cloe
09.02.09,20:40
Dnes som zachytila v médiách informáciu, že v treťom balíčku opatrení je návrh, aby sa termín daň. priznaní pre fyzické osoby posunul do 30.4. a pre firmy do 30. 6. Je možné, že, ak by sa to schválilo k 1.3. platilo by to pre podávanie DP za rok 2008?
Ak som už náhodou založila duplicitnú tému, ospravedlňujem sa:)

Keď tak uvažujem, tak by to asi malo byť účinné už za rok 2008, ak by to malo nejakým spôsobom riešiť finančnú krízu, do ktorej sa daňovníci dostali.
mysimis
09.02.09,19:41
Zita5
09.02.09,19:41
Aljok
09.02.09,19:43
cloe
09.02.09,19:58
Takže som prišla "s krížkom po funuse".:)
Monika Kováčová
09.02.09,19:59
Takže som prišla "s krížkom po funuse".:)

nevadííí, daj si za jeden... hik.. frndžalice
cloe
09.02.09,20:11
nevadííí, daj si za jeden... hik.. frndžalice
To je radosti, to je radosti!:D:):D:)
durisovad
09.02.09,20:14
Ja som v TV pocula, ze to ma byt preto, aby podnikatelom zostali dlhsie peniazky, ktore by museli inak k 31.3. odvadzat do statneho rozpoctu. Pri financnej krize to ma logiku.
Jozef Mihál
09.02.09,20:23
V telke toho všelijakí experti nakecajú...
ekopo
09.02.09,20:28
V telke toho všelijakí experti nakecajú...
Dnes som Ťa videl v telke :D:D:D
cloe
09.02.09,20:29
V telke toho všelijakí experti nakecajú...

... a videla som tam aj vás, pán Mihál;)
Jozef Mihál
09.02.09,20:36
Však hovorím.
DanielaSL
09.02.09,20:54
Jozef..ty si stíhal...niekto ťa videl v telke..a ja v Pravde.... Asi na tvojom konci snehová kalamita nebola....;):rolleyes:
evina
09.02.09,21:15
31.3. sme chceli vyhlásiť za deň účtovníkov a fčul, ktorý zvolíme :eek::D Že by sme boli na nervy 30.6.:D:D
nika.sum
09.02.09,21:20
ahoj, pozerala som sa na tu stranku ministerstva financii, ale neviem ci nevidim od unavy, alebo tam nic o tychto zmenach nie je, ale nenasla som to. Tak to vazne posunuli? Ak ano neviem ci sa mam tesit, ze sa nebudem tak stresovat niekolko tyzdnov, lebo mam viac casu, alebo byt smutna, ze sa budem stresovat dlhsie....:confused:
cloe
09.02.09,21:23
31.3. sme chceli vyhlásiť za deň účtovníkov a fčul, ktorý zvolíme :eek::D Že by sme boli na nervy 30.6.:D:D

Môj manžel povedal: Veď porob to do 31.3. a potom si môžeš dať mesiac voľno. :D Ha,ha, je vidieť, že nevie o čom točí. Viete si predstaviť mesiac voľna?
Takže, ja za seba to vidím tak na 23.6., lebo posledný júnový týždeň pravidelne odchádzam na dovolenku.:)
Dav
09.02.09,21:25
31.3. sme chceli vyhlásiť za deň účtovníkov a fčul, ktorý zvolíme :eek::D Že by sme boli na nervy 30.6.:D:D
Tak navrhujem Deň účtovníkov oslavovať v deň, keď nadobudne právoplatnosť novela zákona, ktorou sa posúva odovzdávanie daňových priznaní:D:D:D:D
denisie
10.02.09,11:40
Je diskutabilné či táto novela, konkrétne posunutie termínov prinesie viac výhod, alebo nevýhod. Jedno je však isté...účtovníci budú mať viac času na ukončenie ú.o...a naopak preplatky sa vyplatia o niečo neskôr. Každá minca má dve strany....:rolleyes:
Zoltán Kovács
10.02.09,11:55
Osobne si myslím, že rozdelenie termínov (Dp typu A do 31.03., typ B do 30.04. a PO do 30.06.) prinesie nám účtovníkom viac osohu ako negatív. Pri troške organizačnej schopnosti sa dá podľa mňa všetko ( 60 a viac DP :D, ako niektorí to robia, že Johanka a ostatní vieme o čom píšeme) stihnúť aj do konca apríla, max. do polovice mája. Veď keď sme doteraz stíhali, tak teraz by sme to nezvládli?
Alebo príde opačný efekt, že ".... veď máme času dosť..." a potom sa budeme chytať za hlavu tiež posledný možný termín.
Myslím si, že klientom bude treba vysvetliť posúvanie termínov, ale nie spojené s efektom posúvania odovzdávania dokladov. Keď budú naďalej aspoň tak nosiť doklady ako doteraz tak to môže byť.
denisie
10.02.09,12:01
Ja by som bola za, aby klienti boli stále v tom, že do 31.3.2009 treba podať DP!:)
SAIVI
10.02.09,12:04
Zoltán Kovács
10.02.09,12:13
Ja by som bola za, aby klienti boli stále v tom, že do 31.3.2009 treba podať DP!:)

