Slávka33
09.02.09,12:56
Dobrý deň. Mám firmu ktorej tento rok začínam účtovať koeficient pri DPH. Neviem rozlíšiť pri ktorom náklade s DPH mám urobiť čiastočný odpočet, čiže podliehajúci koeficientu a ktorá DPH nepodlieha. Napr. telefon, nákup PHM,kancel. potreby. Je to niekde presne definované, alebo ak má firma koeficient, tak sa automaticky čiastočný odpočet dáva na všetku DPH? Ďakujem za cenné rady. Slávka
optimistka
09.02.09,12:49
koeficientuje sa len tá dph, ktorá súvisí s činnosťou oslobodenou od dph, definované to nie je nikde, toto si musí určiť sama účtovná jednotka napr. v internom predpise
skús napísať, čo je tá oslobodená činnosť
Slávka33
10.02.09,06:05
Oslobodená činnosť je prenájom nehnuteľnosti. Firma prenajíma budovu s priestormom nebytového charakteru. Časť nájomníkov je platcom DPH a časť nie je.
Milan Benka
10.02.09,06:07
Oslobodená činnosť je prenájom nehnuteľnosti. Firma prenajíma budovu s priestormom nebytového charakteru. Časť nájomníkov je platcom DPH a časť nie je.

Má aj iné činnosti ?
Slávka33
11.02.09,05:58
Ani nie, hlavnou činnosťou firmy je prenajímanie budovy a jej údržba.
optimistka
11.02.09,13:46
koeficientuješ všetky vstupy, ktoré súvisia s prevádzkovaním budovy
taktiež záleží ako máte dojednané nájomné podmienky, či fakturujete nájom, v ktorom sú aj služby
alebo osobitne nájom a osobitne služby - napr. EE, plyn, vodu, upratovanie...
v prvom prípade koeficientuješ DPH zo všetkých vstupov na budovu
v druhom prípade koeficientuješ vstupy súvisiace s budovou, a EE, vodu, plyn odpočítavaš a fakturuješ s dph
Slávka33
13.02.09,06:17
Zistila som, že firma sa zaoberá aj nákupom a predajom drobného tovaru. To asi tiež nepodlieha koeficientu? Mám pravdu? Čiže koeficientu podliehaju len čisto služby súvisiace s nájmom? Zatiaľ veľmi pekne ďakujem.
optimistka
14.02.09,14:03
zo vstupných faktúr si musíš urobiť 3 kôpky
prvá s plným odpočítaním dph- výstupy plne zdaňuješ - sem nákup a predaj drobného tovaru
druhá s pomerným odpočítaním dph-výstup aj oslobodený, aj zdaňovaný, používaš koeficient - sem vstupy súvisiace s prevádzkovaním budovy
tretia bez odpočítania dph-výstupy sú oslobodené od dph, zrejme také nemáš
Slávka33
19.02.09,06:52
Ďakujem ti pekne, už sa začínam orientovať. Čiže ak firma popri činnosti prenajímanie budov, aj nakupuje a predáva drobný tovar / potraviny/ tam si plne odpočítam daň. Už len to správne nastaviť v programe. Ďakujem.
Laura1
23.02.09,20:14
koeficientuješ všetky vstupy, ktoré súvisia s prevádzkovaním budovy
taktiež záleží ako máte dojednané nájomné podmienky, či fakturujete nájom, v ktorom sú aj služby
alebo osobitne nájom a osobitne služby - napr. EE, plyn, vodu, upratovanie...
v prvom prípade koeficientuješ DPH zo všetkých vstupov na budovu
v druhom prípade koeficientuješ vstupy súvisiace s budovou, a EE, vodu, plyn odpočítavaš a fakturuješ s dph
Zdravím Vás,
tiež prenajímame budovu - väčšinou platcom dph, máme jediného neplatcu. Súvisiace náklady vlastne mám len na energiu a služby,ktoré aj neplatcovi fakturujem s dph.Koeficient som vyrátala, ale podľa mňa si neuplatním zatiaľ ani pri jednej faktúre. Bude to ok?
Ďakujem

p.s. prenajímanie nie je naša hlavná činnosť