Jennys
16.06.05,09:52
Dobrý deň, čítala som si pár Vašich rád ku príspevkom ohľadom materskej dovolenky. Všetko však nemám čas čítať a neviem, či sa v nich vyskytuje aj môj prípad. Ja sa zatiaľ nechystám na materskú ale plánujeme si bábätko čo najskôr. Ide o to, že som od 10.7.2004 SZČO. Neplatím si ani nemocenské, len zdravotné poistenie a od 1.7. nemusím platiť povinné. Rozmýšľam, že by som si platila dobrovoľne keďže v najbližšej dobe by som chcela otehotnieť. Predtým som pracovala vo firme ako zamestnanec do konca roka 2003, od 1.1.2004 som bola na úrade práce vedená ako nezamestnaná a od toho 10.7.2004 som SZČO.
Čítala som si aj dokument vo Worde, ktorý ste sem odporučili ako prílohu. Chcem sa spýtať, že či by bolo dobré si už začať platiť nemocenské a prípadne či by sa dal doplatiť aj predchádzajúci mesiac. A koľko by mi potom vyšla materská? A keby som šla na materskú mohla by som živnosť vykonávať normálne aj naďalej, alebo nie? Dúfam, že som Vám to tu dosť jasne opísala a ďakujem ak mi odpoviete. Nerada by som prišla o peniaze, keďže momentálne nezarábam toľko koľko by som chcela a podnikanie vlastne stále len rozbieham.
Jozef Mihál
16.06.05,13:01
Jennys, okamžite sa prihláste v SP na dobrovoľné nemocenské poistenie a určite si najvyšší možný vymeriavací základ ako sa len dá - aktuálne 21548 Sk mesačne, od 1.7.2005 si ho ešte zvýšte na 23738 Sk. Doplatiť spätne sa to nedá.

Dôležité je, aby ste dodržali ustanovenie § 48, podľa ktorého nemocenské poistenie musíte platiť najmenej 270 dní pred očakávaným dňom pôrodu.

Takže najskôr šup prihlásiť sa do SP a potom...:D

Živnosť popri materskej si môžete ponechať.
Jennys
16.06.05,17:12
Ďakujem veľmi pekne, hneď zajtra sa idem do SP prihlásiť. Majte sa pekne. :)
zuso
17.06.05,10:53
Pekný deň,
nechcem otvárať novú temu tak nadviažem na túto.
Pri prihlasovaní na dobrovolné nem. poistenie, keď som momentálne na rodičovskej dovolene a nemám skončný pracovný pomer, som na Registračnom liste FO posudzovaná ako zamestnanec, alebo FO za ktorú platí štát...typ 3.
Stále si myslím že druhý prípad, ale pri prihlasovaní mi to pracovníčka SP pretrela a zaškrtla zamestnanec. Aj ked som sa jej na to pýtala, dostatočne mi to nezdôvodnila.
Nerada otravujem ale ak by niekto vedel, odpoviete? Ďakujem.
Jozef Mihál
17.06.05,12:03
Štát neplatí poistenie na nemocenské poistenie (§ 128 ods.1), takže možnosť "FO za ktorú platí štát" určite nie.

Ale celé je to aj tak o inom. Pri podávaní RLFO sa predsa vyznačuje, či sa prihlasujete ako zamestnanec/SZČO/DPO/Fo za ktorú platí štát. Ak sa prihlasujete na dobrovoľné nem.poistenie, prihlasujete sa predsa ako "DPO".
zuso
17.06.05,12:21
Tak to je fakt dobré. Teraz som na DNP prihlásená ako zamestnanec, vďaka mojej nevedomosti. Ale ked si budem robiť zmenu k 1.7. na 23738,- tak to hádam uvediem na správnu mieru. Len dúfam, že sa mi do tých 270 dní DNP bude zarátavať aj tento omyl. Síce ešte tehotná nie som, ale beriem si radšej rezervu.
Ešte raz ďakujem.
Jozef Mihál
17.06.05,12:25
zuso
17.06.05,12:39
Čiže mi je to zbytočné? Mala som pauzu od tejto témy, takže som bola v starom obraze. Teda ak to dobre chápem.
Síce teraz keď sa RD bude posudzovať ako prerušenie poistenia tak mi to dobrovoľné možno bude na niečo dobré. Ale k tomu ešte ďaleko, ešte sa zákony pomenia pokial ja otehotniem.
ala13
20.06.05,07:00
...Živnosť popri materskej si môžete ponechať.
A potom platit dobrovolne dalej?
venus
20.06.05,10:21
pán Miháľ, prosím Vás o objasnenie nasledovnej situácie, zamestnankyňa zamestnaná viac ako 270 dní, plánuje v blízkej dobe otehotniet, prihlási sa na dobrovoľné nemocenské poistenie, aby mala nárok na vyššiu materskú - myslím aj zo zamestnania aj z dobrovoľného NP. Čo ak jej zdravotný stav bude vyžadovať rizikové tehotenstvo a lekár jej určí dlhodobú PN. Obdobie tejto PN sa tiez bude pocitat do tych 270 dní dobrovolného NP. Napr.: od 1.7.2005 sa prihlási na dobrovoľné NP( bude ďalej zamestnaná).
od 1.8.2005 ju lekár vypíše na rizikové tehotenstvo, ktoré bude trvať až kým jej nevznikne nárok na materskú. Má aj v tomto prípade nárok na materské z dvoch poistení - aj zo zamestnania aj z dobrovoľného NP? za vysvetlenie vopred ďakujem.
Jozef Mihál
20.06.05,10:29
venus -
počas obdobia PN dobrovoľne nem.poistená osoba neplatí poistenie (§ 140). Táto doba sa jej pritom započítava do doby poistenia. Preto osobne doporučujem tejto zamestnankyni dobrovoľné nem.poistenie. Nárok na materské sa jej vo vami uvedenom prípade spočíta z oboch poistení.