Veď oni tiež pozerajú telku. A dnešná tlač je plná toho. O 2-3 dni budeme mať "žhavé" telefóny s otázkami na termíny od klientov. Samozrejme budú chcieť čo najneskôr dodať doklady.
michelle84
10.02.09,12:21
Môže sa zmluvne dohodnúť s klientom, že doklady musí doniesť najneskôr do konca marca, aspoň pre stálych klientov. Potom prídu na rad igelitkári.
denisie
10.02.09,12:55
Veď oni tiež pozerajú telku. A dnešná tlač je plná toho. O 2-3 dni budeme mať "žhavé" telefóny s otázkami na termíny od klientov. Samozrejme budú chcieť čo najneskôr dodať doklady.

to mi je jasné, že pozerajú a sledujú, ale bolo by to fajn pre účtovníkov keby poniektorí nesledovači správ priniesli doklady do pôvodného termínu.
nika.sum
10.02.09,13:25
Ja som stale ale nepochopila, ci sa to tyka uz tohto roka (co by bolo logicke), ci to je uz na 100% schvalene?
KvetkaK
10.02.09,13:31
Ja som stale ale nepochopila, ci sa to tyka uz tohto roka (co by bolo logicke), ci to je uz na 100% schvalene?
Áno týka sa to už podávania priznaní za rok 2008.
Zoltán Kovács
10.02.09,13:32
Ja som stale ale nepochopila, ci sa to tyka uz tohto roka (co by bolo logicke), ci to je uz na 100% schvalene?

Týkať sa to bude aj roka 2008 (najdi si link, kde je aj dôvodová správa bod 32 a 34, myslím, že Jožko Michál to sem pripol), ale ešte to musí schváliť aj parlament. Defintívne môme vydýchnuť až keď sa to zverejní v zbierke.
Kazu
10.02.09,13:56
Ja som tu po pár dňoch choroby čerstvo dobehnutá tak mi prepáčte, že sa tak hlúpo pýtam. Mám tomu rozumieť tak, že podnikatelia nám už nemusia priniesť doklady do 30. marca? Stačí aby ich priniesli do 29.apríla? :D:D:D
sway
10.02.09,14:05
Tak navrhujem Deň účtovníkov oslavovať v deň, keď nadobudne právoplatnosť novela zákona, ktorou sa posúva odovzdávanie daňových priznaní:D:D:D:D

áno, áno urobme si svoj deň, kde sa to nahlasuje aby bol oficiálny, podajme návrh ;););)
Emwa
10.02.09,14:15
No, asi som pesimista, ale v podstate sa zbiehaju terminy na Dan z prijmu za rok 2008 a tiez za I.kvartal 2009 DPH. Ako poznam "Slovakov", tak kazdy ma cas na poslednu chvilu. Bude to pre uctovnikov pomoc alebo pohroma ?
optimistka
10.02.09,14:31
ja to vnímam ako obrovskú úľavu pre seba ako účtovníka, info som zachytila až dnes ráno, večer správy nestíham, pracujem už v tomto čase takmer denne na DP 2008 od rána do večera, musím povedať, že také veselé ráno som dlho nemala
horšie napr. pre klientov, ktorí platia vysoké preddavky podľa DP r.2007, takto musia platiť až do 30.6.09, vraj má DR SR interný pokyn podľa ktorého môžu upraviť platenie preddavkov inak na žiadosť daňovníka, ale len na 3 mesiace
IVEB
10.02.09,16:18
Nepostrehla som , ale týka sa táto zmena aj platcov DPH ? / myslím , že nebudú musieť viesť účtovníctvo /
ivet.
10.02.09,21:11
V tej ukážke v televízii bolo niečo aj o 80% paušali na pohonne hmoty. Znamená to, že si dám 80% z bločkov do nákladov a nemusím viesť knihu jázd?
Jozef Mihál
10.02.09,21:18
Nejak ste pri tých kalkuláciách o tom, ktorý termín je výhodnejší a ktorý nie, pozabudli, že 30.6. je aj termín na podanie RZZP.
Martasch
10.02.09,21:32
Nejak ste pri tých kalkuláciách o tom, ktorý termín je výhodnejší a ktorý nie, pozabudli, že 30.6. je aj termín na podanie RZZP.


