janaZH
09.02.09,15:11
Dobrý deň, prosím o radu:
1. Zamestnanec má okrem príjmu z pracovného pomeru aj príjem na základe Hráčskej zmluvy uzatvorenej podľa § 51 Občianskeho zákonníka s futbalovým klubom. Môže mu urobiť ročné zúčtovanie dane zamestnávateľ, ak ho o to zamestnanec požiada, alebo si musí podať daňové priznanie?
2. Ako je to so zamestnancom, ktorý mal príjmy aj zo zahraničia (Čiech)?
Ďakujem.
Tweety
09.02.09,14:12
Dobrý deň, prosím o radu:
1. Zamestnanec má okrem príjmu z pracovného pomeru aj príjem na základe Hráčskej zmluvy uzatvorenej podľa § 51 Občianskeho zákonníka s futbalovým klubom. Môže mu urobiť ročné zúčtovanie dane zamestnávateľ, ak ho o to zamestnanec požiada, alebo si musí podať daňové priznanie?
2. Ako je to so zamestnancom, ktorý mal príjmy aj zo zahraničia (Čiech)?
Ďakujem.
V obidvoch prípadoch podáva DP.
j.u.l.i.a
20.02.09,13:03
A keď mám pár zamestnancov, ktorí prvé mesiace pracovali v Čechách a potom v našej firme až do 31.12.2008, som povinná urobiť RZD? Alebo sa dá RZD urobiť v našej firme iba za mesiace, ktoré pracoval na Slovensku alebo teda zúčtovanie ja ako zamestnávateľ vôbec nemusím týmto zamestnancom robiť?
denisie
20.02.09,13:08
A keď mám pár zamestnancov, ktorí prvé mesiace pracovali v Čechách a potom v našej firme až do 31.12.2008, som povinná urobiť RZD? Alebo sa dá RZD urobiť v našej firme iba za mesiace, ktoré pracoval na Slovensku alebo teda zúčtovanie ja ako zamestnávateľ vôbec nemusím týmto zamestnancom robiť?
ako posledný ZĽ by ste mali RZD urobiť vy, ale iba pokiaľ vás o to zamestnanci požiadajú. ak nepožiadajú, nemusíte, musíte im však vystaviť potvrdenie o zdaniteľnej mzde, a zammestnanci si spolu s príjmom zo zahraničia podajú DP typ A
j.u.l.i.a
20.02.09,13:14
ďakujem za odpoveď. A keď si požiadali o vykonanie RZD, musím im zohľadniť aj príjmy z ČR? Či to je iba za príjmy čisto zo SR?
Tweety
20.02.09,13:16
ďakujem za odpoveď. A keď si požiadali o vykonanie RZD, musím im zohľadniť aj príjmy z ČR? Či to je iba za príjmy čisto zo SR?
RZD urobíš len z príjmov u nás.
abel
20.02.09,13:21
Podľa mňa nemali čo žiadať o RZD ale musia si podať daňové priznanie a zdaniť celosvetové príjmy.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/rz2008_0209.pdf
Tweety
20.02.09,13:24
Podľa mňa nemali čo žiadať o RZD ale musia si podať daňové priznanie a zdaniť celosvetové príjmy.
Nemali, ale mohli a na základe potvrdenia o RZD si musia aj tak podať DP zo všetkých príjmov.
j.u.l.i.a
20.02.09,13:39
Dúfam, že som pochopila správne: zamestnanci si podali žiadosť o RZD ale neuviedli tam, že mali aj iných zamestnávateľov. Tým pádom som povinná urobiť im RZD za obdobie odkedy boli zamestnaný v našej firme. Zamestnanci sú však povinný priznať aj príjmy z ČR. Za tieto príjmy by si mali podať sami daňové priznanie - čo pochybujem že urobia.
Po správnosti ma nemali o nič žiadať a DP si mali urobiť sami za celý rok 2008. Správne?
j.u.l.i.a
26.02.09,07:17
Takže zamestnanec sa rozhodol, že za príjmy z tejto firmy mu urobím RZD ja ako zamestnávateľ a za príjmy z Čiech za január až marec 2008 si podá DP sám. Neviem však, či má zamestnanec nárok aj na NČZD za január až marec na Slovensku a môžem mu ju v RZD uplatniť...:-( Nevie niekto?
abel
26.02.09,07:26
Takže zamestnanec sa rozhodol, že za príjmy z tejto firmy mu urobím RZD ja ako zamestnávateľ a za príjmy z Čiech za január až marec 2008 si podá DP sám. Neviem však, či má zamestnanec nárok aj na NČZD za január až marec na Slovensku a môžem mu ju v RZD uplatniť...:-( Nevie niekto? Áno, má nárok na celoročnú nezdaniteľnú časť.