Podľa § 33 ods.2 má dobrovoľne nem.poistená osoba nárok na nemocenské (napr. pri PN z dôvodu rizikového tehotenstva) len ak bola v posledných 2 rokoch pred PN nemocensky poistená aspoň 270 dní. Mám za to, že nárok na nemocenské bude mať i z dobrovoľného poistenia - napriek tomu, že samotné dobrovoľné poistenie jej ešte nebude trvať 270 dní - lebo INÉ nemocenské poistenie (zamestnankyne) jej predsa tých 270 dní trvalo.
hanka kralova
20.06.05,15:44
nebudem otvarat novu temu, stale materska:
je v sulade so zakonom poberat materske z viacerych statov naraz?
Jozef Mihál
21.06.05,06:18
Ruku do ohňa za to nedám, ale náš zákon takéto čosi nezakazuje.
hanka kralova
21.06.05,07:14
rozmyslam, ze pripadny problem by mozno mohol vzniknut, keby islo o obidve krajiny z EU, kedze nam ako obcanom SR plati poistenie v celej unii a naopak, asi nie je logicke platit si ho na dvoch miestach naraz, mohlo by to vyzerat, ako keby si obcan SR platil poistenie aj vo Vseobecnej ZP aj v Apollo sucasne, co mi zrejme ani nikto nepovoli...
Jozef Mihál
21.06.05,09:37
No, napr. SZČO podnikajúca vo viacerých krajinách, si v zásade všade musí platiť zdravotné poistenie, zásada platiť poistné len v jednej krajine má veľa výnimiek. Na stránke min.práce je slovenský preklad príslušných smerníc EÚ, pozrite tam.
litu
30.06.05,13:35
Keď som dobrovoľne poistená a chcem si zvýsiť VZ, musim to nahlásiť poisťovni alebo stačí že si zmením sumu v trvalom príkaze z banky do socialnej? Som od 10/2002 ako SZČO a platím si len nemocenské z minimálneho VZ, od januára aj zdravotné. Podľa príspevku č.2 si môžem zvýšiť materskú keď si zvýšim VZ, alebo sa zamestnám. Ak som to dobre pochopila. Dieťa plánujeme od budúceho mesiaca. Je aj iná možnosť?
nika.sum
22.07.05,14:06
Aj ja by som sa chcela pridat, a poziadat o radu p. Mihala. Vdaka nemu bude mat aj moja zamestnankyna lepsiu matersku ako predpokladala. (verim, ze SP neurobi podraz :) )
Teraz by som chcela vsak radu ja. Som SZČO a povinne poistenie si platim z najnizsie VZ. Pretoze chceme babatko, dala som sa od 1.7.2005 aj dobrovolne nemocensky pripoistit. Urcila som si vymeriavaci zaklad minimalny. Je tiez mozne zvysit VZ prerusenim dobrov.poist. a naslednym jeho zvysenim na maximum? Ak ho treba mat na maximum dlhsiu dobu tak potom by to asi bolo výhodne zvysit v okamihu ako zistim ze babatko bude nie? Ked budem mat narok na materske s dobrov.poist. a s povinneho SZCO, bude sa to spocitavat a je tam urceny strop alebo s kazdeho poistenia mozem dostat nejake maximum?
lienka177
04.08.05,14:34
Som SZČO od 1.12.2004 a zatial som si platila len povinne zdravotne poistenie. Teraz som momentálne asi tak 1 mesiac tehotna. Co mam robit, to nebudem mat narok na matersku? Som teraz dost mimo z toho co som tu citala o tych potrebnych 270 dnoch dobrovolneho poistenia. Za odpoved dakujem
Duša
04.08.05,21:04
Čo si robila pred 1.12.2004?
Zita4
04.08.05,21:28
Som SZČO od 1.12.2004 a zatial som si platila len povinne zdravotne poistenie. Teraz som momentálne asi tak 1 mesiac tehotna. Co mam robit, to nebudem mat narok na matersku? Som teraz dost mimo z toho co som tu citala o tych potrebnych 270 dnoch dobrovolneho poistenia. Za odpoved dakujem
Nemusíš byť úplne zúfalá, pretože v prípade, že by ti aj nevznikol nárok na materské, od dátumu narodenia dieťaťa si požiadaš o rodičovský príspevok na úrade práce, soc. vecí a rodiny a ten budeš dostávať do 3 rokov veku dieťaťa.
elizabet100
05.08.05,12:23
Aj pri dobrovolnom nemocenskom poistení musím splnať podmienku 270 dní účasti na nem. poist.? Mám hlavný pracovný pomer 5 rokov a súčasne som dobrovolne nem. poistená 2 mesiace. Keby som ochorela tak by som mala nárok na nemocenské aj z dobrovoľ. NP ?

ďakujem
lienka177
05.08.05,14:07
Čo si robila pred 1.12.2004?
bola som nezamestnana a to cca 2 roky
Pepa
05.08.05,14:40
Pre elizabet 100 - Nie, nespĺňaš podmienku 270 dní DPO.
Duša
05.08.05,22:31
Tak bohužiaľ nárok na materské už nestihneš získať. Ako tu už bolo povedané, budeš mať nárok na rodičovský príspevok odo dňa narodenia dieťaťa. Dostať nejaké peniaze pred pôrodom by sa ešte dalo tak, že uzatvoríš pracovný pomer a ideš na PN. Dá sa aj na tzv.rizikové tehotenstvo, t.j. maródka od gynekológa. U zamestnancov sa pri PN nepočíta 270 dní nemoc.poistenia.
Danka Kosibová
22.08.05,12:58
dobry den, ja mam takyto pripad. szco otehotnela, zrusila si zivnost, isla na pn-ku. teraz je vedena na urade prace ako nezamestnana. chcem sa spytat, v novembri ma termin porodu, na ake davky má teraz narok. a ako by sa to zmenilo, keby si znovu zalozila zivnost. ci bude mat narok na nejake davky a v akej vyske. dakujem
nika.sum
26.09.05,19:16
Vo viacerych temach je polozena otazka ci ako SZCO musim pocas poberania materskej (nie rodicovkeho prispevku) prerusit zivnost? Ja si myslim ze nie, ale chcela by som to vediet naisto pretoze to budem musiet riesit uz v prvom polroku buduceho roku. Tak dakujem za odpoved.
Jozef Mihál
26.09.05,20:27
SZČO nemusí počas materskej prerušiť živnosť, dokonca môže za rok (za obdobie), v ktorom je na materskej, mať príjem zo živnosti.
nika.sum
27.09.05,05:36
SZČO nemusí počas materskej prerušiť živnosť, dokonca môže za rok (za obdobie), v ktorom je na materskej, mať príjem zo živnosti.
Dakujem pan Mihal, myslela som si to, ale bola tu na porade viackrat rozoberana tato tema a som rada, ze mame tuto jasnu odpoved.
ALDA
27.09.05,09:00
Prepáčte, ale dnes mi zvlášť padla do oka táto téma.:) Musela som sa zasmiať:)

Jožko: SZČO a materská dovolenka - pre p. Mihála..ma napadlo: Jožko ide na materskú?:) Doteraz som to takto nevidela.

Ale prajem budúcim mamičkám, že im má aktuálne kto pomôcť:)

Hela
Kubi
03.10.05,18:24
Som SZČO od roku 10/2002 - poistné dom si platila dobrovoľne z minima, no len do júna a od júla som platila z vym. zák. 21000,--, 2003- DP- vymeriavaci základ minimum, 2004 to isté.
Potrebovala by som zistiť:
- z čoho mi budú vypočítavať materskú ak na MD idem v 1/2006, a predpokl. pôrod mám 25.3.2006,
- či môžem cez materskú mať živnosť a zarábať poprípade aj koľko najviac
- a čo pri rodičovskom, môžem mať tiež živnosť a zarábať? Koľko?

Ďakujem mockrát za odpovede...

Paimages/icons/icon11.gif
ajobs
04.10.05,13:21
Materské sa v zásade vypočíta z roku 2005 (ak tam neboli nejaké prerušenia), ak bol vymeriavací základ minimílna mzda (6500 Sk), potom výška materského je 55% z tejto sumy - 3575 Sk, keďže však to je menej ako suma rodičovského príspevku, doplatia vám do jeho výšky (4230 Sk). Ďalšie otázky sú už riešené v príspevku 77 - pán Jozef Mihál, citujem "SZČO nemusí počas materskej prerušiť živnosť, dokonca môže za rok (za obdobie), v ktorom je na materskej, mať príjem zo živnosti".
zubo
06.10.05,10:06
Poraďte prosím aj mne.
Keďže plánujem bábo, dala som sa na radu poraďákov a na môj osoh dobrovoľne nemocensky poistiť. (za rady všetkým ďakujem). Som poistená od septembra ale akosi som nedoriešila tú výšku. Vymeriavací základ som si dala iba 10000 s tým, že od novembra chcem zdvihnúť VZ až na hornú hranicu. Lenže teraz neviem, či som neurobila chybu , pretože neviem z čoho sa mi bude rátať prípadná PN alebo materská na budúci rok. Bude sa to rátať z roku 2005 alebo z čoho, potom by som mala zrejme materskú i PN nízku. Poraďte!!!! Ak sa mýlim som rada a ak nie čo by som ešte mohla urobiť aby som tomu zabránila. Tehotná ešte nie som, takže....ĎAKUJEM
ajobs
06.10.05,20:15
1.podmienka: byť dobrovoľne nemocensky poistená aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch,

2.podmienka: platiť si súvisle 8 mesiacov DPO zo sumy 6900 Sk (minimálna mzda), potom toto poistenie zrušiť (odhlásiť sa) aspoň na istý čas (napr. mesiac, ale môže byť aj pár dní) a prihlásiť sa na DPO s maximálnym VZ aspoň na 1 mesiac(v súčasnosti 23738 Sk, od 1.7.2006 sa zmení). Súčet dní musí byť min. 270. Na MD odísť v období platenia tohto DPO s max. VZ-výška materského bude 12635-13056 Sk (podľa počtu dní v mesiaci).
Ustanovenia o stanovení rozhodujúceho obdobia by sa v roku 2006 nemali zmeniť (v parlamente je novela zákona o soc. poistení 461/2003 Z.z., ČPT 1312, viď prílohu).
zubo
07.10.05,10:18
Mám z toho teraz guláš. Rozumiem teda správne? Určite si to musím na nejaké dni prerušiť aby mi bola vymeraná materská z toho nového najvyššieho VZ. Sociálka bude pritom (určite?) brať do úvahy posledné dva roky a na vymeranie si zoberie posledné poistenie, teda jeho VZ.Týka sa to aj PN? Mení na tom všetkom fakt, že som nezamestnaná? ĎAKUJEM
Jana Motyčková
07.10.05,11:08
V r.2006 sa bude materské počítať zrejme odlišne oproti roku 2005 (chystaná novela) a zrejme nejaké prerušenie neopvplyvní výšku materskej. V danom prípade, ak to bude aktuálne, bude vhodné sa pár dní pred nástupom na materské zamestnanť s max. VZ, potom by malo byť materské počítané zo zamestnania, ak by trvalo aj dobrovoľné poistenie, tak zrejme aj z toho. To dobrovoľné poistenie by malo význam potom pre získanie 270 dní poistenia.

