MaxMan
09.02.09,19:17
Dobrý deň,

manželka bola od začiatku roku 2008 do 24.7.2008 nezamestnaná. Poberala podporu do cca 10.7.2008. Od 25.7.2008 poberala materskú do konca roka 2008.

Moja otázka znie: treba jej podať daňové priznanie? Ak áno, počíta sa jej príjem z materskej a podpory?

Za odpovede ďakujem
brčko
09.02.09,22:39
Ak poberala podporu do 10.7.08, tak od 1.1.do 9.1.08 nebola náhodou zamestnaná??? alebo bola dobrov.nezamestnaná. Materské predpokladám poberala z dobrovoln.nemoc.poistenia.

Ak mala v r.2008 len príjmy oslobodené od dane z príjmu t.j. napr. materské, nemocenské, podporu v neazmestnanosti, tak si ona dan.priznanie podávať nemusí.
MaxMan
10.02.09,05:14
Ospravedlnujem sa, mam tam preklep. Ma byt 10.6. a nie 10.7. Zle som to prepocital. Teda prvych 6 mesiacov roku 2008 poberala podporu, potom bola dobrovolne nezamestnana a nakoniec od 25.7. dostavala matersku (z DNP).

Ak som to dobre pochopil, tak manzelka nemusi davat danove priznanie. Mozem si teda ja uplatnit celu nezdanitelnu ciastku na manzelku v mojom danovom priznani? Treba aj dokladovat, ze mala prijem len z DNP a podporu?
ZDENIELA
10.02.09,05:46
Manželka si priznanie v tomto prípade podávať nemusí, no nezdaniteľná časť na tvoju manželku v tvojom priznaní bude znížená o výšku materského (o rodičovský príspevok sa už znižovať nebude)
MaxMan
10.02.09,08:19
Ano, materska bola skoro maximalna (VZ bol 28000).
Takze ked to zhrniem:
-mozem si uplatnit nezdanitelnu cast znizenu o vyplatene materske
-zvysit to mozem zaplatenym poistnym SP/ZP a zivotnym poistenim

Znizuje sa teda nezdanitelna cast aj o vyplatenu podporu? Z poslednych dvoch odpovedi som trochu mimo - v jednom sa pise len o materskej a v druhom aj o podpore.
Musim dolozit aj potvrdenia o vyske vyplatenej materskejpodpory a aj kolko si platila do SP/ZP?
Katy a R
10.02.09,17:02
Ano, materska bola skoro maximalna (VZ bol 28000).
Takze ked to zhrniem:
-mozem si uplatnit nezdanitelnu cast znizenu o vyplatene materske
-zvysit to mozem zaplatenym poistnym SP/ZP a zivotnym poistenim

Znizuje sa teda nezdanitelna cast aj o vyplatenu podporu? Z poslednych dvoch odpovedi som trochu mimo - v jednom sa pise len o materskej a v druhom aj o podpore.
Musim dolozit aj potvrdenia o vyske vyplatenej materskejpodpory a aj kolko si platila do SP/ZP?

Samozrejme spočítať musíš všetky príjmy manželky ... materské, dávku v nezamestnanosti .. a neviem, či ešte mala nejaký príjem :confused: (keď nedáš všetky informácie;)) A od tohto príjmu odpočítaš odvody do fondov (SP, ZP)
A môžeš uplatniť rozdiel...nezdaniteľná časť mínus príjem manželky znížený o to poistné ... v tomto prípade sa domnievam, že príjem manželky je vyšší ako nezd časť :mee: ... alebo predsa len nejaká tisícka výjde:confused:
MaxMan
10.02.09,17:12
Dakujem za odpovede. Konecne mi je to jasne. A udal som vsetky info - aspon si myslim. Len som to asi nesikovne napisal :)

Este raz dakujem za rady. Hned to lepsie chapem a viem co mam brat do uvahy a co nie.
abel
10.02.09,17:17
Mne v tejto téme nejde do hlavy, že manželka si môže od vlastného príjmu odpočítať životné poistenie :eek::eek::eek: niečo mi uniklo?
veronikasad
10.02.09,17:20
Mne v tejto téme nejde do hlavy, že manželka si môže od vlastného príjmu odpočítať životné poistenie :eek::eek::eek: niečo mi uniklo?
neuniklo, pri uplatňovaní odpoč.položky na manželku to nie je možné
MaxMan
10.02.09,17:22
Tak teraz som uplne mimo :( Mozem alebo nemozem si zapocitat zivotne poistenie na manzelku?
abel
10.02.09,17:27
Samozrejme, že nie. Katy a R, prosím ťa, oprav príspevky 5 a 7.
brčko
10.02.09,17:32
odpočítať môžeš len poistné hradené do SP (napr. DNP) a ZP. životné poistenie už nie.
MaxMan
10.02.09,17:34
V tom pripade si mozem uplatnit len nezdanitelnu cast+odvody od ktorej odratam matersku a podporu. Je to tak spravne?
Katy a R
10.02.09,18:38
Max .....opravujem (aj predchádz) ... prepáč, že som ťa pomýlila!
Presne je to takto:
5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
(tie príspevky - to je podľa §5 odst 8)