Zamestnanec by mal vedieť, že ťa má požiadať o vyplnenie druhej strany tlačiva o RZD, pretože on si musí vysporiadať celoročný príjem.
Vyplní na žiadosť zamestnanca zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane v prípade, ak zamestnanec, ktorému vykonal ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti, podáva za toto zdaňovacie obdobie daňové priznanie (§ 39 ods. 6 zákona).
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/zuctovanie2008.pdf
Barbara
26.02.09,07:34
Takže zamestnanec sa rozhodol, že za príjmy z tejto firmy mu urobím RZD ja ako zamestnávateľ a za príjmy z Čiech za január až marec 2008 si podá DP sám. Neviem však, či má zamestnanec nárok aj na NČZD za január až marec na Slovensku a môžem mu ju v RZD uplatniť...:-( Nevie niekto?


môj názor, ty mu nemáš spraviť v žiadnom prípade to RZD, nakoľko má príjem aj zo zahraničia. Vystav mu to potvrdenie o príjme a musí si podať DP.
Predsa on ti nemôže povedať, aby si mu Ty urobila to RZD a potom on si podá DP. to sa tak nedá, že on si podá DP len za obd. 1-3, to si musí podať DP za celý rok 2008 aj s príjmom od Vás.
nekomplikuj si život, podľa zákona on je povinný si podať DP
abel
26.02.09,07:41
môj názor, ty mu nemáš spraviť v žiadnom prípade to RZD, nakoľko má príjem aj zo zahraničia. Vystav mu to potvrdenie o príjme a musí si podať DP.
Predsa on ti nemôže povedať, aby si mu Ty urobila to RZD a potom on si podá DP. to sa tak nedá, že on si podá DP len za obd. 1-3, to si musí podať DP za celý rok 2008 aj s príjmom od Vás.
nekomplikuj si život, podľa zákona on je povinný si podať DP
Barbarka, o tomto sme diskutovali na predchádzajúcej strane. Mzdárka predsa nemusí vedieť, že on mal ešte iné príjmy, a keď ju zamestnanec riadne na tlačive požiada o RZD, ona je povinná mu ho vykonať - inak má na krku pokutu - viď inú debatu http://www.porada.sk/t97674-p8-rocne-zuctovanie-dane-za-rok-2008-a.html
Barbara
26.02.09,07:56
Barbarka, o tomto sme diskutovali na predchádzajúcej strane. Mzdárka predsa nemusí vedieť, že on mal ešte iné príjmy, a keď ju zamestnanec riadne na tlačive požiada o RZD, ona je povinná mu ho vykonať - inak má na krku pokutu - viď inú debatu http://www.porada.sk/t97674-p8-rocne-zuctovanie-dane-za-rok-2008-a.html



súhlasím, lenže ona vie, že má príjmy aj z Čiech, takže v tom prípade mu povie, že mu nemôže spraviť RZD z dôvodu, že má aj iné príjmy, a že je povinný si to DP podať sám.

no ja by som mu to tak povedala, a rozhodne by som mu neurobila to RZD, lebo viem o tom, že má aj príjmy z Čiech. To je na hlavu postavené, že viem o tom, že má aj príjmy z Čiech, a ja napriek tomu by som mu spravila to RZD.
pravdaže, keby mi to nepovedal, že má príjmy aj z Čiech, tak je to jasné, že mu urobím to RZD, lebo o tom neviem.
takže ja by som mu vystavila to potvrdenie o príjme a povedala mu, že musí ísť na daňový úrad si podať DP.
j.u.l.i.a
26.02.09,08:04
súhlasím, lenže ona vie, že má príjmy aj z Čiech, takže v tom prípade mu povie, že mu nemôže spraviť RZD z dôvodu, že má aj iné príjmy, a že je povinný si to DP podať sám.

no ja by som mu to tak povedala, a rozhodne by som mu neurobila to RZD, lebo viem o tom, že má aj príjmy z Čiech. To je na hlavu postavené, že viem o tom, že má aj príjmy z Čiech, a ja napriek tomu by som mu spravila to RZD.
pravdaže, keby mi to nepovedal, že má príjmy aj z Čiech, tak je to jasné, že mu urobím to RZD, lebo o tom neviem.
takže ja by som mu vystavila to potvrdenie o príjme a povedala mu, že musí ísť na daňový úrad si podať DP.

