrenia na susednom pozemku (§ 135). Takéto rozhodnutie je prvostupňové, možno sa proti nemu odvolať, ale pri jeho kvalitnom (vecnom) a procesnom zvládnutí je na "svete" možnosť za podmienok uvedených v rozhodnutí vstúpiť na susedný pozemok. Samozrejme, že aj tak môže byť prekážka, sused nemusí súhlasiť (fyzicky nepustí nikoho). Potom je už len ísť spôsobom nariadenia výkonu rozhodnutia, ale to už idem do extrému.

Celý príspevok k tejto téme je na :


http://www.porada.sk/t101034-skusim-poradit-v-stavebnej-legislative.html#post937602


CIMOM
Charon
11.02.09,10:25
...a čo tak nedotkuteľnosť majetku? To niekto môže po mojom pozemku chodiť, zastavať ho? Nieje to komunistický zákon? Tým sú napadnuté základné ústavné práva - Nedotkuteľnosť majetku.
Pri stavebnom konaní sa vždy požaduje stanovisko dotknutých strán. Vie si Antoanet predstaviť, žeby teraz začal sused stavbu a zastavia jej pozemok lešením?
Týmto by som si nebol istý....
Napr. Plynárne, elektrárne, vodárne potrebujú POVOLENIE majiteľa na vstup na ich pozemok. Ak nedá, hľadá sa iná aleterntíva.
Milan.Žiška
11.02.09,10:33
Problém so susedom by nemal byť po právnej stránke ( vzdialenosti zdá sú v poriadku). Ale susedskévzťahy sú tie tam. Možno chce výhľadovo stavať aj on. možno by pomohol rozhovor s ním znovu ak ten predošlí nedopadol dobre.
No niektorých ludí by nepomohlo ani zahrabať.

Veľa šťastia pri jednaniach.
Miloš Mičega - CIMOM TN
11.02.09,18:09
...a čo tak nedotkuteľnosť majetku? To niekto môže po mojom pozemku chodiť, zastavať ho? Nieje to komunistický zákon? Tým sú napadnuté základné ústavné práva - Nedotkuteľnosť majetku.
Pri stavebnom konaní sa vždy požaduje stanovisko dotknutých strán. Vie si Antoanet predstaviť, žeby teraz začal sused stavbu a zastavia jej pozemok lešením?
Týmto by som si nebol istý....
Napr. Plynárne, elektrárne, vodárne potrebujú POVOLENIE majiteľa na vstup na ich pozemok. Ak nedá, hľadá sa iná aleterntíva.

Čo som uviedol k téme je tak, ako som uviedol a za to ručím.
S tým lešením : ak sa nedohodnú susedia, tak sa môže postaviť na susednom pozemku za podmienok uvedených v rozhodnutí stavebného úradu (§135 SZ)
K požiadavke stanoviska suseda : nikdy nemôže stavebný úrad žiadať stanovisko suseda k stavbe v stavebnom konaní, ak stavbou nezasahujem do jeho pozemku. Za zásah sa pokladá aj zhotovenie prípojok.
Takže len toľko.


CIMOM

CIMOM
220870
11.02.09,20:30
...a čo tak nedotkuteľnosť majetku? To niekto môže po mojom pozemku chodiť, zastavať ho? Nieje to komunistický zákon? Tým sú napadnuté základné ústavné práva - Nedotkuteľnosť majetku.
Pri stavebnom konaní sa vždy požaduje stanovisko dotknutých strán. Vie si Antoanet predstaviť, žeby teraz začal sused stavbu a zastavia jej pozemok lešením?
Týmto by som si nebol istý....
Napr. Plynárne, elektrárne, vodárne potrebujú POVOLENIE majiteľa na vstup na ich pozemok. Ak nedá, hľadá sa iná aleterntíva.
Podľa našich zákonov musíte susedovi (ak to nie je možné inak) dovoliť napríklad údržbu alebo opravy na dome keď musí vstúpiť na váš pozemok.On môže na oplátku pýtať za prenájom pozemku peniaze.Pamätám si z mojej praxe na viacero takýchto prípadov.Pýtal za prenájom 10m2 na mesiac 10 000SKK.Neviem ako to dopadlo.
Miloš Mičega - CIMOM TN
11.02.09,21:03
Podľa našich zákonov musíte susedovi (ak to nie je možné inak) dovoliť napríklad údržbu alebo opravy na dome keď musí vstúpiť na váš pozemok.On môže na oplátku pýtať za prenájom pozemku peniaze.Pamätám si z mojej praxe na viacero takýchto prípadov.Pýtal za prenájom 10m2 na mesiac 10 000SKK.Neviem ako to dopadlo.

Nič v zlom, ale ktokoľvek môže pýtať čokoľvek. Vstup na pozemok podľa § 135 SZ je zdarma, max. za úhradu prípadných škôd a pod.


CIMOM
Prorok
12.02.09,14:45
Ja odporúčam kúpiť fľašu niečoho fajnového čo chutí aj susedovi, a vyriešiť to ľudsky a po slovensky. Právnické riešenia nie sú vhodné na bývanie... načo dom bez kľudu. To radšej voliť inú lokalitu ako mať protivného suseda.