dadkapo
09.02.09,13:10
Nevedela som kde to zaradiť tak je to teda v kultúre:)
Chcete pomôcť zvieratkám a výstavbe nového útulku v Prešove?
Tak darujte svoje 2% z dane občianskemu združeniu Priatelia zvierat.
www.priateliazvierat.sk (http://www.priateliazvierat.sk)
babijanka
09.02.09,12:19
Ja zase ako vždy darujem 2 % pre útulok v Košiciach
hanelie
09.02.09,13:26
2% pre útulok v trnave:)
misomiso
09.02.09,22:30
A nejaki priatelia ludi by sa tu nenasli?? Co tak nadaciam, ktore podporuju deti z domovov?
extras
10.02.09,02:00
Materskému centru.
hanelie
10.02.09,07:27
ľudia majú okrem iných,/ nadácií, ktoré pomáhajú deťom je bezpočet / najmä štátnu pomoc -
zvieratám pomáha zopár jednotlivcov
arizona
10.02.09,07:42
Doteraz som darovala http://www.lpr.sk/
Ale začínam rozmýšľať aj nad nejakým útulkom v okolí,lebo obdivujem tých obetavých ľudí,ktorí sa starajú o týrané a opustené zvieratká...
Tieto útulky sú často funkčné iba z toho mála,čo dostanú od darcov:mee:
misomiso
10.02.09,10:04
ľudia majú okrem iných,/ nadácií, ktoré pomáhajú ďeťom je bezpočet / najmä štátnu pomoc -
zvieratám pomáha zopár jednotlivcov

O akej statnej pomoci tu hovoris? Statna pomoc opustenym detom a sirotam spociva v tom, ze ich zavru do jedneho velkeho baraku a strazia ich tam do 18 rokov. Pri tom sa striedaju "rodicia" v sluzbach ako dozorcovia vo vaznici. Nikoho netrapi, ze nie su pre zivot vonku nijako pripraveni. Dieta z detskeho domova nikdy v zivote nevidelo, ako vyzera chlieb (fasuju pri okienku nakrajany a naterty maslom), nevedia, kde ho treba kupit, ani co musia rodicia spravit, aby si ho vobec mohli kupit.

Statna pomoc roznym nadaciam, ktore sa to snazia zmenit spociva iba v tom, ze im stat hadze polena pod nohy. Ako napr. v nedavno medialozovanej kauze, ked sa tretiemu sektoru snazil sprisnit legislativu takym sposobom, ze by to v podstate znemoznilo fungovanie vacsiny nadacii. Ja stat v tomto chapem. Pre stat je vychova ludi, ktorym nikto nikdy nepovedal, ze by mohli aj premyslat idealna. Cim obmedzenejsi lud, tym jednoduchsie vladnutie. Preto nadacie pre stat predstavuju v podstate nezelanu konkurenciu.

Ak niekto napise, ze o deti v nudzi sa stara stat, tak to znamena, ze sa nikdy o tuto problematiku nezaujimal.
babijanka
10.02.09,12:57
Plne s Tebou nesúhlasím a dávam za pravdu príspevku od Hanelie.
Už štyrikrát ma vyhodilo pri písaní mojej odpovedi na Tvoj príspevok, takže krátko. Ja prispejem na nemé tváre, ktoré nemajú žiadnu podporu od rôznych organizácií, nadácií, popr. štátu.
buchač
10.02.09,13:43
A nejaki priatelia ludi by sa tu nenasli?? Co tak nadaciam, ktore podporuju deti z domovov?

A ČO ŽE JA VIEM !!!!!!

Možno to znie tvrdo

A L E

Vianočné žobranie

Podnikatelia sa počas sviatkov zviditeľňujú cez deti z domovov, ktoré tak žijú vo väčšom prepychu než ich rovesníci v rodinách
19.12.2008

Na najstaršom benefičnom koncerte v strednej Európe pre deti žijúce v detských domovoch a náhradnej starostlivosti, Úsmev ako dar, sa domováci medzi sebou spoznajú a vystúpia na rovnaké pódium so svojimi idolmi. Fajčiaci neplnoletí mladíci potĺkajúci sa v značkovom oblečení v zákulisí koncertu však o skromnosti či chudobe príliš nevypovedajú. Humanitná idea Vianoc, kde si firmy robia imidž na pomoci opusteným deťom, im neprospieva tak, ako by sa čakalo.

