berry
09.02.09,15:44
dobrý deň
Ako mám zaúčtovať faktúru, ktorá bola vystavená v marci roku 2007 a prišla až teraz? dodávateľská firma nám neposlala ani jednú upomienku (keďže od nich berieme veľké množstva materiálu , tak sme si nevšimli , že nám mala ešte niečo faktúrovať) Ale prišiel nám list od nejakého právnika , že ak to nezaplatíme tak nás dajú na súd. Tak som začala pátrať , že čo to vlastne je za faktúru , keďže sme ju ani neevidovali ani nevideli ani nič.. Dodávateľská firma mi dokázala, že tovar prebral náš zamestnanec. A že ta faktúra bola určená naozaj pre nás. Tak im to musíme zaplatiť.
Tak ako to mám teraz všetko zaúčtovať?
Ďakujem
KEJKA
09.02.09,17:43
no vidno neporiadok vo firme
a/ zamestnanec preberie tovar a doklad nikomu nechýba?
b/ tovar sa predá-fakturuje a nikoho nazaujíma jeho obstarávacia cena a odkaľ sa vzal ?
c/ tovar sa nepredal, ale pri nventúre ho nikto nenájde ako prebytok............?

Zaúčtovať ako oprava nákladov minulých období, ešte do roku 2008 a vysporiadať -. bud dodatočné DPPO alebo aj nie (závisí od sumy zvýšena nákladov) a ako pripočitateľná položka k základu dane 2008.
Aljok
09.02.09,18:34
dobrý deň
Ako mám zaúčtovať faktúru, ktorá bola vystavená v marci roku 2007 a prišla až teraz? dodávateľská firma nám neposlala ani jednú upomienku (keďže od nich berieme veľké množstva materiálu , tak sme si nevšimli , že nám mala ešte niečo faktúrovať) Ale prišiel nám list od nejakého právnika , že ak to nezaplatíme tak nás dajú na súd. Tak som začala pátrať , že čo to vlastne je za faktúru , keďže sme ju ani neevidovali ani nevideli ani nič.. Dodávateľská firma mi dokázala, že tovar prebral náš zamestnanec. A že ta faktúra bola určená naozaj pre nás. Tak im to musíme zaplatiť.
Tak ako to mám teraz všetko zaúčtovať?
Ďakujem

Pozri Postupy účtovania PÚ:

§ 5

Časové rozlíšenie nákladov a výnosov


(1) Náklady a výnosy sa účtujú do obdobia, s ktorým časovo a vecne súvisia. Opravy nevýznamných nákladov a nevýznamných výnosov minulých účtovných období sa účtujú ako účtovné prípady bežného účtovného obdobia na príslušných účtoch nákladov alebo výnosov z hospodárskej činnosti účtovnej jednotky.


§ 59
Účtovanie vlastného imania

(14)Na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov sa účtujú okrem iných skutočností ustanovených týmto opatrením aj významné opravy chýb minulých účtovných období a rozdiely zo zmien použitých účtovných metód a účtovných zásad podľa § 7 ods. 3 zákona. Na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 - Neuhradená strata minulých rokov sa účtuje aj významné dodatočné vyrubenie dane z príjmov za predchádzajúce roky a významný nárok na vrátenie dane z príjmov za predchádzajúce roky so súvzťažným zápisom v prospech alebo na ťarchu účtu 341 – Daň z príjmov.

Pozri aj ZoDP:

§ 17

(15) Pri zrušení opravných položiek a zrušení rezerv na účet nerozdelený zisk minulých rokov1) sa základ dane zvyšuje o zaúčtovanú výšku zostatkov týchto účtov, ak ich tvorba je považovaná za daňový výdavok. Opravy chýb minulých účtovných období, ak ide o náklady (výdavky) uznané za daňový výdavok alebo výnosy (príjmy) zahrnované do zdaniteľných príjmov, sa zahrnujú do základu dane toho zdaňovacieho obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisia, bez ohľadu na to, či sa účtujú do nákladov, výnosov alebo na účet nerozdelený zisk minulých rokov.
berry
10.02.09,13:21
Zamestnanec prebral materiál. Ten sa samozrejme použil na stavbe ale my sme ho ani nefakturovali, lebo sme ho teoreticky nemali.
To znamená. Že ja keď som ho na sklade ani nemala tak som ho ani nevydala a keďže sa hneď použil na stavbe (pri takom množstve sa to tam stratí) nám ani pri inventúre neostal. Takže tu ide o to , že stratový budeme najskôr my. Ide o sumu asi o 10 000,- s DPH.
Ale ďakujem za Vaše rady. Už ste mi viac krát dobre poradili. Prajem pekný deň.
Tinika
17.02.09,14:28
Ja mam taky podobny problem. Klient mi doniesol doklady medzi ktorými je aj Fa od Orange z decembra 2007. Evidentne nebola v r. 2007 zaúčtovaná do závazkov. Uhradená bola 18.1.2009. Čo s tým? Môžem to urobiť tak, že Fa nezaučtujem a v banke to dam do N ako uhrada zavazku z r. 2007, hoci to v zaväzkoch nebolo? Lebo davať dodatočne za r. 2007 nechcem.
Kája.
17.02.09,16:06
JU alebo PU?
Tinika
17.02.09,16:08
JU. Keby to bolo PU tak viem ze to muselo ist do r. 2007, ale v JU sa vedu prijmy a vydavky a v tomto prípade bol výdavok až v r. 2008. Ide o to, že ta FA nebola v zavazkoch a tym padom ani vo vykaze.
Kája.
17.02.09,16:44
No tak si ju zaraď do záväzkov v januári, keď bola vystavená v decembri ešte neznamená že podnikateľ ju aj fyzicky obdržal v decembri.
Tinika
17.02.09,16:47
No tak si ju zaraď do záväzkov v januári, keď bola vystavená v decembri ešte neznamená že podnikateľ ju aj fyzicky obdržal v decembri.

A mam na fa napísať dátum z roku 2008 ze vtedy dosla a aj s takym ju zaučtovať?
Tinika
17.02.09,16:56
Jasne, ze mohol tu fa dostať az v januari, ale danove sa dava do marca, takže este to mohol stihnut dať do decembra 2007. Ale myslim ze to moze byť aj v 2008