Všetko bez záruky, treba si počkať v akom znení bude schválená novela.
zubo
07.10.05,12:13
Takže je zatiaľ zbytočné niečo riešiť a špekulovať. Dúfam, že nezbabrem nič, ak teda budem pokračovať v poistení a prípadne zvýšim VZ na tú hornú harnicu. Snáď sa mi to vráti. Určite sa ozvem, ked prebehne novela. Ďakujem za rady!
ajobs
07.10.05,15:15
Osobne si myslím,že nie je potrebné platiť DPO z maxima, iba z minimálnej mzdy 6900 Sk, dôležité je získať potrebný počet dní (270) nemocenského poistenia. V detailoch treba počkať na novelu, mali by ju prerokovať na októbrovej schôdzi NR SR.
oskar
29.12.05,18:35
Dobry den p. Mihal, rada by som sa spytala na par otazok. Na matersku dovolenku nastupujem od 15.3.2006 6 tyzdnov pred predpokladanym datumom porodu. Z roku 2005 mi zostava 25 dni dovolenky, podla vsetkeho by mi dovolenka v roku 2006 nemala byt kratena, takze aj za 2006 by mi prisluchala25 dni, co je za oba roky
ky spolu 50 dni. Som zamestnana od 2002 neustale bez PN.
Co by ste mi poradili vy:

variant1. od februara budem cerpat dovolenku z roku 2005 a o zvysok dovolenky poziadam po ukonceni MD pred nastupom na RD - aspon po materskej budem mat 1 mesiac lepsi prijem

variant 2. od februara pojdem na PN a celu dovolenku z roku 2005 a z 2006 budem cerpat pred nastupom na RD

1. Ktory variant je pre mna vyhodnejsi?
2. Neohrozi PN v roku 2006 vysku MD?
3.Je mi povinny zamestnavatel umoznit cerpanie dovolenky po skonceni materskej dovolenky?
4. Je dany strop na hruby prijem z kt. sa vypocitava MD?

Velmi pekne dakujem za odpoved
Jozef Mihál
30.12.05,09:31
Na úvod pripomínam bod 7. Etikety Porady. Váš súhlas, oskar, pod Etiketou nie je, škoda.

K veci.
Ak budete čerpať dovolenku medzi MD a RD, ukrátite sa tak o alikvótnu časť rodičovského príspevku (táto veta u znalcov zrejme vyvolá búrlivú diskusiu).
Preto doporučujem dovolenku čerpať pred nástupom na MD alebo až po skončení RD.

Ad 2.: Neohrozí.
Ad 3.: Áno, § 113 Zákonníka práce, posledná veta
Ad 4.: V zákone o soc.poistení nie je daný strop na príjem, z ktorého sa vypočítava výška MD, ale je daný strop na výšku vymeriavacieho základu, z ktorého sa vypočítavajú odvody na nemocenské poistenie. Tým je nepriamo daný aj strop pre výpočet MD. K tomu, ako sa to dá obísť, sa v súčasnosti nevyjadrujem.
oskar
30.12.05,12:54
Pan Mihal, ospravedlnujem sa - o etikete porady som nevedela.

Dakujem za vasu odpoved. Len problem mam v tom, ze moj zamestnavatel mi nebude ochotny podpisat cerpanie dovolenky v takej vyske - 25 starej a 25 novej a mojmu tehotenstvu neprospieva zvyseny stres v praci a nedoprajnost kolegyn, je to smutne ale je to tak. Lekarka mi navrhla PN-ku. Aj ked mi je zvlastne ist na PN, ked mam dost dovolenky. Zamestnavatela som o tom informovala, ten mi naznacil, ze bud som PN alebo nie, takze rata, ze budem chodit do prace az do MD. A podpise mi max. 2 tyzdne dovolenky.

Dakujem a prajem pekny den.
Elen1
14.01.06,21:36
Na materskú som nastúpila 28.10.2005. Od 01.01.2005 mám obnovenú živnosť /v roku 2004 som mala živnosť pozastavenú/, no v roku 2005 som nemala žiadny príjem zo živnosti. Popri tom mám pracovný pomer od 01.04.2003.
Chcela by som sa spýtať, či môžem mať počas materskej príjem zo živnosti a či som povinná nahlásiť sa do SP a ZP?
Jana Motyčková
14.01.06,22:39
Na materskú som nastúpila 28.10.2005. Od 01.01.2005 mám obnovenú živnosť /v roku 2004 som mala živnosť pozastavenú/, no v roku 2005 som nemala žiadny príjem zo živnosti. Popri tom mám pracovný pomer od 01.04.2003.
Chcela by som sa spýtať, či môžem mať počas materskej príjem zo živnosti a či som povinná nahlásiť sa do SP a ZP?
Počas materskej môžeš mať príjem zo živnosti. Neviem, čo myslíš pod "nahlásiť sa do SP a ZP". Ak poberáš materské, tak to zrejme na SP nahlásené je, a do ZP to bolo treba tiež nahlásiť.
Elen1
16.01.06,10:08
Nie som si istá, či som povinná počas materskej platiť odvody do SP a ZP. Bolo mi jasné, pokiaľ za mňa platil odvody zamestnávateľ, že túto povinnosť, keďže som za rok 2004 nemala žiadny základ dane, nemám. Len neviem, či to platí aj pri poberaní materskej /myslím že áno/ a tiež neviem, ako je to pri poberaní rodičovského príspevku. Myslím, že štát pri poberaní rodičovského príspevku za mňa neplatí, tak neviem, či nemusím platiť nič, alebo ako???
Jana Motyčková
16.01.06,10:24
Počas materskej nemusíš platiť poistné do SP a keď si mala 0 základ dane v r. 2004 tak do 30.6.2006 ani do ZP. Počas rodičovskej, ak nemáš prerušenie źivnosti poistné platiť musíš, do SP minimálne z minimálnej nmzdy, do ZP budeš platiť preddavky podľa skutočného základu dane (minimum sa na teba nevzťahuje). Po skončení roku si urobíš ročné zúčtovanie a ak vymeriavací základ bude nižší ako 41400 Sk, poistné do ZP bude za teba platiť štát a zaplatené preddavky sa ti vrátia. Ak VZ bude vyšší, budeš musieť za obdobie poberania RP prípadne doplatiť poistné zo skutočného VZ (minimálne z minimálnej mzdy za obdobie poberania RP).
Elen1
18.01.06,09:44
A čo v prípade, že môj vymeriavací základ za rok 2005 bude 30 000,-- Sk. Budem aj tak povinná platiť odvody do SP a ZP??? Ak nie, je z hľadíska odvodov jedno, či pozastavím živnosť, alebo v nej budem pokračovať. Ide mi o to, že sa viem s klientmi dohodnúť na vyplácaní odmeny formou DVP, je to však troška zložitejšie. Platiť odvody zo živnosti sa mi vzhľadom k mojim príjmom neoplatí.
Jana Motyčková
18.01.06,13:17
Pre platenie do SP nie je dôležitý VZ ale príjem. Ak tvoj príjem zo živnosti (hrubý, bez odpočítania výdavkov) v r.2005 bol do 82800, nemusíš od 1.7.2006 platiť poistné do SP, ale ani nebudeš nemocensky poistená (dôchodkvo budeš ak splníš podmienku osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa). To by mohlo mať za následok, že v prípade ďalšej materskej nesplníš podmienku 270 dní nem.poistenia. Takže aj v takomto prípade doporučujem dobrovoľne sa nemocensky poistiť.