Ďakujem za odpovede. Ja viem, že by som RZD nemala robiť, ale čo by som neurobila pre zamestnanca, keď ma poprosí... Nakoniec si len narobím problémy...:(
Barbara
26.02.09,08:13
Ďakujem za odpovede. Ja viem, že by som RZD nemala robiť, ale čo by som neurobila pre zamestnanca, keď ma poprosí... Nakoniec si len narobím problémy...:(


je to v poriadku, ale ajtak mu budeš musieť vystaviť potom to tlačivo- ročné zúčt. dane a stejne musí na daňový úrad, takže nevidím v tom logiku.;) že aký to má význam, aby si mu ty urobila to RZD, keď vie, že musí tak či tak na daňový úrad :rolleyes:

:rolleyes: leda, že by potom nešiel na ten daňový úrad:rolleyes:, keď už bude mať spravené u Vás to RZD:rolleyes:.......... to už je potom jeho vec;)
Barbara
26.02.09,08:24
ešte ma napadlo, keď ty mu urobíš to RZD ako u Teba vykryje to obdobie 1-3:rolleyes:, k Vám nastúpil 1.4.2008?:rolleyes: predsa musí mať celý rok 2008 vykrytý.
na druhej strane keď k Vám príde daňová kontrola, tak ti to vyčísli ako preplatok,/ keď mu vyjde u teba preplatok/ keď si vedela o tom, že má príjmy z Čiech a ty si mu napriek tomu urobila RZD, lebo by si mu v tom prípade nemala spraviť RZD.
abel
26.02.09,10:33
ešte ma napadlo, keď ty mu urobíš to RZD ako u Teba vykryje to obdobie 1-3:rolleyes:, k Vám nastúpil 1.4.2008?:rolleyes: predsa musí mať celý rok 2008 vykrytý.
na druhej strane keď k Vám príde daňová kontrola, tak ti to vyčísli ako preplatok ??? ,/ keď mu vyjde u teba preplatok/ keď si vedela o tom, že má príjmy z Čiech a ty si mu napriek tomu urobila RZD, lebo by si mu v tom prípade nemala spraviť RZD.

S týmto nesúhlasím. Ak by to tak bolo, tak tie žiadosti, ktorými zamestnanci žiadajú o RZD, by boli iba zbytočný papier. Prečo by mala byť všetka zodpovednosť na mzdárke?
Ak raz zamestnanec podpíše, že nemal iné príjmy, tak bude daňový úrad uvedený preplatok žiadať od daňovníka, nie od zamestnávateľa. Iné by bolo, keby mi predložil k žiadosti aj to potvrdenie z Čiech, a žiadal o RZD. Vtedy by som žiadosť o RZD neprijala. Ale keď ja viem o tom len z počutia, a on ma písomne požiada o zúčtovanie, kde uvedený príjem neuvedie, som povinná mu RZD urobiť a zodpovednosť si nesie sám.
j.u.l.i.a
04.03.09,09:15
ďakujem všetkým za odpovede. Veľmi ste mi pomohli.
Mám však ešte jeden prípad, s ktorým si neviem rady. Ako je to s osobou, ktorá je vo firme zamestnaná ale od 1.3.2008 je na materskej dovolenke a tým pádom k 31.12.2008 poberá rodičovský príspevok. Má zamestnávateľ povinnosť urobiť jej RZD? Má nárok na vrátenie NČZD za marec až december?
Vopred ďakujem za vašu trpezlivosť. Som len začiatočníčka a s niektorými vecami si ešte neviem poradiť...
mzdarka renca
04.03.09,09:18
ďakujem všetkým za odpovede. Veľmi ste mi pomohli.
Mám však ešte jeden prípad, s ktorým si neviem rady. Ako je to s osobou, ktorá je vo firme zamestnaná ale od 1.3.2008 je na materskej dovolenke a tým pádom k 31.12.2008 poberá rodičovský príspevok. Má zamestnávateľ povinnosť urobiť jej RZD? Má nárok na vrátenie NČZD za marec až december?
Vopred ďakujem za vašu trpezlivosť. Som len začiatočníčka a s niektorými vecami si ešte neviem poradiť...

Ak požiadala do 16.2., tak má zamestnávateľ povinnosť vykonať RZD (http:///). Má nárok na celú NČZD 98496.