lenka 22
09.02.09,17:43
ahoj, chcela by som sa spýtať, či by mi niekto neporadil, máme firmu na živnosť a chceme založiť s.r.o. s tým, že si ponecháme aj starú firmu, kde nie sme platcovia dph a v s.r.o. by sme boli platcovia dph. tak či treba vybavovať nové živnostenské oprávnenia alebo nám založia s.r.o. aj na základe tých čo už máme a ešte by som chcela vedieť, či si môžeme ponechať názov firmy s tým že bez dph ostane stará firma a pre s.r.o. použijeme pôvodný názov s pridfaním ... s.r.o.
ak sa nájde niekto kto mi vie poradiť budem veľmi vďačná, pa
Fany
09.02.09,16:52
Ak chceš starú firmu nechať, potom sro bude vlastne úplne nová firma. Preto živnostenské oprávnenie musíš vybaviť na novú sro zvlášť. Názov môže byť ako píšeš, čiže iba pridáš s.r.o., podmienka len je, aby už náhodou neexistovala firma s presne takým názvom. My sme to tiež tak urobili a fungujeme tak už piaty rok. Poradím, ak budem ešte vedieť, pýtaj sa.

Musíš to proste chápať tak, že zakladáš úplne novú firmu. Bude mať nové IČO, DIČ, názov, aký jej dáš...nový účet, spoločníkov, konateľov... všetko nové
Dáša_
09.02.09,18:05
Z praxe - mame sro aj fyzicku osobu s rovnakym menom. A je dost tažke ustriehnut doklady, aby boli dodavatelske faktury na spravnu firmu. Neustale sa nieco vracia dodavatelom a preraba. Aj ked maju spravnu objednavku, jednoducho vyfakturuju na starsiu firmu. Nejakym ICO sa nezaoberaju.

A k otazke zivnostenskeho listu - s.r.o. potrebuje vlastny. Vybavovaniu sa nevyhnete.

A este, tato kombinacia FO neplatca, sro platca je praxi velmi casta. Ak sa nejedna priamo o predajne firmy, tak sa velmi dobre da vyuzit 40% pausal u FO:
lenka 22
09.02.09,19:02
Ďakujem, veľmi ste mi pomohli, no ešte neviem čo znamená ten 40% paušál u FO
zalobaba
09.02.09,21:42
ahoj, chcela by som sa spýtať, či by mi niekto neporadil, máme firmu na živnosť a chceme založiť s.r.o. s tým, že si ponecháme aj starú firmu, kde nie sme platcovia dph a v s.r.o. by sme boli platcovia dph. tak či treba vybavovať nové živnostenské oprávnenia alebo nám založia s.r.o. aj na základe tých čo už máme a ešte by som chcela vedieť, či si môžeme ponechať názov firmy s tým že bez dph ostane stará firma a pre s.r.o. použijeme pôvodný názov s pridfaním ... s.r.o.
ak sa nájde niekto kto mi vie poradiť budem veľmi vďačná, pa

ŽL vydané na FO a nová SRO sú dva rôzne subjekty, aj v prípade, ak by bol a FO a jediný spoločník SRO tá istá osoba. Či si ŽL FO naďalej ponecháš a budeš na ich základe podnikať alebo ich pozastavíš alebo živnosť úplne zrušíš, je vec tvojho rozhodnutia. Súhlasím však s tým, že nie je vhodné dávať ten istý názov pre SRO s dodatkom s.r.o., ak ho už má FO a ešte aj sídlia na rovnakej adrese. mnohí dodávatelia majú potom z toho chaos s vy následne zbytočný guláš v účtovníctve.
Fany
10.02.09,08:43
Ďakujem, veľmi ste mi pomohli, no ešte neviem čo znamená ten 40% paušál u FO
40% znamená, že ak si FO, niesi plátca DPH, nemusíš evidovať výdavky a na konci zdaňovacieho obdobia vyčísliš svoj základ dane tak, že zrátaš všetky príjmy, odrátaš od toho 40% výdavky z týchto príjmov (paušálne, nič nemusíš dokladovať) + ešte môžeš odrátať všetky skutočne zaplatené platby do SPaZP. Je to menej evidencií, jednoduchší výpočet dane a môže ti to urobiť nižšiu daň, ako keby si evidovala a uplatňovala skutočné výdavky.

a nevidím taký problém v rovnakom názve firmy. Predsa FO musí uvádzať aj svoje meno a sro zasa musí mať dodatok, tak potom to budú napr. firmy:
Jožko Mrkvička - Kolotoč, ičo: XY
Kolotoč, s.r.o. , ičo: YX
pre mňa je to jasný rozdiel.
Iba ak chceš vlastne gro podnikania firmy presunúť na sro, potom by som zaslala aspoň väčším partnerom infolist so zmenou údajov, na ktoré majú reagovať pri komunikácii.