Do ZP budeš platiť preddavky z VZ, ktorý si dosiahla v r.2005. Ak pozastavíš živnosť, preddavky neplatíš. Ak nepozastavíš živnosť, ale tvoj VZ bude 0, resp. spolu s VZ zo zamestnania bude nižší ako 41400, zaplatené predavky sa ti vrátia. Kým si zamestnancom alebo SZČO, neplatíš ZP z dohôd, ani príjem z dohôd sa nezahŕňa do príjmu pre posúdenie hranice 41400 Sk.
Elen1
18.01.06,20:41
Takže ak môj hrubý príjem zo živnosti bol v roku 2005 30 000,--, VZ tieť 30 000,-- a príjem zo závislej činnosti 400 000,-- z akého VZ budem pratiť preddavky na ZP v prípade, že nepozastavím živnosť???
Jana Motyčková
19.01.06,07:23
Neviem, či 30000 je príjem bez odpočítania výdavkov, alebo po odpočítaní výdavkov.
Ak je to po odpočítaní výdavkov a predpokladám, že ZP si neplatila, tak VZ pre preddavky na ZP bude 30000/12/2,14 =1169. 14% bude 164 Sk mesačne.
Ak je to bez odpočítania výdavkov, môžeš si odpočítať výdavky 25%, VZ bude 22500/12/2,14= 877. 14% bude 123 Sk.

Príjem zo závislej činnosti je pre výpočet preddavkov SZČO nepodstatný.
Jennys
05.04.06,06:02
Ahojte,
včera som sa bola v Sociálnej poisťovni pýtať na materskú ale mám z toho trochu chaos. Od roku 2004 presnejšie od júla som SZČO. Nemocenské som si neplatila ani dobrovoľné ani povinné až do roku 2005. Teda minulý rok v roku 2005 som si začala platiť dobrovoľné nemocenské cca od konca júna. Platila som si najvyššiu čiastku 1045 aby som potom materskú mala čo najvyššiu čo som si platila ešte aj tento rok. Včera som bola v poisťovni a pani mi poradila, že tento rok nemusím platiť také vysoké poistné, že materská sa mi bude rátať z minulého roku. Takže som si znížila poistné na základ 304,- a toto budem platiť dobrovoľne ďalej do konca júna. V priebehu júna by som mala na materskú nastúpiť. Lenže teraz neviem či je dobre že som si to znížila a nebude sa mi to nejako priemerovať. Ona si to aj zisťovala a vravela mi že nebude. lenže ma nenapadlo sa spýtať či sa mi to nebude priemerovať za minulý rok keď poistenie som si platila len 6 mesiacov a 6 mesiacov na začiatku roka som neplatila nič, či sa mi budú brať do priemeru aj mesiace kedy som neplatila. Lebo takto by som tú najvyššiu sumu materskej už nedosiahla. Poradíte mi niekto ako to vlastne je? Hádam som to napísala dosť zrozumiteľne. Ďakujem.
zuzanakalafusova
05.04.06,06:57
Ahojte všetci poraďáci!
Aj ja by som sa chcela informovať ohľadom tejto témy: SZČO a materská. Bola som síce už aj v SP, ale nezdá sa mi to, tak mi skúste poradiť vy. Som tehotná, a termín pôrodu mám 6.6.2006. Od 7.2.2000 až do 31.7.2005 som bola trvalo zamestnaná bez prerušenia. Zároveň od 1.1.2004 som bola SZČO a vlastne až doteraz som. Od 1.7.2005 si platím preddavky do SP aj do ZP z minimálnej mzdy. Mal by sa mi pre výpočet materskej brať do úvahy kalendárny rok 2005, t.j. do 31.7.2005 som bola zamestnanec a od 1.7.2005 doposiaľ som SZČO. Chystám sa živnosť prerušiť ku koncu apríla a nastúpiť na materskú dovolenku. Pani zo SP mi povedala, že môj vymeriavací základ bude len z príjmu SZČO za rok 2005, len za ten polrok, to znamená, že len z minimálnej mzdy. Má pravdu, alebo ma len rýchlo "odbila"?
Jennys
05.04.06,07:25
Ešte chcem k môjmu predošlému dnešnému príspevku dodať že ako SZČO chcem pokračovať aj počas materskej, teda živnosť nejdem kvôli tomu prerušiť.
Jana Motyčková
05.04.06,07:28
Ahojte,
včera som sa bola v Sociálnej poisťovni pýtať na materskú ale mám z toho trochu chaos. Od roku 2004 presnejšie od júla som SZČO. Nemocenské som si neplatila ani dobrovoľné ani povinné až do roku 2005. Teda minulý rok v roku 2005 som si začala platiť dobrovoľné nemocenské cca od konca júna. Platila som si najvyššiu čiastku 1045 aby som potom materskú mala čo najvyššiu čo som si platila ešte aj tento rok. Včera som bola v poisťovni a pani mi poradila, že tento rok nemusím platiť také vysoké poistné, že materská sa mi bude rátať z minulého roku. Takže som si znížila poistné na základ 304,- a toto budem platiť dobrovoľne ďalej do konca júna. V priebehu júna by som mala na materskú nastúpiť. Lenže teraz neviem či je dobre že som si to znížila a nebude sa mi to nejako priemerovať. Ona si to aj zisťovala a vravela mi že nebude. lenže ma nenapadlo sa spýtať či sa mi to nebude priemerovať za minulý rok keď poistenie som si platila len 6 mesiacov a 6 mesiacov na začiatku roka som neplatila nič, či sa mi budú brať do priemeru aj mesiace kedy som neplatila. Lebo takto by som tú najvyššiu sumu materskej už nedosiahla. Poradíte mi niekto ako to vlastne je? Hádam som to napísala dosť zrozumiteľne. Ďakujem.
Je to tak akopovedali v SP - materské sa bude počítať z minulého roku, do úvahy sa bude brať iba tých 6 mesiacov platenia, t.j. urobí sa podiel sumy VZ, z ktorých si platila poistné deleno počet dní, koľko si platila, nie celý rok.
Jana Motyčková
05.04.06,07:30
Ešte chcem k môjmu predošlému dnešnému príspevku dodať že ako SZČO chcem pokračovať aj počas materskej, teda živnosť nejdem kvôli tomu prerušiť.
To je OK .
Jana Motyčková
05.04.06,07:35
Ahojte všetci poraďáci!
Aj ja by som sa chcela informovať ohľadom tejto témy: SZČO a materská. Bola som síce už aj v SP, ale nezdá sa mi to, tak mi skúste poradiť vy. Som tehotná, a termín pôrodu mám 6.6.2006. Od 7.2.2000 až do 31.7.2005 som bola trvalo zamestnaná bez prerušenia. Zároveň od 1.1.2004 som bola SZČO a vlastne až doteraz som. Od 1.7.2005 si platím preddavky do SP aj do ZP z minimálnej mzdy. Mal by sa mi pre výpočet materskej brať do úvahy kalendárny rok 2005, t.j. do 31.7.2005 som bola zamestnanec a od 1.7.2005 doposiaľ som SZČO. Chystám sa živnosť prerušiť ku koncu apríla a nastúpiť na materskú dovolenku. Pani zo SP mi povedala, že môj vymeriavací základ bude len z príjmu SZČO za rok 2005, len za ten polrok, to znamená, že len z minimálnej mzdy. Má pravdu, alebo ma len rýchlo "odbila"?
Má pravdu, nárok na materské zo zamestnania nemáš, lebo už uplynula ochranná lehota. Ak chceš zvýšiť materskú, môźeš sa ešte dobrovoľne pripoistiť. Potom by sa mala platiť materská z oboch VZ, ale je možné že SP bude robiť s tým problémy - ale aj na Porade sú prípady, kedy to SP nakoniec uznala, skús pohľadať.
Jozef Mihál
05.04.06,07:48
OPRAVA 5.4.2006: Zle som si prečítal príspevok od Jennys, domnieval som sa, že dobrovoľné nem.poistenie platila DO júna 2005, v skutočnosti ale OD júna 2005 začala dobrovoľné nem.poistenie platiť. Preto nasledovný text je zlý, z hľadiska kontinuity ďalších reakcií ho to však ponechávam. Pardon.

