marko111
09.02.09,13:03
poradte pri vybere skridli
mlaco
09.02.09,13:29
Podla toho co sa ti viac paci. Vlastnosti by mali byt obdobne.
chandler
09.02.09,13:40
tiez by som vyberal podla toho co sa ti paci. podla mna su sice vlastnosti ine, kedze jedno je keramika a druhe beton. ale na streche to mas jedno. jedine bramac sa nepouziva na rekonstrukcie a nadstavby lebo je tazky.
kero64
09.02.09,17:15
MY sme použili po rekonštrukcii KM-BETA a zatiaľ dobrá.Máme ju už tretí rok. Nebadať, že by strácala farbu alebo by bola inak poškodená. Myslím si, že viac záleží od toho, kto ti tu škridlu bude dávať. Hlavne si dávaj pozor na povrchovú úprav. Je to možno pár centov na škridlu, ale životnosť o pár rokov dlhšia.
marko111
09.02.09,18:19
v stavebninach mi viac ponuka bramac z toho dovodu, ze je vyrabany na slovensku niekde pri Nitre a ze na m2 je lahsi ako tondach ( u niektorych typov bramacu), je mozne ziskat lepsiu zlavu ako tondach, lacnejsie krajovky a ostatne sucasti a 30 rocna zaruka. Rozhodujuca bude kompletna cena celeho skridloveho systemu Ked mi to vypocitaju dam vediet
timmo1
10.02.09,10:15
...skús pálenú nemeckú škridľu Roben...napr. gaštanová glazúra.....prvotriedna kvalita za dobrú cenu, a nie je taká ťažká a vyzerá perfektne...som s ňou spokojný....
marko111
02.03.09,19:23
pozor, bramac bude mat 10 percentnu akciu, treba sledovat a vraj sa chysta zdrazenie( proti logike)
mackos
02.03.09,19:43
tak ze nie je pravda ze bramac sa neda pouzit na rekonstrukciu alebo na nadstavbu to je hlupost a na bramac sa da zohnat aj väcsia zlava pokial beries od nich cely system vyhoda bramacu je v tom ze je to pravouhla skidla co sa u tondachu povedat neda a tondach je sice pekny ale krehkostje velka len si nevyber tondach romansku je pekna ale stratil som aj s kolegami nervy a este nieco za vlhka na strechu ani nechod pekny vecer
dracul
02.03.09,19:59
ak si ju budes pokryvat sam tak radsej zober bramac. je to jednoduche aj ked pracne ale zase usetris na praci/peniaze pokryvacom/
mvlko
03.03.09,07:10
Riesil som tu istu otazku minuly tyzden :),

