Mickya
09.02.09,19:09
Prosím, stretli ste sa už s takým niečím? Neviem ani ako mám faktúru správne zaúčtovať a ani z akej sumy odviesť DPH, resp. urobiť samozdanenie, kedže ide o s 15 ods. 7,8 zákona o DPH.
Sme registrátormi domén. Zaslali sme preddavok hlavnému správcovi domén v hodnote 3000 EUR. Ten nám na základe platby vystavil faktúru, ale prihodil nám bonus na faktúre - nejakých 800 EUR, čiže, akoby sme mali u nich kredit nie 3000 EUR, ale 3800 EUR.
V priebehu kalendárneho mesiaca budeme u tohoto hlavného správcu domén domény registrovať a na konci mesiaca nám vystaví faktúru za všetky zaregistrované domény.
Ďakujem za každú pomoc.
Mickya
10.02.09,20:07
Prosim, nik nevie poradiť čo s tým?
koňo
10.02.09,20:26
Podľa mňa mal dodávateľ vystaviť faktúru iba z dôvodu prijatia platby, teda na 3.000,- EUR.
Ak však vystavil faktúru za dodanie služby, tak platbu z titulu DPH ignoruješ a samozdaníš údaje podľa "ostrej" faktúry. (Predpokladám, že to máš v jednom mesiaci a teda nemusíš samozdaňovať v jednom mesaici z titulu platby a potom v druhom mesiaci z titulu faktúry.)
Mickya
10.02.09,20:49
Podľa mňa mal dodávateľ vystaviť faktúru iba z dôvodu prijatia platby, teda na 3.000,- EUR.
Ak však vystavil faktúru za dodanie služby, tak platbu z titulu DPH ignoruješ a samozdaníš údaje podľa "ostrej" faktúry. (Predpokladám, že to máš v jednom mesiaci a teda nemusíš samozdaňovať v jednom mesaici z titulu platby a potom v druhom mesiaci z titulu faktúry.)

ďakujem za promptnú odpoveď, ale on vystavil faktúru k prijatej platbe + mi dal tie peniaze navyše ako bonus... a to je všetko na tej FA uvedené a keď sme v tom mesiaci zaregistrovali domény, tak na konci mesiaca mi došla faktúra, už ako "ostrá" - za dodanú službu - ale táto faktúra obsahovala súčet - sumu, ktorú sme my zaplatili (ten preddavok) + ten peňažný bonus, ktorí nám dali zadarmo a ešte FA obsahovala sumu, čo bolo v skutočnosti zaregistrované - čiže, čo ide na 518.
Preto si s tým neviem rady :-( a neviem ako ďalej :-(((
Mickya
10.02.09,21:13
ďakujem za promptnú odpoveď, ale on vystavil faktúru k prijatej platbe + mi dal tie peniaze navyše ako bonus... a to je všetko na tej FA uvedené a keď sme v tom mesiaci zaregistrovali domény, tak na konci mesiaca mi došla faktúra, už ako "ostrá" - za dodanú službu - ale táto faktúra obsahovala súčet - sumu, ktorú sme my zaplatili (ten preddavok) + ten peňažný bonus, ktorí nám dali zadarmo a ešte FA obsahovala sumu, čo bolo v skutočnosti zaregistrované - čiže, čo ide na 518.
Preto si s tým neviem rady :-( a neviem ako ďalej :-(((
ono je to vlastne tak, že na začiatku mám kredit, z ktorého sa strháva po zaregistrovaní domén
Mickya
11.02.09,16:03
Prosím, neviete poradiť? :mee:
koňo
11.02.09,20:09
Zaplatila si preddavok, ten - a iba v tej výške - by som samozdanil.
Na ostrej faktúre mala byť tá istá suma (ako výška záväzku) a iba konštatačne malo byť uvedené, že môžete čerpať služby za viac. Veď ten zvýšený limit môžete čerpať bez toho, aby ste ho platili (teraz alebo potom).
šromo
11.02.09,20:22
Myslím, že by som zavolala priamo do tej firmy, ktorá mi bonus zaslala a opýtala sa na to priamo ich - určite to nerobia prvýkrát a majú riadne overené zákony. No a keď by mi neporadili oni, tak potom by som odviedla na základe prijatej platby DPH
Mickya
11.02.09,21:12
Zaplatila si preddavok, ten - a iba v tej výške - by som samozdanil.
Na ostrej faktúre mala byť tá istá suma (ako výška záväzku) a iba konštatačne malo byť uvedené, že môžete čerpať služby za viac. Veď ten zvýšený limit môžete čerpať bez toho, aby ste ho platili (teraz alebo potom).
ďakujem za odpoveď. to je pravda, že ho môžem čerpať bez toho, aby sme ho platili... čiže, ak som to správne pochopila... budem účtovať, akoby ten bonus ani nebol.... zaúčtujem preddavky a keď mi príde FA, hodím to do nákladov...
Mickya
11.02.09,21:13
Myslím, že by som zavolala priamo do tej firmy, ktorá mi bonus zaslala a opýtala sa na to priamo ich - určite to nerobia prvýkrát a majú riadne overené zákony. No a keď by mi neporadili oni, tak potom by som odviedla na základe prijatej platby DPH
ďakujem, to je dobrý nápad, len tá firma je vo Švajčiarsku, tak ja osobne asi moc ohľadom takýchto vecí moc nepokecám :-(