Ad Jennys:
nesúhlasím s Jankou, pretože Jennys ukončila dobrovoľné nemocenské poistenie v júni 2005 a v tomto roku sa znovu prihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie.

Rozhodujúce obdobie je preto podľa § 54 ods.2 písm. b) zákona obdobie odo dňa prihlásenia sa ako dobr.nem.poistená osoba v roku 2006 do konca mesiaca pred mesiacom nástupu na materskú.

A denný vymeriavací základ, tj. materská, sa bude vypočítavať z vymeriavacieho základu tohto roka.
Jennys
05.04.06,07:49
SOMIJ vďaka, hádam to teda je tak ako si písala. Ale ešte pre uistenie sa, aj keď s tým zasa otravujem. Takže: počítať mi to budú len za tie mesiace čo som platila a polroka čo som neplatila nič mi do úvahy brať nebudú?
Jennys
05.04.06,07:53
Pán Mihál,
teraz tomu už naozaj nerozumiem. Ja som nebola do júna 2005 dobrovoľne nemocensky poistená. Ale som sa dobrovoľne poistila od konca júna kedy som si platila tých 1045 až doteraz, zaplatila som túto sumu ešte aj v marci. Od apríla by som však mala platiť 304,- keďže som si znížila túto sumu na základe rady pani z poisťovne, že keď tohto roku v júni nastúpim na MD tak sa mi materská bude rátať za minulý rok. Len som potrebovala vedieť či mi to neovplyvnia, teda neznížia materskú, mesiace ktoré som si minulý rok neplatila vôbec, či to nebudú v poisťovni nejako priemerovať. Ďakujem.
Jana Motyčková
05.04.06,10:55
Ad Jennys:
nesúhlasím s Jankou, pretože Jennys ukončila dobrovoľné nemocenské poistenie v júni 2005 a v tomto roku sa znovu prihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie.

Rozhodujúce obdobie je preto podľa § 54 ods.2 písm. b) zákona obdobie odo dňa prihlásenia sa ako dobr.nem.poistená osoba v roku 2006 do konca mesiaca pred mesiacom nástupu na materskú.

A denný vymeriavací základ, tj. materská, sa bude vypočítavať z vymeriavacieho základu tohto roka.

Asi si si to zle prečítal - Jennys skončila poistenie zo zamestnania v júli 2005. Dobrovoľné poistenie jej trvá od 7/2005 (alebo 6/2005) doteraz bez prerušenia. Chce si iba od apríla zmeniť výšku VZ.
Jennys
05.04.06,10:58
SOMIJ,,

ale ja som poistenie zo zamestnania neskončila v júni 2005. Začala som podnikať v júli 2004 a v tom čase som si neplatila žiadne poistenie ani dobrovoľné. Dobrovoľné nemocenské som začala platiť až od konca júna 2005 a platím až doteraz.
Jana Motyčková
05.04.06,11:10
SOMIJ,,

ale ja som poistenie zo zamestnania neskončila v júni 2005. Začala som podnikať v júli 2004 a v tom čase som si neplatila žiadne poistenie ani dobrovoľné. Dobrovoľné nemocenské som začala platiť až od konca júna 2005 a platím až doteraz.
Už som z toho domotaná, idem si tie príspevky ešte raz prečítať, kto čo píše.
Jana Motyčková
05.04.06,11:13
Takže trvám na tom, čo som napísala v príspevku 52, z dôvodu, že dobrovoľné poistenie trvá od 6/2005 doteraz bez prerušenia.
ajobs
05.04.06,15:12
Takže trvám na tom, čo som napísala v príspevku 52, z dôvodu, že dobrovoľné poistenie trvá od 6/2005 doteraz bez prerušenia.

Súhlasím so somij, VZ bude rok 2005 (teda mesiace, kedy si Jennys platila DNP). Čiže ak si platila zo sumy 23.738 Sk (1045 Sk) od júla 2005, potom je to 23.738*6/184 dní=774,0653 Sk. Materské je z toho 55%, čiže 425,74 Sk.
V 30-dňovom mesiaci=12.773 Sk
v 31-dňovom mesiaci=13.198 Sk.
Jozef Mihál
05.04.06,15:13
Ospravedlňujem sa ešte raz (viď príspevok č.55), je to tak, ako píše Janka. Materská sa vypočíta z platieb za rok 2005, preto je výhodné aktuálne platby (vymeriavací základ) znížiť na minimum, samozrejme ušetríte.
Jennys
06.04.06,05:59
Ďakujem vám veľmi pekne všetkým, toto som presne potrebovala vedieť, aby som sa uistila, či som niečo nepobabrala. Takže nechám si to tento rok znížené. Ešte raz ďakujem.:)
hana 10
21.05.06,11:17
pre: Jennys
ktory word myslis? tiez to zacinam studovat.

oprava: nejako mi blblol pocitac, ako poslednu spravu som mala od jennys z 16-06-05, 09:52; preto som sa pytala na ten word, ktory uz asi odvtedy nie je aktualny, omluvam sa.
ajobs
21.05.06,11:21
pre: Jennys
ktory word myslis? tiez to zacinam studovat.

Napíš, čo ťa zaujíma ? Z tejto otázky sa to nedá zistiť.
Leila
01.06.06,12:21
Prosim poradite, či mám ešte nejakú šancu ovplyvniť materskú??? Už som sem písala, ale pred schválením nového zákona, teraz by som už rada vedela, na čom som.
Momentálne som na RD od 8/2004 (pracovný pomer trvá), čakáme druhé bejby, termín 10/2006. Som aj SZČO od 2001, v roku 2005 som ale nemala žiadne príjmy, nemocensky som poistená povinne ani dobrovoľne nebola. 270 dní DNP už určite nedosiahnem. Neexistuje už fakt nijaká možnosť ??? Resp. týka sa ma možnosť prerušenia prac. pomeru a jeho obnovenia? Musí ísť o ten istý pracovný pomer, resp. môžem uzavrieť paralelný s maximálnym VZ - ten prípadne prerušiť a znova obnoviť ?? Dakujem za každú nádej...
jankasm
01.06.06,12:43
Prosim poradite, či mám ešte nejakú šancu ovplyvniť materskú??? Už som sem písala, ale pred schválením nového zákona, teraz by som už rada vedela, na čom som.
Momentálne som na RD od 8/2004 (pracovný pomer trvá), čakáme druhé bejby, termín 10/2006. Som aj SZČO od 2001, v roku 2005 som ale nemala žiadne príjmy, nemocensky som poistená povinne ani dobrovoľne nebola. 270 dní DNP už určite nedosiahnem. Neexistuje už fakt nijaká možnosť ??? Resp. týka sa ma možnosť prerušenia prac. pomeru a jeho obnovenia? Musí ísť o ten istý pracovný pomer, resp. môžem uzavrieť paralelný s maximálnym VZ - ten prípadne prerušiť a znova obnoviť ?? Dakujem za každú nádej...


Ak nedosiahneš 270 dní nemocenského poistenia ani z titulu zamestnanca, ani SZČO a ani DPO tak myslím, že žiadna možnosť tu už asi nie je. :mee:
ajobs
01.06.06,13:58
Prosim poradite, či mám ešte nejakú šancu ovplyvniť materskú??? Už som sem písala, ale pred schválením nového zákona, teraz by som už rada vedela, na čom som.
Momentálne som na RD od 8/2004 (pracovný pomer trvá), čakáme druhé bejby, termín 10/2006. Som aj SZČO od 2001, v roku 2005 som ale nemala žiadne príjmy, nemocensky som poistená povinne ani dobrovoľne nebola. 270 dní DNP už určite nedosiahnem. Neexistuje už fakt nijaká možnosť ??? Resp. týka sa ma možnosť prerušenia prac. pomeru a jeho obnovenia? Musí ísť o ten istý pracovný pomer, resp. môžem uzavrieť paralelný s maximálnym VZ - ten prípadne prerušiť a znova obnoviť ?? Dakujem za každú nádej...