od stavebnej firmy som dostal info, ze bramac ma vacsiu zrnitost a tym padom sa na nom casom lahsie vytvara mach ako na tondachu. Zaroven tondach ma uchytavanie na zamok oproti bramacu. Neviem sice ako to vyzera ale dal som na nich (dostal som zlavu :) ).
dracul
03.03.09,11:34
ak si zobral tondach tak si daj pozor na tesara co ti bude robit strechu a dopredu mu to oznam. latovanie musi byt 100% lebo ako si vravel tondach ma zamok a prejavy sa aj najmensia nepresnost pri pokladke
martin411
06.03.09,17:36
Na tvojom mieste by som si dal bramac. Mám ju aj ja na streche a som s ním spokojný a je sním aj lepšia práca. My pracujeme ako tesári a pokrívači a vzhľadom k tomu ti viem takto poradiť
marko111
06.03.09,19:52
martin 411: My sme tiez nakloneny na bramac, ale boli sme sa pozriet v Slovenskom Pravne , kde je vyrobny zavod tondachu ci nahodou sa nechysta nejaka akcia. Momentalne je vsade ticho ako pred burkou. Co sa tyka ceny tak bramac vychadza lacnejsi ako tondach a o krajovkach, hrebenacoch, snehovych ani nehovoriac. Snad si vyrobcovia uvedomia, ze dnesny trend je znizovat cenu a hlavne predat tie haldy vyrobkov ktore maju na sklade a aby si nieco zarobili.
Katulik 35
07.04.09,11:40
Ahojte...
dovoľte mi, aby som sa podelila s vami o naše skúsenosti s krytinami (aj v súvislosti s výstavou Coneco)...
takže rozhodli sme sa pre rekonštrukciu staršieho domčeka a nakoľko sme v tomto smere totálni laici, navštívili sme zopár stavebnín a sondovali sme čo a ako....
Jednoznačne nám najlepšie vyšiel z toho Bramac (cenová ponuka zadarmo v krátkom čase, zľavy v stavebninách-treba sa s nimi len dohodnúť a ony pustia perie) :), je pevný atď. Čo sa nám veľmi páčilo je to, že s nami oblastný manažér prešiel aj nejaké strechy, takže sme mali možnosť vidieť ako to vyzerá na väčšej ploche, nie len na panely. Stačí si nájsť na ich stránke kontakty podľa regiónov, zavolať a je to :)
Boli sme aj na Conecu, kde v stánku napr. Tondachu sa nám vôbec nevenovali, strčili nám do rúk cenník a prospekty, podobne to bolo aj v Bendersi, boli síce o niečo slušnejší ale tiež nič moc... v stánku Bramacu bol vždy niekto, kto sa venoval ľuďom a poskytli nám naozaj postačujúce informácie.... takže zvážte si do čoho investujete peniaze...
chandler
08.04.09,15:50
Ahojte...
dovoľte mi, aby som sa podelila s vami o naše skúsenosti s krytinami (aj v súvislosti s výstavou Coneco)...
takže rozhodli sme sa pre rekonštrukciu staršieho domčeka a nakoľko sme v tomto smere totálni laici, navštívili sme zopár stavebnín a sondovali sme čo a ako....
Jednoznačne nám najlepšie vyšiel z toho Bramac (cenová ponuka zadarmo v krátkom čase, zľavy v stavebninách-treba sa s nimi len dohodnúť a ony pustia perie) :), je pevný atď. Čo sa nám veľmi páčilo je to, že s nami oblastný manažér prešiel aj nejaké strechy, takže sme mali možnosť vidieť ako to vyzerá na väčšej ploche, nie len na panely. Stačí si nájsť na ich stránke kontakty podľa regiónov, zavolať a je to :)
Boli sme aj na Conecu, kde v stánku napr. Tondachu sa nám vôbec nevenovali, strčili nám do rúk cenník a prospekty, podobne to bolo aj v Bendersi, boli síce o niečo slušnejší ale tiež nič moc... v stánku Bramacu bol vždy niekto, kto sa venoval ľuďom a poskytli nám naozaj postačujúce informácie.... takže zvážte si do čoho investujete peniaze...

kupovat strechu podla krasy hostesiek na conecu to ma naozaj velmi pobavilo :)
noman1
08.04.09,16:46
neviem ci to je pravda ale akcionarom je to jedno ci dostanu peniaze z laveho vacku/bramac/ alebo z praveho vacku /tondach/ teda akcionari su spolocny skus sa pozriet na ceny mediteranu, km beta alebo euronit/ to su betonove krytiny... ? v rozumnejších cenách
220870
08.04.09,17:15
tiez by som vyberal podla toho co sa ti paci. podla mna su sice vlastnosti ine, kedze jedno je keramika a druhe beton. ale na streche to mas jedno. jedine bramac sa nepouziva na rekonstrukcie a nadstavby lebo je tazky.
Nieje ťažký len je málo ťažší.1 kus betónovej škridly je síce o dosť ťažší ako pálená škridla.
Ale .Bramac-ov ide do m2 10ks a tondach-ov 16ks!!!
220870
08.04.09,17:20
ak si zobral tondach tak si daj pozor na tesara co ti bude robit strechu a dopredu mu to oznam. latovanie musi byt 100% lebo ako si vravel tondach ma zamok a prejavy sa aj najmensia nepresnost pri pokladke
Nie každý tondach má zámok!!!Krivé latovanie vydieť skôr na bramacoch ako na tondachoch.
220870
09.04.09,16:03
martin 411: My sme tiez nakloneny na bramac, ale boli sme sa pozriet v Slovenskom Pravne , kde je vyrobny zavod tondachu ci nahodou sa nechysta nejaka akcia. Momentalne je vsade ticho ako pred burkou. Co sa tyka ceny tak bramac vychadza lacnejsi ako tondach a o krajovkach, hrebenacoch, snehovych ani nehovoriac. Snad si vyrobcovia uvedomia, ze dnesny trend je znizovat cenu a hlavne predat tie haldy vyrobkov ktore maju na sklade a aby si nieco zarobili.
Vyrobiť napr rovné nepokrútené korýtko alebo krajovku z pálenej hliny je niekoľko násobne ťažšie ako z betónu.Hlina sa pri schnutí a vypalovaní krúti a praská.Oni sa nesnažia znižovať cenu skôr koordinujú jej neustále zvyšovanie.Škridla je vysokoobrátkový tovar ktorý sa bude predávať stále dookola.
mazanova
18.08.09,10:57
pozná niekto krytinu - BRAVURA, videla som ju na dome a veľmi sa mi páčila..., rekonštruujeme chalupu a na rad prišla strecha..., dom je vidiecky s veľkou strechou - až 350 m2 a ako dochôdcovia si nevieme vybrať z toľkých ponúk...
radek666
18.08.09,20:06
Riesil som tu istu otazku minuly tyzden :),

