Aiculka
09.02.09,13:41
Prosim o radu tykajucu sa podania Ziadosti na rocne zuctovanie dane:
pribuzny bol z dovodu choroby na PN od juna 2007 do juna 2008, od juna 2008 mu priznali invalidny dochodok s tym ze u zamestnavatela mu dali neplatene volno, cize je tam akoze este zamestnany no je doma. V praci mu nevedia povedat, ci si ma sam podat priznanie alebo oni zanho.. resp. povedali mu, ze on si ma sam dat.. (podotykam zamestnavatel je velmi nezodpovedny). vsetci zamestnanci museli prejst na zivnost, a on sam ostal este stale zamestnany. Personalistu maju nejakeho externeho cloveka, ktoremu len posielaju papiere, v zivote ho nevideli.Ak nieco chcu, nejake potvrdenie pre urady, musia cakat aj 3 mesiace. Preto prosim touto cestou o radu..Co vsetko je potrebne v tomto smere urobit.. a ci si to musi sam podat, alebo moze poziadat o to svojho zamestnavatela...dakujem vopred L
Tweety
09.02.09,12:43
Prosim o radu tykajucu sa podania Ziadosti na rocne zuctovanie dane:
pribuzny bol z dovodu choroby na PN od juna 2007 do juna 2008, od juna 2008 mu priznali invalidny dochodok s tym ze u zamestnavatela mu dali neplatene volno, cize je tam akoze este zamestnany no je doma. V praci mu nevedia povedat, ci si ma sam podat priznanie alebo oni zanho.. resp. povedali mu, ze on si ma sam dat.. (podotykam zamestnavatel je velmi nezodpovedny). vsetci zamestnanci museli prejst na zivnost, a on sam ostal este stale zamestnany. Personalistu maju nejakeho externeho cloveka, ktoremu len posielaju papiere, v zivote ho nevideli.Ak nieco chcu, nejake potvrdenie pre urady, musia cakat aj 3 mesiace. Preto prosim touto cestou o radu..Co vsetko je potrebne v tomto smere urobit.. a ci si to musi sam podat, alebo moze poziadat o to svojho zamestnavatela...dakujem vopred L
O RZD požiada svojho zamestnáv. na základe žiadosti do 16.2.09, na základe nej ho zamestnáv. musí urobiť, inak im hrozí sankcia.
Aiculka
09.02.09,12:57
Co sa tyka prijmu invalidnych davok.. zamestnavatelovi treba dat este nejake papiere napr. od socialnej poistovne?? alebo ako to prebieha v tomto smere..dik
Aiculka
09.02.09,13:51
Hm.. zacala som tu na porade to vsetko studovat. a teraz vznikla otazka...Vlastne prijmy z nemocenskeho - PN a taktiez invalidne davky su oslobodene, cize nezdanitelne.. prijmy od zamestnavatela nemal.. To znamena ze nemusi davat danove priznanie.. co vy nato? Dalsia moznost, ak ma doplnkove doch. sporenie a zivotne poistenie... vtedy je potrebne ho podat?? prosiiim o rady, respektive vysvetlenia.. dakujem vsetkym
Jara
09.02.09,14:11
Aiculka, máš pravdu tieto firmy sú oslobodené od dane. Ale ja nerozumiem tomu, že je zamestnaný a zamestnávateľ ho mal na neplatenom voľne? Prečo ho neplatil. No a ak nemá žiadné príjmy tak DP nepodáva. Nemal žiaden príjem. Poistky bol jeho výdaj...
Aiculka
09.02.09,14:20
ano, ma ho este stale na neplatenom volne.. neviem presne preco, snad asi preto ze sa dohodli ze este moze nastupit unho ked bude zdravotne moct.. resp. neviem,ten zamestnavatel je velky fiskal.. ale o to nejde... no vies, Jara, ak poistky bol jeho vydaj, tak ak by mu snad vyslo nejake vratenie dane ...hm? co myslis.. Cize mozem brat za konecnu vec ze ma len davky nie prijmy zo zavislej cinnosti a nejake poistky, ze netreba podavat danove priznanie?
Jara
09.02.09,14:35
Poistky su odpočitateľnou položkou dane, no nakoľko daň nemal, tak si ich ani nemá od čoho odrátať. Zaujímavé je, že je na neplatenom voľne a to si platí aj odvody do ZP? To ho zamestnávateľ donútil napísať žiadosť o neplatené voľno dohodou? Vieš, aby nakoniec nechcel od neho zaplatenie odvodov. Neviem čo podpisali a ako sa vlastne dohodli. No môžem ti len povedať, že DP nepodáva.
Aiculka
09.02.09,14:52
Dakujem ti pekne.. S odvodmi neviem ako to je, bud mu plati alebo kedze dostava invalidny dochodok, tak netreba ich platit..ale to viem ze ho este neodhlasil z poistovne.Asi sa budem musiet o to viac zaujimat ;) Hovorim,aj taky zameestnavatelia su (cest vynimkam) co jeden clovek ma 15firiem zapisanych na jednej adrese a nema tam ani kanclik v prenajme ani niiiic, je to vlastne jedna zasadacka.. ..same podvody..z policie si nerobi nic.. a len zavadza normalnych ludi a sa obohacuje.. :mad: ale uz budem ticho ;)
Jara
10.02.09,13:15
Aiculka nebud ticho. Ak to povies tu, je to medzi nami. Cim skor si to vyjasnis, tym lepsie. Tym, že je invalidný, neznamená, že neplatí odvody, len ich plati nižšie ako riadny zamestnanec. Tiež záleži na koľko percent bol prehodnotený ako invalidný, či do 70 alebo nad 70. Toto všetko si musíš zistiť, aby ste zbytočne potom neplatili dlhy na odvodoch. Pozorne si prejdi dohodu, alebo zmluvu akú mal podpísanú a potom si zisti, ako idú odvody do ZP a SP. Takéto veci je potrebné riešiť a nie čakať. Držím prsty, pretože takýto zamestnávateľ vás len využije, ale pochybujem, aby myslel na to, že mu niekedy pomôže.
Aiculka
18.02.09,09:22
Jara, dakujem ti za podporu :) On sa stal invalidnym pocas pracovneho pomeru a zmluvu mi nemenili..resp. chceli s nim vybabrat a mal prejst na zivnost (vsetci ostatni zam-ci museli prejst,ale on kedze bol na PN a neviem ake ine skutocnosti,tak nepresiel...bolo by to hlupe)... a vlastne neskonicl s nim prac. pomer kvoli tomu, ze mu nechcel vyplatit dovolenku (dost vela dni),takze nejaka dohoda ze bude zamestnany na neplatenom volne kvoli tej dovolenke. Co sa tyka toho danoveho priznania..zistil na SocPoi ze mu zam-ľ vykazal v dvoch mesiacoch prijem za dovolenku len na papieroch, cize mal odvody do SP. takze mu poradili ze hoci nemusi dat priznanie ale v dobrom zaujme nech si ho poda.. ze mu este nieco vratia na daniach..