Žobráci:

Podľa bývalej riaditeľky Detského domova Pohoda Idy Želinskej to má pre väčšinu z detí negatívne následky. „Domováci potrebujú skôr podporu ako pomoc. Ak im budeme dávať peniaze a luxusné darčeky bez toho, aby si to nejakým spôsobom zaslúžili, naučíme ich, že za smutné príbehy dostanú lepšie zaplatené ako za svoje schopnosti či prácu. Je šialené, čo sa s nimi deje. Od takéhoto žobrania majú pokrivenú chrbticu, a preto je sedemdesiat percent z nich po odchode z domova prudko neúspešných,“ šokuje.
Tento názor pred svojimi kolegami nedokázala obhájiť, preto musela riaditeľský post opustiť.

Bohaté:

Deti s nariadenou ústavnou starostlivosťou majú podľa nej od štátu dostatok prostriedkov na to, aby mohli žiť dôstojne, bez akýchkoľvek príspevkov od sponzorov. „Všetky deti z nášho domova mohli chodiť do škôl, ktoré si vybrali, bez ohľadu na vzdialenosť. Na krúžky, ktoré ich bavia, či plaváreň. Keď sa pokazilo kúrenie, peniaze na opravu prišli takmer okamžite. Pravidelne sme chodili na zimnú i letnú dovolenku. Všetkého sme mali dosť, preto som chcela zastaviť okázalé žobranie, ktoré robí z opustených detí predajný artikel. Nešťastné osudy vymieňajú za autíčka na diaľkové ovládanie, DVD rekordéry, MP3 prehrávače, mobily, barbiny, značkové oblečenie, bicykle či stroje do posilňovne. Okrem toho dostávajú každý mesiac 738 korún vreckové. To nemá ani môj syn,“ hnevá sa exriaditeľka.
Podľa nej by podstatne viac zvýšilo kvalitu života domovákov napríklad plávanie a alternatívna rehabilitácia pre bábätká, pre staršie deti jazykové, počítačové, účtovnícke či barmanské kurzy, ktoré by zvýšili ich hodnotu na trhu práce. „Keď som zastávala svoju funkciu, robila som všetko pre to, aby nikto nešliapal po hrdosti ‚našich‘ detí. Nevidela som dôvod správať sa k nim inak ako k vlastným. Hľadala som pre ne partnerov, nie darcov. Partnerov, ktorí im nebudú dávať rybu, ale naučia ich, ako ju chytiť,“ hovorí.

Medvedia služba:

Prekvapivo rovnaký názor má aj Bea Pekajová, vedúca výchovy v detskom domove Brána do života, ktorá vyrastala v detskom domove v Brezne. „Je pravda, že materiálnej pomoci pre domovákov je hlavne počas Mikuláša, Vianoc či MDD tak veľa, že si to nevážia. Špeciálne na Mikuláša sa nám stáva, že tých sladkostí majú také množstvo, že z nich dokonca vracajú. Nie je možné zjesť naraz toľko čokolády, takže sa povaľuje po kobercoch, šliapu po nej alebo sa ňou obhadzujú. Domovákom by oveľa viac pomohlo, keby niekto bol schopný zabezpečiť im napríklad jazykové kurzy a študijné pobyty. Plyšákov, parfumov, drahých televízorov či značkového oblečenia majú viac ako deti v bežných domácnostiach. Nie je to však pravidlo. Sú aj veľmi chudobné domovy, ktorým chýbajú základné veci. Napríklad v Brezne, kde som vyrastala, sme po sebe nosili aj spodnú bielizeň.“

Žijú v zlatej klietke:

Šokujúci zážitok s chovankyňou istého detského domova má aj Libuša Vikorová, ktorej mama istý čas pracovala ako vychovávateľka. „Keď som sa raz snažila naučiť dvanásťročné dievča niekoľko základov na počítači, začala doň búchať. Zostala som šokovaná, pretože toto by som si ja doma nemohla dovoliť. Keď som ju pokarhala, vysvetlila mi, že jej pani riaditeľka povedala, že keď to pokazí, kúpi sa druhé. Niektoré deti v domovoch sú dnes už také sebavedomé, že bez akýchkoľvek výčitiek dokážu potrhať či rozbiť úplne nové hračky. Drží ich istota, že dostanú nové. Myslím, že deti z takejto zlatej klietky sa budú veľmi ťažko vyrovnávať s tým, že v reálnom živote to ani zďaleka nebude o krásnych drahých a nových veciach, na ktoré si zvykli, keď vyrastali. To, čo pre ne počas tých rokov zaujalo pozíciu istého štandardu, sa môže stať aj nočnou morou,“ varuje.
ERIK KOLLÁRIK

http://www.plus7dni.sk/plus7dni/spolocenska-rubrika/vianocne-zobranie.html


P.S. Nechcem zvýrazňovať v článku , čo ma najviac interesuje , nech si urobí úsudok každý sám , ale ja s ním súhlasím .


Juraj
hanelie
10.02.09,14:19
sorry - nebolo mojím plánom rozpútať vášnivú debatu - prosím vyjadrujte sa len k zadanej téme :)
dadkapo
10.02.09,16:03
Hanelie aspoň vidíš čo ľudí trápi:)
ja len chcem podotknúť, že sú mestá ako napr. aj my. 3 najväčšie mesto na Slovensku, ktoré nemá útulok tak preto sme sa rozhodli ho zriadiť. Lenže tu si dalo mesto červenú a financie nie sú... podľa mňa je to pre štát hanba, keď všetko možné aj nemožné financovať môže a toto nie...
misomiso
10.02.09,22:39
A ČO ŽE JA VIEM !!!!!!

Možno to znie tvrdo

A L E

Vianočné žobranie

Podnikatelia sa počas sviatkov zviditeľňujú cez deti z domovov, ktoré tak žijú vo väčšom prepychu než ich rovesníci v rodinách
19.12.2008

Na najstaršom benefičnom koncerte v strednej Európe pre deti žijúce v detských domovoch a náhradnej starostlivosti, Úsmev ako dar, sa domováci medzi sebou spoznajú a vystúpia na rovnaké pódium so svojimi idolmi. Fajčiaci neplnoletí mladíci potĺkajúci sa v značkovom oblečení v zákulisí koncertu však o skromnosti či chudobe príliš nevypovedajú. Humanitná idea Vianoc, kde si firmy robia imidž na pomoci opusteným deťom, im neprospieva tak, ako by sa čakalo.

Žobráci:

Podľa bývalej riaditeľky Detského domova Pohoda Idy Želinskej to má pre väčšinu z detí negatívne následky. „Domováci potrebujú skôr podporu ako pomoc. Ak im budeme dávať peniaze a luxusné darčeky bez toho, aby si to nejakým spôsobom zaslúžili, naučíme ich, že za smutné príbehy dostanú lepšie zaplatené ako za svoje schopnosti či prácu. Je šialené, čo sa s nimi deje. Od takéhoto žobrania majú pokrivenú chrbticu, a preto je sedemdesiat percent z nich po odchode z domova prudko neúspešných,“ šokuje.
Tento názor pred svojimi kolegami nedokázala obhájiť, preto musela riaditeľský post opustiť.

Bohaté:

Deti s nariadenou ústavnou starostlivosťou majú podľa nej od štátu dostatok prostriedkov na to, aby mohli žiť dôstojne, bez akýchkoľvek príspevkov od sponzorov. „Všetky deti z nášho domova mohli chodiť do škôl, ktoré si vybrali, bez ohľadu na vzdialenosť. Na krúžky, ktoré ich bavia, či plaváreň. Keď sa pokazilo kúrenie, peniaze na opravu prišli takmer okamžite. Pravidelne sme chodili na zimnú i letnú dovolenku. Všetkého sme mali dosť, preto som chcela zastaviť okázalé žobranie, ktoré robí z opustených detí predajný artikel. Nešťastné osudy vymieňajú za autíčka na diaľkové ovládanie, DVD rekordéry, MP3 prehrávače, mobily, barbiny, značkové oblečenie, bicykle či stroje do posilňovne. Okrem toho dostávajú každý mesiac 738 korún vreckové. To nemá ani môj syn,“ hnevá sa exriaditeľka.
Podľa nej by podstatne viac zvýšilo kvalitu života domovákov napríklad plávanie a alternatívna rehabilitácia pre bábätká, pre staršie deti jazykové, počítačové, účtovnícke či barmanské kurzy, ktoré by zvýšili ich hodnotu na trhu práce. „Keď som zastávala svoju funkciu, robila som všetko pre to, aby nikto nešliapal po hrdosti ‚našich‘ detí. Nevidela som dôvod správať sa k nim inak ako k vlastným. Hľadala som pre ne partnerov, nie darcov. Partnerov, ktorí im nebudú dávať rybu, ale naučia ich, ako ju chytiť,“ hovorí.

Medvedia služba:

Prekvapivo rovnaký názor má aj Bea Pekajová, vedúca výchovy v detskom domove Brána do života, ktorá vyrastala v detskom domove v Brezne. „Je pravda, že materiálnej pomoci pre domovákov je hlavne počas Mikuláša, Vianoc či MDD tak veľa, že si to nevážia. Špeciálne na Mikuláša sa nám stáva, že tých sladkostí majú také množstvo, že z nich dokonca vracajú. Nie je možné zjesť naraz toľko čokolády, takže sa povaľuje po kobercoch, šliapu po nej alebo sa ňou obhadzujú. Domovákom by oveľa viac pomohlo, keby niekto bol schopný zabezpečiť im napríklad jazykové kurzy a študijné pobyty. Plyšákov, parfumov, drahých televízorov či značkového oblečenia majú viac ako deti v bežných domácnostiach. Nie je to však pravidlo. Sú aj veľmi chudobné domovy, ktorým chýbajú základné veci. Napríklad v Brezne, kde som vyrastala, sme po sebe nosili aj spodnú bielizeň.“

Žijú v zlatej klietke:

Šokujúci zážitok s chovankyňou istého detského domova má aj Libuša Vikorová, ktorej mama istý čas pracovala ako vychovávateľka. „Keď som sa raz snažila naučiť dvanásťročné dievča niekoľko základov na počítači, začala doň búchať. Zostala som šokovaná, pretože toto by som si ja doma nemohla dovoliť. Keď som ju pokarhala, vysvetlila mi, že jej pani riaditeľka povedala, že keď to pokazí, kúpi sa druhé. Niektoré deti v domovoch sú dnes už také sebavedomé, že bez akýchkoľvek výčitiek dokážu potrhať či rozbiť úplne nové hračky. Drží ich istota, že dostanú nové. Myslím, že deti z takejto zlatej klietky sa budú veľmi ťažko vyrovnávať s tým, že v reálnom živote to ani zďaleka nebude o krásnych drahých a nových veciach, na ktoré si zvykli, keď vyrastali. To, čo pre ne počas tých rokov zaujalo pozíciu istého štandardu, sa môže stať aj nočnou morou,“ varuje.
ERIK KOLLÁRIK

http://www.plus7dni.sk/plus7dni/spolocenska-rubrika/vianocne-zobranie.html


P.S. Nechcem zvýrazňovať v článku , čo ma najviac interesuje , nech si urobí úsudok každý sám , ale ja s ním súhlasím .