od stavebnej firmy som dostal info, ze bramac ma vacsiu zrnitost a tym padom sa na nom casom lahsie vytvara mach ako na tondachu. Zaroven tondach ma uchytavanie na zamok oproti bramacu. Neviem sice ako to vyzera ale dal som na nich (dostal som zlavu :) ).

niektore typy tondachu maju dvojité zamky. to znamená že nedá sa vysunúť bez toho aby si tu skridlu pozdvyhol. čiže je upevnená zamkom na strešnej lati a ešte aj zapadnutá do škridle pod ňou. nemá to ale napr. bravura. Bramac má len uchytenie na strešných latách.

Radek
radek666
18.08.09,20:13
jedine bramac sa nepouziva na rekonstrukcie a nadstavby lebo je tazky.

nieje to tak jednoznačné treba si pozrieť technické parametre. niektoré typy škridiel majú na m2 vyššiu zaťaženosť ako bramac. Inak na tondach sa dá vybúchať dobrá cena. ja som si dával naceniť oboch výrobcov na kompletnú strechu a cenový rozdiel tam bol možno 300 EUR. Tondach bol drahší ale idem dávať tondach má lepší výber aj tvarov aj farieb.
focus3ccd
19.08.09,07:15
Myslim si, ze je to uplne jedno. Stretneme sa tu o 30 rokov a uvidime. Ja som dal Bramac, je tam 6 rokov, mam 33 rocnu zaruku a zatial ziadny problem. Jedine, co by som doporucil, je, ze ja som daval alpsku classic a ta je hladsia ako alpska. Radsej by som teraz dal drsnejsiu, aj za cenu zachytavania machu. Ale v zime nebudes mat opletacky zo snehom. Ci uz u suseda, alebo nedajboze na ceste, ked padne na auto, alebo niekoho zrani. Nie su s tym zarty. Ty ako majitel budovy si za to zodpovedny. Teraz postupne dokupujem haky na sneh a davam gulatiny. Protisnehove skridle su na prd, nic nezachytia. A jedna hakova s polovicnym protikusom stoji cca 33eciek.
chandler
19.08.09,07:33
sa tu do mna vsetci navazaju kvoli tej vahe tondachu. myslel som to tak ze na rekonstrukcie sa pouziva casto plech, kvoli vahe. A niekedy skridla najcastejsie kvoli pamiatkarom, ked nesuhlasia s plechom. Ale beton sa vacsinou nedava, lebo je tazky a nie je to skridla.
focus3ccd
19.08.09,07:42
sa tu do mna vsetci navazaju kvoli tej vahe tondachu. myslel som to tak ze na rekonstrukcie sa pouziva casto plech, kvoli vahe. A niekedy skridla najcastejsie kvoli pamiatkarom, ked nesuhlasia s plechom. Ale beton sa vacsinou nedava, lebo je tazky a nie je to skridla.
V case , ked som sa ja rozhodoval, tak m2 vazil rovnako u Bramacu ako aj u Tondachu, a este mi poradili ludia na nete, ze tehla viac napije vodu, tak moze vazit este viac.
Tiez som robil rekonstrukciu, a kedze bola skridla aj pred tym, tak som to dal znovu a ziadny problem. Je ale jasne, ze treba mat dobre zaklady.
radek666
19.08.09,07:44
myslel som to tak ze na rekonstrukcie sa pouziva casto plech, kvoli vahe. A niekedy skridla najcastejsie kvoli pamiatkarom, ked nesuhlasia s plechom. Ale beton sa vacsinou nedava, lebo je tazky a nie je to skridla.

