Lapyduch
09.02.09,16:22
Dobry den, všetkým.

Nie som zbehlý v daňových veciach preto sa obraciam na Vás. Potreboval by som poradit čo sa vlastne zapčítava v prípade, ak si chcem uplatniť nezdaniteľnú čast základu dane na manželku. Napíšem vlastný prípad.
manzelka od Januára do marca bola zamestnana: cca: 38000 sk
April az september poberala matersku: cca: 44000sk
Oktober az december poberala rodic. prispev: cca: 9650sk

A viem si uplatnit na manzelku aj jej zivotne poistenie v nezdanitelnej casti (cca: 8232sk ak ano kam to pripocitam), alebo to by si vedela len ona uplatnit keby si sama podavala danove priznanie.

A este jedna otazocka. Na danovom priznany su vsetky polozky bez DPH? (v cistom)
Dufam ze som to velmi nepomiesal.
Za odpoved kazdemu DAKUJEM.
Tweety
09.02.09,15:32
Dobry den, všetkým.

Nie som zbehlý v daňových veciach preto sa obraciam na Vás. Potreboval by som poradit čo sa vlastne zapčítava v prípade, ak si chcem uplatniť nezdaniteľnú čast základu dane na manželku. Napíšem vlastný prípad.
manzelka od Januára do marca bola zamestnana: cca: 38000 sk
April az september poberala matersku: cca: 44000sk
Oktober az december poberala rodic. prispev: cca: 9650sk

A viem si uplatnit na manzelku aj jej zivotne poistenie v nezdanitelnej casti (cca: 8232sk ak ano kam to pripocitam), alebo to by si vedela len ona uplatnit keby si sama podavala danove priznanie.

A este jedna otazocka. Na danovom priznany su vsetky polozky bez DPH? (v cistom)
Dufam ze som to velmi nepomiesal.
Za odpoved kazdemu DAKUJEM.

Jej príjem zo ZČ mínus zaplatené odvody do poisťovní plus materské. Toto všetko spočítaš a uplatníš si rozdiel medzi NČ a touto sumou.
ŽP si musí uplatniť ona vo svojom DP, alebo môže požiadať svojho zamestnáv. o vykonanie RZD. Kedže nemala iné príjmy môže požiadať zamestnáv. o RZD.
Lapyduch
09.02.09,16:13
Ale manzelka vlastne nemusi davat danove priznanie pokial si ja uplatnuje na nu nezdanitelnu cast zakl. dane. Alebo ano.
Tweety
09.02.09,16:23
Ale manzelka vlastne nemusi davat danove priznanie pokial si ja uplatnuje na nu nezdanitelnu cast zakl. dane. Alebo ano.
Uplatní si NČ ona na seba vo svojom DP, alebo v RZD, a ty si uplatníš na ňu.
Marína
09.02.09,20:07
A este jedna otazocka. Na danovom priznany su vsetky polozky bez DPH? (v cistom)
Dufam ze som to velmi nepomiesal.
Za odpoved kazdemu DAKUJEM.
Tak to si pomiešal.;) DPH je daň z pridanej hodnoty. Ty v DP potrebuješ vysporiadať daň z príjmov. DPH s tým nemá nič spoločné.