Z dobrovoľného nemocenského poistenia ani ako SZČO nemôžeš získať materské. Ak si stále zamestnaná ( a bola si aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch pred TP ), môžeš si zvýšiť materské tak, že skončíš pracovný pomer, a následne tesne pred nástupom na MD sa zamestnáš so mzdou, ktorá predstavuje max. VZ ( po 1.7.2006 je to 25.911 Sk ). Je jedno, či u toho istého zamestnávateľa, alebo u iného.
Podľa novely zákona č. 461/2003 Z.z., § 293i, odsek 2 sa do obdobia nemocenského poistenia zamestnanca započítava aj obdobie prerušenia NPZ od 1.7.2005 do 31.7.2006 - viď zákon č.310/2006 Z.z.
pbubenik
02.06.06,08:28
Dobrý deň.
Chcem Vas poprosit o radu.Som na materskej dovolenke 2-hý rok.Ku dňu 31.5.2006 moja firma v ktorej som pracovala zanikla.Prosim ako dalej postupovat?Moze ma firma prepustit,mam narok na odstupne?Ďakujem s pozdravom Iveta.
Leila
02.06.06,10:32
Ďakujem Tonko, môžeš mi prosím ešte vysvetliť, či má potom dĺžka toho "znovuzamestnania" vplyv na výšku materskej? A koľko by to asi tak pri tom max. VZ vyšlo? Mne to vychádza - nástup na MD cca 25.8.2006 (TP 10/2006). Takže prerušiť by som mala kedy? V tej lehote 1.7-31.7.? Alebo je to jedno kedy? ĎAKUJEM, vopred.L.
ajobs
02.06.06,11:16
Ďakujem Tonko, môžeš mi prosím ešte vysvetliť, či má potom dĺžka toho "znovuzamestnania" vplyv na výšku materskej? A koľko by to asi tak pri tom max. VZ vyšlo? Mne to vychádza - nástup na MD cca 25.8.2006 (TP 10/2006). Takže prerušiť by som mala kedy? V tej lehote 1.7-31.7.? Alebo je to jedno kedy? ĎAKUJEM, vopred.L.

Nestačí iba prerušenie zamestnania neplateným voľnom (neviem, či si to mala na mysli). Musíš ukončiť pracovný pomer napr. 31.7.2006, a znova sa zamestnať napr. od 14.8.2006. Ak pôjdeš na MD 25.8.2006, bude sa ti materské bude počítať z obdobia 14.8-24.8.2006. Za túto dobu musíš zarobiť 9195 Sk.
Leila
02.06.06,12:07
Rozumiem, ze to musi byt ukoncenim pracovneho pomeru. To mi je jasne. Je mi jasné už aj obdobie, z ktorého sa bude počítať materská. Ako si prosím dospel k sume 9195,- ? A nemusím udávať, prečo ukončujem prac.pomer - dôvod? Ozaj toto nie je moja parketa, prosim ťa ešte o pomoc.
ajobs
02.06.06,12:17
Rozumiem, ze to musi byt ukoncenim pracovneho pomeru. To mi je jasne. Je mi jasné už aj obdobie, z ktorého sa bude počítať materská. Ako si prosím dospel k sume 9195,- ? A nemusím udávať, prečo ukončujem prac.pomer - dôvod? Ozaj toto nie je moja parketa, prosim ťa ešte o pomoc.

A komu by si musela udávať, prečo končíš PP ? Ak sa dohodneš som zamestnávateľom, je to vec len vás dvoch ako zmluvných strán.
K tej sume-25.911/23 pracovných dní (v auguste) x 9 odpracovaných dní=
10.140 Sk=VZ
DVZ (denný vymeriavací základ)=10.140/11 kalendárnych dní=921,8182 Sk. Najviac však môže byť za 11 kalendárnych dní 25.911/31 x 11=9.195 Sk, takže toto je maximálna suma, ktorú máš zarobiť za 9 pracovných dní.
Leila
02.06.06,12:39
Uplne jasné. Si milý. Môžem ešte jednu asi dosť blbú otázku??? Keby som sa hoci aj hneď teraz zamestnanala v inom pracovnom pracovnom pomere, napr. na kratší prac.čas alebo také niečo? A potom ho zrušila, a potom sa znova zamestnala? Samozrejme s max VZ. Taká kombinácia by nebola možná? Môj problém bude asi dosť veľký v pôvodnom TPP vysvetliť novému šéfovi a ešte k tomu cudzincovi, čo po ňom chcem. Ale iného ochotného zamestnávateľa by som mala poruke. Tak preto vymýšľam ... prepáč, ak moc otravujem.
zufrob
05.06.06,22:42
Patram uz asi zo tri hodinky po porade a som nadsena...ste fakt skveli!!!

Len s mojim tehotenstvom ustupuje tusim schopnost sustredit sa a nemozem najst odpoved na moju otazku, tak vas pekne prosim...

Som zamestnanec, konatel a spolocnik tej istej spolocnosti. Vyplacam si min. mzdu ako zamestanec a z konatelstva mam prijem 0. Nastup na MD mam 27.07.2006.
1. Mozem vyuzit tu fintu s neplatenym volnom a zvysenim VZ pre vypocet MD? Mam tym na mysli, ci si ako konatel (podla zak. od 1.8.2005 - zamestanec) tiez beriem neplatene volno?

2. BUdem si musiet ako konatel pocas poberania MD a RP platit preddavky na ZP, aj ked mam z tejto cinnosti prijem 0? Je mozne sa nejako tomu vyhnut? (nasla som na webe takuto moznost: "Ak máte v obchodnom registri zástupcu a zdokladujete vyhlásením /svojim a jeho/, že činnosť konteľa na uvedené obdobie bude vykonávať Váš zástupca, môžete poberať rodičovský príspevok" zda sa mi vsak pochybna).
Dakujem Vam.
ajobs
06.06.06,18:38
Patram uz asi zo tri hodinky po porade a som nadsena...ste fakt skveli!!!

Len s mojim tehotenstvom ustupuje tusim schopnost sustredit sa a nemozem najst odpoved na moju otazku, tak vas pekne prosim...

Som zamestnanec, konatel a spolocnik tej istej spolocnosti. Vyplacam si min. mzdu ako zamestanec a z konatelstva mam prijem 0. Nastup na MD mam 27.07.2006.
1. Mozem vyuzit tu fintu s neplatenym volnom a zvysenim VZ pre vypocet MD? Mam tym na mysli, ci si ako konatel (podla zak. od 1.8.2005 - zamestanec) tiez beriem neplatene volno?

2. BUdem si musiet ako konatel pocas poberania MD a RP platit preddavky na ZP, aj ked mam z tejto cinnosti prijem 0? Je mozne sa nejako tomu vyhnut? (nasla som na webe takuto moznost: "Ak máte v obchodnom registri zástupcu a zdokladujete vyhlásením /svojim a jeho/, že činnosť konteľa na uvedené obdobie bude vykonávať Váš zástupca, môžete poberať rodičovský príspevok" zda sa mi vsak pochybna).
Dakujem Vam.