kvôli váhe ani nie ale kvôli financiám. ak sú trocha peniaze tak si dávajú bramac lebo je lacnejší ako tondach. pamiatkáry s tondachom sú na konci ked nepovolia bramac ani plech tak už ti moc na výber nezostáva.
U nás väčšinou menia za bramac. pomer 1 plech : 10 bramac,tondach

Radek
mojik
19.08.09,07:57
ahojte, posielam vam fotky tondachu, ja som s ňou spokojna, mame ju tri roky a je krasna ako na zaciatku, sesternici sa na bramacu robí mach a nevyzera to pekne. boli sme spokojni s oblastným manazerom, aj s firmou ktorá nám robila na streche nové latovanie a dávala tondach. mame bravuru - tušim, nemenila by som. bramac sa mi zda moc masivny na tej streche. zaruku mame na 30 rokov
mojik
19.08.09,07:59
este dalsia
mojik
19.08.09,08:06
este raz fotky
ciners
19.08.09,08:07
Trsoku sa Chandlera musim zastat. Bramac na rekonstrukcie nie je prilis vhodny prave kvoli vahe. Este tieto stare stanove strechy budiz, ak su tramy dobre, ale inak nevhodny. To, ze to ludia vymenia a 5rokov sa nic nedeje este nic neznamena, ak chcete mat strechu 30rokov a predtym tam uz 30rokov bola. Stastie je skor to,ze ti stari majstri tesari to nerobili narychlo, tie stare stolice maju vsetky prvky,co maju mat, dnes by kazdy len spekuloval,co tam z toho netreba :)
220870
19.08.09,08:31
este raz fotky
Skúste dať takúto škridlu niekde pod horu alebo ak je blízko domu strom .Zatiaľ čo som robil asi najlepšia škridla sa mi ukazuje Bramac hnedý sypaný.

Výhody.Cez leto ho rozpáli ,teplota poničí všetky machy lišajníky.Sneh sa na ňom topí pomaly postupne ,nekĺže sa po streche.Farbostálosť je u nás TOP 1 medzi všetkými predávanými krytinami.Nevýhoda trochu vyššia cena.
Trochu nesúhlasím s názorom že bramac je nevhodný na rekonštrukcie.Staré domy majú niekoľkonásobne predimenzované krovy väčšinou z Agátu alebo Červeného smreku, ručne kresané.Pri rekonštrukciách to investori vyhadzujú a nahrádzajú zapareným polomovým smrekom.Koľkokrát dnes vidím ten doskový paškvil čo si našinci kúpia miesto krovu ,tak mi je z toho zle.Tým všetkým netvrdím že bramac je lepší alebo horší.Sú to dve svojou kvalitou porovnateľné fa.Tak ako niekto písal na začiatku kupujte to čo sa vám viac páči.A nezabúdajte pritom na nasiakavosť jednotlivých výrobkov.Obyčajná tehla 30x15x7 cm dokáže nasať liter vody.Najlacnejšie tipi škridiel sú minimálne chránené proti nasiakavosti vody.
apo
31.12.09,15:22
Mylí Poraďáci, mám otázku.

Na novostavbe sme použili krytinu Bramac. Krytina sa položila v auguste. Po prvých vydatných dažďoch v jeseni sa objavili na paropriepustnej fólii fľaky. Staviteľ tvrdí, že tieto fľaky nie sú od dažďovej vody, ale že keď pílili motorovou pílou tak sa rozstrekoval olej ktorý maže reťaz a že fľaky sú mastné z tohoto dôvodu.