Juraj

Ale ved to je vsetko v poriadku. Ja som nepovedal, ze treba slepo podporovat akukolvek nadaciu, ktora sa ohana detskymi domovmi. Su take firmy, alebo mozno nadacie, ktore sa zviditelnuju tym, ze vozia detom sladkosti v takom mnozstve, ze ich musia vracat naspat. Su ale aj ine, ktore podporuju navrat deti do (nahradnych) rodin, organizuju pre deti zmysluplne vylety a letne tabory, a vobec to tam nie je o peniazoch, aj ked celkom bez nich to nejde. Ak chce niekto robit charitu zle, tak ju bude robit zle bez ohladu na to, ci sa ohana sirotami alebo psami.
hanelie
11.02.09,07:08
Lenže tu si dalo mesto červenú a financie nie sú... podľa mňa je to pre štát hanba, keď všetko možné aj nemožné financovať môže a toto nie...
musíte mesto presvedčiť, že útulok je potrebný z hľadiska ochrany ľudí / nám to trvalo tri roky, kým sme začali stavať , podarilo sa nám však získať super pozemok / pre náš účel /od mesta a zároveň aj dotácie
ochrana ľudí spočíva v tom, že odchytené túlavé zvieratá sú zaočkované, veterinárne ošetrené, netúlajú sa, neohrozujú ľudí, nešíria rôzne choroby -
najdôležitejšie bolo získať širokú verejnosť pre náš zámer - dosiahli sme to organizívaním rôznych záujmových akcií - jednou z takýchto akcií bol aj zber gaštanov pre lesnú zver - táto akcia mala veľký úspech - zapojili sa takmer všetky školy - ďalej sme organizovali akciu trnavský oriešok, infostánky, v centre voľného času pre deti ukážky výcviku záchranárskych psov ap. do tohto projektu je naozaj nutné zapojiť čo najširšiu verejnosť
misomiso
11.02.09,07:39
musíte mesto presvedčiť, že útulok je potrebný z hľadiska ochrany ľudí / nám to trvalo tri roky, kým sme začali stavať , podarilo sa nám však získať super pozemok / pre náš účel /od mesta a zároveň aj dotácie
ochrana ľudí spočíva v tom, že odchytené túlavé zvieratá sú zaočkované, veterinárne ošetrené, netúlajú sa, neohrozujú ľudí, nešíria rôzne choroby -
najdôležitejšie bolo získať širokú verejnosť pre náš zámer - dosiahli sme to organizívaním rôznych záujmových akcií - jednou z takýchto akcií bol aj zber gaštanov pre lesnú zver - táto akcia mala veľký úspech - zapojili sa takmer všetky školy - ďalej sme organizovali akciu trnavský oriešok, infostánky, v centre voľného času pre deti ukážky výcviku záchranárskych psov ap. do tohto projektu je naozaj nutné zapojiť čo najširšiu verejnosť

Jasne, taketo aktivity tu zatial nitko nespochybnil, drzime vam palce.
dadkapo
11.02.09,07:44
No my tiež organizujeme všetko možné, široká verejnosť stojí za nami... spolupracujeme aj s RVPS - oni to vybavujú s mestom, ale stále nič. Teraz momentálne má mesto v pláne výstavbu niečoho iného a na útulok ani nepomyslí... ak pôjde už do tuhého rozhodli sme sa že zvoláme média a budeme na nich tlačiť...
hanelie
11.02.09,08:05
najdôležitejší je pozemok - disponuje mesto nejakým vhodným?
zistíte si to na katastri - / tam vám povedia, ktoré pozemky vlastní mesto
dadkapo
11.02.09,12:54
Pozemok už máme aj vybratý a tu sa vyskytuje problém č.1 - nie je tam inžinierska sieť, ktorá by stala pár miliónov... všetko už máme v takom štádiu, že keby boli penize môže sa stavať...
hanelie
11.02.09,13:11
1. mestský vodovod priamo na pozemku
2. kanalizácia cca 50m
3. elektrická prípojka cca 200m - pripojenie na transformačnú stanicu v majetku inej fy - nízkonapäťové pripojenie

celkové náklady na prípojky cca 100.000Sk - dotácia od mesta - argumentácia bola v tom, že prípojky sa stávajú majetkom majiteľa pozemku

výkopové práce nám vykonali uchádzači o zamestnanie v rámci aktivačných prác - / vďaka projektu aktivačných prác sme ušetrili mnoho, mnoho peňazí /
UoZ vykonávali všetky pomocné práce/
dana9
11.02.09,13:27
na utulok v PN ako doteraz, alebo na onkologicky vyskum. este stale vaham :-)
buchač
12.02.09,13:37
Hanelie aspoň vidíš čo ľudí trápi:)
ja len chcem podotknúť, že sú mestá ako napr. aj my. 3 najväčšie mesto na Slovensku, ktoré nemá útulok tak preto sme sa rozhodli ho zriadiť. Lenže tu si dalo mesto červenú a financie nie sú... podľa mňa je to pre štát hanba, keď všetko možné aj nemožné financovať môže a toto nie...