Keď sa už robia takéto zmeny, že by konečne niekomu napadlo zjednodušiť RZZP /taký optimitsta, že ho celkom zrušia nie som/?
Jozef Mihál
10.02.09,21:35
Keby toto bola téma JPP, tak by som napísal, že nabudúci rok má byť RZZP zrušené.

Ale keďže je to seriózna téma a vážení Poraďáci majú radi, keď sa vždy uvedie link na zdroj, inak tomu neveria, som radšej ticho a predošlú vetu okamžite odvolávam.
marina8
10.02.09,22:47
Keby toto bola téma JPP, tak by som napísal, že nabudúci rok má byť RZZP zrušené.

Ale keďže je to seriózna téma a vážení Poraďáci majú radi, keď sa vždy uvedie link na zdroj, inak tomu neveria, som radšej ticho a predošlú vetu okamžite odvolávam.


p. Mihal, tak sa presunme do JPP, :D:D:D:D:D:D:D:D
ale ono je to asi za jedno, lebo uz aj v JPP sa to zacina zvrhavat na "vaznost";):D
VladoaKatka
11.02.09,13:56
Nepostrehla som , ale týka sa táto zmena aj platcov DPH ? / myslím , že nebudú musieť viesť účtovníctvo /
Neviem si to predstaviť, ale určite to prinesie aj novelu zákona o DPH.
veď len to porovnajte:/ak moje info je správne/

do 170000 € - nemusí viesť účtovníctvo, ak mal príjem nižší za posledné zd.obdobie, ale
od 35000 € - sa musí registrovať na DPH, ak mal príjem za posledných 12 po sebe nasledujúcich mesiacov.

Ako zistí, kedy prekročil ten limit?
Zoltán Kovács
11.02.09,16:10
Naša radosť bola predčasná..... :mee: Počúvali ste teraz správy? Aj tú argumentáciu, že prečo nie? Takže zatiaľ to vyzerá na pôvodný termín 31.03.
Muška
11.02.09,16:16
do 170000 € - nemusí viesť účtovníctvo, ak mal príjem nižší za posledné zd.obdobie,

Bude sledovať iba príjem, ktorý sa zahŕňa do obratu pre DPH.

Napr. príjem z výherných hracích automatov neide do obratu pre DPH. ;) a kľudne môžeš dosiahnuť 170000 € :cool:
marina8
11.02.09,16:37
Poslanec za Smer-SD a predseda finančného parlamentného výboru Jozef Burian v pléne pripustil, že koalícia v druhom čítaní zmení novelu o dani z príjmov tak, aby sa lehota na predloženie daňových priznaní predĺžila iba tým, ktorí o to požiadajú.
Odovzdanie daňového priznania až do 30. júna by si tak mohli odsunúť len firmy, ktoré o to požiadajú daňový úrad. Žiadosť môžu podávať aj v súčasnosti, no musí ju daňový úrad schváliť. Podľa Buriana schvaľovanie žiadosti by vypustili. "(Podanie žiadosti) by bolo automatickým predĺžením termínu do 30. júna," vyhlásil Burian s tým, že ústupkom by sa vyhli podozreniam, že vláda si chce opatrením odsunúť vyplácanie daňových preplatkov.
Poslanec za KDH Július Brocka kritizoval, že vláda chce meniť termíny na podávanie daňových priznaní. "Je to hovadina," hodnotil Brocka snahu vlády, aby fyzické osoby nemuseli podať daňové priznanie najneskôr do 31. marca, ale až do 30. apríla.
Rovnako sa mu nepozdáva, že posledný termín na podanie priznania sa má posunúť na koniec júna pre právnické osoby. Podľa Brocku opatrenie by vytrestalo poctivých, ktorí čakajú na vrátenie svojich preplatkov.
Jarmila Tkáčová z SDKÚ-DS tvrdí, že vláda očakáva, že na daniach vyberie menej peňazí, a preto chce odsunúť vracanie preplatkov na daniach. "To je absolútny holý nezmysel," reagoval Ľubomír Petrák zo Smeru-SD.
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_offline.gif
tak to prilepujem aj sem, uz som to dala aj do "JPP"
marina8
11.02.09,16:40
Naša radosť bola predčasná..... :mee: Počúvali ste teraz správy? Aj tú argumentáciu, že prečo nie? Takže zatiaľ to vyzerá na pôvodný termín 31.03.


tak vlastne ako sme teraz na tom?zostava 31.03?:o
co " vysokointeligentne" este navrhli?
ja som uz zo zufalstva zacala normalne robit:mee:
este , ze som mala aj plan na " krizu" takze najprv som mala pauzu+kitkat, teraz budem makat + deli super, nehc ma den minimalne 25 hodin:(
Kazu
11.02.09,16:43
Naša radosť bola predčasná..... :mee: Počúvali ste teraz správy? Aj tú argumentáciu, že prečo nie? Takže zatiaľ to vyzerá na pôvodný termín 31.03.