Mne sa to nezdá a objavujú sa nové fľaky. Dnes som si spomenul, že jeden klient vyrábal strešnú krytinu a kupoval jedlý olej. Nákup oleja zdôvodnil mazaním foriem v ktorých sa krytina vyrába.

Otázka.
Má niekto skúsenosť, že na paropriepustnej fólii sa vyskytujú pri prenikaní vody fľaky, ktoré väčšinou aj zostanú. Iba na jednom mieste fľaky vyschli a cez vianoce keď sa prudko stopil sneh sa fľaky opäť objavili. A mastné fľaky na paropriepustnej fólii sú dôsledkom zrážkovej vody, ktorá zo sebou zberá mastnotu z výroby strešnej krytiny. Použili sme alpský vzor, ktorý je zdrsnený a ak je na krytine mastnota tak na tejto drsnej ploche má o to väčšiu šancu sa tam udržať.

Podstata otázky.
Potrebujem vedieť či strecha tečie, alebo nie. A či mastné fľaky sú dôkazom zatekania strechy.

Ďakujem.

apo
220870
31.12.09,17:46
Tak za prvé .Strecha nech je použitá akákoľvek krytina nesmie tiecť ani pretekať.Jedinú výnimku povolím pri silnom vetrisku môže pod škridlu podfúknuť sneh ,alebo drobné kvapôčky vody.Ak vám niečo niekade tečie treba to reklamovať.
Po druhé.Tie fľaky mohol spôsobiť olej od motorovej píly.Ale to by tie fľaky boli viditeľné okamžite.
Po tretie .V žiadnej ani v tej najfanstatickešej možnosti to nemohol spôsobiť olej ktorým sa mastia formy.
Po štvrté.Ak použili original kvalitnú podstrešnú paropriepustnú fóliu bramc fol a podobne .Táto fólia sa dá len veľmi ťažko premočiť ,tak aby na nej vznikali tmavé miesta .Ona je tak stavaná a vyrábaná z takých vlákien ,že môže len veľmi ťažko nasať vodu.Jedinú možnosť nasiaknutia pripúšťam ,že by ju otočili naopak, alebo nechali na dlhodobom prudkom daždi.Ale pod krytinou si to nedokážem predstaviť.Je to blbosť.
apo
01.01.10,09:59
Ďakujem za stanovisko ku problému. Čo sa týka premočenia celkom s tebou súhlasím. V mieste kde sa fólia prekrýva som skúšal hubkou namočenou vo vode dosiahnuť premočenie, vlhkú hubku som nechal pôsobiť viac dní. Nebol ani náznak premočenia.

Priložím fotodokumentáciu a počkám na tvoj názor. Fľaky v prostrednom obrázku vyschli, ale po vianociach keď sa stopil sneh sú znova.

Ďakujem.

apo
220870
01.01.10,10:54
Čo je to za fóliu?Neviete názov alebo meno výrobcu?Na tých obrázkoch to fakt vyzerá ako od oleja,ale predpokladám ,že nikto nieje na hlavu padnutý a dokáže rozoznať mastný fľak od mokrého.Takže ,ak je to mokré mohlo to vzniknúť tak ,že je v miestach ,ktoré sú na fotografii 1-2 sú prasknuté škridly.Tieto prasklinky voľným okom vôbec nevidieť.Najľahšie sa to dá zisťiť podľa zvuku.Musíte vyjsť na strechu a poklepať v miestach kde sú tie fľaky po škridlách puknutá škridla vydáva úplne iný zvuk ako nepoškodená..Môže to byť aj dve tri rady vyššie ,ako je to premočené .
Čo sa týka tej tretej snímky.Tam mohlo dôjsť k podfúknutiu škridly.Presvedčte sa z exteriérovej strany či nie sú v týchto miestach škridly uložené nesprávne.Zošikma alebo či im nevytrčajú rohy.Skontrolujte aj vzdialenosť prekritia škridiel ,odmerajte vzdialenosť strešných lát od seba, ak máte klasickú alpskú škridlu vzdialenosť lát by mala byť v rozmedzí 32- 35 cm .
Na fólii sú takmer vždy nejaké nápisy.Tie nápisy musia byť lepšie čitateľné z exteriéru ,ako z interiéru.