1. Áno, finta s neplateným voľnom sa dá ešte použiť do 31.7.2006, potom už nie. Neplatené voľno zober napr. posledný júnový týždeň, a od 1.7.2006 si stanov VZ na nemocenské poistenie (čiže tým pádom aj mzdu zo zamestnania) na 25.354 Sk, potom DVZ na výpočet materského bude 835,8388 Sk za obdobie 1.7.2006-26.7.2006. Dúfam, že splníš podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch,

2. Za obdobie poberania materského neplatíš poistné do ZP-platiteľom je štát, v období, kedy poberáš rodičovský príspevok, je opäť platiteľom štát, ale iba v prípade, ak nie si zamestnancom alebo SZČO, a tvoj príjem nepresiahne 1/2 úhrmu minimálnych miezd.
zufrob
07.06.06,06:09
pre ajobs

Dakujem velmi pekne.
Chcem sa len este uistit, ci ako konatelka na MD som, ci nie som chapana ako zamestnanec?
Zuzana
ajobs
07.06.06,14:12
pre ajobs

Dakujem velmi pekne.
Chcem sa len este uistit, ci ako konatelka na MD som, ci nie som chapana ako zamestnanec?
Zuzana

Pokiaľ nemáš aj pracovnú zmluvu ( máš iba zmluvu o výkone činnosti konateľa ), tak nie si zamestnanec v zmysle zákona o soc. poistení.
zufrob
07.06.06,17:59
ajobs vdaka, teraz som spokojnensia.
ked uz sme takto nadviazali "kontakt" spytam sa este predsa len cosi:
ako to mam vyriesit, ked mam este 22 dni dovolenky (z toho 10 z minuleho roku)?
...len mi neopis, ze " este 22 dni, a tak nezabudni, cas sa krati" :)
mozem ju zacat cerpat hned od 01.06.2006, potom by som v prvom tyzdni jula mala to neplatene volno a zvysenu vyplatu za ostatok mesiaca a od 27.07.2006 by som nastupila na MD. Je to prilis tvrde?

Ako protisluzbu ti ponukam architektonicke a inzinierske rady v pripade potreby.
Dakujem za pochopenie.
Zuzana
ajobs
07.06.06,21:55
ajobs vdaka, teraz som spokojnensia.
ked uz sme takto nadviazali "kontakt" spytam sa este predsa len cosi:
ako to mam vyriesit, ked mam este 22 dni dovolenky (z toho 10 z minuleho roku)?
...len mi neopis, ze " este 22 dni, a tak nezabudni, cas sa krati" :)
mozem ju zacat cerpat hned od 01.06.2006, potom by som v prvom tyzdni jula mala to neplatene volno a zvysenu vyplatu za ostatok mesiaca a od 27.07.2006 by som nastupila na MD. Je to prilis tvrde?

Ako protisluzbu ti ponukam architektonicke a inzinierske rady v pripade potreby.
Dakujem za pochopenie.
Zuzana

Zuzka, dá sa to urobiť aj tak, ako píšeš, ale jednoduchšie sa mi vidí vyčerpať 10 dní starej dovolenky ešte pred neplateným voľnom v júni, potom NV, a od 1.7.2006 nový VZ tak, ako som písal. Novú dovolenku môžeš napr. čerpať po ukončení MD pred nástupom na RD.
zufrob
08.06.06,05:57
...ja len, ze som niekde citala, ze neplatene volno si mozno cerpat az po vycerpani vsetkej riadnej dovolenky.
Som mozno az prilis obozretna, len nechcem, aby sa mi to po vynalozeni vsetkeho usilia aj tak nepodarilo :rolleyes:
D.
ajobs
08.06.06,12:55
...ja len, ze som niekde citala, ze neplatene volno si mozno cerpat az po vycerpani vsetkej riadnej dovolenky.
Som mozno az prilis obozretna, len nechcem, aby sa mi to po vynalozeni vsetkeho usilia aj tak nepodarilo :rolleyes:
D.

Nie, to neplatí, neplatené voľno môžeš čerpať bez ohľadu na stav čerpania dovolenky. Kedykoľvek, keď sa so zamestnávateľom dohodneš na jeho čerpaní.;) :cool: Takže, niekedy sa musíš dohodnúť aj sama so sebou.:eek: :D :D :D
heja3
13.06.06,11:29
1) Chcela by som poradiť kamarátke. Ona je dlhodobo nezamestnaná - robí len občas na dohody. Niekedy na budúci rok plánujú bábätko. Bolo by teda výhodné od teraz, aby si platila NP z najvyššieho VZ a potom v ďalšom roku z minima až do materskej? Ešte by som rada vedela, ako dlho sa vypláca MD a RD, a koľko by teoreticky bol potom RD.

2) Ja som zamestnaná od 1998. Ako by som si mohla zvýšiť prípadnú materskú, dobrovoľným poistením? Predtým boli nejaké príspevky, že súbeh je ošemetný z hľadiska SP.
Jankaaa
13.06.06,11:59
Som SZČO. Budem mať nárok na rodičovský príspevok ak si živnosť nepreruším a príjem z činnosti budem mať naďalej? Dieťa do jaslí ani škôlky nedám. Bude s ním opatrovateľka. Budem platiť odvody do sociálky?
Zita4
13.06.06,12:43
Som SZČO. Budem mať nárok na rodičovský príspevok ak si živnosť nepreruším a príjem z činnosti budem mať naďalej? Dieťa do jaslí ani škôlky nedám. Bude s ním opatrovateľka. Budem platiť odvody do sociálky?
Budeš mať nárok na rodičovský príspevok naďalej a odvody si budeš tiež musieť platiť.
Jankaaa
13.06.06,12:48
Zita ďakujem. Kde si mám o rodičovský príspevok požiadať na úrade práce alebo na sociálke/a taktiež o príspevok pri narodení dieťaťa/? Tlačivo som si našla na stránke úradu práce, ale nieje mi to celkom jasné.
Zita4
13.06.06,12:51
Zita ďakujem. Kde si mám o rodičovský príspevok požiadať na úrade práce alebo na sociálke/a taktiež o príspevok pri narodení dieťaťa/? Tlačivo som si našla na stránke úradu práce, ale nieje mi to celkom jasné.
Treba ísť na ÚPSVaR v mieste bydliska a tam si to vybaviť.
Jankaaa
13.06.06,12:52
Si strašne zlatá. Ďakujem.
ajobs
13.06.06,13:51
1) Chcela by som poradiť kamarátke. Ona je dlhodobo nezamestnaná - robí len občas na dohody. Niekedy na budúci rok plánujú bábätko. Bolo by teda výhodné od teraz, aby si platila NP z najvyššieho VZ a potom v ďalšom roku z minima až do materskej? Ešte by som rada vedela, ako dlho sa vypláca MD a RD, a koľko by teoreticky bol potom RD.

2) Ja som zamestnaná od 1998. Ako by som si mohla zvýšiť prípadnú materskú, dobrovoľným poistením? Predtým boli nejaké príspevky, že súbeh je ošemetný z hľadiska SP.

1 ) kamarátka nech si začne platiť dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho VZ ( 6.900 Sk ). Tesne pred nástupom na MD si ho zváši na maximum a z tohto bude poberať materské,