Túto poznámku som zobral aj trochu osobne . Toto ma trápi už naozaj najmenej ;)
Nie žeby som sa urazil , ALE myslím si , že sa tam točia poriadne sumy .
Tým ale nechcem povedať , že s nadáciami nesúhlasím . Mne sa proste jedná o to , že systém je aj zneužívaný .;) Ako všade inde a to nie len u nás :cool:
Veď si len zoberme nadáciu bývalého prezidenta X.Y. Veď táto bola špekulatívne vytvorená za účelom vytvorenia kancelárie a jej prevádzky , aby mal sekretárku na písanie pamätí ......:mee:
A to nehovorím o rôznych " športových kluboch " , ktoré majú pár členov a jediný šport , ktorý majú v propozíciách , je slovenská hádzaná :cool:..........

V. REGIONÁLNE ROZLOŽENIE PODPORY
Pri zostavovaní Správy sme skúmali aj regionálne rozloženie sídiel nadácií.
Bratislavský kraj je na prvom mieste vo viacerých kategóriách: nachádza sa tu 51 % všetkých nadácií; 68 % neaktívnych nadácií; 48 % grantujúcich nadácií; 45 % operačných nadácií; 46,7 % firemných nadácií a 54 % ostatných nadácií.
Päťdesiat percent zo všetkých komunitných nadácií má sídlo v Prešovskom kraji.a popri tom je to zpráva z roku

2004
http://www.donorsforum.sk/dokumenty/Sprava%20o%20slovenskych%20nadaciach.pdf

2006
http://www.donorsforum.sk/dokumenty/Sprava%20o%20stave%20slovenskych%20nadacii%202006. pdf

Tak toto ma trápi !
Mám aj iné dôvody , ale o týchto sa radšej nezmieňujem .


Juraj
dadkapo
14.02.09,15:59
Nadácia a občianske združenie sú 2 rozdielne pojmy... A ak si myslíš, že sa na útulku dá nabaliť tak do toho. Založ nejaký a uvidíme, či ti to bude vynášať...
dadkapo
14.02.09,16:02
Hanelie ďakujem za rady. Volala nám pani z Kežmarského útulku, že sa tam máme prísť pozrieť ako to má vyzerať a že nám poradí ako na to. No zlatá bola:)
peru
24.02.09,08:49
Pekný deň,
pracujem pre združenie IT a ja (Informačné Technológie a ja). Nechcem sa vyjadrovať k všeobecnej kritike. U nás všetci členovia pracujú zadarmo, rozdávame počítače školám, škôlkam a prežívame z darov našich členov. Máme referencie na našom webe, stačí zdvihnúť telefón a spýtať sa, či je pravda, čo tvrdíme.

Ak nás podporíte svojimi 2%, podporíte vzdelanie detí a dospelých. Jednoducho používanie počítačov je súčasťou budúcnosti a my to deti a dospelých učíme.

Všetko info je na www (bodka) itaja (bodka) sk

Rozdávajme spolu vzdelanie!

Ďakujeme.

Peter
qwer
05.03.09,20:12
hm to neviem ze komu
verkaz
02.01.11,10:33
útulku :Tuláčik". U nás tiež nemajú podporu od mesta. Sľubov bolo až až. Robia to dobrovoľníci a psíkov majú umiestnených v dočasných rodinách. Nájdu sa aj dobrí ľudia. Dnes máme novoročné stretnutie spojené s prechádzkou psíkov z útulku.
mimotemy
Nadáciám už veľmi neverím tam je okolo toho veľa ľudí, a bohužiaľ niektorí aj za účelom obohatiť sa. Máloktorá nadácia zverejní výsledok zbierky a jej rozdelenie (koľko je z toho réžia).
peter3377
02.01.11,12:54
akom kazdy rok- statu, a nic mu nedarujem , keby sa dalo nedam mu ani cent,