Po štvrté.Ak použili original kvalitnú podstrešnú paropriepustnú fóliu bramc fol a podobne .Táto fólia sa dá len veľmi ťažko premočiť ,tak aby na nej vznikali tmavé miesta .Ona je tak stavaná a vyrábaná z takých vlákien ,že môže len veľmi ťažko nasať vodu
Toto trochu upravím.Fóliu mohlo premočiť tak ,že sa topil sneh na škridle ,cez prasklinu kvapkala voda na fóliu a tam zamŕzala.
apo
01.01.10,11:16
Staviteľ aj dodávateľ stavebného materiálu sú mojimi klientmi, robím im účtovníctvo. Dodávateľ materiálu tvrdí, že dodal originál čo patrí k Bramacu. Mám zvyšky, pozriem aký nápis je zobraznený na fólii.

Ja nerozumiem tomu prečo fľaky zmizli iba na jednom mieste, viď druhý obrázok. Fotozáberov mám podstatne viac. Okolo vianoc došlo aj k plošnému premočeniu. Toto pripisujem aj dôsledku zrážania pár nakoľko tesne pred decembrovými mrazmi sme dali betónový poter k podlahovému kúreniu (5,5 m3 betónu). A teda fólia sa mohla premočiť od drevenej konštrukcie. Cez vianoce som okná nechal otvorené na vetranie. Drevo preschýna a budeme čakať čo sa bude diať keď opäť napadne sneh a bude sa prudko topiť či sa bude plošné prevlhnutie opakovať. Záber na fotografii je pri hrebeni strechy.


apo
220870
01.01.10,11:39
Pokiaľ je tam moc veľká vlhkosť tak sa to môže zrážať aj na fólii,to je logické .U tej fólie ide o to ,že nieje jedno ako sa otočí.Potlačou dnu alebo von.
apo
01.01.10,11:53
Fólia je otočená potlačou von.

Čo sa týka namrznutia tak 23.12.2009 keď som urobil zábery z vnútornej strany podkrovia fólia bola pokrytá drobučkými kryštálikmi z vodných pár.
Keď som bol na stavbe 26.12.2009 vizuálne sa nič nezmenilo a keď som dal ruku medzi preložené fólie bolo hodne rosy zo zrazených vodných pár a ten deň som pootvoril okná.

Betonári mi poradili, aby som neotváral okná, lebo prievan by mohol spôsobiť popraskanie betónu a tak sa tam vytvorilo dosť vlhkosti.

Betón sa dával na prízemí. Strop PRÍZEMIA je z drevených hrád. Medzi podkrovím a prízemím je dostatok priestoru na prúdenie vzduchu nakoľko celá podlaha podkrovia nie je pokrytá doskami a je tam aj otvor pre drevené schody.

apo
220870
01.01.10,14:57
Okná by sa nemali otvárať prvé tri dni.V tom mali pravdu.V dome máte momentálne určite veľa vlhkosti.Vždy keď tam prídete poriadne vyvetrajte.Na tej poslednej fotografii je vidieť postekanú ( najpravdepodobnejšie kondenz)vodu ,to je normálny jav,nič mimoriadne v novostavbe.
http://www.bramac.sk/pre-odbornikov/montazne-pokyny/folie.html
apo
01.01.10,16:12
Ďakujem veľmi pekne za dobré rady. Keď pôjdem na stavbu zistím aká fólia sa použila, ale celkom určite na nej nie je nápis BRAMAC, to som hneď pri prvých náznakoch vlhnutia kontroloval.

Link na stánku Bramac poznám, stiahol som si aj firmenú príručku. Mimo iného som zistil, že v úžľabiach je podstrčnený plech iba 6 cm a v príručke je uvedené minimálne 10 cm, ďalej fólie nie sú zliepané obojstrannou lepiacou páskou.