To teraz mám zložiť nohy zo stola a začať pracovať? :eek:
No ja pre istotu ešte chvíľku počkám, aby som sa náhodou nepretrhla :D:D:D
ivet.
11.02.09,17:01
Ešte ste nezareagovali na tú správu o 80% paušálnych nákladoch na pohonné hmoty. O čo sa jedná? nikde to neviem zistiť. Ďakujem.
Monika Kováčová
11.02.09,17:33
Ešte ste nezareagovali na tú správu o 80% paušálnych nákladoch na pohonné hmoty. O čo sa jedná? nikde to neviem zistiť. Ďakujem.
http://www.porada.sk/t101723-zmeny-vo-vazbe-na-knihu-jazd.html
cloe
11.02.09,18:09
Tak teraz som zostala poriadne nasr...! Práve som videla v TV, ako sú informovaní poslanci o tom, aké zmeny majú schvaľovať.
Nevídané!!! 16 z 23 opýtaných vôbec nevedeli odpovedať. Jeden telefonoval a tak sa pri hlasovaní pomýlil. No však čo, nič sa nedeje.
Tak takýto ľudia idú o niečom rozhodovať. Za ten plat čo berú by mohli mať aspoň trochu záujmu. Moje nervy!!!
marina8
11.02.09,18:18
Tak teraz som zostala poriadne nasr...! Práve som videla v TV, ako sú informovaní poslanci o tom, aké zmeny majú schvaľovať.
Nevídané!!! 16 z 23 opýtaných vôbec nevedeli odpovedať. Jeden telefonoval a tak sa pri hlasovaní pomýlil. No však čo, nič sa nedeje.
Tak takýto ľudia idú o niečom rozhodovať. Za ten plat čo berú by mohli mať aspoň trochu záujmu. Moje nervy!!!


mna to tak vytocilo, ze som od jedu zacala robit danove priznanie:cool:
Muška
11.02.09,19:10
zacala robit danove priznanie:cool:

uuuž???? :eek::eek::eek::eek:
Paula
11.02.09,19:13
uuuž???? :eek::eek::eek::eek:



:D:D:D
JankaO
11.02.09,19:14
uuuž???? :eek::eek::eek::eek:
:D:Duž, mne napríklad trom už "trčia nohy" a za chvíľu sú na svete...Čo ak príde k zatemneniu mozgu a termín neposunú len tak ľahko...(teraz som si uvedomila, že je to asi jedno, ak niet čo zatemniť...)
Muška
11.02.09,19:16
:D:Duž, mne napríklad trom už "trčia nohy" a za chvíľu sú na svete...
Tak Janka, ja ešte ani "pôrodné bolesti" nemám :D, hoci vyzerám , že možno aj pätorčatá to budú :cool:
Monika Kováčová
11.02.09,19:18
Tak Janka, ja ešte ani "pôrodné bolesti" nemám :D, hoci vyzerám , že možno aj pätorčatá to budú :cool:
:D:D:D ja ešte nie som tehotná
JankaO
11.02.09,19:19
:D:D:D ja ešte nie som tehotná
mimotemyMonik,podľa avataru to už máš za sebou, tebe je...:D:D:D
Monika Kováčová
11.02.09,19:20
mimotemyMonik,podľa avataru to už máš za sebou, tebe je...:D:D:D
3x;)
Dav
11.02.09,21:24
V tej ukážke v televízii bolo niečo aj o 80% paušali na pohonne hmoty. Znamená to, že si dám 80% z bločkov do nákladov a nemusím viesť knihu jázd?
Len treba dať pozor,platitelia DPH, či a odkedy to bude platiť, aby sme nezabudli vysporiadať DPH z tých 20% daňovo neuznaných PHM.
ALDA
12.02.09,08:50
Naša radosť bola predčasná..... :mee: Počúvali ste teraz správy? Aj tú argumentáciu, že prečo nie? Takže zatiaľ to vyzerá na pôvodný termín 31.03.

Zoli podľa p. Brocku je to pre tých poctivých, čo budú mať preplatky, nespravodlivé posunúť termín podania DP a Ty si sa tešil, že by si si našetril ešte o mesiac peniažky na zaplatenie dane:---:D

PS: Ak Ťa to poteší, aj ja platím:)