2) ty môžeš prípadné materské čerpať aj z NP zamestnanca, aj z prípadného dobrovoľného nemocenského poistenia, začni si ho platiť z minima ( 6.900 Sk ). Ešte pred tým, ako budeš tehotná.;) Ako to presne urobiť upresním až vtedy, keď to bude aktuálne.:)
Brela
27.06.06,08:49
Chcela by som poradiť, som SZČO a plánujem ísť v priebehu budúceho roka na MD. Od 1.4.2004 do 30.6.2006 si platím dobrovoľné NP z minima, teraz od 1.7.2006 začínam platiť povinné NP taktiež z minima, pričom som sa odhlásila z dobrovoľného platenia NP. Bolo by možné, keby som si na budúci rok začala platiť znova dobrovoľné NP z maxima (napr. hneď od 1.1.2007)? Zrátal by sa mi potom VZ z dobrovoľného NP a aj z povinného NP? Samozrejme pri splnení 270 dní platenia dobrovoľného NP a 270 dní platenia povinného NP.
lugerka
24.04.07,09:08
Dobrý deň, poprosím vás info ohľadom materského príspevku, rodičovského príspevku... Mám v tom trošku chaos. Neviem na čo mám nárok a načo nie. Poprípade aké podmienky musím splniť aby som dostala to čo mi patrí.
Som SZČO od r.2001. Základ dane za rok 2006 som mala 93676sk do socialnej platím 2520sk mesačne, do zdravotnej 1064sk. Termín pôrodu mi vychádza na 19.7.2007 V pláne mám nadalej pracovať (moja práca je väčšinou z domu, maximálne 4h týždenne mimo domu) Moja otázka znie mám nárok na niečo od štátu ak nadalej budem mať príjem zo živnosti?
nika.sum
26.04.07,19:41
Kym odpovie p. Mihal. Urcite mate narok na matersku, ale vzhladom na minimalny vymeriavaci zaklad bude aj materska minimalna, vychadzalo to menej ako 4000,- Sk, potom treba vraj poziadat o doplatok na miestnom urade do vysky rodicovskeho prispevku, kt. je okolo 4500,- (to este presne neviem, lebo ho budem dostavat az o par mesiacov. Asi ste si neplatili dobrovolne nemocenske poistenie vsak? Viem ze po 28 tyzdnoch (resp. 37, slob.matky) budem musiet zacat plati odvody alebo dat vyhlasenie o tom ze nemam prijem. Ale aj ked budem platit odvody, na rodicovsky prispevok budem mat narok pokial dieta nie je umiestnene v statnych jasliach alebo skolke.
jankasm
27.04.07,07:01
Kym odpovie p. Mihal. Urcite mate narok na matersku, ale vzhladom na minimalny vymeriavaci zaklad bude aj materska minimalna, vychadzalo to menej ako 4000,- Sk, potom treba vraj poziadat o doplatok na miestnom urade do vysky rodicovskeho prispevku, kt. je okolo 4500,- (to este presne neviem, lebo ho budem dostavat az o par mesiacov. Asi ste si neplatili dobrovolne nemocenske poistenie vsak? Viem ze po 28 tyzdnoch (resp. 37, slob.matky) budem musiet zacat plati odvody alebo dat vyhlasenie o tom ze nemam prijem. Ale aj ked budem platit odvody, na rodicovsky prispevok budem mat narok pokial dieta nie je umiestnene v statnych jasliach alebo skolke.

Po skončení MD vôbec nie je povinnosť platiť si nejaké odvody počas rodičovskej dovolenky. Je to len možnosť, môžeš sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie nemocenské, dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti. Preto sa to nazýva dobrovoľné, pretože ak chceš môžeš, ale nemusíš. Dôchodkové za teba počas RD platí štát. Na nemocenské a poistenie v nezamestnanosti sa môžeš dobrovoľne poistiť. Je to výhodné z dôvodu nástupu na MD alebo zísakania podpory v budúcnosti. ;)
nika.sum
02.05.07,18:53
Po skončení MD vôbec nie je povinnosť platiť si nejaké odvody počas rodičovskej dovolenky. Je to len možnosť, môžeš sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie nemocenské, dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti. Preto sa to nazýva dobrovoľné, pretože ak chceš môžeš, ale nemusíš. Dôchodkové za teba počas RD platí štát. Na nemocenské a poistenie v nezamestnanosti sa môžeš dobrovoľne poistiť. Je to výhodné z dôvodu nástupu na MD alebo zísakania podpory v budúcnosti. ;)

Som SZCO a bolo mi povedane, ze ak budem mat prijem, budem musiet platit odvody po skonceni materskeho prispevku, aj napriek tomu ze budem dostavat rodicovsky prispevok. Bola by som rada keby to tak nebolo, ale nemam prerusenu zivnost, v prevadzke som obcas inak pracujem doma, prijem sa mi nezmeni...Nezda sa mi ze by som nemusela platit povinne odvody. ak by som bola zamestnaná a popri tom na rodicovskom, tak by som musela zaplatit odvody so svojej mzdy, nie? Ak sa mylim, budem len rada, ale potrebujem to vediet na isto, a poriadne si to vediet obhajit ked pojdem do SP.
gabuš
04.05.07,08:11
Dobrý deň,

mám otázku:

Do 8.9.2007 mám pozastavenú živnosť. Som na rodičovskej dovolenke. Chcela by som si živnosť obnoviť od mája 2007. Ako je to potom s rodičovským príspevkom.
Pozn.: dieťa bude na 4 hod. u starých rodičov.
aktaK
04.05.07,08:44
Je nepodstatne, kolko hodin bude u starých rodicov, totiz u starých rodicov moze byt dieta i 25 hodin denne...
Zivnost sa asi da obnovit po pol roku od pozastavenia tejto zivnosti...
Rodicovsky prispevok budes dostavat nadalej, ale od vysky tvojho obratu bude zavisiet, ci nadalej bude stat za teba platit zdravotne poistenie a taktiez napodobne tak v socialnej poistovni...
kometa
13.07.07,10:31
Chcela by som sa spýtať, či musím pozastaviť živnosť, keď v tomto mesiaci nastupujem na materskú? V prípade, že ju nechám, odvody do socialnej i zdravotnej poistovne platiť nemusím, však? Alebo sa snáď mýlim... Materská dávka je definovaná ako príjem, alebo nie?
A ešte jedna otázočka: môžem i počas materskej vyfaktúrovať, resp.prijať peniaze za sprostredkovateľskú činnosť (keďže tak fungujem a platby mi chodia podľa toho ako klienti platia - ja vlastne nevykonávam žiadnu prácu, ale platby (peniaze) mi dochádzajú priebežne podľa splatnosti).
Moc ďakujem tomu, kto mi vie poradiť.

kometa
Jana Motyčková
13.07.07,12:16
Živnosť pozastaviť netreba. Ak budeš poberať materské, odvody do SP počas materskej (28 týždňov) neplatíš. Do ZP platíŠ preddavky vo výške ako vyšli v RZZP, minimum sa na teba počas poberania materského nevzťahuje.
Materské je príjem pre niektoré účely, ale nie je to zdaniteľný príjem.
Počas materskej je možné fakturovať - na živnosť, len keď nie je pozastavená.
Katka2
13.07.07,12:42
Teda ak som SZČO a počas týchto 28 týždňov na materskej dovolenke vykazujem príjem, aj tak neplatím odvody do sociálnej poisťovne? A ak už nastúpim na rodičovskú dovolenku a budem takisto vykazovať príjem, budem platiť odvody do sociálnej poisťovne?
Jozef Mihál
15.07.07,13:02
Ako používateľ DRAK-a pozrite vynikajúci príspevok ktorý sa hodí práve na Vašu situáciu:

http://www.porada.sk/t36926-vymeriavaci-zaklad-szco-na-socialne-poistenie-materske-rodic-prispevok.html
007gituska
15.07.07,13:33
nárok má len z jedného poistenia /toho vyššieho/.
270 dní - musí byť účastný na poistení, teda musí sa platiť. ak je na PN = neplatí = má smolu
kometa
17.07.07,07:52
Ďakujem za odpoveď ohľadom živnosti a materskej. A mám to teda chápať tak, že do zdravotnej poisťovne musím platiť odvody i keď som síce na materskej, ale keď mi beží živnosť - tak skrátka musím. Ja platím 1.064,- mesačne.
okko
20.07.10,19:42
Dobry den,
som SZCO viac ako 3 roky a prispevky do poistovni platim z minimalnej mzdy, t.j.zakladne. Platim si aj 14eur navyse ako nemocenske. Aky prispevok v materskej dovolenke mi zhruba vyjde? Planujem pozastavit zivnost, aby som pocas materskej neplatila odvody, a kedze sa mi naskyta moznost asi po 5-7 mesiacoch, zarobit mesacne 390eur, chcem sa opytat aj na pravdepodobnu vysku rodicovskeho prispevku, aby som vedela, ci sa mi vyplati obnovit si zivnost a popri tomto zarobku platit aj odvody, alebo radsej zostat doma a poberat prispevok. Dakujem.
Xanti
20.07.10,19:51
Počas materskej odvody nebudeš platiť, takže nemusíš zastavovať ani pozastavovať živnosť. Je výhodnejšie pre teba ked Ti bude živnosť cez materskú bežať. Materská ti výjde na cca 300 eur.

Iné je to počas poberania rodičovského príspevku. Ak ten chceš tak živnosť musí byť pozastavená.
Rodičovský bude vo výške 256 eur.