Na Silvestra keď som bol kontrolovať ako to vyzerá som strčil foťák medzi fóliu a škkridlu a urobil som záber do úžľabia. Záber je v prílohe. Skús posúdiť či to vyzerá O.K.

Ďakujem.

apo
220870
01.01.10,20:33
Na obrázku nevidím chybu.Ale je na ňom vidieť detail fólie a podľa toho sa dá usúdiť ,že sa jedná o kvalitnú fóliu.Fólie sa dohromady nelepia, môžu sa polepiť ,ale nie je to nutné,nie je to chyba.Tých 6 cm ,je fakt len tak tak , ale nemusí to byť problém, pokiaľ je dosť veľký sklon strechy.Keď robia úžlabové plechy klampiari tak ich strihajú na 50 cm tým pádom sú 25 cm na každú stranu čo je habadej na strechu zo sklonom 45°.Ohľadne toho prekritia nejde ani tak o to či to škridla prekrýva 6 alebo 10 cm ( aj keď malo by byť tých 10cm) ale o celkovú šírku úžlabného plechu a tá býva tých 50 cm.To je z tohto pohľadu dôležitejší rozmer.
apo
01.01.10,22:36
Takže ďakujem ešte raz. Zatiaľ nebudem robiť nič. Počkám kým všetko nepreschne a uvidím čo prinesie topiaci sneh ak ešte napadne. Predstava, že by sa mali na streche robiť nejaké extra opravy ma desí, som rád, že lešenie je už preč. Nejako sa pokúsim otestovať tie prasknuté kusy, musím nájsť nejakého "strecholezca".

Všetko dobré v novom roku.

apo
ivka.1975
03.01.10,13:11
podla mna to mas jedno, obe su to znacky velmi zname, a drahe su aj preto, ze vidime ich reklamu aj v telke. Z niecoho musia zaplatit tu reklamu.
muko85
04.01.10,10:10
Kazdy ti povie nieco ine, oboje maju svoje vyhody aj nevyhody. Ak pojdes od predajcu Bramacu tak budes presvadcena o vyhodach Bramacu a naopak.
Ja som sa rozhodol pre kvalitny plech a som maximalne spokojny.
pivko
25.04.10,05:43
Zajtra objednávam krytinu Bramac a chcem sa opýtať či je potrebná na uchytenie hromozvodu originál bleskozvodová škridla a bleskozvodový hrebenáč Bramac /cena za ks cca 7Eur :mee:/alebo sa dá uchytiť hromozvod na škridlu aj ináč.
220870
25.04.10,06:16
nomax
05.04.11,09:58
tak ze nie je pravda ze bramac sa neda pouzit na rekonstrukciu alebo na nadstavbu to je hlupost a na bramac sa da zohnat aj väcsia zlava pokial beries od nich cely system vyhoda bramacu je v tom ze je to pravouhla skidla co sa u tondachu povedat neda a tondach je sice pekny ale krehkostje velka len si nevyber tondach romansku je pekna ale stratil som aj s kolegami nervy a este nieco za vlhka na strechu ani nechod pekny vecer
Práve ma ukecali v stavebninách na tondach románsku.To si ako myslel že ked prší tak nemám ist na strechu?
alltracboy
05.04.11,11:14
sa asi smyka nie...
holub3569
05.04.11,14:41
este raz fotky
kde ste prosím kupili toho kohuta? A kolko stál?
Dík
pivko
05.04.11,16:56
kde ste prosím kupili toho kohuta? A kolko stál?
Dík
mimotemy Ja kebyže mám nick holub tak by som si na strechu kohúta nedal:D
Bramac ho má tuším v ponuke - kakaša:D
bettylou
11.04.11,05:25
Má niekto strechu z prírodnej bridlice? Ako ste s ňou spokojní? Montáž, kvalita, cena...
apo
11.04.11,18:42
Prvý krát som videl takéto strechy keď sme sa vo vojenskom transporte presúvali do priestoru niekde za Ostravou. Vyzeralo to veľmi pekne. Dnes máme doma hodiny, ktoré majú ciferník z bridlice. Ten materiál vyzerá nezničiteľný. Podľa mňa je takáto strešná krytina pekná a prirodzená v mieste výskytu bridlice.

apo